ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با دیگران | چگونه باید با دیگران رفتار کنیم؟

اصول رفتار با دیگران چیست؟ چرا برخی افراد هنگام قرار گرفتن در جمع به راحتی می‌توانند دیگران را تحت تاثیر قرار داده و آن‌ها را به سمت خود جذب کنند؟ آیا همه ما قابلیت رفتار کردن به شیوه‌های جذاب و قابل پسند را داریم؟ روانشناسان بر این باورند که رفتار یا تعامل ما با دیگران حاصل مهارت‌ها و ویژگی‌های درون فردی ماست. این مهارت‌ها قابل ارتقا هستند و در صورت تمرین شدن می‌توانند ارتباطات ما با دیگران را متحول کنند. هر فردی برای آنکه بتواند رفتاری مناسب با دیگران داشته باشد و به رشد و ارتقای خود کمک کند لازم است که با یک سری اصول آشنا باشد. در واقع فراگیری اصول رفتار با دیگران برای احساس رضایتمندی بیشتر در روابط بین فردی کمک کننده است. در کنار این مسئله خلق و خو و صفات شخصیتی افراد نیز متفاوت است که توجه به این امر برای ارتباطی موفق لازم می‌باشد.

تماس با مشاور

رفتار با دیگران از چه عواملی تاثیر می‌پذیرد؟

رفتار ما با دیگران تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد. برای اینکه بتوانیم ارتباطات مثبتی را تجربه کنیم و رفتارهای موثرتری داشته باشیم لازم است از عوامل موثر بر این رفتارها آگاه باشیم، از تاثیرات آن‌ها غافل نشویم و همواره برای ارتقایشان تلاش کنیم. ما در ادامه به مهم ترین عوامل تاثیرگذار در نحوه رفتار با دیگران اشاره کرده‌ایم. 

خلق و خو و صفات شخصیتی

در اصطلاح روانشناسی خلق و خو به مجموعه ویژگی‌های درون فردی گفته می‌شود که بیش از هرچیز تحت تاثیر عوامل زیستی هستند. برخی افراد خلق و خوی آسان و برخی خلق و خوی دشواری دارند. افراد با خلق و خوی دشوار از همان دوران نوزادی معمولا نسبت به سایر بچه‌ها بد قلق تر بوده و هنگام ارتباط گرفتن به راحتی با هر چیزی کنار نمی‌آیند. در حالی که افراد آسان از همان ابتدا گشاده روتر بوده و در روابطشان سهل گیری بیشتری از خود نشان می‌دهند. خلق و خو در ادامه کودکی با نحوه رفتار والدین تعدیل پیدا می‌کند و می‌تواند بهتر یا بدتر شود.

در نهایت همه افراد یکسری ویژگی های پایدار را در خود شکل می‌دهند که به آن‌ها ویژگی‌های شخصیتی گفته می‌شود. این ویژگی‌ها از دوران جوانی به طور واضحی قابل مشاهده هستند و روز به روز محکم‌تر می‌شوند. امروزه روانشناسان شخصیت صفات مختلفی را تحت عنوان ویژگی‌های شخصیتی مطرح کرده‌اند که از قدیمی‌ترین آن‌ها می‌توان به درونگرایی و برون گرایی اشاره کرد.

افراد درونگرا معمولا در رفتار با دیگران ساکت و آرام تر به نظر می‌رسند و تمایل کمتری به حضور در جمع‌های شلوغ دارند. اما افراد برون گرا معاشرتی‌تر بوده و طالب فعالیت‌ها و روابط اجتماعی بیشتری هستند. همین امر باعث می‌شود که در رفتار با دیگران تمایل بیشتری برای ارتباط از خود نشان داده و شاید صمیمی‌تر به نظر برسند. با این تفاسیر خلق و خو و ویژگی‌‌های شخصیتی از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر رفتار با دیگران به شمار می‌روند.

برای اطلاع بیشتر درباره روابط اجتماعی کلیک کنید.

مهارت‌های زندگی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که رفتار آن‌ها با دیگران تنها تحت تاثیر صفات شخصیتی‌شان قرار دارد و هرگز قابل تغییر نیستند. از همین رو وقتی در روابط خود شکست می‌خورند یا دیگران از رفتار آن‌ها می‌رنجند با جملاتی نظیر "من همینم که هستم!" یا "من تغییر نمی‌کنم" خود را توجیه می‌کنند. این در حالی است که رفتار ما با دیگران در بسیاری از جنبه‌های مهم زندگی تحت تاثیر مهارت‌های فردیمان قرار دارد. این مهارت‌ها امری ذاتی نبوده و نیازمند یادگیری و تمرین هستند. در نتیجه همه انسان‌ها قابلیت فراگیری آن‌ها را دارند.

برای مثال مهارت ابراز وجود به شما کمک می‌کند با وجود خجالتی بودن بتوانید خواسته‌های دیگران را به درستی رد کنید و از حقوق خود دفاع نمایید. همچنین مهارت‌های ارتباطی و حل تعارض به شما کمک می‌کنند از تمام ظرفیت‌های خود برای ارتباطی سالم استفاده نمایید و به بیشترین بهره وری در روابط بین فردی خود برسید. در نتیجه لازم است طالب یادگیری این امور باشید و برای بهبود رفتارهای خود وقت بگذارید.

تجربیات محیطی

رفتار ما با دیگران تا حد زیادی تحت تاثیر تجربیات گذشته مان قرار دارد. اما ما باید بتوانیم تجربیات تلخ را شناسایی کرده و از سیطره آن‌ها خارج شویم. برای مثال مواجه شدن با بدرفتاری والدین در دوران کودکی و یا خیانت دیدن از شریک زندگی در بزرگسالی از جمله تجربیات بسیار آسیب زایی هستند که می‌توانند دید ما را نسبت به همه افراد منفی کنند و باعث شوند همواره در ارتباط خود با دیگران نوعی بی‌اعتمادی، شک و تردید را نشان دهیم. در مقابل افرادی که همواره با انسان‌های امنی در ارتباط بوده‌اند و تجربیات خوشایندی را کسب کرده‌اند هنگام رفتار با دیگران روی بازتری از خود نشان می‌دهند و علاقه بیشتری به حفظ ارتباطات دارند.

برای اطلاع بیشتر درباره برقراری ارتباط با دیگران کلیک کنید.

فواید رفتار درست با دیگران

نشان دادن احترام به دیگران و رفتار صحیح با آن ها برای ما و افرادی که با آن ها ملاقات می کنیم و در مجموع برای کل جهانی که در آن زندگی می کنیم فوایدی دارد. به دیگران بهتر است احترام قائل باشیم زیرا  به افراد در کنار آمدن با زندگی کمک می کند. همه افراد در زندگی خود مشکلات و چیزهایی دارند که در جریان مداوم است. با نشان دادن احترام به دیگران، زندگی آن ها کمی آسان تر می شود.

روابط مثبت ایجاد می کند: رفتار با مردم به گونه ای که دوست دارید با شما رفتار شود به این معنی است که آن ها این احساس را متقابلا اگر نه همیشه اما در اکثر مواقع انجام خواهند داد. این باعث ایجاد اعتماد و امنیت و به نوبه خود روابط قوی و مثبت می شود.

باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشیم: وقتی با مردم خوب رفتار می کنیم، احساس رضایت می کنیم که می دانیم کار درست را انجام داده ایم. این به بهبود روحیه و آرامش کلی ما در زندگی تاثیر می گذارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*