ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رفتار با دختر 11 ساله | هر آنچه که والدین باید بدانند

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رفتار با دختر 11 ساله  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


11 سالگی بازه سنی است که دختر شما در حال ورود به دوره نوجوانی و فاصله گرفتن از سال‌های کودکی است. از این رو رفتار شما به عنوان والدین با دختر 11 ساله بسیار اهمیت دارد. در واقع با توجه به تغییرات گسترده‌ای که در انتظار فرزند شماست و بحران‌هایی که ممکن است برای وی پیش آید، آگاهی شما از نحوه تعامل با وی بسیار مهم است.
بهترین توصیه به والدینی که فرزندشان در این گروه سنی قرار دارد این است که مطالعه خود را راجع به بلوغ و پیامدهای آن بالابرده تا بتوانند با اطمینان بیشتری فرزندشان را در این شرایط مدیریت کنند. در کنار این مسئله با بهره بردن از مشاوره روانشناسی خواهید توانست رفتار صحیح با کودکی که در بدو ورود به نوجوانی قرار دارد را بیاموزید و به کاهش تنش میان خود و فرزندتان کمک کنید.

تماس با مشاور

رفتار با دختر 11 ساله | بلوغ در دختران نوجوان

عمده‌ترین و مهم‌ترین تغییری که با شروع دوره نوجوانی برای دختر شما پیش می‌آید بلوغ است. در این دوره بلوغ جسمی در دختران، جنسی، اجتماعی،احساسی و بلوغ عــاطفی در فرزند شما شروع می‌شود. شما به‌عنوان والدین دخترتان می‌بایست به‌خوبی نسبت به ویژگی‌های بلوغ و چگونگی مدیریت کردن آن‌ها آگاه باشید چراکه مهم‌ترین مسئله در این شرایط این است که شما به حد کافی نسبت به آنچه در حال رخ دادن است اطلاعات داشته باشید تا بتوانید به فرزندتان اطمینان خاطر بدهید. بسیاری از افراد در دوران بلوغ این ویژگی‌ها را تجربه می‌کنند.

  • پوست چرب یا وجود جوش صورت در دوران بلوغ
  • موی چرب که احتمالاً بارها شست‌وشو لازم دارد
  • افزایش تعریق و بوی بدن
  • افزایش میزان رشد قد (۱۱ سانتیمتر در دختران و ۱۳ سانتیمتر در پسران در طول یک سال)

همچنین یک دختر 11 ساله ممکن است به‌صورت اختصاصی این ویژگی‌ها را تجربه کنند.

  • رشد سینه‌ها و حساسیت آن‌ها
  •  تغییر در شکل ظاهری نوجوان ازجمله بزرگ شدن باسن
  • رشد موهای بدن
  • شروع سیکــل قاعدگی
  • ایجاد ناراحتی‌هایی مانند سردرد و گرفتگی معده
  • تــرشحات واژن واضح یا سفید (این مسئله ممکن است قبل از آغاز عادت ماهانه رخ دهد)

برای آگاهی بیشتر در زمینه بلوغ جــنسی دختران کلیک کنید.

به لحاظ اجتماعی و احساسی چه انتظاری از نوجوان داشته باشیم؟

تغییرات در خلق و سطح انرژی از شرایط معمول در این دوره سنی می‌باشد. به‌طوری‌که ممکن است دختر نــوجــوان شما در یک طیف میان نیاز به حمایت والدین و اعلام استقلال در حال چرخش باشد. بهتر است نسبت به این شرایط برخوردی صبورانه داشته باشید و همواره در دسترس نوجوانتان باشید تا در صورت احساس نیاز بتواند از تجربیاتتان استفاده کند.

