ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان درد پریود خانگی به وسیله داروهای گیاهی قابل دسترس در منزل

درمان درد پریود خانگی در بیشتر موارد موثر است. اکثر زنان از درد و ناراحتی ناشی از دوره های منظم یا گاهی اوقات نه چندان منظم رنج می برند. این سندرم به نام دیسمنوره نیز شناخته می شود به معنای قاعدگی دردناک یا دوره های دردناک است. پریودها که یک اتفاق عادی هستند تقریباً ماهی یک بار اتفاق می‌افتند. پوشش دیواره رحم به‌ عنوان قاعدگی ریزش کرده و دفع می‌شود و در طی این فرآیند رحم منقبض می‌گردد. این که بدانید با چنین دردهایی چطور در خانه کنار بیائید و آن ها را مدیریت کنید دغدغه ی مهمی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است. برای کسب آگاهی بیشتر  از مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

میزان تفاوت احساس درد در زنان مختلف

اگرچه این یک مشکل رایج در زنان است، اما درد یکنواخت نیست. برخی از عناصر وجود دارد که بر شدت پریود دردناک تأثیر می گذارد. برخی از زنانی که خیلی زود به بلوغ می رسند از درد شدیدتری رنج می برند. عامل ژنتیکی نیز در مورد دردهای پریود نقش مهمی دارد. برخی از عادات مضر مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل، شرایط را بدتر می کند. تقریباً غیرممکن است که تا آخر دوران قاعدگی از شر دردهای پریود خلاص شوید زیرا بخش گریزناپذیر پریود شدن است. با این حال کارهایی وجود دارد که می توانید حداقل برای کاهش درد انجام دهید. زنان بیشتر و بیشتری به استفاده از مواد طبیعی که در آشپزخانه آن ها وجود دارد توجه می کنند. برای آشنایی بیشتر با اشتباهات دختران در پریودی کلیک کنید.

درد پریودی به صورت درد شدید در قسمت تحتانی شکم احساس می‌شود و می‌تواند به سمت پایین به فرج و ران‌ها نیز گسترش یابد. فرد اغلب در طول دوره های دردناک دچار سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ می شود. درد شدید در ناحیه تحتانی شکم، فشار بر روی شکم، درد در ناحیه لگن، فرج و ران ها رایج است. خبر خوب این است که چندین درمان خانگی آسان برای درد قاعدگی وجود دارد که تسکین سریعی را ارائه می دهد.

علل دردهای پریودی

همیشه نمی توان علت قاعدگی های دردناک را شناسایی کرد. برخی افراد در معرض خطر بیشتری برای داشتن قاعدگی دردناک هستند. درد پریود زمانی اتفاق می افتد که رحم شما در طول پریود سفت و ضخیم می شود. اگرچه اغلب بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی است اما گاهی اوقات قاعدگی های دردناک به دلایل خاصی بروز می کند که می تواند ناشی از شرایطی مانند:

وجود یک دستگاه داخل رحمی (IUD) نیز می تواند باعث درد پریودی شود. به ویژه در طول 3 تا 6 ماه اول پس از گذاشتن آن.

زیر 20 سال بودن
داشتن سابقه خانوادگی پریودهای دردناک
سیگار کشیدن
داشتن خونریزی شدید همراه با پریود
داشتن قاعدگی نامنظم
بچه دار نشدن
رسیدن به بلوغ قبل از 11 سالگی
ترشح زیاد هورمونی به نام پروستاگلاندین باعث انقباضات عضلانی در رحم شما می شود که پوشش داخلی را تخریب می کند. این انقباضات می تواند باعث درد و التهاب شود. سطح پروستاگلاندین درست قبل از شروع قاعدگی افزایش می یابد.

وجود بیماری های زمینه ای

دوره های قاعدگی دردناک می تواند نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد، مانند:

سندرم پیش از قاعدگی (PMS): PMS یک بیماری شایع است که به دلیل تغییرات هورمونی در بدن ایجاد می شود که 1 تا 2 هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد. علائم معمولاً پس از شروع خونریزی از بین می روند.
اندومتریوز: یک وضعیت پزشکی دردناک است که در آن سلول‌های پوشش داخلی رحم در سایر قسمت‌های بدن، معمولاً روی لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها یا بافت پوشاننده لگن رشد می‌کنند.
فیبروم در رحم: فیبروم ها تومورهای غیر سرطانی هستند که می توانند به رحم فشار وارد کنند یا باعث قاعدگی و درد غیرطبیعی شوند. اگرچه اغلب علائمی ایجاد نمی کنند.
بیماری التهابی لگن (PID): PID عفونت رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها است که اغلب توسط باکتری های مقاربتی ایجاد می شود و باعث التهاب اندام های تولید مثل و درد می شود.
آدنومیوز: یک بیماری نادر است که در آن پوشش داخلی رحم به دیواره عضلانی رحم رشد می کند و باعث التهاب، فشار و درد می شود. همچنین می تواند باعث پریودهای طولانی تر یا سنگین تر شود.
تنگی دهانه رحم: تنگی دهانه رحم نیز یک بیماری نادر است که در آن دهانه رحم آنقدر کوچک یا باریک است که جریان قاعدگی را کند می کند و باعث افزایش فشار داخل رحم می شود و باعث درد می شود.

