ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان کودک خجالتی | اجتماعی کردن کودک خجالتی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان کودک خجالتی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان کودک خجالتی
 چیست؟ خجالت در واقع نوعی ویژگی شخصیتی در کودکان است که در بسیاری موارد آن‌ها را از روابط اجتماعی مؤثر باز می‌‌دارد. این ویژگی راهکارهای بسیاری برای بهبود دارد و در صورتی که در کودکی به آن رسیدگی شود می‌تواند به پیشرفت افراد کمک کند. برخی از کودکان به علت خجالتی بودن و گاهی کمبود اعتماد به نفس در دوست یابی و تعامل با بزرگترها دچار مشکلات بسیاری می شوند که ممکن است در آینده نیز برای آنها دردسرساز شود.
ویژگی‌های شخصیتی کودکان و مهارت‌های ارتباطی آن‌ها در بحث روانشناسی کودک جای می‌گیرد. والدین باید توجه ویژه به اختلالات رفتاری فرزندان خود داشته باشند و بهتر است در صورت مواجهه با چنین مواری از طریق مشاوره کودک برای حل مشکلات اقدام نمایند. برای آشنایی بیشتر با مباحث مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

درمان کودک خجالتی | علل خجالتی بودن کودکان

برای درمان خجالتی بودن کودکان لازم است تا ابتدا علت کــم‌رویی کودکان خود را جستجو کنید. آیا خجالتی بودن یکی از ویژگی‌های شخصیتی در اوست و یا برخی از عوامل محیطی و تنش‌های روانی سبب‌ساز این مسئله شده‌اند؟ یکی از علت‌های مهم در خجالتی بودن کودکان به دوران نوزادی آن‌ها باز می‌گردد؛ برای مثال نوزادانی که تحریک پذیرند و دائم جیغ می‌زنند و گریه می‌کنند احتمالش وجود دارد که در آینده در زمینه‌های ارتباطی در ردیف کودکان کمرو ترسو و خجالتی قرار بگیرند.

سرزنش کودک از سوی والدین، حمایت بیش از اندازه والدین و تنبیه‌های شدید والدین از علل دیگر خجالتی بودن کودکان می‌باشد‌. خجالتی بودن کودک می‌تواند به صورت ارثی و یا تقلید از والدین خجالتی باشد. خجالتی بودن کودک در صورتی که باعث مشکل در روابــط اجتماعی و یا مشکل در مدرسه و تحصیل شود با عنوان اختلال رفتاری شناخته می‌شود که البته جای نگرانی ندارد. سخت گیری و فشار بر روی کودک شرایط را بدتر می‌کند و در بسیاری مواقع باعث بروز استرس در کودک می‌شود. برای آشنایی بیشتر با اختلالات رفتاری کودکان کلیک کنید.

 

درمان کودک خجالتی

برای درمان کودکان خجالتی باید به آن‌ها فرصت اظهار نظر بدهید حتی اگر خیلی کوچک هستند، اجازه دهید تا در بحث‌های شما شرکت کنند و آن‌ها را به خاطر نظرات کودکانه‌شان سرزنش نکنید. با این کار کودک می‌تواند در جمع‌هایی مثل دوستان و همکلاسی هایش نیز بدون استرس و اضطراب صحبت کند و تــرس از صحبت در جمع را نداشته باشد.

همچنین ممکن است کودک خجالتی بدلیل استرس داشتن در جمع همکلاسیانش برای رفتن به مدرسه بهانه گیری کند؛ به همین دلیل لازم است که این مشکل ابتدا در محیط خانه برطرف شود. محیط خانواده و رفتار والدین نقش عمده‌ای در بزرگسالی کودکان دارد.

همدردی با فرزندتان به او کمک می‌کند که مــهارت‌های ارتباطی خود را افزایش دهد و با دیگران ارتباط برقرار کند. مثلا وقتی در یک جشن تولد وارد یک اتاق پر از کودک می‌شوید به او بگویید:«می دانم سخت است وارد جمع بچه‌هایی بشوی که این همه سرو صدا می‌کنند! اما من کمکت می‌کنم تا نهایت تلاشت رو بکنی» این جمله به او کمک می‌کند حس راحتی بیشتری داشته باشد و بتواند رفتار بهتری از خود نشان دهد. 

