ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اوتیسم | بهترین روش های درمانی اختلالات و بیماری های طیف اتیسم

امروزه با وجود پیشرفت‌های علم پزشکی، هنوز درمان اوتیسم به طور قطعی یافت نشده است. اما خوشبختانه با آموزش و درمان‌های غیردارویی تا حد زیادی می‌توان از پیشروی بیماری جلوگیری کرد. والدین با اطلاع از راه‌های شناسایی اوتیسم می‌توانند به تشخیص زودهنگام اختلالات طیف اوتیسم کمک کرده و مانع از مشکلات آن در بزرگسالی شوند. شناخت علائم اوتیسم زیر سه سال در روند بهبودی بیماری تاثیر بسیار زیادی دارد. همچنین نحوه برخورد والدین در درمان کودکان اوتیستیک اهمیت زیادی دارد. بنابراین علاوه بر کودک والدین نیز باید آموزش دیده و با مشاوره کودک و خانواده در ارتباط باشند. توجه داشته باشید که تمامی درمان‌ها با کمک روانشناس و فرد متخصص قابل اجراست و در غیر این صورت تاثیر چندانی نخواهد داشت. برای آگاهی بیشتر در زمینه اختلال اوتیسم کلیک کنید.

تماس با مشاور

آیا بیماری اوتیسم درمان می‌شود؟

اگرچه با درمان‌های رفتاری، کودکان مبتلا به اوتیسم پیشرفت زیادی در زمینه‌های اجتماعی و رفتاری می‌کنند، اما متاسفانه هیچ درمان دارویی یا معالجه رسمی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال اگر علائم اوتیسم در کودکی هر چه سریعتر شناسایی شوند، با استفاده از روش‌های درمانی که در ادامه ذکر می‌کنیم، تا حد زیادی می‌توان به کنترل بیماری و کاهش علائم آن امیدوار بود. اما قبل از هرچیزی شناسایی به موقع اختلال اهمیت دارد. برای آگاهی بیشتر در زمینه راه های شناسایی اوتیسم کلیک کنید. 

1. درمان اوتیسم | رفتار درمانی

خانواده ها می‌توانند با کمک روش‌های مختلف رفتار درمانی، توانایی‌ها و مهارت‌های کلامی و ارتباط اجتماعی کودکان مبتلای خود را تقویت کنند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

الف_ روش ABA

تفکر غالب در این روش این است که رفتارهایی که مورد تشویق قرار بگیرند، احتمال تکرار و افزایش خواهند داشت و رفتارهایی که نادیده گرفته شوند، احتمال حذف شدن دارند. به این صورت می‌توان علائم را تا حدودی کاهش داد.

ب_ روش تیچ (TEACCH)

در این روش کودک یاد می‌گیرد که محیط اطراف و رفتارهای اطرافیان خود را بهتر درک کند. مثلا به کودک آموزش داده می‌شود تا در هنگام درد چگونه به جای فریاد زدن احساس خود را به اطرافیان بگوید.

پ_ روش ارتباط با تبادل تصویر

از این روش برای کودکان اوتیسمی  که توانایی صحبت ندارد، استفاده می‌شود. به این کودکان یاد می‌دهند که چگونه نیازهای خود را از طریق تصاویر برآورده کنند. این روش در درمان سایر کودکان استثنایی نیز تاثیرگذار است. برای آگاهی بیشتر در زمینه کودکان استثنایی کلیک کنید. 

ت_ روش فلور تایم (floor time)

روش فلور تایم بسیار شبیه به بازی درمانی است. در این روش از طریق بازی‌های مرحله‌ای، ارتباط کودک با یک فرد دیگر بیشتر می‌شود. برای آگاهی بیشتر در زمینه بازی درمانی کلیک کنید.

ج_ داستان‌های اجتماعی

از طریق برخی داستان‌ها به کودک آموزش داده می‌شود که چگونه احساسات، منظور و برنامه‌های دیگران را درک کند. کودک از طریق گوش کردن به داستان می‌فهمد که چه جواب یا عکس العمل مناسبی را باید از خود نشان دهد.

د_ درک مجموعه حواس

روش درک مجموعه هواس به کودک کمک می‌کند تا بهتر از حواس پنجگانه‌ خود بهره ببرد. مثلاً اگر کودک با حس لامسه‌اش مشکل دارد از او خواسته می‌شود تا اشیاء متفاوت با جنس‌های مختلف را لمس کرده و با آن‌ها کار کند.

