ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اعتیاد به رابطه عاطفی و آشنایی با نشانه های آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان اعتیاد به رابطه عاطفی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان اعتیاد به رابطه عاطفی نیاز به آموزش دارد. اعتیاد، به هر رفتار و عملی گفته می شود، که فرد بعد از تجربه مکرر آن، وابستگی شدید به ادامه آن، پیدا می کند و نمی تواند تمایل خود را به آن رفتار ناکارآمد، کنترل کند. درواقع یک اجبار روانی است، که حق انتخاب فرد را سلب می کند و شخص معتاد را تحت کنترل دارد.  فرقی نمی کند، این رفتار اجباری چه باشد، اعتیاد به مواد، به غذا، الکل یا اعتیاد به رابطه عاطفی. فصل مشترک انواع آن، نداشتن حق انتخاب برای برگشت از مسیر نامطلوب و حفظ آن به بهای گزاف است.  

تماس با مشاور

;

اعتیاد به رابطه عاطفی چیست

اعتیاد به رابطه عاطفی، یک نوع اختلال رفتاری است. تکرار یک رفتار، بدون اختیار و از سر استیصال به طریقی که اگر شخص بخواهد، رفتار اعتیادی را ترک کند، با محرومیت شدید عاطفی روبرو می شود. به ناچار، به همان رفتار ادامه می دهد یا به سرعت، جایگزینی برای آن انتخاب می کند، تا خلاء رابطه عاطفی را پر کند. اعتیاد به رابطه عاطفی می تواند، یکی از اشکال بسیار مخرب اعتیاد باشد. که برای درک بهتر آن به تعریفی از آن و شناخت حالات و دلایل، عوارض و درمان آن ضرورت دارد. برای آگاهی بیشتر از مراحل رابطه عاطفی کلیک کنید.  

نشانه های اعتیاد به رابطه عاطفی

اشخاصی که بیمارگونه به یک رابطه پیوند می خورند، با انجام رفتارهای خارج از استاندارد، خود را در معرض آسیب های متعدد قرار می دهند، که حاکی از نقاط ضعف شخصیتی آنها است و از طریق همان تله ها به دام یک رابطه معیوب می افتند و به سختی می توانند، از آن خارج شوند. از جمله ی این نقاط ضعف، موارد زیر قابل ذکر است.

1-وابستگی شدید

در چنین روابطی، فرد معتاد به رابطه، بدون حضور شخص دیگر، نمی تواند زندگی کند و به شکلی بیمارگونه سعی در جلب توجه و محبت طرف مقابل دارد. در این موقعیت، شخص برای حفظ رابطه، هر کاری انجام می دهد و ارتباط ناسالمی عاری از اعتماد و عزت نفس را تجربه می کند. فکر کردن به اتمام رابطه، برای او برابر با تمام شدن زندگی و یاس و ناامیدی است. برای آگاهی از انواع وابستگی از نظر روانشناسی کلیک کنید.

2-ترس از تنهایی

این اشخاص به شدت از تنهایی می ترسند و تصور تنها بودن برای آنها غیرممکن است. به همین خاطر تا جایی که ممکن است، برای بقای رابطه به هر قیمتی تلاش می کنند و در صورتی که از یک رابطه خارج شوند، سریع وارد یک رابطه دیگر می شوند. زیرا بدون وجود مخاطب عاطفی، از درون حس تهی بودن و پوچی می کنند، به همین خاطر با یک نفر دیگر آشنا شده وارد رابطه می شوند، تا احساس امنیت روانی داشته باشند. در این نوع روابط، رسیدن به رشد فردی ملاک نیست و فقط نیازهایی مانند وابستگی و فرار از تنهایی، رابطه را پوشش می دهد. در این رابطه مطالعه مقاله احساس تنهایی در رابطه عاطفی پیشنهاد می شود.
درمان اعتیاد به رابطه عاطفی

3-فرار از مشکلات

یکی از خصیصه های بارز این افراد، فرار از مسئولیت زندگی خود است، تا جایی که می توانند، احساسات طرف مقابل را بهتر از احساسات خود درک کنند. درباره گرفتاری و مشکلات خود در حال واپس رانی هستند. خود را درگیر مشکلات مخاطب می کنند، تا به مسائل خود فکر نکنند. درواقع با پناه آوردن به یک رابطه عاطفی، سعی در دور کردن سختی ها دارند و باور دارند که عشق و عاطفه می تواند، مشکلات را از بین ببرد. بنابراین بدون پیش زمینه و توجه به نیازهای اساسی خود، عاشق می شوند و خود و خواسته های خود را در خواسته های مخاطب نادیده می گیرند.

