ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان سندروم داون

هنوز روشی قطعی برای درمان سندروم داون یافت نشده است. درمان هایی که امروزه در مراکز مربوطه برای این کودکان به کار برده می‌شود، با توجه به علائم و ویژگی‌های فردی آن‌ها متفاوت و گسترده است. سندروم داون یک بیماری ژنتیکی است که فرد به جای 46 کروموزوم، 47 کروموزوم دارد. بارداری در سن بالا و سابقه ژنتیکی اصلی ترین عوامل ابتلا به این سندروم شناخته شده‌اند. خوشبختانه امروزه با اقدامات آموزشی و پزشکی تا حد زیادی می‌توان از نشانه‌های ظاهری و مشکلات یادگیری این کودکان کاست تا در بزرگسالی حتی بتوانند به طور مستقل زندگی کنند. در ادامه مقاله به شرح روش‌های درمانی برای از بین بردن مشکلات این کودکان پرداخته‌ایم.

تماس با مشاور

مداخله در مراحل رشد کودکان مبتلا به سندروم داون

مراحل رشدی جسمی و ذهنی مبتلایان به سندروم داون نسبت به کودکان سالم، کندتر پیش می‌رود. روند رشد این کودکان برای دستیابی به برخی توانایی‌هایی که دیگر کودکان حداکثر تا 5 سالگی به آن می‌رسند، به شرح زیر است:

_نشستن به تنهایی (6 تا 30 ماهگی)

_چهار دوست و پا رفتن (8 تا 22 ماهگی)

_ایستادن به تنهایی (1 تا 3 سالگی)

_راه رفتن به تنهایی (1 تا 4 سالگی)

_کلمه گفتن (1 تا 4 سالگی)

_عبارت گفتن (2 تا 7 سالگی)

_غذا خوردن و نوشیدن (7 تا 32 ماهگی)

_کنترل ادرار (2 تا 7 سالگی) برای کسب اطلاعات بیشتر از مراحل رشدی کلیک کنید.

امروزه با پیشرفت علم و استفاده از روش‌هایی مثل گفتار درمانی و کار درمانی، می‌توان سرعت رشد کودکان مبتلا به سندروم داون را بالاتر برد. هرچه درمان‌های ذکر شده از سنین پایین تر اعمال شوند، درمان سندروم داون نتیجه بخش‌تر خواهد شد. برای آگاهی بیشتر از گفتار درمانی کلیک کنید.

این مراقبت ها و آموزش ها کمک می کنند تا فرد مبتلا از حداکثر توانایی اش استفاده کرده و مستقل باشد. هدف نهایی درمان این است که بیمار مبتلا به داون احتیاجی به مراقبت دیگران نداشته باشد. برای اطلاع بیشتر از کار درمانی کلیک کنید.

رفع اساسی ترین مشکلات مبتلایان به سندروم داون

از مهم ترین مشکلات پزشکی افراد مبتلا به سندروم داون می‌توان به مشکلات شنوایی و گفتاری اشاره کرد. به دلیل عفونت‌های گوش و حلق، شنوایی آن‌ها افت می‌کند. انسان توانایی تولید صداهایی را دارد که شنیده باشد، بنابراین وقتی شنوایی کودک به خوبی کار نکند، نمی‌تواند صداها را  به صورت مناسب تولید کند. با استفاده از روش‌های درمانی مخصوص مثل صوت درمانی می‌توان محوده شنوایی این بیماران را حفظ کرد تا بتوانند آن‌ها را تولید کنند و در نتیجه درمان سندروم داون تا حدودی به وجود می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری‌های ژنتیکی کلیک کنید.

درمان مشکلات پزشکی در افراد مبتلا به سندروم داون

نوزادان مبتلا به سندروم داون ممکن است با مشکلات خاصی مثل ناراحتی‌های قلبی مادرزادی، ابتلای سريع به بيماری‌های عفونتی، مشکلات تنفسی و ناراحتی‌های گوارشی به دنیا بیایند. 