2. درمان گیاهی (طب سنتی)

توجه داشته باشید درمان‌های گیاهی هرگز درمان تأیید شده‌ای برای اختلالات  طیف اوتیم نیستند و پژوهش‌ها استفاده از آن‌ها را به عنوان درمان اصلی هرگز تأیید نمی‌کنند. چرا که اوتیسم اختلالی رشدی عصبی در طبقه اختلالات روان پزشکی است که به مداخلات روان شناسی نیاز دارد. مشکلات ارتباطی و هیجانی افراد مبتلا به این اختلال هرگز با مصرف یک داروی گیاهی بهبود نمی‌یابد. غذاها و داروهای گیاهی تنها می‌توانند مکمل درمان‌های روان شناختی نظیر درمان رفتاری باشند.  از جمله درمان‌های گیاهی که در این زمینه مطرح  می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- جینکوبیلوبا گیاهی است که می‌ تواند در درمان بیماری اوتیسم موثر واقع شود.
- در بیماران اوتیسم افزایش آمونیاک در خون دیده می‌شود. انگور، کنگر، مخلوط عسل و آویشن در آب و آب شلغم به همراه عسل میزان آمونیاک خون را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.
- بعد از شام، مصرف آب سیب طبیعی و عسل توصیه می‌شود.
- از جمله راه‌های درمان اوتیسم در کودکان دارای مشکل لکنت زبان استفاده از انار شیرین، آب انار یا رب انار شیرین است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه لکنت زبان کلیک کنید.

3. درمان از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب

کودکان اوتیستیک به غذاهای حاوی گلوتن و کازیین پاسخ منفی می‌دهند. این پروتیین‌ها در گندم و لبنیات وجود دارد و باعث افزایش علایم بیماری می‌شوند. رژیمGFCF (رژیم بدون گلوتن و کازیین) می‌تواند در روند درمان کمک کننده باشد. در این رژیم غذایی گندم و محصولات حاصل از آن و لبنیات باید حذف شده و یا بسیار محدود شوند.
بسیاری از والدین گزارش کرده‌اند که مهارت‌های اجتماعی و تکلم در فرزندانشان بر اثر این رژیم افزایش یافته است.
مصرف میوه‌جات و سبزیجات تازه، گوشت قرمز و سفید، قرص اُمگا سه، ویتامین ب، ویتامین د، قرص کلسیم و آب زیاد در درمان ناهنجاری‌های اوتیسم بسیار مفید است.
همچنین شير شتر به دلیل دارا بودن پروتیين‌های محافظ و آنزيم‌های ضد باكتری تاثیر زیادی در بهبود این اختلال دارد. 

4. درمان اوتیسم | بهبود علائم با استفاده از دارو

داروها نقش آنچنانی در درمان ندارند بلکه بیشتر برای کنترل ناهنجاری‌های رفتاری تجویز می‌شوند. فقط دو داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان تحریک‌پذیری مرتبط با اوتیسم وجود دارد: ریسپریدون و آریپیپرازول که هر دو در گروه داروهای آنتی سایکوتیک آتیپیک قرار دارند.  برای آگاهی بیشتر در زمینه داروهای آنتی‌ سایکوتیک کلیک کنید.

5. موسیقی درمانی

موسیقی درمانی یکی از روش‌های نوین و مؤثر در درمان اختلالات طیف اوتیسم است. در این روش درمانگر تلاش می‌کند به کمک روش‌هایی نظیر بداهه نوازی، خواندن شعرهای ریتمیک و گوش دادن به موسیقی تعاملات مثبتی را با مراجع ایجاد نماید. از آنجایی که هسته اصلی اختلالات  اوتیسم ناتوانی در برقراری ارتباط است، موسیقی درمانی با تمرکز بر ارتباط به خصوص ارتباط غیر کلامی می‌تواند مشکلات درمانجویان را تا حد زیادی بهبود ببخشد و منجر به تجربه هیجانات سالم و مثبتی در آن‌ها شود.

موسیقی درمانی می‌تواند در جریان درمان‌های روان شناختی توسط روانشناسان کودک یا کاردرمانگران مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این گفتار درمانگران نیز هنگام تلاش برای رفع اختلالات زبانی و گفتاری در کودکان و سایر افراد مبتلا به اوتیسم می‌توانند از موسیقی درمانی به عنوان یک روش کمکی استفاده نمایند.

6. بازی درمانی

بازی درمانی از جمله روش‌های مؤثری است که در درمان انواع اختلالات دوران کودکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درفرایند درمانی درمانگر به کودک کمک می‌کند تا در جریان بازی احساسات و هیجانات مختلف را تجربه و ابراز نماید.

از آنجایی که کودکان مبتلا به اوتیسم در تشخیص احساسات دیگران اغلب با مشکل مواجه می‌شوند و در ابراز هیجانی نیز مشکل دارند، بازی درمانی به آن‌ها کمک می‌کند تا در فضایی بدون تنش این موارد را یاد گرفته و تمرین نمایند. بازی درمانی نیز توسط متخصصانی نظیر روانشناسان کودک، کار درمانگران و گفتار درمانگران در درمان مشکلات مختلف مرتبط با اختلال اوتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اگاهی بیشتر در زمینه اختلالات عصبی رشدی کلیک ککنید. 

