ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب سفر | درمان فوبیای مسافرت


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با  اضطراب سفر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افراد اضطراب سفر را تجربه می کنند، چه اولین سفرشان باشد و چه دهمین سفرشان. چه از پرواز ترسیده باشید و چه در مورد بستن چمدان برای سفر خود استرس دارید، راه هایی وجود دارد که می توانید اضطراب خود را به حداقل برسانید بااین مقاله همراه باشید تا با این راهکارها آشنا شوید و بتوانید از سفر خود بهترین بهره را داشته باشید چه این سفر کاری باشد چه تفریحی.

تماس با مشاور


لزوم برنامه ریزی سفر

سفر می‌تواند و اصلا باید یک تجربه فوق‌العاده باشد، اما برنامه‌ریزی برای سفر می‌تواند حتی باهوش‌ترین و با تجربه‌ترین مسافران را با گره‌هایی در شکم و پروانه‌هایی در سینه‌شان رها کند.این بدان معنا است که می تواند حسابی آن ها را مضطرب کند.  آیا همه چیز مورد نیاز خود را بسته بندی کرده اید؟ آیا به موقع به فرودگاه خواهید رسید؟ آیا در زمانی که شما دور هستید همه چیز به آرامی در خانه پیش خواهد رفت؟ شاید ترس از سفر به خارج از کشور یا اضطراب از سفر تنهایی داشته باشید.
فهرست گاهی اوقات ممکن است بی پایان به نظر برسد، و گاهی اوقات منجر به یک سفر به جای زمانی که انتظار لذت بخش باشد، استرس زا می شود. اگر با احساس اضطراب و بی قراری به جای هیجان در هفته های منتهی به سفر خود آشنا هستید، تنها نیستید. در اینجا نکات ما برای مقابله با اضطراب قبل از سفر و تسخیر اعصاب شما وجود دارد.  

اضطراب سفر چیست؟

اضطراب سفر یک موضوع بسیار رایج و پیچیده است که باعث می شود افراد هنگام آماده شدن برای سفر و هفته های بعدی که منجر به آن می شود، احساس اضطراب یا افسردگی کنند. برخی از افراد یک ترس اساسی از سفر دارند که به صورت اضطراب در قبل از سفر ظاهر می شود. برخی از مسافران ترس آشکاری از پرواز دارند که باعث استرس می‌شود، برخی دیگر تحت تأثیر داستآن های «وحشتناک» سفری هستند که از دیگران شنیده‌اند، برخی از مردم نگران چیزهایی مانند بستن چمدان یا از دست دادن خانه هستند.
اگر اضطراب عمومی را تجربه می کنید، می تواند شانس شما را برای تجربه اضطراب قبل از سفر نیز افزایش دهد. همچنین بعید است که تنها یک دلیل برای اضطراب سفر وجود داشته باشد. با شناخت علائم اضطراب قبل از سفر؛ تنفس کم عمق، بی قراری، حالت تهوع، ضربان قلب، سفت شدن سینه یا ترس و نگرانی بیش از حد، فقط به نام چند مورد، می توانید اضطراب قبل از سفر را بشناسید و سپس به دنبال راه حل باشید. برای آگاهی بیشتر از مشاوره استرس و اضطراب کلیک کنید.

علائم اضطراب

در حالی که علائم اضطراب برای همه متفاوت است، اگر اضطراب شما مربوط به سفر باشد، ممکن است هنگام سفر یا فکر کردن به سفر، این موارد را تجربه کنید:
 • ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه یا مشکل در تنفس
 • حالت تهوع یا اسهال
 • بی قراری و آشفتگی
 • کاهش تمرکز یا مشکل در تمرکز
 • مشکل خواب یا بی خوابی
اگر این علائم به اندازه کافی شدید شوند، می توانند باعث حمله پانیک شوند. در طول حمله پانیک، تپش قلب، تعریق و لرزش معمول است. ممکن است احساس سردرگمی، سرگیجه و ضعف داشته باشید. برخی از افراد نیز احساس می کنند که ارتباط خود را با بدن یا محیط اطراف خود قطع کرده اند یا احساس عذاب قریب الوقوع دارند.
اضطراب سفر