در این دوره سنی، مراحل شکل گیری هویت در نوجوانان با شدت بیشتری صورت می گیرد. این مسئله می‌تواند به این معنی باشد که او به دنبال تجربه گروه‌های دوستی جدید و ایجاد تجربیات جدید در زندگی خود است. همچنین احتمال دارد که آن‌ها در مورد نحوه مدیریت دوستی‌های فعلی‌شان با چالش‌هایی روبه‌رو شوند. علاوه بر این آن‌ها به‌عنوان افرادی که به بلوغ جنسی رسیده‌اند احتمالاً در حال پیدا کردن شریک عاطفی یا شروع زندگی جنسی خود هستند. آن‌ها ممکن است قرارهای عاشقانه‌ای را ایجاد کنند و همچنین به شروع رابطه‌های رمانتیک بپردازند.

احتمالاً فرزند شما نسبت به دیدگاه‌های دیگران و تغییراتی که در بدن خود پیش‌آمده حساس می‌شود. حــریم خصوصی نوجوان و مسائل شخصی برای فرزند شما بسیار بااهمیت خواهد بود. این تغییرات اجتماعی و احساسی نشان‌دهنده این است که کودک شما در حال تشکیل دادن هویت مستقل است و یادگیری این مطلب است که چگونه به یک بزرگ‌سال مستقل تبدیل شود. در کنار این مسئله کودک شما در حال پرورش مهــارت‌های زندگی از جمله مهارت تصمیم‌گیری و رشد توانایی اندیشیدن به عواقب اعمال خود خواهد بود.

چگونگی رفتار با دختر 11 ساله

بهترین استراتژی رفتاری که در این زمان به‌عنوان والدین می‌توانید اتخاذ کنید اطمینان دهی به فرزندتان است. برای وی توضیح دهید که بلوغ یک‌ زمان هیجان‌انگیز است به این معنی که وی در حال نزدیک شدن به سن بزرگ‌سالی است. سعی کنید نسبت به بــلوغ عاطفی دختران و تغییراتی که آن‌ها تجربه می‌کنند دلسوزی نشان دهید و به آن‌ها اطمینان دهید که تغییرات طبیعی هستند و حتماً از آن‌ها عبور خواهند کرد. البته اگر نگران وضعیت رشدی فرزندتان هستید بهتر است با متخصص بهداشت صحبت کنید.

چنانچه فرزندتان به نسبت سایر همسالان زودتر یا دیرتر وارد دوره بلوغ شده باشد احتمالاً نگرانی‌های بیشتری خواهد داشت. در این زمان سعی کنید با دلسوزی و بکارگیری مهارت هـمدلی با او ارتباط برقرار کرده و به وی این اطمینان را بدهید که دیر یا زود او نیز مانند دوستانش به بلوغ رسیده و یا سایر دوستانش به شرایطی که او هستند خواهند رسید. برای شناخت بیشتر در زمینه رفتار صحیح با فرزندان در سن بلوغ کلیک کنید.

حفظ حریم خصوصی هنگام رفتار با دختر 11 ساله

این مسئله را بپذیرید که فرزند شما دیگر کودک نیست و به همین دلیل مثل هر بزرگ‌سال دیگری، به حریم خصوصی احتیاج دارد. بهتر است همواره پیش از وارد شدن به اتاق در بزنید و یا از بررسی وسایل شخصی نظیر تلفن موبایل یا دفتر خاطرات فرزندتان به‌شدت خودداری کنید. چراکه هرگونه نقض حریم خصوصی در این سنین برای فرزند شما غیرقابل بخشش است. پیشنهاد می کنیم در رابطه با چگونگی حفظ حــریم خصوصی مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

آشنایی با اولین‌های زندگی

به‌عنوان والدین یک دختر نوجوان، بزرگ‌ترین کمک شما در این شرایط این است که او را برای مواجهه با رویدادهایی که برای نخستین بار در زندگی‌اش اتفاق می‌افتد آماده کنید. برای مثال اولین باری که لازم است از لباس‌زیرهای مناسب با سطح بلوغ فعلی خود استفاده کند و یا آمادگی برای تجــربه اولین پریود بسیار مهم است.

