ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص ترانیل سیپرومین | موارد مصرف و عوارض آن

ترانیل سیپرومین (Tranylcypromine) با نام تجاری (parnate) یکی از انواع داروهای ضدافسردگی و جزء مهارکننده‌های (مونو آمین اکسیداز) است. در صورت عدم تاثیرگذاری یا عدم تحمل سایر داروهای ضد افسردگی این دارو تجویز می‌شود. اثرات این قرص حداقل سه هفته بعد از اولین مصرف آغاز می‌گردد. در ابتدای مصرف ممکن است نشانه‌های افسردگی تشدید پیدا کنند؛ به همین دلیل بیمار باید در طول مصرف تحت نظر باشد. عوارض، تداخلات و نحوه مصرف این دارو از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین دلیل بهتر است که نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.


گیف قرص ترانیل سیپرومین


موارد مصرف ترانیل سیپرومین

کاربرد اصلی داروی ترانیل سیپرومین در درمان افسردگی شدید است. این گروه از داروها معمولاً به عنوان داروهای خط دوم برای بیمارانی که با سایر داروهای ضد افسردگی بهبود نیافته‌اند، به‌ ویژه مبتلایان به افسردگی‌های غیرعادی (آتیپیک) و شدید تجویز می‌شوند. از این دارو برای درمان اختلالاتی همچون اختلالات اضطرابی، پراشتهایی عصبی، بیش فعالی، اوتیسم، درد مزمن، تکرر ادرار، اختلال شخصیت مرزی و اختلال دو قطبی نیز استفاده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال دو قطبی کلیک کنید.

اینفوگرافیک قرص ترانیل سیپرومین

اینفوگرافیک قرص ترانیل سیپرومین

مکانیزم اثر ترانیل سیپرومین

شروع اثر داروی ترانیل سیپرومین بسیار سریع است. این دارو از مشتقات آمفتامین بوده که با مهار غیرانتخابی و غیرقابل برگشت آنزیم مونو آمین اکسیداز در مغز از تجزیه دوپامین، سروتونین، اپی نفرین و سایر مونوآمین‌ها جلو گیری می‌کند. به این صورت به طور مستقیم بر کاهش نشانه‌های افسردگی بیمار تاثیر می‌گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه های افسردگی کلیک کنید.

چگونگی مصرف ترانیل سیپرومین

برای درمان افسردگی شدید در بزرگسالان، مقدار اولیه ده میلی گرم، دو بار در روز تجویز می شود. هرچند مقدار مصرف باید متناسب شرایط هر فرد تنظیم شود.
بهبودی از 2 ساعت تا 3 هفته بعد از شروع درمان مشاهده می‌شود. اگر بعد از 2 هفته علائم بهبودی ظاهر نشد ، مقدار مصرف ممکن است ده میلی گرم در روز در فاصله زمانی 1 تا 3 هفته افزایش یابد، حداکثر مقدار مجاز مصرف دارو شصت میلی گرم در روز است و مصرف بیش از اندازه آن عوارض شدیدی را در پی دارد.

موارد منع و احتیاط در مصرف ترانیل سیپرومین

در موارد نارسایی شدید کبدی، الکسیم حاد، نارسائی احتقانی قلب و نارسایی شدید کلیه مصرف این دارو منع شده است.
در مدت درمان با ترانیل سیپرومین و تا دو هفته پس از پایان درمان، از نوشیدن مقادیر فراوان الکل، ماءالشعیر، مایعات حاوی کافئین (همچون چای، قهوه و نوشابه) و خوردن غذاهایی مثل موز، پنیر، جگر، غذاهای دودی یا نگهداری شده (مثل ترشیجات)، سوسیس، فرآورده‌های سویا، ماست و شکلات پرهیز شود.

در حین درمان با ترانیل سیپرومین، فشار خون بیمار باید تحت کنترل قرار بگیرد. مصرف این دارو در بیماران دیابتی ممکن است باعث بروز افت شدید قند خون شود.
ترانیل سیپرومین در بیماران مبتلا به دیابت، پرکاری تیروئید، اختلال دو قطبی، آريتمی قلبی، بيماری قلبی - عروقی، سردرد میگرنی، مشکلات کلیوی و كبدی، فشار خون بالا، اسكيزوفرنی،‌ تمايل به خودكشی و بيمارانی كه تحت عمل سمپاتكتومی قرار گرفته‌اند با احتیاط فراوان تجویز می‌شود.
ترانیل سیپرومین ممکن است در ابتدا باعث وخیم‌تر شدن علائم افسردگی مثل اضطراب و تحریک پذیری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه  اختلالات اضطرابی کلیک کنید. همچنین ترانیل سیپرومین در بیماران مصرف کننده دی سولفیرام با احتیاط تجویز می‌گردد.