4-روابط متعدد همزمان

معتاد به رابطه عاطفی، از آن جا که نمی تواند، تنها بماند و ترس از دست دادن، همیشه در وجودش نهادینه است، سعی در برقراری روابط متعدد می کند، که در صورت ناکامی از یکی، رابطه دیگری جهت اتکا داشته باشد. بدون در نظر گرفتن زمانی برای تجرد و فاصله، بین دو رابطه. در طول رابطه نیز، دائما در نزاع با خود و مخاطب است. شهامت خارج شدن از رابطه را ندارد و در نهایت، با تجربه ی احساسات ضد و نقیض و بی اعتمادی، به رابطه ادامه می دهد. همزمان عاشق دو نفر شدن می تواند نشانه ای از وابستگی به روابط عاطفی باشد.

5-افسردگی در فقدان رابطه

متاسفانه این اشخاص، بدون وجود یک مخاطب خاص، در زندگی احساس خلاء می کنند و بدون حضور او حس شادی ندارند. و اگر تنها بمانند و درگیر یک رابطه عاطفی نباشند، دچار افسردگی می شوند. دیگر انگیزه ای برای ادامه زندگی ندارند و  فقط با رابطه مجدد، احساس سرخوشی می کنند. بنابراین به ندرت تنها هستند.

6-کنترل شریک عاطفی و ترس از رشد او

در رابطه معتاد گونه، فردی که وابسته است، بخاطر ترس از دست دادن، دائما مخاطب خود را کنترل می کند و عرصه را برای او تنگ می کند. از رشد و پیشرفت او خوشحال نمی شود و نگران از بین رفتن رابطه بوده و احساس ناامنی می کند. در چنین رابطه ای، اعتماد وجود ندارد و شخص وابسته آنقدر سعی در کنترل طرف مقابل می کند، که حس آزادی او و مرز حریم خصوصی وی را از بین می برد و احساسات و افکار منفی به او انتقال می دهد، که باعث دلزدگی شخص، از این ارتباط می شود.  

علت اعتیاد به رابطه عاطفی

این که چطور یک فرد به چنین روابطی تن می دهد و اصولا اعتیاد به یک رابطه ی ناسالم، چطور شکل می گیرد، اغلب به تجربیات کودکی و محرومیت کودک از محبت والدین یا طرد شدن و تنها ماندن از سوی آن ها در دوران کودکی برمی گردد. کودکانی که به شدت به محبت والدین وابسته هستند، اما پاسخی برای آن دریافت نمی کنند، الگوی مناسب محبت و امنیت را دریافت نمی کنند.
سبک دلبستگی ناایمن را تجربه می کنند. که در نهایت در بزرگسالی، اختلال شخصیت وابسته پیدا می کنند، زیرا طرح واره ی رها شدگی دارند و تمام تلاش خود را می کنند، تا آن تجربه ها تکرار نشود و تنها نمانند. درواقع ترس از تنهایی و ترس از رها شدن، کنترل رفتار آنها را به دست گرفته. از علل اعتیاد به رابطه عاطفی می توان، به بیان موارد زیر پرداخت.

1-عدم اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، یعنی احساسی که شخص نسبت به توانایی و قابلیت های خود، در انجام دادن کارها دارد. اشخاصی که نسبت به توانایی های خود، حس اعتماد ندارند و درواقع خودباوری ندارند، اغلب وارد چنین روابطی می شوند. و کسانی را انتخاب می کنند که کمتر در دسترس هستند. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، در تصمیم گیری به مخاطب خود وابسته هستند و به او تکیه می کنند.

2-فقدان عزت نفس

عزت نفس، با اعتماد به نفس فرق دارد. عزت نفس از دوست داشتن خود می آید. احساسی که یک شخص نسبت به خود دارد و میزان خود ارزشی، که فرد نسبت به خودش حس می کند، عزت نفس است. کسی که عزت نفس پایین دارد، مانند پیچک به مخاطب خود وابسته است و برای حفظ او هر کاری می کند، تا جایی که برای خود، ارزش و اعتباری قائل نیست. خود را ضعیف و بی ارزش می پندارد و برای دوست داشته شدن به دیگری متمسک است.

