ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با همکار حسود | راه هایی برای دور ماندن از گزند همکار حسود


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار با همکار حسود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نحوه رفتار با همکار حسود باید چگونه باشد؟ یکی از بدترین خصیصه های موجود در افراد و فرهنگ های مختلف، خصیصه منفی حسد ورزی در افراد است. بعضی از افراد به طور دائمی با وجود امکانات قابل توجه برای خود، همچنان به امکانات و دارایی های دیگران حسد می ورزند. در واقع ویژگی شخصیتی حسادت قبل از آنکه سبب آسیب به دیگری شود، تمام ابعاد زندگی خود فرد را نابود می کند؛ چراکه هر کسی برای خود توانایی ها و امکانات ویژه ای دارد، اما افراد حسود به جای تمرکز بر نقاط مثبت خود و سعی در تقویت ان ها، تنها حسرت نداشته های خود را می خورند و به داشته های دیگران حسادت می کنند. در نتیجه احساس خوشبختی و رضایتی از خود در زندگی نشان نمی دهند.  برای دریافت مشاوره شغلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

حسادت

حسادت را می توان نشانه احساس کمبود و یا ضعف در افراد دانست. در واقع بسیاری از افراد تنها به دلیل ضعفی که در خود نسبت به چیزی دیگر احساس می کنند، دچار حسادت می شوند. به جرئت می توان گفت که حسادت نه تنها به پیشرفت انسان کمکی نمی کند، بلکه آرامش او را نیز از او می گیرد.
حسادت از لحاظ لغوی به معنا رشک بردن بر کسی و یا بد خواستن برای کسی است. در توضیح این ویژگی می توان گفت که حسادت یک واکنش عاطفی- هیجانی است که از حدود 1 تا 2 سالگى شروع می شود و با توجه به پدیده رشد و تاثیر پذیری از محیط در افراد، ممکن است در فرد از بین برود و یا در سنین بزرگسالى نیز همچنان ادامه پیدا کند. همچنین این نوع واکنش روانی، بر اساس الگو هاى مختلف و حتی متفاوت فرهنگى غالب بر محیط، به صورت هاى گوناگونی می تواند جلوه کند؛ بنابراین می توان گفت که حسادت تا حدی زیادی تحت تاثیر محیط و حتی شیوه تربیتی است.

چرا حسادت رخ می دهد؟

به طور کلی حسادت زمانی رخ می دهد که افراد احساس ناکافی بودن و یا کمبود چیزی را در خود تجربه می کنند. باید دانست هر چیزی ممکن است سبب حسادت در افراد بشود؛ خواه مادی باشد و خواه غیر مادی. اما نکته حائز اهمیت در رخ دادن حسادت، وجود الزامی شرایط مقایسه ای است. به عبارت دیگر فرد با مقایسه دو چیز با یکدیگر، احساس کمبود کرده و این احساس را در غالب حسادت از خود نشان می دهند. به طور کلی علل و ریشه های حسادت را می توان در 3 علت اصلی خلاصه کرد که این علل عبارتند از: برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید.
 • احساس ترس
 • احساس عدم امنیت
 • احساس بی ‌ارزشی

رفتار با همکار حسود |آثار حسادت

پیشرفت حسادت در افراد به شدت می تواند او را تحت تاثیر قرار داده و به ابعاد مختلف وجودی او آسیب بزند. تبعات و  آثار حسادت را مي ‌توان در 4 گروه اصلی تقسيم کرد؛ این گروه ها عبارتند از:
 • رواني: تاثيراتي که حسادت بر حالات رواني و عاطفی فرد مي ‌گذارد و به صورت یک عقده در او ظاهر می شود.
 • رفتاري: حسادت با حت تاثیر قرار دادن رفتار افراد، آن ها را به سمت رفتار هایی نظیر بدگویی، خبرچینی، تهمت و...، می کند.
 • ذهني: حسادت مثل هر احساس و افکار منفی دیگری به شدت سبب آشفتگی ذهنی و عدم تمرکز فرد بر زندگی خود می شود.
 • اجتماعي: جنبه اجتماعیی ناشی از حسادت بیش تر در روابط بین فردی افراد خود را نشان می دهد؛ به خصوص روابط عاشقانه او. به طوریکه او ممکن است به شریک زندگی خود نیز حسادت بکند.
 