مصرف ترانیل سیپرومین در دوران بارداری

هنوز اثرات این دارو بر روی جنین به طور قطع مشخص نیست. در صورتی که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد و به درمان افسردگی کمک کند، ادامه مصرف دارو توصیه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

مصرف در شیردهی

مقدار ناچیزی از دارو در شیر ترشح می‌شود اما هنوز مشخص نیست چه تاثیری بر روی نوزاد خواهد گذاشت بنابراین بهتر است که با احتیاط مصرف شود.

عوارض جانبی ترانیل سیپرومین

داروهای بازدارنده منوآمین اکسیداز اصولاً به علت خطر تداخل با سایر داروها و غذاهایی مانند پنیر پرعارضه‌ هستند.
درصورت مصرف هم‌زمان این قرص با غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر، کالباس، سوسیس، کنسرو ماهی، لوبیا، انگور، موز، نوشابه‌های حاوی کولا، کاکائو و آبجو فشار خون بیمار به‌ طور خطرناکی افزایش می‌یابد. این دارو مانند هر داروی دیگری علاوه بر فوائدش دارای عوارضی نیز می‌باشد که به شرح زیر هستند:
_ سرگیجه، خواب‌آلودگی، سردرد، بی قراری، لرزش، اضطراب، کانفیوژن، گزگز اندام‌ها و ضعف از عوارض دارو بر اعصاب مرکزی است.
_ عوارض قلبی ـ عروقی دارو شامل کاهش فشارخون وضعیتی، افزایش متناقض فشارخون، تپش قلب و تاکیکاردی می‌شود.
_ تاری دید و وزوز گوش از عوارض دیگر این قرص است.
_ این دارو باعث خشکی دهان، بی‌اشتهایی، تهوع، اسهال، یبوست،‌ درد شکمی می‌شود.
_ بر دستگاه تناسلی تاثیر گذاشته و موجب اختلال در انزال، ناتوانی جنسی و احتباس ادراری می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه داروهای تثبیت کننده خلق کلیک کنید.

تداخلات دارویی با ترانیل سیپرومین

مصرف همزمان ترانیل سیپرومین با دوپامین، افدرین، سودوافدرین، فنیل‌افرین، فنیل‌پروپانول‌آمین، یا داروهای وابسته ممکن است موجب بروز سردرد، هایپرتانسیون، تب و بحران افزایش فشارخون شود.
مصرف همزمان باربیتورات‌ها، دکسترومتورفان، اوپیوئیدها و سایر داروهای آرام‌بخش با ترانیل سیپرومین باعث افزایش اثرات مضاعف بر سیستم اعصاب مرکزی بدن می‌شود.
مصرف همزمان این دارو با سیتالوپرام، ، فلووکسامین، نفازودون، پاروکستین، سرترالین، ونلافاکسین و فلوکستین ممکن است منجر به بروز سندرم سروتونینی (تحریک پذیری سیستم اعصاب مرکزی، لرزش و تغییر سطح هوشیاری) شود. برای کسیب اطلاعات بیشتر در زمینه فلوکستین کلیک کنید.
برای جلوگیری از تداخل دارویی باید بین مصرف این داروها حداقل 2 هفته فاصله باشد. در صورت نیاز به مصرف ترانیل سیپرومین پس از قطع فلوکستین، حداقل 5 هفته باید صبر نمود.

سخن آخر

مصرف دارو در درمان بیماری‌ها بسیار مهم است و تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد. اما در کارکرد آن‌ها عوامل بسیار زیادی همچون شرایط فرد و دیگر داروهای مصرفی نیز تاثیر می‌گذارند. به همین منظور بهتر است که با یک فرد متخصص مشورت کنید تا شما را در این زمینه یاری کند.همچنین علاوه بر مصرف دارو بهتر است از روان درمانی نیز کمک بگیرید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره افسردگی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروهای اعصاب و روان می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*