3-حس رها شدگی

احساس رها شدگی، یک تله روانی است، که از دوران کودکی فرد ناشی می شود. زمانی که یک کودک در سنین حساس به والدین خود احتیاج دارد و محبت طلب می کند، اما در مقابل، طرد شده یا از سوی آنها رها می شود، تنها گذاشته شده یا به او اهمیت داده نمی شود، در این شرایط، حس رها شدگی با فرد بزرگ می شود و یک الگو برای او درست می کند.
این شخص دنیا را جای ناامنی می داند و برای احساس امنیت و ترس از رها شدگی، به شدت به مخاطب خود می چسبد. این افراد در وجود خودشان، حفره احساسی خالی دارند، که ناشی از حس تنهایی و دوست نداشته شدن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مطالعه مقاله طرحواره طرد و رهاشدگی پیشنهاد می شود.  

پیامد اعتیاد به رابطه عاطفی

افرادی که به رابطه عاطفی معتاد می شوند، به ناچار به یک سری عوارض دچار می شوند و درواقع همیشه در یکی از حالات زیر قرار دارند، که  تحت عنوان مثلث وابستگی، نام گذاری می شود و  این تقسیم بندی توسط کارپمن انجام شده.

1-درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | نجات دهنده

شخصیت های ناجی معمولا افرادی را پیدا می کنند، که بتوانند به عنوان نجات دهنده ی او، وارد زندگیش شوند و برای حفظ رابطه با او هر کاری می کنند. در حدی از خودشان، از خود گذشتگی نشان می دهند، که نیازهای خودشان نادیده گرفته می شود، به این افراد، شخصیت ناجی گفته می شود. این افراد دچار وسواس کمک به دیگران نیز هستند.

2-قربانی شدن

مشخصه ی افراد وابسته، این است که احساس قربانی شدن می کنند، زیرا در، از خود گذشتگی و محبت به مخاطب، در حد افراطی پیش می روند، اما چون محبتی که ارائه می دهند، دریافت نمی کنند احساس می کنند، در رابطه قربانی شده اند. و لطف و محبت آنها دیده نشده و باز پس داده نمی شود.

3-خشمگین شدن

پیامد حالت قبل، که احساس قربانی بودن است، باعث می شود شخص به دلیل دریافت نکردن محبت و لطف و تلاشی که روا داشته، از مخاطب خود خشم به دل بگیرد، که ممکن است به صورت واکنشی نسبت به او رفتار کرده و خشم خود را ابراز کند و یا به دلیل ترس از دست دادن، به سکوت ادامه دهد.
خارج از این مثلث، اعتیاد به رابطه عاطفی عوارض دیگری هم دارد. کسی که به دلیل احساس قربانی بودن، خشم انباشه ای دارد، ممکن است، برای تسکین دردهای خود به مصرف مواد مخدر، الکل و روابط جنسی متعدد روی بیاورد. وانگهی وارد روابط متعدد شدن، به مرور باعث از بین رفتن حس اعتماد شده، در نهایت تنهایی و انزوا، پیامد دیگر این روابط خواهد بود. برای آگاهی بیشتر درباره مثلث کارپمن کلیک کنید.  

تفاوت عشق و اعتیاد به رابطه

در عشق، رابطه به شکلی سالم تداوم پیدا می کند و با گذر زمان، اعتماد روزافزون بین دو نفر ایجاد می شود، اما در یک رابطه معیوب و وابسته، بی اعتمادی ناشی از ترس از دست دادن، باعث می شود، شخص وابسته مدام طرف مقابل را کنترل کند.
در عشق سالم، احساس آزادی و رهایی دو طرفه ایجاد می شود و در سایه آرامش به استقلال و رشد یکدیگر اهمیت می دهند، اما در رابطه مبتنی بر وابستگی، احساس خفگی و محدودیت از سمت هر دو یا یکی از آن ها به وجود می آید. فضای مستقلی وجود ندارد. حریم خصوصی طرف مقابل و مرزهای او رعایت نمی شود.
در یک رابطه سالم طرفین بیشتر به هم نزدیک می شوند. از همدیگر حس خوب دریافت می کنند. یک تفاهم و سازگاری مطلوب بینشان ایجاد می شود. اما در رابطه معتاد گونه، فرد وابسته باعث می شود، طرف مقابل کم کم احساس بدی به ادامه رابطه داشته باشد و پس رفت کند. زیرا حس می کند در تنگنا قرار می گیرد.  
درمان اعتیاد به رابطه عاطفی

درمان اعتیاد به رابطه عاطفی

برای درمان این نوع از اعتیاد نیز مراحلی باید طی شود، و شخص وابسته با انجام آنها به شکل جدی در صدد رفع اعتیاد برآید. در جهت بهبود و درمان، لازم است شخص معتاد فرایند زیر را دنبال کند.