برخی وسایل نظیر نوارهای بهداشتی را در کیف مدرسه فرزندتان قرار دهید و به او توضیح دهید که چگونه می‌بایست از آن‌ها استفاده کند. همچنین به فرزندتان در ارتباط با سنــدروم پیش از قاعدگی آموزش دهید. یک بطری آب گرم و چند مسکن را همواره در کیف فرزندتان قرار دهید. اگر دختر شما در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی همچنان دوره قاعدگی را شروع نکرده است یا اگر دوره‌های بعد از شروع متوقف‌ شده بهتر است با پزشک مشورت کنید.

در مقابل عصبانیت فرزندتان صبور باشید

نوجوانی دوره‌ای است که فرزندتان به‌شدت تحریک‌پذیر شده و ممکن است دوره‌های انفجاری از خشم را داشته باشد. بهتر است در این دوران نسبت به رفتار فرزندتان صبور باشید و به‌جای درگیری متقابل با وی، صبر کنید تا هیجانات وی فروکش کرده و سپس با او صحبت کنید. برای کسب اطلاعات در خصوص اختــلال خشم انفجاری کلیک کنید.

همراهی کردن با احساسات هنگام رفتار با دختر 11 ساله

یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌بایست در نظر داشته باشید این است که سعی کنید دنیا را از دریچه دید فرزندتان نگاه کنید. اگرچه ممکن است مسائل او برای شما کودکانه یا اشتباه به نظر بیایند بااین‌حال بهتر است همواره نسبت به مسائل وی خود را مشتاق نشان دهید. سعی کنید همواره خود را درگیر احــساسات او و آماده برای صحبت کردن با فرزندتان نشان دهید. فرزند شما در حال ورود به دوره‌ بــحران نوجوانی است که برایش بسیار ناشناخته است و در این میان به صحبت‌ها و راهنمایی‌های شما احتیاج دارد.

تعامل با سایر والدین برای رفتار بهتر با دختر 11 ساله

ارتباط داشتن با سایر والدینی که فرزند نوجوانی دارند، می‌تواند باعث شود که شما تجربیات بسیاری را در زمینه رفتار صحیح با نوجوان بیاموزید و راهکارهای مختلفی را در ارتباط با مسائل نوجوانان به دست بیاورید. این مسئله همچنین به شما نشان می‌دهد که شرایط فرزندتان مسائل منحصربه‌فردی نیست و بسیاری از افراد با آن‌ها درگیرند.
در این مورد می توانید با بهره مندی از مــشاوره خانواده عملکرد خود را  بهبود ببخشید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با گردهمایی متخصصان و مشاوران مجرب و دوره دیده آماده خدمت رسانی در زمینه روانشناسی و روان درمانی به صورت مشاوره های حضوری و تلفنی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سؤالات متداول

چگونه می‌بایست با فرزندم در ارتباط با بلوغ جسمی صحبت کنم؟

شما می‌بایست اطلاعات خود را درزمینهٔ تغییرات دوره بلوغ بالابرده و فرزندتان را نسبت به این تغییرات آگاه نمایید. مهم‌ترین مسئله این است که در او این باور را ایجاد کنید که شرایط گذرا بوده و این تغییرات تمام می‌شوند. همچنین بهتر است با فرزندتان راجع به اولین تجربه عادت ماهانه وی صحبت کرده و نحوه استفاده از داروها یا نوارهای بهداشتی مربوط به این دوران را به وی آموزش دهید.

مهم‌ترین نکاتی که در رفتار با دختر 11 ساله خود باید رعایت کنم چیست؟

بهتر است با او همدلی داشته و همواره آماده شنیدن نقطه نظراتش باشید. همچنین رعایت حریم خصوصی و صبوری در مقابل نوسانات خلقی فرزندتان بسیار مهم است. علاوه بر این‌ها شما می‌بایست به فرزندتان راجع به تغییرات جسمی مربوط به بلوغ، آگاهی دهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*