درمان درد پریود خانگی

در حالی که تعداد زیادی از زنان از چرخه قاعدگی دردناک رنج می‌برند، اکثر آن ها دردها را به عنوان شکل عادی پریودی پذیرفته اند و صرفا درد را در هر مرحله و شدتی که باشد تحمل می کنند. در صورتی که چندین شیوه درمان خانگی آسان برای درد قاعدگی وجود دارد که تقریباً فوری تسکین می‌دهد. در ادامه بهترین آن ها آورده شده است.

1-چای زنجبیل برای درمان درد پریود خانگی

۱ تا ۲ انگشت زنجبیل تازه (رنده شده) را در ۲ لیوان آب بجوشانید. 10 دقیقه دم کنید. صاف کنید و 2 قاشق چایخوری عسل اضافه کنید. معجون را روزانه به مدت چند هفته بنوشید. زنجبیل یک گیاه شگفت انگیز است که دارای فواید دارویی است. علاوه بر اینکه یک عامل ضد عفونی کننده موثر است یک عامل ضد التهابی عالی نیز به شمار می رود. اثر تسکین دهنده ای بر دردهای ناشی از دردهای قاعدگی دارد زیرا به کاهش سطح پروستاگلاندین هایی که باعث درد می شوند کمک می کند. برای آشنایی با خواص زنجبیل کلیک کنید.
اگر چای زنجبیل درست از دو روز قبل از شروع قاعدگی مصرف شود، از بروز درد جلوگیری می کند. زنجبیل یکی از بهترین درمان های خانگی برای دردهای قاعدگی است. زنجبیل یک عامل ضد عفونی کننده طبیعی است که هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این حال، افرادی که زخم معده دارند باید مراقب باشند زیرا زنجبیل می تواند باعث تحریک و احساس سوزش شود.

2-دارچین برای درمان درد پریود خانگی

دارچین ادویه ای است که از شاخه های درخت خاصی که در طبیعت می روید استخراج می شود. این گیاه متعلق به جنس Cinnamomum است و به طور گسترده در محصولات نانوایی مانند نان طعم دار و معطر استفاده می شود. کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، دارچین را به عنوان یک عنصر ایده آل برای درمان دردهای اسپاسمیک و سایر عفونت ها معرفی کرده است. برای درمان عفونت های قارچی مفید است و در تسکین دردهای قاعدگی بسیار موثر است. دارچین یکی از بهترین درمان های خانگی برای دردهای قاعدگی است. در حالی که دارچین هیچ عارضه جانبی عمده ای ایجاد نمی کند، نباید برای بیماری دیابت یا قند خون مزمن با دارو تجویز شود، زیرا می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.

3-دونگ کوای

1 قاشق چایخوری تنتور Dong Quai را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این مخلوط را روزانه به مدت چند هفته بنوشید. دونگ کوای (Angelica sinensis) گیاهی قدرتمند است که دارای خواص دارویی است که در درمان ناباروری موثر است. به تقویت دیواره های رحم کمک می کند و عدم تعادل هورمونی را تنظیم می کند. این طب سنتی چینی اغلب برای اختلالات قاعدگی، عدم وجود قاعدگی، دوره‌های با گرفتگی شدید، گرفتگی عضلات و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) تجویز می‌شود. Dong Quai یک درمان خانگی محبوب برای دردهای قاعدگی است. Dong Quai ممکن است باعث تپش قلب یا ریتم نامنظم قلب، آسم، بی اشتهایی، نفخ و آروغ در برخی افراد شود. بهتر است تحت راهنمایی متخصص یا پس از مشورت با پزشک خود تجویز شود.
درمان درد پریود خانگی

