ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان بیماری اضطراب پنهان | راه های کنترل اضطراب نامرئی و مهار آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان بیماری اضطراب پنهان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان بیماری اضطراب پنهان چگونه ممکن است؟ راه های کنترل اضطراب نامرئی کدامند؟ همه ی افراد اضطراب را در موقعیت های مختلف، کمابیش تجربه می کنند و  اضطراب پاسخ طبیعی سیستم دفاعی بدن به برخی شرایط و اتفاقات قریب الوقوع است. بنابراین تجربه ی آن در شرایط واقعی موضوعی کاملا طبیعی است؛ اما اگر میزان اضطراب یک فرد غیرمتعارف و مبهم باشد موضوعی است که نیاز به بررسی و درمان دارد. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید.  

تماس با مشاور


کنترل اضطراب نامرئی

اضطراب پنهان زمانی به عنوان یک بیماری شناخته می شود که از حدود طبیعی خارج شده و بر عملکرد مفید و روزانه ی فرد تاثیر بگذارد و نیازمند رسیدگی و چاره جویی است. اضطراب به احساس دلشوره مبهم و ناخوشایند گفته می شود که منشا آن مشخص و شناخته شده نیست و باعث حس درماندگی و برانگیختگی جسمی می شود. گاهی اضطراب به دلیل تجربه ی مجدد موقعیت های نگران کننده و آسیب رسان گذشته به وجود می آید. تجربه احساس اضطراب و نگرانی به شکل معمول آن طبیعی است، اما زمانی که اضطراب شدید و مزمن می شود می تواند سلامت روان و عمکرد او را کاهش دهد.  

درمان بیماری اضطراب پنهان | علائم

معمولا افرادی که اضطراب پنهان دارند رفتارهایی را از خود بروز می دهند که با مشاهده ی آنها می توان به وجود تشویش و نگرانی درونی آنها پی برد. از جمله شایع ترین نشانه های اضطراب پنهان عبارتند از:

1-درمان بیماری اضطراب پنهان | وجود نگرانی بدون علت و ایجاد عادات بد

یکی از نشانه های اضطراب پنهان این است که فرد بدون دلیل مشخصی یک نوع دلشوره و نگرانی خاصی دارد و بیشتر ساعات و لحظات روز این احساس را دارد مثلا این افراد وقتی صبح از خواب بیدار می شوند بدون دلیل مشخص احساس تشویش دارند، انگار که قرار است اتفاق بدی بیفتد حس آرامش درونی ندارند و این موضوع، با زمانی که فرد به دلیل مشخصی مثلا انجام آزمون دچار استرس یا نگرانی می شود کاملا متفاوت است.
اضطراب در زمانی که کار مهمی قرار است انجام دهید کاملا طبیعی است و باعث آمادگی شما برای انجام آن کار می شود اما اضطراب پنهان اساسا بدون دلیل و توجیه منطقی وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم استرس و اضطراب کلیک کنید.
اضطراب پنهان اگر در وجود فرد افزایش پیدا کند به اختلال اضطراب تبدیل می شود و باید حتما برای رفع و تخلیه ی این انرژی آزار دهنده اقدامی انجام شود و در صورت عدم پیگیری و درمان ممکن است باعث به وجود آمدن عادات بدی در فرد شود و برون ریزی این حس تشویش می تواند به شکل جویدن ناخن یا پوست کنی یا موکنی اتفاق بیفتد.

