ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان قطعی مازوخیسم فکری | لذت از تخیل درباره آزار جنسی خود!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان قطعی مازوخیسم فکری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان قطعی مازوخیسم فکری را بشناسید. مازوخیسم طبق کتاب راهنمای اختلالات روانی DSM دارای خصوصیاتی است از جمله تخیلات آزاردهنده جنسی، میل جنسی شدید، رفتارهای مکرر و تحریک کننده جنسی، تحقیر، ضرب و شتم و ... است. یعنی فردی که این اختلال را دارد از این که او را در رابطه ی جنسی بیازارند لذت می برد. معمولا این نوع افراد با نوع سادیسم ارتباط خوبی می گیرند چرا که آن ها نیز علاقه دارند در رابطه جنسی آزار بدهند. دراین مقاله راهکارهای قطعی درمان مازوخیسم فکری بررسی خواهد شد. برای کسب اطلاعات دقیقتر از مشاوره جنسی تلفنی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

ویژگی های مرتبط با مازوخیسم

رفتارهای مازوخیستیک جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی مشهود است و اغلب با بازی مازوخیستی یا سادیستی در دوران کودکی شروع می شود. فرد مازوخیست هیجان جنسی ناشی از دریافت درد، رنج و یا تحقیر جسمی یا روانی را تجربه می کند. تخیلات، تمایلات جنسی، یا رفتارهایی که از طریق آن ها فرد مورد ضرب و شتم، مقید شدن، تحقیر یا در معرض درد قرار می گیرد، از جهاتی مشخصه این اختلال است. برای آشنایی کامل با مازوخیسم کلیک کنید.
برخی که از مازوخیسم جنسی رنج می‌برند ممکن است از این خیال‌پردازی‌ها و میل‌های جنسی ناراحت باشند یا از آن ها اذیت شوند، بنابراین ممکن است هنگام انجام فعالیت جنسی با افراد دیگر به آن ها عمل نکنند، اما احتمالا در خلوت خود آن رفتارها را انجام دهند.  

انواع مازوخیسم

مازوخیسم مثل دیگر اختلالات دارای طیف است و ممکن است هر فرد درجات خفیف تا قوی آن را تجربه کند. در ادامه چندین نوع از آن آورده شده است.

1-درمان قطعی مازوخیسم فکری | هیپوکسی فیلی

شکل خطرناک و بالقوه کشنده ای از مازوخیسم به نام هیپوکسی فیلی وجود دارد که در آن افراد لذت یا برانگیختگی جنسی را از طریق محرومیت از اکسیژن، مانند خفگی با دست یا مواد دیگر، تجربه می کنند. هیپوکسی‌فیلی یک عمل خطرناک است که در آن قربانی به تحریک جنسی دست می‌یابد و تلاش می‌کند تا تجربه ارگاسم خود را با کمبود اکسیژن افزایش دهد. این امر از طریق خفه کردن، استفاده از کیسه پلاستیکی یا ماسک رخ می دهد. اشتباهات حین درگیر شدن در هیپوکسی فیلیا می تواند منجر به آسیب جدی، آسیب مغزی یا مرگ شود.

2-شیرخوارگی پارافیلیک

شکل دیگری از مازوخیسم جنسی شامل تمایل قربانی به رفتار با او به عنوان یک نوزاد است. چنین افرادی اغلب در این مواقع پوشک می پوشند. اکثریت اینفانتیلیست ها مردان دگرجنس گرا هستند. این ممکن است به دلیل احساس آزادی و از دست دادن مسئولیت برخی از تلاش برای دستیابی از طریق Infantilism باشد.

3-درمان قطعی مازوخیسم فکری |پارافیلیا

مازوخیسم جنسی یک پارافیلیا است که در آن یک سادیست جنسی شریکی خواهد داشت که به میل او رفتار می کند. مازوخیست های جنسی تمایل یا نیاز به درد یا تحقیر دارند تا برانگیختگی جنسی را تقویت کنند تا بتوانند ارگاسم داشته باشند. در هنگام تحریک جنسی یا تماس جنسی فرد تحقیر می شود، ضرب و شتم می شود یا به نوعی درد یا رنج را دریافت می کند. برای مازوخیست، او معمولاً احساس درماندگی را افزایش می دهد.
مانند سادیسم جنسی برخی از مازوخیست‌ها نیز از خیال‌پردازی‌ جنسی خود آزار می بینند و ممکن است زمانی که این خیال پردازی ها در حین فعالیت جنسی ظاهر می شوند به آن عمل نمی کنند. این وضعیت معمولاً شامل تجاوز به عنف فانتزی بدون هیچ گونه امکان فرار است. برخی در خلوت به خیالات خود عمل می کنند. معمولاً این خیالات شامل خودزنی، چسباندن خود با پین یا شوک الکتریکی به خود هستند. اگر شریک زندگی درگیر باشد، اعمال ممکن است شامل چشم بند، مهار، کتک زدن، شلاق زدن، بریدن، و نوعی یا تحقیر باشد.
درمان قطعی مازوخیسم فکری

