ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس (rTMS) تحریک مغناطیسی جمجمه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دستگاه آر تی ام اس پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


با درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس آشنا شوید. افسردگی یک وضعیت پیچیده ی روانی است که می تواند همه ی بخش های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. تحریک مغناطیسی جمجمه ای مکرر(rtsm) یک درمان افسردگی پیشرفته و غیرتهاجمی است. جایگزینی برای داروهای ضدافسردگی است، بسیار موثر عمل کرده و بدون درد است. از همه مهمتر عوارض جانبی که اغلب با داروهای ضدافسردگی مشاهده می شود در این روش دیده نشده است. برای انتخاب بهترین روش درمان افسردگی بهره مندی از مشاوره افسردگی الزامی است.  

تماس با مشاور


افسردگی چیست؟

اختلال افسردگی اساسی اغلب به عنوان افسردگی بالینی شناخته می شود. این بیماری یک مسئله جدی است حالتی متمایز از حالت ضعیف گذرا است. اگرچه گاهی اوقات ممکن است حداقل تاحدی ناشی از برخی رویدادهای دردسرساز زندگی باشد پس از ایجاد شدن به یک احساس عمومی تبدیل می شود. به عبارت دیگر، اگر از علائم افسردگی رنج می برید برای این که احساس بدی داشته باشید لازم نیست که حتما یک روز بد یا یک دلیل بزرگ داشته باشید. وقتی افسردگی می آید شاید با یک دلیل بزرگ آمده باشد اما بدون هیچ دلیلی می تواند همه روزه حال شما را دگرگون کند.
این وضعیت می تواند بر هر جنبه ای از زندگی شما فشار وارد کند از جمله توانایی شما برای کارکردن، ارتباط با همکاران یا نزدیکاتن، حفظ روابط، مهارت تمرکز ومعاشرت و ... به طور خلاصه کیفیت کلی زندگی و بهره وری شما را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل بر سلامت جسمی نیز تاثیرات منفی خود را دارد به عنوان مثال افسردگی بارها و بارها با افزایش خطر حمله و سکته قلبی مرتبط شده است.
پیشنهاد می کنیم مقاله سریعترین روش درمان افسردگی را نیز مطالعه کنید.

میزان شیوع افسردگی

اگر از افسردگی رنج می برید، یا فکر می کنید تنها اعضای خانواده ی شما هستند که به این بیماری دچار هستند بهتر است بدانید که اشتباه فکر می کنید و شما تنها نیستید! از هر ده نفر یک نفر با افسردگی یا اضطراب واحساس بی قراری و ناخوشی زندگی می کند. اعتقاد بر این است که هنوز افراد زیادی هستند که تشخیص داده نشده اند. علی رغم شیوع و تاثیر مخربی که افسردگی می تواند بر زندگی افراد بگذارد، بسیاری از مبتلایان با بهترین نیت سعی می کنند از این بیماری شانه خالی کرده و سر باز کنند و نمی خواهند ان را بپذیرند اما متاسفانه اگر افسردگی درمان نشود اغلب با گذشت زمان بدتر هم خواهد شد.  

چگونگی درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

اگر شما درگیر بیماری افسردگی شده اید و درحال تجربه حالات مختلف آن هستید می دانید که چقدر افسردگی در تمام زمینه های زندگیتان تاثیر گذاشته است. باعث شده است که روابط شخصی شما، حفظ عزت نفس و حداقل بهره وری تان آسیب ببیند. شاید برایتان جالب باشد که انسان ها همه روزه در حال تلاش برای رسیدن به حال خوب و امکانات گزینی هستند تلاش برای چیدن برنامه ی آخر هفته، خرید ماشین، و... درحالی که سلامتی درواقع گرانبها ترین دارایی شما است.
rTMS به بیماران فرصتی برای تسکین سریع و طولانی مدت افسردگی بدون عوارض جانبی مهارکننده ای که می تواند با داروهای ضد افسردگی به همراه داشته باشد، ارائه می دهد. در واقع  برای بسیاری از بیماران، ثابت شده است که این مهم ترین سرمایه گذاری است که تا به حال انجام داده اند.

