ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اختلالات یادگیری | انواع و بهترین روش های درمان اختلالات یادگیری

درمان اختلالات یادگیری ممکن است در ابتدا بسیار سخت به نظر برسد؛ چرا که اختلال یادگیری اختلالی دائمی است، اما با تشخیص و مداخله به موقع می‌توان مهارت‌های کودک را گسترش داد و به او کمک کرد تا زندگی طبیعی داشته‌باشد. خوشبختانه مشکلات یادگیری در کودکان، پیش از دوران دبستان قابل تشخیص است و می‌توان با انواع روش‌های حرفه‌ای در این زمینه آن‌ها را از بین برد. اغلب والدین در مواجهه با مشکلات کودکشان در یادگیری و کندی او در تحصیل صبر خود را از دست داده و عصبانی می‌شوند، ممکن است دست به تخریب کودک بزنند. این رفتارها کودک را ناامید می‌کند و اعتماد به نفس او را می‌گیرد.

تماس با مشاور

اختلالات یادگیری را بشناسید

اختلالات یادگیری باعث مشکلاتی در زمینه‌های خواندن، نوشتن، درک مطالب و یا ریاضیات می‌شود. دانش آموزان مبتلا به این اختلال در مسائل تحصیلی کندتر از همسالان خود عمل می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال خواندن و نشانه‌های اختلال نوشتن کلیک کنید.

افراد مبتلا به اختلالات یادگیری در درس خواندن مشکل دارند و اغلب دچار ناامیدی و کمبود اعتماد به نفس می‌شوند. دانش‌آموزان مبتلا معمولا به معلم خصوصی نیاز دارند. چرا که در تنظیم اطلاعات، ادراک دیداری و شنیداری، حافظه و توجه نقص دارند. در برخی موارد ترک تحصیل می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله اختلالات یادگیری را مطالعه کنید.

روش ادراکی حرکتی در درمان اختلالات یادگیری

مشکل یادگیری

در این روش تلاش می‌شود موقعیت‌هایی برای شخص فراهم شود تا بتواند اطلاعات را از محیط دریافت کند، به همدیگر ربط دهد و آن‌ها را کشف کند. بازی‌هایی برای آموزش حرکت، تمرینات روی تخته سیاه برای هماهنگی حرکت و ادراک دیداری و حل معما در این روش استفاده می‌شود.

دارو درمانی اختلالات یادگیری

با وجود اینکه درباره تاثیرات دارو درمانی روی دانش آموزان مبتلا به اختلالات یادگیری مطالعات اندکی انجام گرفته است، برخی از درمانگران معتقدند باید برای این افراد دست کم به طور آزمایشی دارو تجویز کرد. «مگا ویتامین درمانی» اولین بار توسط کوت برای درمان اختلالات یادگیری پیشنهاد شد که به استفاده از ویتامین‌ها تا حداکثر یک هزار برابر میزان مورد نیاز بدن گفته می‌شود.

تاثیر نوروفیدبک بر اختلالات یادگیری

بررسی‌ها نشان داده است که اثربخشی درمان با نوروفیدبک بر اختلالات یادگیری باعث بهبود عملکرد یادگیری در افراد می‌شود و اثربخشی آن تا یک سال بعد از درمان همچنان پا برجا خواهد بود. از طریق الکتروآنسفالوگرافی امواج مغزی را دریافت می‌کنند و مشکلات یادگیری را شناسایی می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش نوروفیدبک کلیک کنید.

روش فرایند و تکلیف در درمان اختلالات یادگیری

برای درمان اختلال یادگیری با روش‌های فرایند و تکلیف ابتدا سطح مهارت کودکان را ارزیابی کرده سپس با توجه به سطح کودک به او تکلیف داده و در مراحل بعدی درجه دشواری تکلیف بیشتر می‌شود. در این روش آموزش فرایند و تکلیف در دستور کار قرار می‌گیرد.