حسادت در محیط کار

شرایط اجتماعی و در عین حال مقایسه ای می تواند سبب بروز احساس حسادت در افراد بشود. محیط شغلی نیز یک موقیعیت این مدلی است که می تواند سبب حسادت در اعضا این محیط بشود.

ارتباط موفقیت کاری و ایجاد حس حسادت

در شرایط کاری ممکن است به دلایل مختلفی، حسادت در بین کارکنان رخ دهد که به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت کاری کارمندان و در نتیجه مجموعه کاری تاثیر مخرب بگذارد. در رابطه با حسادت در محیط کار، شاید سیستم جامعه نیز مشکل داشته باشد ولی باید توجه داشت که این تک تک افراد هستند که یک جامعه را می سازند و برای برطرف کردن مشکلات، هر فردی باید از خود شروع کند.
احساسات، محرک‌ های رفتاری قوی هستند و به جرئت می توان گفت از قدرتمند ترین احساسات مخربی است که بر محیط ‌های کاری به شدت تاثیر می ‌گذارد. این خصلت نادرست بر روحیه تیمی و کاری اعضا محیط شغلی، تأثیر گذاشته و در نهایت یکی از عوامل اصلی عدم تمرکز بر کار و بهره وری پایین می شود.
رفتار با همکار حسود

دلایل حسادت در محیط های شغلی

 • احساس دست کم گرفته شدن: زمانیکه کارمندان تفاوت هایی مشهود را در رفتار های رئیس یک محیط کاری نسبت به خود و دیگران می بینند، حس مقایسه شدن احساس می کنند. همچنین زمانیکه اغلب اعضا در مقابل به اصطلاح قهرمانان مکرر احساس پس زمینه بودن و دست کم گرفته شدن را تجربه می کنند، می توان انتظار داشت که دچار احساس حسادت بشوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقایسه خود با دیگران کلیک کنید.
 • کمبود های داخلی: احساس نامنی عاطفی و مادی کارمندان در محیط کاری می تواند به شدت بر عملکرد حرفه ای آن ها و در نهایت کا های تیمی آن ها تاثیر مخرب بگذارد. همچنین عزت نفس پایین در بعضی از افرادف سبب افزایش حسادت در محیط کار می شود.
 • به رخ کشیدن: متاسفانه در محیط های رقابتی و مقایسه ای، بسیاری از افراد تمایل به رخ کشیدن خود دارند. در واقع این افراد ویژگی های خود را یک ارزش قلمداد می کنند و تمایل دارند که دیگران آن ها را تحسین کنند. اما باید دانست یک طرف تحسین قرارا ارد و در طرف دیگر حسادت دیگران نسبت به آن ها.
 • عدم کار تیمی: زمانیکه در یک محیط کاری تنها یک نفر یا تعدادی خاص از کارکنان مورد تمجید قرار می گیرند، ویژگی های منفی نظیر فردگرایی در آن محیط حاکم می شوند و زمینه حسادت را فراهم می کنند.