1-درمان افسردگی با rTMS

روشی که به آن تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر یا rTMS گفته می شود در سال 1985 برای آزمایش عملکرد مغز در افراد سالم و در افرادی که دارای انواع مختلف شرایط پزشکی هستند، توسعه یافت. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که rTMS ممکن است به عنوان یک درمان پزشکی برای برخی از بیماری های روانپزشکی از جمله افسردگی نیز استفاده شود. هنگامی که مغز با ار تی ام اس تحریک می شود، یک سیم پیچ مغناطیسی در برابر پوست سر حدود سه اینچ فراتر از خط مو و در سمت چپ مرکز سر قرار می گیرد. سیم پیچ مغناطیسی از دو حلقه پلاستیکی ساخته شده است که به شکل "شکل 8" به هم متصل شده اند. هر یک از دو حلقه در سیم پیچ حدود سه اینچ عرض دارد.

2-نحوه اثرگذاری RTMS

rTMS با ایجاد پالس های مغناطیسی در حلقه های سیم پیچ کار می کند. این پالس های میدان مغناطیسی جریان های الکتریکی کوچکی تولید می کنند که سلول های عصبی مغز را تحریک می کند. این پالس های مغناطیسی همچنین ماهیچه ها و پوست سر را تحریک می کند و باعث می شود که یک ضربه متوسط ​​در پوست سر زیر سیم پیچ احساس شود. rTMS شامل عبور جریان الکتریکی به طور مستقیم از پوست سر نیست. بنابراین برخلاف روش الکتروشوک درمانی (ECT)، نیازی به بیهوشی ندارد. امیدوارکننده ترین استفاده از آر تی ام اس در درمان افسردگی است.
مطالعات متعدد نشان می دهد که یک دوره چند هفته ای درمان روزانه این درمان ممکن است افسردگی را تا چند ماه بهبود بخشد. علاوه بر این، این مطالعات نشان می دهد که این روش به طور کلی ایمن است و باعث از دست دادن حافظه  و فراموشی مرتبط با ECT نمی شود. در موارد نادر، rTMS برای ایجاد تشنج گزارش شده است.
در حال حاضر، درمان افسردگی با rTMS یک روش تجربی است. تحقیقات بسیار بیشتری برای اثبات اثربخشی rTMS و تعیین بهترین راه‌های استفاده از ار تی ام اس مثال: چه بخش‌هایی از مغز باید تحریک شوند، با چه سرعتی، چند بار و غیره) برای درمان افسردگی ضروری است. ممکن است روزی جایگزین موثری برای این روش باشد. از آنجا که ار تی ام اس ظاهراً عوارض جانبی کمتری نسبت به ECT دارد، ممکن است روزی بتوان از این روش برای درمان موارد خفیف افسردگی استفاده کرد، یا از rTMS برای تسریع بهبود افسردگی تحت درمان با داروهای ضد افسردگی استفاده کرد.
درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

3-آیا rTMS یک درمان بی خطر است؟

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر این روش موضوع تحقیقات قابل توجهی در سراسر جهان بوده است و به طور مداوم به عنوان یک شکل موثر درمان گزارش شده است. در سال 2008، سازمان غذا و داروFDA) ) در ایالات متحده rTMS را برای درمان افسردگی تایید کرد که اکنون به طور معمول در بیمارستان های برتر بین المللی استفاده می شود. در سال 2015، موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE)  در بریتانیا به این نتیجه رسید که ار تی ام اس برای درمان افسردگی "به اندازه کافی ایمن است و به اندازه کافی برای استفاده در NHS کار می کند."

4-عوارض و عوارض احتمالی rTMS چیست؟

درد معمولاً یک عارضه جانبی rTMS نیست، اما برخی افراد ناراحتی خفیفی را در این روش گزارش می‌کنند. پالس های الکترومغناطیسی می توانند باعث سفت شدن یا سوزن سوزن شدن بدن و عضلات صورت شوند. این روش با عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​همراه است، از جمله:
 • احساس سبکی سر
 • مشکلات شنوایی موقت به دلیل صدای آهنربای بلند گاهی اوقات
 • انواع سردرد های خفیف
 • سوزن سوزن شدن در صورت، فک یا پوست سر
 • اگرچه نادر است، اما rTMS با خطر کمی برای تشنج همراه است.
 

