ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان کمبود اعتماد به نفس | چگونه کمبود اعتماد به نفس را جبران کنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با راه های درمان کمبود اعتماد به نفس پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


راه های درمان کمبود اعتماد به نفس چیست؟ خیلی از موفقیت ها و پیشرفت های افراد فقط به میزان مهارت و توانایی آنان بستگی ندارد بلکه عامل اصلی و کلیدی داشتن حس خودباوری و اعتماد به نفس می باشد. اعتماد به نفس ویژگی مهمی است که بر تمام وجوه زندگی تاثیر می گذارد. بنابراین اهمیت به آن و داشتن حس خودباوری و توانمندی اهمیت زیادی برای رشد فردی و زندگی اجتماعی افراد دارد.  

تماس با مشاور


اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس باور شخصی شما نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان است. این اعتماد که هر اتفاقی که در زندگی تان بیفتد و یا با هر مشکلی که روبرو شوید آنچه لازم است و می باید انجام دهید انجام خواهید داد. مهم نیست که آن کارها را انجام خواهید داد یا نه. موضوع مهم این است که با میل و رغبت کامل آنها انجام می دهید.
چرا که به عنوان یک فرد به خودتان اعتماد داشته و خود را باور داشته باشید به رغم آن که با آن روبه‌رو می‌شوید اقدامات لازم را صورت می‌دهید و به چیزی که می خواهید می رسید. با این دید اعتماد به نفس واقعی اعتماد به یک توانایی و قابلیت شما نظیر وکالت، نوازندگی، فروشندگی یا غیره نیست بلکه اعتماد به قابلیت و توانایی شما در عمل کردن و اقدام کردن است.
اعتماد به نفس واقعی هیچ گونه ارتباطی با آنچه در زندگی بیرونی شما اتفاق می‌افتد ندارد. اعتماد به نفس در واقع نتیجه باور شما به کارها و مهارت هایتان است. این باور که هر کاری را بخواهید می توانید انجام دهید. اعتماد به نفس واقعی همیشه از درون شما تولید می شود نه از بیرون تان. اعتماد به نفس واقعی داده تعهد شما به خودتون هست. در این زمینه میتوانید از سخنان مشاوره تلفنی فردی نیز بهره مند شوید.

اینفوگرافیک درمان کمبود اعتماد به نفس

اینفوگرافیک درمان کمبود اعتماد به نفس

تکامل اعتماد به نفس کودک

مطالعات نشان می دهد اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی به طور کامل شکل می‌گیرد. محققان آمریکایی اذعان می‌کنند کودکان زمانی که به سن ۵ سالگی می رسند از احساس اعتماد به نفسی برخوردار می گردند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل قیاس است.
تاکنون حدس می‌زند که کودکان تا پیش از رسیدن به سطح اینکه به دبستان بروند کم سن و سال هستند و نمی توانند احساس و افکار منفی یا مثبت نسبت به خودشان داشته باشند. دنیل گلمن که یکی از روانشناسان است در تعریف اعتماد به نفس می گوید: یک ویژگی انسان در زمینه شناخت او از خودش که نشانه بالا بودنش این است که انسان خود را ارزشمند و توانمند می داند.  

مثلث اعتماد به نفس

رفتار، باور و احساس سه ضلع اعتماد به نفس هستند. اگرچه اعتماد به نفس باورهای مثبت و پیش برنده می باشد. هر یک از این سه ستون اصلی یک مثلث بر دو ضلع دیگر اثر می‌گذارند. در واقع افکار مثبت و مثبت اندیشی، رفتار مثبتی را به وجود می‌آورد که بروز این رفتار احساس مثبت خاصی را در افراد ایجاد می نماید.
این احساسات مثبت آن باور اولیه را تقویت می‌کند و باورهای استوار رفتارهای استوارتر و گسترده تری را در پی دارد که به نوبه خود سبب به وجود آمدن احساس خوب و عالی می شوند. داشتن اعتماد به نفس یک انتخاب است که می‌تواند زندگی شما را دگرگون سازد از همین الان می توانید برای به دست آوردن آن تلاش کنید.
وقتی اعتماد به نفس شما بالاتر می رود برای خودتان بیشتر ارزش قائل می‌شوید و شادتر و با انگیزه تر زندگی می کنید. جالب است بدانید که این تأثیر از نظر علمی ثابت شده و اسکن‌های مغزی آن را نشان داده‌اند. وقتی اعتماد به نفس افراد بالا می رود ارتجاعی تر می شوند و به واسطه ردشدن و شکست کمتر آسیب می‌بیند و همچنین کمتر در معرض خطر اضطراب و احساس بی قراری و استرس قرار خواهند گرفت.  
درمان کمبود اعتماد به نفس