4-درمان درد پریود خانگی | یام وحشی

۱ قاشق چایخوری کرم وایلد یام را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این مخلوط را دو بار در روز بنوشید. این روند را برای چند هفته ادامه دهید. یام وحشی که به نام های آمریکایی یام، یام اقیانوس اطلس یا ریشه چین نیز شناخته می شود گیاهی است که حاوی ماده شیمیایی به نام دیوسژنین است که به استروئیدهایی مانند استروژن و دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) تبدیل می شود.
یام وحشی یک جایگزین عالی برای استروژن درمانی است و برای درمان خشکی واژن در زنان پس از یائسگی استفاده می شود. همچنین در تسکین دردهای قاعدگی و دردهای ناشی از این قبیل گرفتگی ها موثر است. یام وحشی یکی از بهترین درمان های خانگی برای دردهای قاعدگی است. در حالی که یام وحشی عوارض جانبی عمده ای ایجاد نمی کند، نباید به مقدار زیاد مصرف شود زیرا می تواند باعث تهوع و استفراغ شود. زنان باردار و مادران شیرده باید از مصرف این داروی گیاهی خودداری کنند.

5-چای بابونه

2 قاشق چایخوری پودر گل بابونه خشک را در یک لیوان آب بجوشانید. 10 دقیقه دم کنید. صاف کرده و یک قاشق چایخوری عسل خالص را اضافه کنید. این چای را روزانه به مدت چند هفته بنوشید. بابونه دارای خواص ضد التهابی عالی است. همچنین یک عامل ضد اسپاسم عالی بوده و به تسکین اسپاسم های دردناک در رحم ناشی از دردهای قاعدگی کمک می کند.
در تسکین درد ناشی از یبوست گوارشی نیز موثر است. برای سیستم اعصاب مفید بوده و یک آرام بخش طبیعی عالی است. بابونه یکی از بهترین درمان های خانگی طبیعی برای دردهای قاعدگی به شمار می رود. در حالی که بابونه هیچ عارضه جانبی عمده ای ایجاد نمی کند، افرادی که از آلرژی های ناشی از گیاهان خانواده Asteraceae مانند قاصدک، آرنیکا یا گل داوودی رنج می برند نباید از این دارو استفاده کنند. همچنین مطالعه مقاله علت کوتاه شدن دوره پریود پیشنهاد می شود.

6-درمان درد پریود خانگی | کنجد

با وجود اندازه کوچک، اعتقاد بر این است که دانه کنجد یکی از موثرترین درمان های خانگی طبیعی برای دردهای پریود است. تأثیرات مثبتی بر کنترل جریان خون در داخل بدن دارد و بنابراین از بروز گرفتگی در زمانی که از دردهای پریود رنج می برید، جلوگیری می کند. ابتدا باید مقداری کنجد را برای چند ساعت در آب قرار دهید. آن ها را 2-3 بار در روز مصرف کنید. البته مصرف دانه کنجد برای درمان درد حتی بعد از قطع پریود نیز مفید است.

7-ملاس Blackstrap

ملاس سیاه بند که منبع فوق‌العاده‌ای از بسیاری از مواد مغذی مانند کلسیم، پتاسیم و ویتامین‌ها است، می‌تواند به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی طبیعی برای دردهای پریود در نظر گرفته شود. این می تواند به محدود کردن لخته شدن خون و توقف گرفتگی یکی از علائم رایج قاعدگی - کمک کند. 2 قاشق ملاس سیاه را بردارید و با شیر گرم مخلوط کنید. زمانی که احساس درد می کنید شیر را مصرف کنید

8-درمان درد پریود خانگی | رازیانه

رازیانه با خواص ضد التهابی، ضد اسپاسم و فیتواستروژنیک یکی از بهترین درمان‌های خانگی طبیعی برای دردهای پریود است. به لطف مواد مغذی رازیانه می توان عضلات رحم را شل کرد و در نتیجه از گرفتگی عضلات به طور موثر پیشگیری کرد. یک قاشق رازیانه را در آب داغ بریزید. حدود 5 دقیقه به جوشاندن آن ها ادامه بدهید. پس از صاف کردن آن، می توانید چای را دو بار در روز مصرف کنید. رازیانه یکی از گیاهان دارویی مفید است.

9- ورزش

زنان در دوران قاعدگی، تمایلی به بیرون رفتن و انجام برخی ورزش‌ها ندارند. با این حال یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از شر دردهای پریودی است. با انجام تمرینات، اندورفین که در از بین بردن درد فوق العاده است در بدن ترشح می شود. همچنین اگر زنان به طور منظم ورزش کنند، از گرفتگی عضلات به طور موثر پیشگیری می شود. یکی از موثرترین ورزش ها مدیتیشن و یوگا است.