مزایای درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

تحقیقات و آزمایشات بالینی در سراسر جهان آن را به عنوان یک درمان موثر برای افسردگی و OCD گزارش کرده اند:
 • ار تی ام اس یک درمان غیر تهاجمی است که نیازی به قرص های آرام بخش ندارد.
 • آر تی ام اس یک درمان سرپایی است و اکثر مردم آن را به خوبی تحمل می کنند.
 • افراد حداقل عوارض جانبی را تجربه می کنند.
 • فعالیت های روزانه را می توان بلافاصله پس از هر جلسه از سر گرفت (مانند رانندگی)

دو مزیت اصلی فناوری غیرتهاجمی

 • توانایی دستیابی به ساختارهای عمیق تر مغز به طور مستقیم به جلوگیری از کاهش شدت میدان مغناطیسی کمک می کند. این به حفظ اثربخشی میدان بدون نیاز به افزایش شدت به سطحی که خطر دارد کمک می کند
 • توانایی دستیابی به ساختارهای عمیق تر مغز به طور مستقیم به جلوگیری از کاهش شدت میدان مغناطیسی کمک می کند. این به حفظ اثربخشی میدان بدون نیاز به افزایش شدت به سطحی کمک می کند که خطر ایجاد عوارض جانبی نامطلوب را داشته باشد. سیم پیچ های H همچنین میدان موثری را در عمق تقریباً 3 سانتی متری زیر جمجمه ایجاد می کنند، در مقایسه با سیم پیچ استاندارد شکل 8 کمتر از 1.5 سانتی متر.
توانایی اجتناب از نیاز به افزایش شدت به dTMS اجازه می‌دهد تا دامنه میدان الکترومغناطیسی خود را گسترش دهد و به مناطق و ساختارهای مغز مرتبط‌تر برسد و در عین حال سطح ایمن فعال‌سازی را حفظ کند. میدان عمیق‌تر و وسیع‌تر نیز هدف‌گیری صحیح ناحیه مغز را افزایش می‌دهد و نیاز به تجهیزات پیچیده ناوبری عصبی را از بین می‌برد.
پیشنهاد شده است که نفوذ عمیق‌تر و وسیع‌تر ارائه‌شده توسط سیم‌پیچ‌های H نشان‌دهنده نرخ پاسخ برتر و کاهش بیشتر شدت افسردگی است که در اولین کارآزمایی سر به سر بین سیم‌پیچ H-Coil منتشر شده در سال 2019 گزارش شده است. .

چه زمانی rTMS مناسب نیست؟

نمونه هایی از افرادی که نباید rTMS دریافت کنند عبارتند از:
 • گیره یا سیم پیچ آنوریسم
 • ترکش گلوله یا ترکش در نزدیکی سر
 • ضربان سازهای قلبی یا دفیبریلاتورهای قلبی قابل کاشت ICD))
 • تاتوهای صورت دارای جوهر مغناطیسی یا جوهر حساس به آهنربا
 • محرک های کاشته شده
 • کاشت فلزی در گوش یا چشم
 • استنت در گردن یا مغز
 • اگر یک اختلال عصبی همراه، سابقه بیماری صرع وی ا جراحی مغز و اعصاب دارید.
 • اگر صفحات فلزی در سر دارید، وجود ضربان‌ساز یا سایر وسایل الکترونیکی وجود دارد.
 • ایمپلنت، ایمپلنت گوش داخلی، اجسام فلزی یا مغناطیسی در مغز و دارو
 • پمپ ها (پرکردن دندان با آمالگام استاندارد مشکلی ایجاد نمی کند)
 • اگر زیر 18 سال سن دارید
قبل از استفاده از درمان، پزشک باید یک معاینه کامل انجام دهد و یک سابقه پزشکی بگیرد. افشای هر یک از این عوامل خطر بالقوه برای حفظ امنیت شما بسیار مهم است.  