اجرای روش حسی حرکتی بر اختلالات یادگیری

یکی دیگر از روش‌های درمانی که برای درمان اختلالات یادگیری به کار برده می‌شود استفاده از روش‌های حسی حرکتی است که شامل موارد زیر می‌شود:

_روش درمانی چند حسی و ادراکی - حرکتی

_روش چند حسی فرنالد

_آموزش تمرین‌های یکپارچگی حسی

_آموزش ادراك شنیداری

_روش درمانی ادراکی- حرکتی کپارت

_راهبرد کپی و پوشش

بازی‌های آموزشی برای رفع اختلالات یادگیری

بازی درمانی نیز یکی از روش‌های مفید برای کار با کودکان است، ترکیب بازی به همراه آموزش می‌تواند اثر بخشی درمان را بالا ببرد. بازی‌هایی همچون دومینوی رابطه ـ چی گمشده و بازی‌های رایانه‌ای از جمله این بازی‌ها هستند. برای اطلاع بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله بازی درمانی را مطالعه کنید.

آموزش چند رسانه‌ای برای اختلالات یادگیری

امروزه با استفاده از ابزار پیشرفته در فرایند آموزش و درمان می‌توان روند درمان را آسان‌تر کرد. انجام یکی از روش‌های درمانی به همراه روش آموزش چند رسانه‌ای می‌تواند نتایج مطلوبی را در پی داشته باشد. برخی از موارد این روش شامل موارد زیر می‌شود:

_روش چندرسانه‌ای آموزشی

_چندرسانه‌ای آموزشی دیکته یار

_بسته آموزشی چندرسانه‌ای

روش شناختی و رفتاری در درمان اختلالات یادگیری

در روش شناختی رفتاری با کار بر روی باور‌ها و رفتار‌ها تغییرات را در شخص ایجاد می‌کنند. برای درک بهتر این روش مقاله درمان شناختی رفتاری را مطالعه کنید. برای کودکان روش‌ها می‌تواند به شکلی متفاوت انجام شود:

_آموزش کارکردهای اجرایی حافظه فعال و بازداری پاسخ

_خودارزیابی آموزش راهبردهای خود نظم دهی

_آموزش مبتنی بر هوش‌های چندگانه گاردنر

_خودآموزی

_خود نظارتی

_بازآموزی اسنادی

نکات مهم در درمان اختلالات یادگیری

  • با شخص مبتلا صحبت كرده و به طور واضح او را از اختلالی كه در زمينه يادگيري دارد مطلع نماييد.
  • استعدادها و نقاط قوت شخص را شناسایی کنید و این نقاط قوت را پرورش دهید. در تربیت و آموزش به کودک صبر و حوصله داشته‌باشید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله تربیت فرزند را مطالعه کنید.
  • از تلاش‌های شخص برای رسيدن به موفقيت حمايت كنيد.
  • از شخص انتظارات واقع‌بينانه و منطقی داشته باشيد.
  • زمانی كه كودك شما می‌خواهد حرف بزند، به او گوش دهيد و توجه خود را به سمت او بیاورید.
  • در صورتی که مشکل توجه و تمرکز دارد با مصرف به موقع داروهای تجویز شده توسط پزشک، به كودك در بهبود توجه و تمرکز کمک کنید.
  • اين كودكان نيازمند آن هستند كه علاوه بر آموزش معمول كلاسی، در ساعاتی از روز تحت آموزش‌های خاص توسط معلم تعليم ديده قرار بگيرند.
  • بسیاری از والدین با وجود انجام روش‌های ذکر شده در پرورش و آموزش فرزندان خود شکست می‌خورند و اغلب بی‌حوصله و ناامید می‌شوند. توجه داشته‌باشید که اجرای درمان‌های ذکر شده تنها با مراجعه به مشاوره کودک می‌تواند مؤثر باشد. مشاوره کودک رفتارهای شما را در رابطه با کودک اصلاح می‌کند.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص اختلالات یادگیری و درمان اختلالات یادگیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*