دلایل اضطراب سفر

احتمالا چیزهایی منطقی برای ترسیدن از سفر برای شما وجود دارد مثلا ترس از پرواز با هواپیما یکی از رایج ترین نگرانی های سفر است. بسیاری از مردم به دلیل ترس واقعی از سوار شدن به هواپیما، اضطراب قبل از سفر را تجربه می کنند. در واقع، طبق گفته Calm Clinic، «احتمالاً مشکل شماره یک اضطراب سفر ترس از پرواز است.» این به دلیل عوامل متعددی است، از عدم کنترل گرفته تا تغییر در فشار هوا و تلاطم این موارد می توانند به استرس اضافی کمک کنند، و از آنجایی که بیشتر سفرها شامل پرواز است، منطقی است که این ترس ها اضطراب قبل از سفر شما را تشدید کند. فقط بدانید که تنها نیستید!  

نکاتی برای مقابله با اضطراب قبل از سفر

برای این که بتوانید به ترس هایی که می تواند به صورت منطقی باعث ترس های شما از سفرکردن شود مسلط شوید می توانید از راهکارهایی که در ادامه آمده است استفاده کنید از جمله:

1-منشا اضطراب سفر را شناسایی کنید

با مشخص کردن دقیق آنچه باعث اضطراب شما می شود، می توانید به مشکل رسیدگی کنید و روش های مقابله ای موثری را بیابید. لیستی از همه چیزهایی که در مورد آن استرس دارید بنویسید. آیا ترس از پرواز است؟ آیا از سفر خود به خارج از کشور می ترسید؟ آیا اولین سفر شماست و نگران گم شدن یا مریض شدن در خارج از کشور هستید؟
وقتی مشکلات را شناختید، می توانید با آن ها مقابله کنید. اگر نگران سلامتی خود هستید، قبل از حرکت با پزشک عمومی یا داروساز صحبت کنید. حتی می توانید با مشاوره تلفنی فردی نیز تماس بگیرید. اگر به تنهایی سفر می‌کنید، یک تور گروهی برای زمانی که می‌رسید رزرو کنید. اگر نگران پول هستید، یک بودجه روزانه تنظیم کنید که بتوانید به آن مراجعه کنید و ببینید آیا در مسیر درستی قرار دارید یا خیر. دلایل را در ذهن خود روشن کنید و سپس آن ها را ارزیابی کنید، که در نهایت تسخیر آن ها را آسان تر می کند.

