ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلالات مربوط به سانحه و عوامل استرس زا


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلالات مربوط به سانحه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

برخی از انواع اختلالات اضطرابی در اثر حوادث استرس زا به وجود می‌آیند و در دسته اختلالات مربوط به سانحه طبقه بندی می‌شوند. انسان در طول سال‌های زندگی با حوادث و اتفاقات گوناگونی رو به رو می‌شود که می‌تواند بر اهداف، تفکر و نگرش او تأثیر بگذارد. گاهی سوانح و عوامل استرس زا برای فرد خوشایند نبوده و باعث تغییراتی در روند زندگی او می‌شود. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا برخی افراد در برابر همان حوادث واکنشی متفاوت از خود نشان می‌دهند؟ چه تفاوت‌های شخصیتی و یا تجارب زندگی برای فرد وجود دارد که باعث می‌شود تأثیر حوادث متفاوت جلوه کند؟ اختلال‌های مربوط به سانحه و عوامل استرس‌زا برای چه تیپ های شخصیتی بیشتر رخ می‌دهد؟ برای اطلاع از تیپ های شخصیتی کلیک کنید. در اینجا درباره اختلال‌های مربوط به سانحه و عوامل استرس زا و درمان آن‌ها صحبت خواهیم کرد.


گیف اختلالات مربوط به سانحه و عوامل استرس زا


اختلالات مربوط به سانحه و عوامل استرس زا

این دسته از اختلالات همگی یک ویژگی مشخص دارند و آن مواجهه با یک سانحه یا یک عامل استرس زاست که پس از آن رخداد فرد کارکرد گذشته خود را از دست می‌دهد و دچار ناراحتی‌های روانی جدی می‌شود که کارکرد او را در حوزه‌های مختلفی از زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات اضطرابی کلیک کنید. اختلالات مروبوط به سانحه و عوامل استرس زا شامل اختلالات زیر می‌باشد:

_اختلال دلبستگی واکنشی

_اختلال مشغولیت اجتماعی مهارگسسته

_اختلال استرس پس از سانحه(PTSD)

_اختلال استرس حاد

_اختلالات سازگاری

اینفوگرافیک اختلالات مربوط به سانحه

اینفوگرافیک اختلالات مربوط به سانحه

اختلالات مربوط به سانحه | اختلال دلبستگی واکنشی

اختلال

این اختلال در کودکانی رخ می‌دهد که مراقبت‌های اولیه آن‌ها توسط والدین و مراقبین به شدت ناکافی بوده و موجب شکل نگرفتن دلبستگی ایمن و پایدار در کودک شده است. سن کودکان برای تشخیص حداقل 9 ماه است. این کودکان تمایلی به گرفتن شرایط تسلی و آرامش بخش ندارند و همچنین میزان واکنش عاطفی مثبتشان به آرامش و تسلی از سمت والدین و مراقبین به شدت کم است. همچنین نزدیکی عاطفی آن‌ها به والدین و مراقبین بسیار ناچیز است. نشانه‌های این اختلال در کودکان مبتلا که زیر 5 سال هستند مشهودتر می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

اختلالات مربوط به سانحه | اختلال مشغولیت اجتماعی مهار گسیخته

این اختلال عکس نشانه‌های دلبستگی واکنشی است. کودکان مبتلا بدون خودداری به بزرگسالان غریبه و نا آشنا نزدیک می‌شوند و نزدیکی‌های فیزیکی و کلامی بسیار خودمانی با آن‌ها برقرار می‌کنند که نسبت به چهارچوب فرهنگی و حد و مرزهای مربوط به سن کودک نامتناسب است. برای تشخیص این اختلال کودک حداقل 9 ماه دارد.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

این اختلال معمولا پس از سانحه‌ای آسیب زا رخ می‌دهد. در این شرایط فرد یا مورد تهدید به مرگ قرار می‌گیرد یا دیگران را در این شرایط تهدید به مرگ یا خود مرگ مشاهده کرده است. فرد پس از حادثه تغییرات روانی و جسمانی چشمگیری را  بروز می‌دهد و در حوزه‌های مختلفی از زندگی اش دچار افت می‌شود. نشانه‌های اختلال باید بیشتر از 1 ماه ادامه پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اختلال استرس پس از سانحه کلیک کنید.