رفتار با همکار حسود |تبعات حسادت در محیط شغلی

حسادت شغلی، یک هیولای مخرب است که به کل یک مجموعه کاری آسیب می زند. در پیشگیری از بروز حسادت همه کارکنان یک مجموعه، به خصوص مدیر آن مجموعه، نقش داند. اما نمی توان همیشه مطمئن بود که حسادت در بین اعضا یک مجموعه رخ نمی دهد. از تبعات اصلی حسادت در محیط شغلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • افسردگی: حس حسادت در محیط کاری می تواند سبب رشد احساس سرخوردگی و در نهایت افسردگی در افراد می شود؛ چراکه افراد خود را با دیگران مقایسه می کنند، همیشه خود را بازنده قلمداد می کنند و موفقیت دیگران را شکست خود به شمار می آورند.
 •  شک و بدبینی: نتیجه غیر مستقیم و تدریجی حسادت به دیگران در یک محیط کاری، بدبینی است که این بدبینی سب کاهش محسوس کیفیت کار و بهره وری شغلی می شود. همچنین از لحاظ شخصیتی خود فرد نیز دچار مشکلات جدی عدم اعتماد نسبت به دیگران می شود.
 • بروز رفتار انحرافی در کارکنان و کاهش کیفیت کار: نتایج بسیاری از مطالعات نشان می دهند که حسادت در محل کار و مولفه های آن، به طور مستقیم بر بروز رفتار های نادرست و انحرافی در کارکنان یک مجموعه تاثیر می گذارد. بروز رفتارهای انحرافی در یک مجموعه نیز می تواند به خودی خود سبب ایجاد آسیب هایی بر بردنه اصلی مجموعه می شود.
 • عصبانیت: خشم و عصبانیت در قبال موفقیت دیگران نتیجه مستقیم حسادت در محیط های شغلی است که به راحتی قابل تشخیص است. در همین وضعیت است که متاسفانه افراد از شکست دیگران لذت می برند؛ چراکه او را لایق موفقیت نمی دانند.
 

راهکار های رفتاری در مقابل همکار حسود

حسادت یک ويژگي غیر قابل تغییر نیست و با استفاده از راهکار هاي مداخله ای مفید در فرد و حتی خانواده او، می توان مانع پيشرفت واکنش حسادت در افراد شد. در ادامه راهکار هایی برای مقابله با رفتار همکاران حسود ارائه می شود که ضمن کمک به حفظ روحیه و توان کاری خود فرد، می تواند سبب کاهش حسادت در همکار نیز بشود. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

1-نشان دادن عدم حس رقابت و رفتار دوستانه

اغلب اوقات حسادت زمانی در بین اعضا یک مجموعه کاری رخ می دهد که به اشتباه فکر می کنند یک کارمند خاص با آن ها دشمنی و رقابت جدی دارد. فرد مورد نظر بهتر است که در مواجه با این تصور نادرست ذهنی در افراد حسود، به آن ها نشان بدهد که نه تنها به دنبال رقابت و دشمنی با آن ها نیست بلکه به دنبال تعامل مثبت و سازنده با آن ها است.  بهتر است که به آن ها نشان داد که می توانند به کمک همکار خود بیایند و کیفیت کاری یک محیز شغلی را در کنار یکدیگر و با تغامل با یکدیگر، افزایش دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برخورد با همکار کلیک کنید.
یکی دیگر از دلایلی که باعث به وجود آمدن حسادت در محیط کاری می شود این است که همکاران تصور می کنند به آن ها توجه کافی نمی شود. برای جلوگیری از بروز حسادت بهتر است که افراد در محیط های کاری به یکدیگر به عنوان یک همکار توجه مناسب را نشان دهند و حتی با یکدیگر صحبت های متنوعی کنند.  در محیط شغلی اولین مسئله برقراری یک تعامل مناسب و کافی در بین افراد، حتی در صورت عدم تمایل است؛ چراکه تنها از این طریق صمیمیت لازم بین ان ها برقراررمی شود.
رفتار با همکار حسود