2-در هفته های منتهی به سفر مراقب خود باشید

حتی اگر به طور معمول اضطراب را تجربه نمی کنید، تمرین کمی مراقبت از خود در پیش از سفر راهی عالی برای جلوگیری از هرگونه محرک اضطراب و احساس خونسردی، آرامش و جمع وجور شدن قبل از سفر است. برای ورزش وقت بگذارید؛ فواید ورزش برای سلامتی، از جمله اضطراب و افسردگی، به خوبی مستند شده است حتی فقط یک ساعت ورزش در روز می تواند از علائم افسردگی جلوگیری کند. بنابراین زمانی را برای کشش پاها و افزایش ضربان قلب خود در هفته های قبل از سفر اختصاص دهید.
گذراندن وقت با عزیزان، خوردن غذای سالم، خواب کافی، نوشیدن آب و انجام فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید نیز راه های خوبی برای تمرین مراقبت از خود هستند. ذهن آگاهی و مدیتیشن نیز راه های بسیار خوبی برای مقابله با اضطراب هستند، بنابراین اگر تا به حال مدیتیشن را امتحان نکرده اید، قبل از سفر زمان ایده آلی برای شروع است. فواید مدیتیشن برای سیستم عصبی عبارتند از:
 • فشار خون پایین
 • بهبود گردش خون
 • ضربان قلب پایین تر
 • تعریق کمتر
 • سرعت تنفس آهسته تر
 • اضطراب کمتر
 • سطح کورتیزول خون را کاهش دهید
 • احساس رفاه بیشتر
 • استرس کمتر
 • آرامش عمیق تر
اگر تا به این لحظه نمی دانستید مدیتیشن به چه صورت انجام می شود درادامه نکاتی برای راهنمایی شما آمده است.از تکنیک های تنفسی برای کاهش استرس کمک بگیرید.
 • صاف بنشینید یا راحت دراز بکشید.
 • چشمانتان را ببندید
 • برای کنترل نفس هیچ تلاشی نکنید. به سادگی نفس بکشید
 • تمام توجه خود را بدون کنترل سرعت یا شدت نفس بر روی تنفس متمرکز کنید. با هر دم و بازدم احساس کنید که بدن چگونه حرکت می کند.
 • در حین نفس کشیدن به حرکت بدن خود توجه کنید. سینه، شانه ها، قفسه سینه و شکم خود را مشاهده کنید. اگر ذهنتان سرگردان است، تمرکزتان را به نفستان برگردانید.

3-در مورد مقصد خود تحقیق کنید

دراین مدت می خواهید چه کار کنید؟ درکجا قرار است اقامت داشته باشید؟ درباره جایی که می‌روید بخوانید و از قبل برای کاهش نگرانی‌های مقصد برنامه‌ریزی کنید. حداقل شب اول، هتل خود را از قبل رزرو کنید تا دقیقا بدانید که در زمان رسیدن به کجا می روید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، شماره های خدمات اضطراری را یادداشت کنید و در مورد نحوه رفت و آمد تحقیق کنید.
یک راهنمای تقریبی از کاری که می‌خواهید انجام دهید داشته باشید و وبلاگ‌های دیگر را در مورد آن مقصد بخوانید تا کمی الهام بگیرید. نه تنها با داشتن یک برنامه خشن احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت، بلکه راهی عالی برای هیجان زده شدن در مورد سفرتان نیز هست.

4-یک عکس از مقصد خود داشته باشید

آن را روی میز خود در محل کار بچسبانید، مثلا به عنوان پس‌زمینه لپ‌تاپ خود قرار دهید و عکسی را در کیف دستی خود به همراه داشته باشید - هر چیزی که به شما یادآوری کند که چرا در وهله اول به سفر می‌روید و می‌توانید این مقصد فوق‌العاده را کشف کنید.

5-به مهمانداران در مورد ترس از پرواز بگویید

به یاد داشته باشید که ترس از پرواز یکی از رایج ترین فوبیاها است، بنابراین کارکنان خطوط هوایی عادت دارند با این ترس ها مقابله کنند. اجازه دهید مهمانداران هواپیما بدانند که احساس ناراحتی می کنید، و اگر با دوستان یا خانواده سفر می کنید، آن ها را نیز مطلع کنید. گاهی اوقات دانستن اینکه کسی برای کمک در آنجاست می تواند به کاهش علائم استرس و اضطراب کمک کند. همچنین ایده خوبی است که با صداهای معمولی هواپیما آشنا شوید.
صداهای تق تق ممکن است هشداردهنده به نظر برسند، اما کاملاً طبیعی هستند، مثل تکان دادن چمدان های کابین و تکان دادن میزهای سینی. با دانستن اینکه آن ها چیستند؛ شما می توانید هر فکر فاجعه بار "چه می شود اگر" را با حقایق واقعی از بین ببرید.