7. درمان یکپارچگی شنیداری

به جز درمان‌های رایج؛ درمان‌های دیگری نیز برای بهبود علائم اختلالات طیف اوتیسم وجود دارد که بر پایه فرضیات مطرح شده در زمینه آسیب‌شناسی این اختلالات بنا شده‌اند. برای مثال درمان یکپارچگی شنیداری اینگونه فرض می‌کند که اختلال اوتیسم در نتیجه حساسیت نامناسب فرد به طیف‌های مختلف صدا ایجاد می‌شود. در نتیجه درمانگران در این روش تلاش می‌کنند تا بیمار را در معرض فرکانس‌های متفاوتی از صدا قرار دهند تا این حساسیت بر طرف گردد. با وجود ادعای مبتکران این روش در مورد اثرات درمانی آن شواهد پژوهشی چندان از این روش حمایت نمی‌کنند.

8. روان کاوی کودک

در این روش درمانگر تلاش می‌کند با تقویت ارتباط مادر فرزندی و ایجاد رابطه‌ای غنی همراه با تماس بدنی کافی و ارتباط چشمی مناسب بین مادر و کودک علائم اوتیسم را بهبود بخشد. روانکاوی برای کودکان و به خصوص برای مبتلایان اختلال اوتیسم حمایت پژوهشی بسیار اندکی دارد و رویکرد پذیرفته‌شده‌ای برای درمان این مشکل محسوب نمی‌شود. اما با این وجود اهمیت ارتباط کودک اوتیسم با والدین بسیار زیاد است و نحوه برخورد آنان با کودک تاثیر بسیار زیادی در درمان او دارد. برای اگاهی بیشتر در این زمینه، توصیه می‌شود مقاله والدین کودکان اوتیستیک را مطالعه نمایید. 

9. استفاده از شوک الکتریکی در درمان اوتیسم

القای شوک الکتریکی در مغز یکی از اولین گزینه‌هایی بود که در درمان اختلال اوتیسم مطرح شد. در گذشته متخصصان نمی‌توانستند این مشکل را از اختلالاتی نظیر اسکیزوفرنی تفکیک دهند. همین مسئله باعث می‌شد که از درمان‌های مرتبط با اختلال اسکیزوفرنی برای بهبود اوتیسم نیز استفاده کنند. امروزه استفاده از شوک الکتریکی در درمان اوتیسم کاربرد چندانی ندارد.

10. درمان به کمک نوروفیدبک 

در درمان به کمک نوروفیدبک الکترودهایی روی سر فرد قرار می‌گیرد که جریان الکتریکی مغز را در صفحه‌ای مانیتوری نشان می‌دهند. درمانجو در حین مشاهده این جریانات می‌تواند با انجام یکسری تکنیک‌ها میزان فعالیت مغزی خود را تحت تأثیر قرار داده و الگوی جریان‌های مغزی را تغییر دهد. مطالعات بسیاری اثربخشی درمان نوروفیدبک در درمان اختلالات طیف اوتیسم را تأیید کرده‌اند. به خصوص افرادی که هم زمان درکنار اوتیسم به بیش فعالی مبتلا هستند بیش از دیگران از این درمان سود می‌برند. برای انتخاب بهترین روش درمانی لازم است که با یک روانشناس صحبت کرده و با کمک او درمان را شروع کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

11. آغوش درمانی برای درمان اوتیسم

از آنجایی که کودکان طیف اتیسم با لمس شدن و در آغوش گرفتن مساله دارند از شیوه ای به نام آغوش درمانی برای کند کردن این حساسیت استفاده می شود. آغوش درمانی به عنوان یک رویکرد روانکاوانه بر اساس این فرضیه کار می کند که اختلال طیف اتیسم در نتیجه رابطه ناقص و ناکارامد بین کودک و والدین شکل می گیرد.

در این درمان یک نفر به عنوان مراقب برای نمونه مادر یا پدر، کودک را از نظر جسمانی احاطه کرده(به طور مثال در آغوش می گیرد) تا کودک مجبور به برقراری ارتباط چشمی بشود. اساس این رویکرد بر این باور استوار است که کاهش ازادی های جسمی کودک و تماس چشمی با او باعث افزایش دلبستگی بین مراقب و کودک می شود.

برای چنین روش هایی مبنای علمی یافت نشده است. بنابراین دور از ذهن نیست اگر تصور شود به کار بردن چنین روش هایی باعث آزار بیشتر کودک مبتلا به اتیسم بشود. تمپل گراندین یک اتیسمی با عملکرد بالا می باشد که با اختراع ماشین لمس توانست دروندادهای حسی مورد نیاز خود را دریافت کند.

این ماشین به بدن او فشاری برابر با میزان دلخواه که حد آن در کنترل خود تمپل بود وارد و این امکان برای او فراهم می کرد تا بدون نیاز به لمس دیگران و اجبار برای برقراری تماس چشمی داده های حسی لمس و فشاری را که می خواست دریافت کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان اوتیسم می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*