درمان کمبود اعتماد به نفس در کودکان

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اعتماد به نفس در گروه‌های مختلف جامعه متفاوت عمل می‌کند. شکل گیری اعتماد به نفس در کودک امکان دارد کمی پیچیده به نظر برسد. به عنوان مثال فنتون پیشنهاد کرد که تنها کودکان به عنوان یک گروه نسبت به سایر فرزندان اعتماد به نفس دارد. نوجوانان و جوانانی که ارتباط کمی با دوستان خود دارند دارای اعتماد به نفس پایین تری می باشند. عملکرد موفق کودکان در موسیقی باعث افزایش احساس اعتماد به نفس و افزایش انگیزه تحصیلی می شود.
جین نلسون، درمانگر خانواده در کالیفرنیا می‌گوید اعتماد به نفس نتیجه احساس تعلق است. باور به اینکه می‌توانیم و دانستن اینکه همکاری ما را ارزش می‌گذارند و قدر می‌دانند. همانطور که هر پدر و مادری می‌دانند اعتماد به نفس تجربه ای گذرا می باشد. گاهی اوقات احساس خوبی درباره خودمان داریم و گاهی نداریم. چیزی که واقعاً بهتر است به کودکان یاد بدهیم مهارت های زندگی مثل انعطاف پذیری است. هدف شما در مقام والدین اطمینان خاطر از این است که فرزندتان غرور و احترام به خود را در درون خود همینطور ایمان به توانایی خود در مقابله با چالش های زندگی را ارتقا داده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش اعتماد به نفس در کودکان کلیک کنید.

اعتماد به نفس واقعی کودکان

اعتماد به نفس واقعی کودکان وقتی بروز می کند که نوعی علاقه بی قید و شرط را ببینند. علاقه ای که میگوید دوستت دارم هر کسی که باشی و هر کاری که انجام بدهی. وقتی کودکان را صرف نظر از توانایی هایشان، مشکلات، اخلاق یا قدرتش می پذیرید بیشترین رشد و کمک را کرده‌اید. بنابراین او را در عشق خود غرق کنید و تا آنجا که می توانید محبت فیزیکی با او داشته باشید یعنی او را بغل کنید، ببوسید و به پشتش بزنید و فراموش نکنید به او بگویید که چقدر دوستش دارید.
اما در حالی که مجبور هستید برای کارهای اشتباهش به او تذکر دهید. به او بفهمانید تفکر شما در مورد رفتارش است و نه خودش. مثلاً به جای اینکه بگویید خیلی پسر بدی هستی چرا درست نمی شوی، به او بگویید لطفاً تو خونه فوتبال بازی نکن، فوتبال بازی بیرون از خانه است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.  

درمان کمبود اعتماد به نفس در دانش آموزان

مطالعات زیادی بر روی دانش‌آموزان انجام شده است. درک دانش‌آموزانی که به خوبی عمل می کنند اعتماد به نفس بیشتری دارد. طبق تحقیقات دانش آموزانی که در مدرسه عملکرد بهتری دارند و تایید معلم را می‌گیرند ارزیابی های مثبت بیشتری را گزارش می دهند و اعتماد به نفس بالاتری از سایر دانش‌آموزان دارند. دانش آموزانی که عملکرد ضعیف تری دارند اعتماد به نفس کمتری خواهند داشت. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.
معلمان می تواند تا حد زیادی اعتماد به نفس دانش آموزان خود را ارتقا دهند. آنها با تشویق تایید نقاط قوت شاگردش آن به او احساس بهتری می‌دهند. افرادی که به طور خاص در دانشگاه اعتماد به نفس داشتند احتمال بیشتری داشتند که خوشحال باشند ولی اعتماد به نفس عمیق تر با شادی ارتباطی ندارد. دانش آموزانی که اعتماد‌به‌نفس پایینی دارند با اضطراب بیشتر خجالت و افسردگی احساس تنهایی می‌کند. دانش‌آموزی که عزت نفس پایین دارد مدام نگران است و فکر می‌کنم اگر در کاری شکست بخورد بدون شک تنبیه و یا تحقیر می گردد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترس از شکست کلیک کنید.
بنابراین علاقه‌ای به آزمودن موضوعات جدید ندارد و فقط در موقعیت‌های امتحان شده و آشنا احساس راحتی می کند. برای اینکه بتواند احساس عدم اعتماد به نفس را در خود کاهش دهد مطیع برنامه ای خشک و انعطاف ناپذیر و تشریفاتی می‌گردد تا به خود قیافه کنترل و نظم دهد زیرا نسبت به توانایی هایش اعتمادی ندارد.

درمان کمبود اعتماد به نفس | احساس بی لیاقتی

هرگاه مرتکب اشتباهی شود خودش را دائم سردش می‌کند. در نتیجه احساس بی لیاقتی می‌کند و دیگر لزومی نمی‌بینند تلاشی داشته باشد و انگیزه را هم از دست می‌دهد و پس از زمانی که انگیزه نباشد دیگر چیزی وجود نخواهد داشت که او را راضی کند. بیشتر اوقات تکالیف مدرسه کودک را دچار نگرانی و تشویش می‌کند و همین اعتماد به نفس او را از بین می برد. برای اینکه فرزندان هنگام انجام دادن تکالیف مدرسه دچار اضطراب نکردند بهتر است تکالیف خود را در اتاقی آرام و بی سر و صدا که دچار حواس پرتی نشوند انجام دهند.
چرا که پریشانی ذهنی، تشویش و اضطراب را باعث می شود که تمرکز حواس را از فرد می گیرد. مطالعات در دانشجویان سال اول دانشگاه نشان می‌دهد که پسران نسبت به دختران در فعالیت های ورزشی و تحصیلی اعتماد به نفس بالاتری دارند. در رابطه با تعامل بین قومی و یادگیری زبان تحقیقات نشان داده که کسانی که ب

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*