6-بدون استرس به فرودگاه بروید

نداشتن برنامه بازی در مورد نحوه رسیدن به فرودگاه یک راه مطمئن برای استرس است. آخرین چیزی که می خواهید این است که منتظر یک سرویس درخواستی باشید که ممکن است در دسترس باشد یا نباشد، یا در تاکسی بنشینید و در حالی که در ترافیک گیر کرده اید، متر بالا و بالا می رود. پس از قبل راهی پیدا کنید تا خیالتان راحت شود. رزرو ترانسفر فرودگاهی از قبل به این معنی است که از قبل خیالتان راحت است که راننده شما در زمانی که قبلاً توافق شده است می‌آید و شما را مستقیماً با پرداخت هزینه‌ای به فرودگاه می‌برد.
اضطراب سفر

7-برای بستن چمدان تا آخرین لحظه منتظر نمانید

سپردن هر چیزی به لحظه آخر راهی عالی برای احساس استرس است، بنابراین اجازه ندهید که کار چمدان‌های خود را بر دوش شما بیاورد – فقط آن را انجام دهید. به این ترتیب، اگر می‌خواهید چیزی اضافه کنید یا چیزی بیرون بیاورید، زمان دارید، نه اینکه یک ساعت قبل از حرکت به سمت فرودگاه عجله کنید و بخواهید وسایلتان را جمع کنید.
اگر از قبل آماده شده باشید، احساس ترسناک «آیا چیزی را فراموش کرده‌ام» کاهش می‌یابد،  کمتر احتمال دارد چیزی را فراموش کرده باشید. گاهی اوقات این احساس فراموشی به سختی از بین می رود، مهم نیست چقدر آماده باشید. به یاد داشته باشید، مگر اینکه به مکانی بسیار دور سفر کنید، به احتمال زیاد اگر چیزی را پشت سر گذاشتید، به سادگی می توانید آن را در زمانی که دور هستید خریداری کنید.

8-به خودتان یک شبکه ایمنی مالی بدهید

داشتن مقداری بافر خارج از بودجه سفر شما نه تنها برای مواقع اضطراری، بلکه برای کمک به احساس امنیت بیشتر نیز مهم است. اگر دانستن اینکه می‌توانید به‌جای پیاده‌روی، یک تاکسی به خانه بیاورید، داشتن پول برای رزرو یک تور روزانه تا بتوانید با مسافران دیگر ملاقات کنید، یا دانستن اینکه در صورت مریض شدن برای پزشک پول نقد وجود دارد، به کاهش اضطراب قبل از سفر کمک می‌کند، پس آن پول را کنار بگذار حتی ممکن است از آن استفاده نکنید، اما دانستن اینکه وجود دارد می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

9-در نهایت اضطراب خود را بپذیرید

شما می توانید برای سفر خود فوق العاده آماده باشید و همچنان مضطرب باشید - و این اشکالی ندارد! تلاش برای عدم احساس اضطراب می‌تواند اضطراب را بدتر کند، بنابراین با آن مبارزه نکنید، بر آن مسلط شوید. یادگیری چگونگی کاهش آن از یک موج جزر و مدی طاقت فرسا به یک وزوز آرام قابل کنترل، به خودی خود یک پیروزی بزرگ است و گواهی بر این است که با وجود تجربه اضطراب قبل از سفر، اجازه نخواهید داد که شما را از سفر باز دارد. سفر خوب!  

اضطراب سفر | سخن پایانی

اضطراب از مسائلی است که می تواند در هر قسمت زندگی شما همه روزه خود را به حالت ها و شکل ها مختلف نشان داد. این که شما چطور به این اضطراب واکنش نشان می دهید از موضوعی که نسبت به آن از خود اضطراب نشان می دهید مهم تر است چرا که این واکنش شما است که می تواند اضطراب را از سطح بروز و ظهور خود به سطحی بسیار پایینتر و یا بالاتر ببرد. پس باتوجه به نکاتی که در این مقاله گفته شد می توان پیش بینی کرد که در صورت رعایت این نکات سطح اضطراب سفر خود را به سمت پایین طیف هدایت کنید. در این راستا می توانید از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*