1-درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | پذیرش

برای درمان بیماری های رفتاری و اختلالات روانی، اولین و مهمترین فاکتور، برای شروع فرایند درمان، این است که شخص بداند بیمار است، و یک اختلال رفتاری دارد و بعد بیماری را بپذیرد. پذیرش بیماری باعث می شود، شخص بخواهد، برای رفع مشکل خود قدم های بعدی را بردارد،

2-درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | کشف علت

بعد از این که شخص اختلال خود را پذیرفت، مرحله بعد این است که بفهمد، علت این وابستگی دقیقا چیست؟ و پس از فهمیدن آن، بکوشد آن مشکل را برطرف کند. با توجه به علت هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم می تواند دلیل این وابستگی، احساس رها شدگی، عدم اعتماد به نفس، نداشتن عزت نفس، و دلایل دیگر باشد که هر کدام راهکار مربوط به خود را دارد. که با انجام آن می تواند، خود را از این وابستگی بیمار گونه خلاص کند. برای کشف علت می توانید از مشاوره تلفنی فردی کمک بخواهید.

3-درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | افزایش مهارت حل مسئله

گاهی شخص به این دلیل که در زمینه حل مشکلات خود، مهارت کافی ندارد، گمان می کند، با برقراری رابطه عاطفی می تواند، مشکلات خود را برطرف کند. که در واقع پنهان کردن مشکلات، در سایه ی حضور دیگری است. پناه بردن به راه حلی عاطفی، برای احساس آرامش و حل مشکلاتی که خود باید از پس آن ها برآید.
در این مواقع، یادگیری مهارت های حل مسئله، بسیار کارساز است. کسی که می تواند در مقابل مشکلات مقاومت کند و از آن ها فرار نکند، کمتر به دیگران وابسته می شود و برای هر مشکلی به دیگری تکیه نمی کند. اما ضعف در حل مشکلات و احساس ناتوانی، از فرد یک شخصیت وابسته می سازد، که با تکیه به دیگران سعی در حل معضلات خود دارد.

4-درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | مشاوره

در بعضی موارد، شرایطی که شخص را به وابستگی مبتلا می کنند، بیش از یک گزینه یا عامل مخرب است. یعنی عوامل متعدد با ادغام با یکدیگر، در شکل گیری شخصیت وابسته سهیم هستند. در این موارد، شخص به تنهایی نمی تواند، مشکل خود را با چند تکنیک برطرف کند. لازم است با مراجعه به روان درمانگر یا روانکاو حاذق، کمک حرفه ای بگیرد، تا مشخص شود علت زمینه ای یا دلایلی که باعث بوجود آمدن این اختلالات رفتاری هستند، کدام یک می باشند و چطور می توان با از بین بردن آنها، روند بهبودی را طی کرد. بنابراین یک راهکار مناسب و کارآمد، مراجعه به مراکز درمانی مربوطه است.  

درمان اعتیاد به رابطه عاطفی | پیشنهاد آخر

شاید با مرور روابط خود یا مقایسه آنها با نمونه های ذکر شده بتوانید، متوجه این موضوع شوید، که در یک رابطه سالم قرار دارید یا درگیر یک مشکل رفتاری هستید و بخاطر آن از یک رابطه به یک رابطه دیگر عزیمت می کنید. در صورتی که به دلایلی از افرادی هستید، که به ماندن در یک رابطه، اعتیاد دارند یا روابط متعدد را درمان تنهایی خود می بینند، بهتر است با خود صادق باشید و در جهت درمان علت ها اقدام کنید. ماندن در روابط ناسالم، عزت نفس انسانی شما را زیر سوال می برد و به مرور، نادیده گرفتن خود، تبدیل به یک عادت می شود. برای داشتن روابطه سالم عاطفی با مشاوره روانشناسی مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*