2-مبادرت به انجام کارهای تکراری و الزام به برنامه ریزی

اضطراب باعث می شود که فرد مضطرب آمادگی کمتری برای انجام تجارب جدید داشته باشد و سعی می کند با انجام کارهای تکراری به آرامش درونی خود کمک کند و کمتر احساس ناامنی و اضطراب داشته باشد. معمولا این افراد از تنوع در کارها استقبال نمی کنند؛ زیرا می تواند اضطراب آنها را بیشتر کند و باعث عصبی شدن ایشان بشود. حتی حاضر هستند از یک مسیر سخت یک کار را به انجام برسانند اما از یک مسیر جدید حتی با وجودی که مسیر راحت تری است استقبال نمی کنند. تغییر و تجربه ی جدید چیزی است که در افراد اضطرابی به شدت اضطراب و دلشوره ی ایشان دامن می زند.
انجام کارها مطابق یک روتین روزانه که باعث منظم شدن روال کارها می شود یک کار منطقی و مورد پسند است که به پیشرفت کارها کمک می کند اما در فرد اضطرابی این کار به شکل افراطی و با هدف حفظ آرامش درونی انجام می شود.
فرد مضطرب کارهایش را لیست می کند تا بداند کدام ها را انجام داده و بتواند آن موارد را حذف کند، اهمیتی که فرد اضطرابی در اینجا به انجام کار می دهد، نشانه ی دیسیپلین فرد نیست بلکه بیان کننده ی میزان استرس و اضطرابی است که در انجام نشدن کارها فرد را آزار می دهد و باعث می شود او خودش را سرزنش کند. درواقع این نوع رسیدگی به امور کمی افراطی است و او اینکار را به منظور حفظ تسلط خود بر کارها و همچنین کنترل اضطراب انجام می دهد.
درمان بیماری اضطراب پنهان

3-الگوی نامناسب خواب و مشورت گرفتن مداوم

یکی از مسائلی که فرد اضطرابی از آن رنج می برد این است که به دلیل اضطراب شبها به سختی به خواب می رود. بدون دلیل مشخصی نگرانی را تجربه می کند که مانع آرامش او است و اجازه ی خواب راحت را به فرد نمی دهد.  فرد اضطرابی ممکن است ساعت ها فکرش درگیر باشد و با خود دچار کمشش و درگیری درونی باشد تا بتواند به خواب برود و دلشوره ی درونی نمی گذارد او مطابق با یک الگوی درست بخوابد.
از نشانه های اضطراب پنهان در یک فرد این است که مدام برای هر کار کوچک و بزرگی با دیگران مشورت می کند که این نوع چک کردن خود و تصمیماتش به خاطر عدم یا کمبود اعتماد به نفس نیست؛ بلکه به دلیل اضطراب بیش از حد است. فرد مضطرب به دلیل بیقراری و نگرانی نمی تواند نسبت به تصمیمات و کارهای خود مطمئن باشد و با پرسیدن از دیگران سعی می کند عملکرد خود را چک کند و آرامش بگیرد.

4-چک کردن همه چیز به کرات و بیدار شدن قبل از زنگ

فردی که دچار اضطراب پنهان است از سر ناآرامی زمانی که خانه را ترک می کند ممکن است چندین بار و به دفعات تمام وسایل خانه و ایمنی آنها را چک کند مثل چک کردن خاموش بودن لامپ ها یا بسته بودن شیرگاز و .... که این نشان از وجود نگرانی و اضطراب او است و باید برای درمان آن اقدام کند زیرا این کار تبدیل به وسواسی بیمارگونه می شود.
بی قراری و نگرانی در افراد اضطرابی باعث می شود که ذهن ناآرامی داشته باشند تا جایی که با وجود کوک کردن زنگ ساعت قبل از آن که ساعت زنگ بزند خودشان از خواب بیدار می شوند. بدنشان به نوعی در یک حالت آماده باش و نگران به سر می برد. این حالات همه نشان می دهد فرد دچار اضطرابی پنهان است که خودش هم نمی داند از کجا نشات می گیرد و چه دلیلی دارد. اما آنقدر آزار دهنده است که تمام زوایای زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اضطراب و احساس بی قراری کلیک کنید.  