مشکلات ذکر شده ممکن است تنها در بعضی از بیماران داون بروز پیدا کند. با این وجود با پیشرفت علم پزشکی این مشکلات نیز تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کنند و افراد مبتلا به سندروم داون می‌توانند تا 50 الی 60 سال عمر کنند. برای اطلاع بیشتر از سندروم داون کلیک کنید.

مشکلات ظاهری افراد مبتلا به سندروم داون

امروزه با استفاده از عمل جراحی زبان و صورت می‌توان شکل ظاهری افراد مبتلا به سندروم داون را تا حدی بهبود بخشید. استفاده از ویتامین‌ها و قرص‌ها نیز در حل این مشکل و درمان سندروم داون تا حدی تاثیر دارد. همچنین تغییر ظاهر زبان به تکلم بهتر آن‌ها نیز کمک می‌کند.

کاردرمانی افراد مبتلا به سندروم داون

کم توانی ذهنی مهم ترین مشکل افراد مبتلا به سندروم داون می‌باشد. ولی این مشکل با اقدامات درمانی تا حدی قابل بهبود است. با به کارگیری روش کار درمانی مهارت‌های اساسی کودک تا حد زیادی افزایش پیدا می‎‌کند. مهارت‌هایی مثل:

_مهارت‌های حسی

_مهارت‌های اجتماعی

_مهارت‌های خودیاری

_مهارت‌های حرکتی

_توانایی‌های زبانی و شناختی

_مهارت‌های بازی کردن

_مهارت‌های مربوط به مدرسه

مدرسه راهی برای درمان کودکان سندروم داون

مدرسه نقش بسیار مهمی در افزایش کیفیت زندگی کودکان داون دارد. کودکان در مدرسه مهارت‌های زندگی و نحوه تعاملات اجتماعی را یاد می‌گیرند. تحصیل در مدرسه باعث همزیستی فعال‌تر، دوستی و درک متقابل در آن‌ها می‌شود. از آن جا که سندروم داون با عقب ماندگی ذهنی تفاوت دارد، شایسته است که به این کودکان شانس تحصیل در مدارس عادی داده شود. چرا که این کودکان بسیار تقلید پذیر بوده و با قرار گرفتن در میان دیگر کودکان پیشرفت بیشتری خواهند داشت. برای آگاهی بیشتر از کودکان استثنایی کلیک کنید.

زندگی با مبتلایان به سندروم داون

مبتلایان به سندروم داون به دلیل مشکلات و ضعف جسمی شان نیازمند مراقبت و حمایت زیادی هستند. در صورتی که یکی از اعضای خانواده‌تان مبتلا به این بیماری است، توصیه می‌شود که برای زندگی با مبتلایان به سندروم داون، درباره این بیماری و راه‌های مقابله با آن اطلاعات کسب کرده و با مشاوران متخصص در زمینه خانواده و کودک در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

امروزه امید به زندگی در افراد سندروم داون بسیار بالا رفته است تا جای که می‌توانند نزدیک به 50 تا 60 سال عمر کنند. با حمایت خانوادگی و اجتماعی می‌توان کیفیت زندگی آن‌ها را به حد زیادی افزایش داد و بهبود بخشید. 

ژن درمانی سندروم داون (درمان در بارداری)

تحقیقات در زمینه سندروم داون نشان داده که می‌توانند با تمرکز بر روی یک ژن در دوره بارداری و قبل از تولد، این بیماری را درمان کنند. طی این فرایند درمانی، رشد غیرطبیعی مغز معکوس شده و عملکرهای شناختی پس از تولد بهبود می‌یابند. این تحقیق و کشف روش درمانی می‌تواند راهکار عالی برای درمان سندروم داون پیش از تولد باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان در بارداری توصیه می‌شود که حتما با یک متخصص مشورت کنید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا یاری‌تان کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان سندروم داون می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*