4-مازوخیسم فکری

بسیاری از مردم به نوعی درگیر رنج هستند. در دوران کودکی، ممکن است یاد گرفته باشند که در صورت رنج بردن به آن ها پاداش یا آرامش داده می شود، یا ممکن است مشاهده کرده باشند که افراد رنج کشیده تحت مراقبت و توجه ویژه قرار می گیرند. بسیاری از کودکانی که در محیط‌های عاطفی ناسالم بزرگ می‌شوند، یاد می‌گیرند که عشق را با رفتار دردناک والدین خود مرتبط کنند. زیرا نمی‌توانند باور کنند که والدین آن ها را دوست دارند. بنابراین شروع به درک چنین رفتار سمی به عنوان ابراز عشق می کنند، حتی اگر در سطحی از نامناسب بودن آن آگاه باشند. این یکی از برزگترین اشتباهات تربیتی والدین است.
چنین کودکان در بزرگسالی ممکن است به این پاداش‌های ضعیفی که با رنج مرتبط هستند بچسبند. نه تنها سطح پایین لذت عاطفی به آن ها کمک می کند تا تسکین یافته و درد را کاهش دهند، بلکه آن ها را از رنج احساس نالایق بودن محافظت می کند. ضمیر ناخودآگاه آن ها می تواند از دست کشیدن از رنج بسیار بترسد، از ترس اینکه لذت و توهم عشق نیز از بین برود. گاهی اوقات فقط انتظار آسایش و پاداش ممکن است برای تشویق این افراد به ادامه رنج و یا حتی اجتناب از شادی کافی باشد. این فرآیند معمولاً آگاهانه نیست.  

ویژگی افراد دچار مازوخیسم فکری

بیشتر این افراد به طور منطقی از مزایای لذت های سالم می دانند اما تن به آن نمی دهند. برخی از ادیان اصلی شامل ایده پاداش بهشتی برای افرادی هستند که در این زندگی رنج می برند یا خود را قربانی می کنند. این به ما می گوید که چقدر این مکانیسم دفاعی رایج است. افرادی که درگیر رنج هستند ممکن است نقش یک قربانی را بازی کنند و در نتیجه افراد اطراف خود را از خود بیگانه و ناامید کنند. آن ها ممکن است به طور خود به خود درام و بحران در روابط امیدوار کننده ایجاد کنند. حتی ممکن است از شکایت و زاری از زندگی خود لذت ببرند.
از دیگر ویژگی هایشان این است که نمی توانند از لحظات شاد و آرام لذت ببرند زیرا می ترسند که اگر آرام شوند اشتباهات و مجازاتی به دنبال خواهد داشت. ‌ قربانی خانواده از مزایای کوتاه مدت زیادی بهره می برد. سایر افراد احتمالاً از تقاضای زیادی از چنین شخصی اجتناب می کنند و احتمالاً در رفتار خود بیشتر از حد متوسط ​​​​مراقب خواهند بود.  

تفاوت بین سادیسم، مازوخیسم و ​​سادومازوخیسم

مازوخیسم جنسی با سادیسم جنسی بسیار متفاوت است، اما اغلب این دو به هم مرتبط هستند. مازوخیسم جنسی به محض ظاهر شدن، مزمن می شود و ممکن است شدت آن افزایش یابد و در نهایت منجر به آسیب جدی یا مرگ شود. سادیسم جنسی نیز مزمن است و این رفتارها می تواند شدت یابد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.
همچنین، اصطلاحی به نام سادومازوخیسم وجود دارد که برای نشان دادن موقعیتی به کار می رود که سادیسم و ​​مازوخیسم هر دو در یک فرد وجود دارند اما به عنوان اختلالات مختلف نشان داده می شوند یا بر اساس آن نظریه استفاده می شود، همچنین می تواند به عنوان جایگزینی برای هر دو مورد استفاده قرار گیرد. به طور خلاصه این سه مورد به شرح زیر است:

1-سادیسم

عمل به دست آوردن لذت از طریق تحمیل درد و رنج به دیگری است، می تواند ماهیت جنسی داشته باشد یا نباشد. فردی که سادیسم انجام می دهد سادیست است. کلمه سادیسم از کنت دوناتین دو ساد، نجیب زاده فرانسوی قرن هجدهم که رمان هایی نوشت که خشونت و ظلم جنسی را به تصویر می کشد، گرفته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سادیسم کلیک کنید.