اختلال استرس حاد

این اختلال همچون استرس پس از سانحه بعد از حادثه ای آسیب زا رخ می‌دهد. در این شرایط فرد یا مورد تهدید به مرگ قرار می‌گیرد یا دیگران را در این شرایط تهدید به مرگ یا خود مرگ مشاهده کرده است. فرد به فاصله 3 روز تا 1 ماه پس از سانحه نشانه‌ها را بروز می‌دهد و این بروز نشانه‌ها زودتر از اختلال استرس پس از سانحه رخ می‌دهد.

اختلالات سازگاری

اختلال

در این اختلال فرد پس از حادثه به وجود آمده واکنش‌های روانی و جسمانی چشمگیری نسبت به آن نشان می‌دهد که متناسب با حادثه به وجود آمده نیست. این اختلال کارکرد اجتماعی، شغلی و دیگر حوزه‌های مهم زندگی فرد تحت تدثیر جدی قرار می‌دهد. پس از پایان یافتن عامل استرس زا علائم بیشتر از 6 ماه ادامه نمی‌یابد.

درمان اختلالات مربوط به سانحه و عوامل استرس زا

درمان‌هایی که برای این اختلال به کار گرفته می‌شود شامل دارو درمانی، روان درمانی، شناخت درمانی، رفتار درمان، تکنیک حساسیت زدایی با حرکات متناوب چشم (EMDR) و درمان‌های پویشی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روان درمانی کلیک کنید. روان درمانگران با رویکرد شناختی، با استفاده از یک سری تکنیک‌ها به دنبال تغییر افکار منفی فرد نسبت به خودش، دیگران و جهان بیرونی هستند.

درمان‌های رفتاری و مواجهه درمانی

درمان با رویکرد رفتاری شامل یک سری تکنیک‌های رفتاری است که با به کار گیری تدریجی آن‌ها فرد توان مواجهه با موقعیت‌هایی که یادآور آن حادثه هستند را پیدا می‌کند. همچون مواجهه درمانی. در مواجهه درمانی شخص به صورت واقعی یا مجازی در موقعیت‌های آزار دهنده قرار می‌گیرد و به کمک روان درمانگر تحمل خود در شرایط استرس زا بالاتر می‌برد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار درمانی کلیک کنید.

تکنیک‌‌های حساسیت زدایی

تکنیک حساسیت زدایی با حرکات متناوب چشم (EMDR) در کنار مواجهه درمانی صورت می‌گیرد و از طریق حرکات متناوب چشم هدایت شده به فرد کمک می‌کند از نوع خاطرات واقعه را پردازش کند و مهارت واکنش مفیدتر به آن موقعیت را بیابد. اضطراب و استرسی که فرد تجربه می‌کند از طریق این روش‌ها توسط متخصص بهبود می‌یابد، همچنین می‌توانید برای درمان اضطراب از مشاوران مرکز هنر زندگی اطلاعات کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان اضطراب کلیک کنید.

درمان‌های پویشی

درمان‌های پویشی برای درمان اختلال‌های مربوط به سانحه و عوامل استرس زا به دنبال بررسی احساسات و اضطراب مستتر فرد که احتمالا آن‌ها را نادیده گرفته است می‌باشد و سرکوب همین احساس‌ها موجب بروز نشانه‌های اختلال در فرد شده است. جهت درمان اختلالات اضطرابی دریافت مشاوره کنترل استرس الزامی است؛ چرا که در بسیاری موارد افراد نمی‌توانند به ریشه‌یابی درست بیماری خود بپردازند و یا درمان‌های متناسب را انتخاب کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*