کنترل اضطراب نامرئی | عوارض

اضطراب پنهان در ابتدا مسئله ی حادی نیست اما در صورت عدم درمان و پیگیری تشدید شده و سلامت جسم و روان شما را تهدید می کند و ممکن است باعث شود شما با یکی از عوارض زیر روبرو شوید.
  • اختلالات اضطرابی
  • وسواس فکری، عملی
  • بیماری های قلبی
  • چاقی
  • ناراحتی های گوارشی
  • ضعف سیستم عصبی
  • مشکلات تنفسی
  • بیماریهای پوستی، آکنه، اگزما
  • ابتلا به دیابت و فشارخون
 

راهکارهای درمان اضطراب پنهان

برای این که بتوانید با آرامش بخوابید، با خیالت راحت زندگی کنید و مدام نگران اتفاقاتی نامعلوم نباشید، باید برای درمان اضطراب پنهان خود اقدامی بکنید. زیرا تشدید این اضطراب می تواند به اختلال اضطراب تبدیل شود و شما را به دردسرهای بیشتری بیندازد. برای درمان اضطراب پنهان راه هایی وجود دارد که عبارتند از :

1-روان درمانی و دارو درمانی برای کنترل اضطراب نامرئی

بیماری های ذهنی اغلب ریشه های روانی دارند و شناخت علل پنهان این نوع رفتارهای آسیب زا می تواند به درمان بیماری کمک کند. بنابراین می توانید با مراجع به روان درمانگر و استفاده از رفتاردرمانی، درمان شناختی و... با انجام تکنیک های مختلف، مشکلات رفتاری خود را برطرف کنید.
در درمان مشکلات روحی و روانی استفاده از دارو درمانی به تنهایی یا در کنار روان درمانی می تواند تاثیر بسزایی در درمان اضطراب داشته باشد. داروها کمک می کنند تا با تغییر الگوهای عصبی در مغز و تغییر مواد شیمایی موجود در مغز، فرد به مرور و با استفاده از دارو از تشویش و نگرانی های ذهنی فاصله بگیرد.
خوردن مواد غذایی حاوی امگا 3 باعث کاهش اضطراب می شود و به حفظ آرامش فرد، کاهش میزان افسردگی و رفع استرس کمک می کند. بنابراین در رژیم غذایی خود سعی کنید مواد غذایی دریایی نظیر انواع ماهی های چرب که غنی از اسیدهای چرب هستند استفاده کنید. ماهی سالمون یکی از بهترین منابع تامین کننده ی امگا 3 بدن است.

2-درمان بیماری اضطراب پنهان | تغییر و تحول در سبک زندگی و ورزش

تغییر سبک زندگی و تصمیم به ایجاد عادات سالم در زندگی به میزان بالایی در رفع مشکلات روحی و اضطراب کمک می کند. اگر عادت به مصرف غذاهای فراوری شده، الکل، غذاهای چرب و پرخوری دارید، با تغییر دادن این سبک نادرست تغذیه می توانید تا حدود زیادی به رفع اضطراب خود کمک کنید.
ورزش کردن به دلیل تنظیم فشارخون، تنظیم ضربان قلب، افزایش میزان هورمون های تنظیم خلق و خو و همچنین بهبود عملکرد سیستم عصبی، باعث از بین رفتن بیماری های روانی از جمله، استرس، افسردگی و اضطراب است. بنابراین با گنجاندن ورزش در زندگی یک عادت مناسب در روتین روزانه خود ایجاد کنید تا به بهبود اضطراب و حفظ آرامش خود کمک کنید.

3-مدیتیشن و اهمیت به وعده صبحانه برای کنترل اضطراب نامرئی

با انجام مراقبه و تکنیک های مدیتیشن کمک کنید تا تنش های روحی و جسمی تان کاهش پیدا کند. انجام تمرینات مراقبه کمک می کند تا شما خودآگاه رفتار کنید و کمتر به اضطراب های بی دلیل اجازه ی رشد کردن بدهید و بتوانید کنترل رفتارها و نگرانی های خود را به دست بگیرید.
یکی از دلایلی که به افزایش اضطراب کمک می کند، نخوردن صبحانه است. حذف وعده ی صبحانه باعث افت قند و فشار خون شده و اضطراب فرد را افزایش می دهد. بنابراین برای کنترل و کاهش اضطراب خود به وعده ی صبحانه اهمیت بدهید و از مواد پروتئینی استفاده کنید تا در همان اول روز بتوانید بهتر سیستم عصبی خود را کنترل کنید و احساس بهتری در طول روز داشته باشید.