2-مازوخیسم

عمل به دست آوردن لذت با ایجاد درد و رنج بر خود است، می تواند ماهیت جنسی داشته باشد یا نباشد، فردی که مازوخیسم می کند مازوخیست است. این کلمه از نام Leopoldo von Scher-Masoch، نویسنده رمانی که تسلیم جنسی را به تصویر می‌کشد، گرفته شده است. مازوخیسم یکی از انحرافات جنسی محسوب می شود.

3-سادومازوخیسم

تمرین کسب لذت از ایجاد درد و داشتن درد خودآزاری است، تقریبا همیشه ماهیتی جنسی دارد و فردی که آن را انجام می دهد سادومازوخیست است. این کلمه برای اولین بار در سال 1916 به عنوان مخفف کلمات سادیسم و ​​مازوخیسم ظاهر شد، مخفف کلمه ای است که از ترکیب صداها و معانی دو کلمه مختلف ساخته شده است. این افراد غالبا تمایل دارند برده جنسی باشند.  

عواقب مازوخیسم

مازوخیسم خیلی راحت می تواند به یک عادت مخرب تبدیل شود چرا که رابطه جنسی یکی از مسائلیی در زندگی بشر است که هرروزه تکرار می شود و قابل انکار نیست. پس در اثر تکرار تبدیل به اعتیاد می شود. یکی دیگر از عواقب مازوخیسم این است که حتی اگر مازوخیست‌ها با میل و رغبت انتخاب کنند که صدمه ببینند، چنین دردی فقط به صورت سطحی «ایمن» است. بخش‌های دیگر هویت چنین فردی، به‌ویژه بخش‌های ناخودآگاه کودکانه اش می‌توانند احساس ترس و افشاگری کنند و همچنان اعتماد خود را به خود از دست بدهند.
برخی از "صداهای درونی" ممکن است درک نکنند که چه چیزی و چرا در حال وقوع است. آن ها ممکن است فقط تجربه آسیب دیدگی و تحقیر را درک کنند، در حالی که بخش "بزرگسال" شخصیت از آن ها حمایت نمی کند. بنابراین رابطه با خویشتن درونی به آرامی بدتر می شود، که می تواند منجر به افزایش احساس وابستگی به افراد دیگر شود.

پیشگیری از اعتیاد به مازوخیسم

پیشگیری از اعتیاد مازوخیستی گاهی می‌تواند به یک موضوع پیچیده تبدیل شود، زیرا عمدتاً مشخص نیست که آیا چنین رفتاری در حوزه آزمایش‌های عادی است یا عمل مازوخیستی جنسی. پیشگیری به مدیریت اعتیاد برای مازوخیسم اشاره دارد، بنابراین عمدتاً فقط شامل شبیه‌سازی درد و رنج شدید است و همچنین می‌تواند شامل شناختی شرکا با محدودیت‌های یکدیگر باشد. در این رابطه مطالعه مقاله اختلالات کژکاری جنسی پیشنهاد می شود.
یکی از جنبه‌های اعتیاد مازوخیستی این است که خیال‌پردازی‌هایی که در دوران کودکی یا نوجوانی سرچشمه می‌گیرند ممکن است مبنای رفتار مازوخیستی در بزرگسالی باشد، پیشگیری می‌تواند کمی دشوار شود. افراد مبتلا به این اعتیاد ممکن است در بیان فانتزی های خود و بحث در مورد فانتزی های مازوخیستی خود به عنوان بخشی از روند درمان راحت نباشند.

علائم ترک اعتیاد به مازوخیسم

یک فرد معتاد به مازوخیسم ممکن است در صورت ترک نشانه اعتیاد به مازوخیسم احساس افسردگی و اضطراب کند. آنها ممکن است احساس پریشانی جسمی، عاطفی و روانی داشته باشند که ممکن است بر زندگی روزمره شخصی و حرفه ای فرد تأثیر بگذارد. علائم ترک پس از یک حالت طولانی مدت رفتار اعتیاد آور مازوخیستیک، می تواند تأثیر نامطلوبی بر رفتار عاطفی فرد مبتلا داشته باشد. بنابراین مهم است که فرد مبتلا باید از یک مشاوره فردی کمک بگیرد تا از حمایت عاطفی متخصصی برخوردار باشد که بتواند او را در بهبودی از این حالت راهنمایی و حمایت کند.  
درمان قطعی مازوخیسم فکری

درمان قطعی مازوخیسم فکری

مازوخیسم در گذر زمان به راحتی می تواند تبدیل به یک اعتیاد ماندگار شود بنابراین برای درمان آن از درمان های چندسویه استفاده می شود اعم از روان درمانی، دارودرمانی، تغییر سبک زندگی و  ...