 

درمان کودک خجالتی | راه‌کارهای مؤثر برای اجتماعی شدن کودک

مهارت های دوست‌یابی را در قالب قصه، بازی و گفتگو به کودکانتان آموزش دهید. با کم رویی کودک خود همدردی کنید، اذعان به آنچه که او حس می‌کند بدون قضاوت و داوری کردن می‌تواند حس بهتری به فرزندتان بدهد. زمانی که مدام به کودک خود می‌گویید خجالتی ست، احساس مشکل می‌کند، ناامید می‌شود و بیشتر به گوشه‌گیری می‌پردازد. پیشنهاد می کنیم در همین رابطه مقاله آمــوزش مهارت دوست یابی به کودکان را مطالعه فرمایید.
در ادامه راه‌کارهای مناسبی را برای درمان کودک خجالتی ارائه داده‌ایم.

1. به کودک برچسب خجالتی بودن نزنید

هنگامی که در حضور فرزندتان به دیگران می‌گویید که فرزند من خجالتی است و احساس شرمندگی می‌کنید در واقع به او این پیام را می‌دهید که چیز غیر طبیعی در وجود اوست، و همین موضوع باعث می‌شود کودک احــساس گناه کند. بیان این جملات حتی توجیهی برای او می شود تا نخواهد تغییر کند و از هر موقعیت اجتماعی که برایش سخت است، بگریزد.

2. درمان کودک خجالتی | بازی درمانی برای کودکان خجالتی

بازی درمانی یکی از راه‌های موثر برای درمان کودکان خجالتی است؛ بدین صورت که در نقش‌های دیگر غیر از والدین با او بازی کنید. مثلا شما در نقش یکی از دوستانش با او وارد صحبت شوید و در زمینه‌هایی که می‌دانید کودکتان کمرو است و احساس خجالت می‌کند با او صحبت کنید. به همین ترتیب شما بدون اینکه دستور داده باشید یا کودک را نصیحت کرده باشید او را به برقراری ارتباط تشویق می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بــازی درمانی کودکان کلیک کنید.

3. آموزش مسئولیت پذیری به کودک

از دیگر راه های درمان خجالتی بودن کودک دادن مسئولیت به اوست، به کودک مسئولیت بدهید ولی او را با دیگران مقایسه نکنید و شرایطی فراهم کنید تا بتواند از پس آن مسئولیت بربیاید. حتی اگر شکست خورد شکست او را با دیگر کودکان مقایسه نکنید بلکه به پیشرفت او در مقایسه با رفتارهای قبلی اهمیت بدهید. به این ترتیب با افــزایش مسئولیت پذیری در کودکان، اعتماد به نفس آنان نیز افزایش یافته و احساس خجالت آن ها کاهش می یابد.

4. درمان کودک خجالتی | حامی خجالتی بودن کودکتان نشوید

دور کردن فرزندتان از محیط‌های اجتماعی به بهانه این که او خجالتی است، مسئله را بدتر از آن چیزی که هست می‌کند. ترس والدین به کودک منتقل می‌شود و همین امر سبب استرس او و خجالتی شدنش می‌شود. اجازه دهید کودک با مشکلاتش کنار بیاید و جایگاهی در میان دیگران برای خود باز کند.

مراقب باشید که خجالتی بودن نباید ادب و آداب اجتماعی را از کودک بگیرد. وقتی جایی می روید یا با کسی روبه رو می شوید، از او بخواهید سلام کند یا بابت کادویی که دریافت کرده تشکر کند. آموزش بــرقراری ارتباط با دیگران نیازمند صرف وقت و به کارگیری اصول صحیح تربیتی است.

5. خجالتی بودن می‌تواند ویژگی مناسبی باشد

در پايان به ياد داشته باشيد كه خجالتي بودن هميشه هم ويژگي بد و نامطلوبي نيست؛ اين ويژگي به همراه خود صــفات شخصیتی ديگري را هم مي‌آورد كه مثبت و مطلوب هستند مثلا احتياط بيشتر، مشاهده دقيق‌تر و گوش دادن بهتر به گفته‌هاي اطرافيان. حتي گفته مي‌شود كودكاني كه خجالتي هستند، در آينده گوش شنواي بهتر و دوستان وفادارتري خواهند شد.
در هر حال در زندگی اجتماعی امروز خجالتی بودن می تواند منجر به از دست دادن بسیاری از موقعیتهای موفقیت آمیز در عرصه های مختلف زندگی باشد. به همین دلیل ضروری است که این مشکل از کودکی حل شده و از گسترش و عمیق یافتن آن جلوگیری شود. مشاوران حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در حوزه روانشناسی می توانند در این مسیر همراهیتان کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*