2-رفتار با همکار حسود |کمک کردن و تحسین کردن

پیشنهاد کمک کردن و تعامل سازنده با همکاران یکی از مهم ترین روش هی پیشگیری از بروز حسادت در محیط شغلی است. با پیشنهاد کمک کردن می توان به همکاران نشان داد که به آن ها نیز مورد توجه هستند و موفقیت ان ها نیز مهم است. البته پیشنهاد کمک و یا رفع اشکالات همکاران مستلزم روش درست آن است؛ به عبارت دیگر بهتر است که اول دوستانه و خصوصی به آن ها پیشنهاد داد و سپس به آن ها به بهترین شکل کمک کرد. در کمک کردن به همکار باید به این نکته توجه کرد که نباید راز او و یا اشکلات او را برای دیگران فاش کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.
متاسفانه در محیط شغلی به دلیل عدم مدیریت درست و ایجاد فضای رقابتی سمی، بسیاری از افراد ممکن است با وجود توانایی های مخصوص خود همچنان احساس خود کم بینی و حقارت کنند. همین مسئله به راحتی می تواند سبب ایجاد زمینه حسادت در محیط شغلی و در بین اعضا بشود. بسیار ی از افراد که از عدم اعتماد به نفس رنج می برند، با مشاهده موفقیت دیگران و مقایسه خود با آن ها نه تنها برای آن ها خوشحال نمی شوند بلکه به آن ها حسادت نیز می کنند. در این جا تحسین آن ها به دلیل موفقیت و ویزگی های ممتازشان می تواند یکی از راه های کاهش حسادت ان ها و به تدریج حذف آن باشد.

3-رفتار با همکار حسود |سنجش رفتار و تغییر ذهنیت

گاهی مشکل اصلی از دیگران نیست؛ بلکه در خود افراد نهفته است. بنابراین بهتر است قبل از آنکه دیگری را به دلیل حسادت سرزنش کرد در رفتار خود اندیشید.  باید ار خود پرسید آیا کاری که کردم و یا می کنم درست است؟ آیا من به او و یا آن ها بی احترامی نمی کنم؟ آیا من خود آن ها را تحریک به حسادت نمی کنم؟ برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات در محیط کار کلیک کنید.
در بین همین سوالات است که گاهی مشخص می شودخود افراد نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم در بروز حسادت همکارانشان نقش دارند. در واقع گاهی اوقات بدون اینکه خود شخص متوجه باشد، با اعمال نادرست خود می تواند در فراهم کردن شرایط حسادت دیگران نقش مهمی داشته باشد.
محیط کاری نیازمند بعد کاری و اجتماعی شخصیت هر انسانی است؛ در واقع انسان ها نیازی نیست که بخاطر همکارن خود، خودشان را بطور کلی تغییر دهند ولی باید بدانند که در یک محیط شغلی تعامل با دیگر اعضا یک رکن اساسی است و برقراری این رکن جز با تغییر یک سری از ویژگی های خاص، نه همه آن ها، ممکن نیست. در واقع می توان با تغییر تصویر ایجاد شده در ذهن دیگر اعضا یک محیط کاری حس حسادت آن ها را کاهش داد. اگر سایر همکاران باور کنند که یک فرد خاص نه تنها به جایگاه و موفقیت خود بلکه به کل یک مجموعه و موفقیت آن اهمیت می دهد، کم تر دچار حسادت می شوند.

4-اعتبار بخشی به سایر همکاران و تبدیل تهدید به فرصت

یکی از بهترین گام ها برای کاهش حسادت سایر همکارن، تقسیم اعتبار یک ماموریت و یا وظیفه با آن ها است. اعتبار بخشی و تقسیم پاداش به همکاران به خصوص زمانیکه یک تصمیم و یا یک وظیفه به خوبی انجام شده باشد، تاثیر بسیار مفیدی بر اعضا گذاشته و حسادت را در میان این افراد ازبین می برد. بنابراین در محیط کاری بهتر است که هر زمان که می شود اعتبار یک تصمیم و یا پروژه ای را با دیگران تقسیم کرد. حتی در این وهله گاهی تنها گفتن جملات ساده ولی عمیق نظیر کارت خیلی درست است یکی از بهترین کار ها بوده، خیلی ممنون از بابت این کار و...، می تواند به راحتی آبی بر آتش حسادت باشد.
باید توجه داشت که حسادت گاهی تنها محدود به متلک پرانی های کلامی، نگاه های معنی دار و پوزخند های تکراری است و هیچ خطر جدی ندارد. اما گاهی حسادت همکاران می تواند خطرناک باشد. حسد ورزی همکارن می تواند گاهی زمینه اختلال و خطر را برای افراد ایجاد کند. باید دانست زنگ خطر حسادت همکاران زمانی برای افراد به صدا در می آید که حسد ورزی آن ها به دسیسه تبدیل می شود. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*