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس | موارد لزوم

زمانی که روان پزشکان به این نتیجه برسند که روش های مبتنی بر دارو برای درمان افسردگی موثر نیستند ممکن است تمایل داشته باشند که گزینه های درمانی دیگری نظیر تحریک مکرر مغناطیسی ترانس کرانیال ار تی ام اس  را تجویز کنند. این درمان شامل استفاده از پالس های مغناطیسی برای هدف قرار دادن مناطق خاصی از مغز است.  اگر شما یا یکی از عزیزانتان چندین روش را برای درمان افسردگی بدون موفقیت امتحان کرده اید، rTMS ممکن است یک گزینه باشد.FDA آر تی ام اس  را برای درمان افسردگی شدید زمانی که سایر درمان‌ها (مانند داروها و روان‌ درمانی) اثر کافی به دست نیاورده‌اند، تأیید کرده است. گاهی اوقات، پزشکان ممکن است rTMS را با درمان های سنتی، از جمله داروهای ضد افسردگی ترکیب کنند. اگر معیارهای زیر را داشته باشید، ممکن است بیشترین بهره را از این روش ببرید:
 • شما روش های دیگر درمان افسردگی مانند حداقل یک داروی ضد افسردگی را بدون موفقیت امتحان کرده اید.
 • برای انجام روش هایی مانند الکتروشوک درمانی (ECT ) از سلامت کافی برخوردار نیستید. اگر سابقه تشنج دارید یا نمی توانید بیهوشی را به خوبی برای این عمل تحمل کنید، این درست است.
 • شما در حال حاضر با مشکلات مصرف مواد یا اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم نمی کنید.
 درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

روند درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

این یک روش غیرتهاجمی است که معمولا بین 30 تا 60 دقیقه انجام می شود. در اینجا چیزی است که می توانید در یک جلسه درمانی معمولی rTMS انتظار داشته باشید:
 • شما می‌نشینید یا دراز می‌کشید در حالی که پزشک یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی مخصوص در نزدیکی سر شما قرار می‌دهد، به‌ویژه ناحیه‌ای از مغز که خلق و خو را تنظیم می‌کند.
 • سیم پیچ پالس های مغناطیسی به مغز شما تولید می کند. این احساسات دردناک نیست، اما ممکن است مانند ضربه زدن یا ضربه زدن به سر باشد.
 • این پالس ها جریان های الکتریکی را در سلول های عصبی شما تولید می کنند.
 • می‌توانید پس از rTMS فعالیت‌های معمول خود (از جمله رانندگی) را از سر بگیرید.
تصور می‌شود که این جریان‌های الکتریکی سلول‌های مغز را به روشی پیچیده تحریک می‌کنند که می‌تواند افسردگی را کاهش دهد. برخی از پزشکان ممکن است سیم پیچ را در نواحی مختلف مغز قرار دهند.  

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس | مقایسه با ETC

پزشکان می توانند چندین روش درمانی تحریک مغز ارائه دهند که ممکن است به درمان افسردگی کمک کند. در حالی که rTMS یکی است، دیگری درمان تشنج الکتریکی (ECT)  است.  درمان تشنج الکتریکی  شامل قرار دادن الکترودها در مناطق استراتژیک مغز و تولید جریان الکتریکی است که اساساً باعث ایجاد تشنج در مغز می شود. پزشکان این عمل را تحت بیهوشی عمومی انجام می دهند، به این معنی که شما در خواب هستید و از محیط اطراف خود بی اطلاع هستید.
پزشکان همچنین به شما یک شل کننده عضلانی می دهند که از لرزش شما در طول بخش تحریک درمان جلوگیری می کند. این با ار تی ام اس متفاوت است زیرا افرادی که این روش دریافت می کنند نیازی به دریافت داروهای آرامبخش ندارند، که می تواند خطرات عوارض جانبی بالقوه را کاهش دهد. یکی از تفاوت های کلیدی دیگر بین این دو، توانایی هدف قرار دادن مناطق خاصی از مغز است.
هنگامی که سیم پیچ rTMS روی ناحیه خاصی از مغز قرار می گیرد، تکانه ها فقط به آن قسمت از مغز می روند. ECT مناطق خاصی را هدف قرار نمی دهد. در حالی که پزشکان از ار تی ام اس و ECT برای درمان افسردگی استفاده می کنند، ECT معمولاً برای درمان افسردگی شدید و بالقوه تهدید کننده زندگی اختصاص دارد سایر شرایط و علائمی که پزشکان ممکن است از ECT برای درمان استفاده کنند عبارتند از: در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری درمورد درمان افسردگی با دستگاهrtmsهستید ویا نگرانی هایی در این زمینه دارید میتوانید با مشاوره روانشناسی در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی درمیان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*