4-دوری از افکار منفی و سحرخیزی برای کنترل اضطراب نامرئی

از عادات بدی که افراد مضطرب دارند، فکر کردن به افکار منفی و در انتظار اتفاقات بد بودن است، افراد مضطرب مدام به موضوعات ناراحت کننده و استرس زا فکر می کنند، ذهنی آماده برای ورود اتفاقات ناگوار دارند که حاصل نگرانی بیش از حد و غیر طبیعی ایشان است. اگر شما نیز دچار اضطراب پنهان هستید، سعی کنید با تمرکز بر افکار مثبت، ذهن خود را مهار کنید تا با دعوت مسائل نگران کننده، آرامش خود را برهم نزنید و  اضطراب پنهان خود را مدیریت کنید.
تفکر مثبت و تنفس عمیق کمک می کند بهتر بتوانید موقعیت های مختلف را درک و تحلیل کنید، به آسانی آشفته و نگران نمی شوید. افکار مثبت میزان کورتیزول بدن را کاهش می دهد و بدن را از حالت تدافعی خارج می کند.
زمانی که زود از خواب بیدار میشوید بهتر می توانید برای همه ی کارهای خود برنامه ریزی کنید. احتمالا زمان کافی دارید که کمی ورزش کنید، دوش آب گرم بگیرید و بدون استرس برای تمام کارهای خود برنامه ریزی کنید و زمان مناسب به آنها اختصاص دهید که این مسائل به حفظ و کنترل ذهن و آرامش کمک می کند.
درمان بیماری اضطراب پنهان

5-مصرف دمنوش های آرامش بخش و عدم انتقال اضطراب

دمنوش های بابونه، چای سبز، گل گاوزبان، شیرین بیان، از دمنوش هایی هستند که به حفظ آرامش اعصاب کمک می کنند، ضربان قلب را کاهش می دهند و اضطراب را مدیریت می کنند. شب ها قبل از خواب می توانید با نوشیدن یک فنجان از این دمنوش ها خواب آرامی داشته باشید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
اگر به سبب تعاملات کاری و اجتماعی گاها دچار تنش و اختلاف می شوید سعی کنید با کنترل اعصاب خود از تنش بیشتر و بحث و جدل فاصله بگیرید و با همدلی با اطرافیان از افزایش اضطراب خود جلوگیری کنید و با انتقال نگرانی خود به دیگران مخاطبین خود را نیز مضطرب نکنید. این کار می تواند شرایط را برای شما سخت تر کند و به آشفتگی در محیط دامن بزند.

6-آگاهی به اضطراب و حمام جنگل برای کنترل اضطراب نامرئی

دانستن این که چه خصوصیاتی دارید به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید آن ها را بشناسید. بنابراین زمانی که نسبت به اضطراب های خود آگاهی پیدا کنید و بدانید که دلیلی برای این اضطراب و نگرانی ها وجود ندارد بهتر می توانید، راه های پیشگیری و کنترل آن را پیدا کنید و به وسیله تکنیک های مختلف مشکل خود را مهار کنید. واقف بودن به اضطراب کمک می کند زمانی که می خواد ذهنتان را آشفته کند به خود بگویید اتفاق بدی در راه نیست و این اضطراب بی دلیل است.
برای رفع استرس می توانید به دل طبیعیت بروید و در میان درختان، در فضای سبز پیاده روی کنید. بر اساس تحقیقاتی که در ژاپن صورت گرفته، پیاده روی در طبیعت و شنیدن صدای آب و ابشار، دیدن درختان سبز و آرامش جنگل به میزان بسیار بالایی به رفع استرس و اضطراب کمک می کند. محققان ژاپنی از اصطلاح حمام جنگل برای دریافت انرژی مثبت در سایه ی درختان استفاده می کنند.  

سخن آخر درمورد درمان بیماری اضطراب پنهان

اضطراب پنهان آفت سلامت روانی است که با گذر زمان به شکل جدی جنبه های مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد و هر لحظه آرامش شما را بدون دلیل مشخص تهدید می کند. توصیه می شود که این موضوع را جدی بگیرید و قبل از گرفتار شدن در وضعیت بحرانی آن را درمان کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*