1-درمان قطعی مازوخیسم فکری | راه کار فردی

راه شفای این حس این است که ابتدا باورهای نامناسب خود در مورد مسئولیت و مستحق مجازات را حل کنید و سپس ارتباط عشقی خود را با درد و تحقیر حل کنید. این کار شامل دوست داشتن خود و حفظ عزت نفس است. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما آنچه مهم‌تر است این است که از نظر عاطفی به بخش‌هایی از ذهن او که در دوران کودکی گیر کرده‌اند دست یابید و به آن‌ها کمک کنید دیدگاه خود را تغییر دهند و عادت‌های جدیدی بیاموزند.
فردی که برای درمان مازوخیسم انگیزه پیدا می کند، می تواند لذت جنسی را از تجربیاتی که شامل قرار گرفتن در معرض درد یا تحقیر نیست، به دست آورد. یافتن درمانگری که تجربه درمان مراجعی با چنین مشکلاتی را داشته باشد یا به مرکز درمانی مراجعه کند، کلید کمک به فرد برای کشف راه‌های جدید برای تجربه رضایت زناشویی است.

2-درمان قطعی مازوخیسم فکری |روان درمانی

هدف روان‌درمانی تشخیص علت استرس زمینه‌ای است که می تواند ریشه در کودکی داشته یا درموارد نادر راهی برای کنترل استرس های روزانه و فشار زندگی روزمره است. در بخش روان درمانی از رویکردهای مختلف درکنارهم و به صورت ترکیبی استفاده می شود از قبیل رفتار درمانی و شناخت درمانی.
  • رفتار درمانی یک تکنیک محبوب است که برای درمان پارافیلی استفاده می شود. این تکنیک شامل شرطی سازی الگوها و روندهای برانگیختگی است. هنگامی که یک فرد مبتلا به مازوخیسم جنسی وارد درمان می شود، از رفتار درمانی برای کمک به فرد برای یادگیری روش های جنسی استفاده می شود که شامل آسیب یا تحقیر نیست.
  • درمان شناختی همچنین می تواند برای تغییر افکار مشتری در مورد فعالیت جنسی و رضایت برای رویکردی متفاوت مورد استفاده قرار گیرد، ایده پشت این رویکرد درمانی تغییر افکاری است که منجر به تغییرات رفتاری می شود، از جمله بازسازی تحریفات شناختی و آموزش مهارت همدلی، جایی که اولین مورد شامل تصحیح هر گونه باوری است که بیمار دارد و ممکن است او را به سمت افکار مضر سوق دهد و آموزش همدلی شامل کمک به مجرم می‌شود تا دیدگاه قربانی را برای شناسایی با او و درک آسیب وارده در نظر بگیرد. درمان‌هایی مانند تأکید مجدد شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی نیز به عنوان جزء محبوب این تکنیک استفاده می‌شوند.
  • راهبردهای رایج روان درمانی شامل درمان بیزاری و انواع مختلف تکنیک های حساسیت زدایی است که در آن افراد خود را در موقعیتی تصور می کنند که درگیر مازوخیسم جنسی می شوند و سپس یک رویداد منفی را تجربه می کنند تا تمایل آینده برای شرکت مجدد در آن فعالیت کاهش یابد.

3-درمان قطعی مازوخیسم فکری |دارودرمانی

داروهای مختلفی برای سرکوب سطح تستوسترون تجویز می‌شود که منجر به کاهش فراوانی برانگیختگی‌ها می‌شود.  داروها همچنین به طور فزاینده ای برای کنترل خیال پردازی ها و رفتارهایی که نشان دهنده پارافیلیا هستند استفاده می شود. دارو به ویژه برای افرادی که الگوهای رفتاری مازوخیستی خطرناکی از خود نشان می دهند استفاده می شود. روش های درمانی نیز ممکن است به دلیل مسائل بهداشتی مرتبط با رفتار جنسی پیچیده شوند.
هنگامی که اعتیاد مازوخیستیک شامل ترشح خون باشد، بیماری های مقاربتی نیز می توانند ایجاد شوند. افرادی که در رفتارهای خطرناکی مانند هیپوکسی فیلی شرکت می کنند نیز در معرض درد شدید هستند و حتی می تواند منجر به مرگ شود.
در این مقاله سعی شد علت ها و روش های درمان مازوخیسم فکری بررسی شود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*