10-درمان درد پریود خانگی | کمپرس گرم

یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی طبیعی برای درد پریود که می‌توانید بلافاصله و بدون اتلاف وقت برای جستجوی مواد اولیه استفاده کنید کمپرس گرم است. تنها چیزی که برای تهیه آن نیاز دارید آب جوش و یک پارچه تمیز است. پارچه را در آب جوش فرو کنید و آن را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود. پارچه را روی قسمت پایین شکم قرار دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

11-ریحان

وجود اسید کافئیک باعث می شود ریحان به یکی از بهترین درمان های خانگی طبیعی برای دردهای پریود تبدیل شود. برای کمک به خلاص شدن سریع از درد موثر است. دو قاشق از برگ ریحان را در آب داغ بریزید. آن ها را در حدود 5 دقیقه دم کنید. وقتی خنک شد باید آن را چند بار در روز مصرف کنید.

12-گشنیز

برای کسانی که اغلب به طور غیرمنتظره ای درد پریود را تجربه می کنند، دانه گشنیز به عنوان یک تسکین درد پریود فوق العاده حمایت کننده است. چند قاشق از تخم گشنیز را در آب بریزید. آن ها را بجوشانید تا مقدار آب آن به نصف کاهش یابد. آب آن را بردارید و دانه ها را مصرف کنید. همچنین گشنیز برای تنبلی تخمدان مفید است.

13-پاپایا

شایان ذکر است که در یک پاپایا بسیاری از مواد مغذی ضروری وجود دارد. آن ها از آهن، کلسیم گرفته تا ویتامین A یا C متفاوت هستند و همه آن ها در درمان درد پریود نقش دارند. با مصرف پاپایا دیواره های رحم تسکین یافته و ماهیچه ها آرام می شوند. برای پیشگیری و رهایی از دردهای پریود می توانید پاپایا را بیشتر در وعده های غذایی روزانه خود مصرف کنید.

14-بذر کتان

دانه کتان را می توان یکی از موثرترین درمان های خانگی طبیعی برای دردهای پریود دانست. این اسیدهای چرب زیادی را برای بدن فراهم می کند تا میزان پروژسترون را تحت کنترل قرار دهد. علاوه بر این، برخی از زنان ممکن است مشکلاتی در عملکرد رحم داشته باشند و دانه کتان می تواند به آن ها کمک کند تا مشکلات را برطرف کنند. می توانید بذر کتان را بلافاصله وارد دهان کنید. اگر روش مورد علاقه شما نیست، دانه کتان را می توانید در وعده های غذایی روزانه خود مانند سالاد یا اسموتی قرار بدهید. هم چنین می توانید از قرص های بازشدن پریود استفاده نمایید.

15-برنج قهوه ای

محتوای بالای برنج قهوه ای از انواع ویتامین B است که نقش مهمی در درمان درد پریود دارد. در مقابله با یکی از علائم احتمالی دردهای پریود یعنی نفخ اثر قدرتمندی دارد. برنج قهوه ای را می توان برای کاهش شدت دردی که در دوران قاعدگی از آن رنج می برید استفاده کنید.

16-درمان درد پریود خانگی | ماهی

اسیدهای چرب امگا 3 برای درمان درد پریود مفید هستند و نیازی به صرف زمان زیادی برای یافتن بهترین منبع این اسیدها ندارید. ماهی قطعا یکی از بهترین درمان های خانگی طبیعی برای دردهای پریود است. شما باید آن را به طور مکرر مصرف کنید تا از درد قبل از بروز آن جلوگیری کنید. اسیدهای چرب امگا 3 نیز برای عملکرد سایر اندام ها و به طور کلی سیستم ایمنی بدن بسیار مفید هستند.

درمان درد پریود خانگی

درمان پزشکی دردهای شدید قاعدگی

اگر شما به مرحله ای رسیدید که دیگر درمان های خانگی برای شما موثر واقع نمی شد بهتر است راه حل های پزشکی را نیز امتحان کنید و یا حداقل اطلاعاتی در این باره داشته باشید.

1-مُسکن ها

مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) با دوزهای منظم از روز قبل از شروع پریود می‌توانند به کنترل درد ناشی از گرفتگی عضلات کمک کنند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی تجویزی نیز در دسترس هستند. مصرف مسکن را از ابتدای قاعدگی یا به محض احساس علائم شروع کنید و مصرف دارو را طبق دستور به مدت دو تا سه روز یا تا زمانی که علائم شما از بین برود ادامه دهید.

2-قرص های هورمونی ضدبارداری

این قرص ها حاوی هورمون هایی هستند که از تخمک گذاری جلوگیری کرده و از شدت دردهای قاعدگی می کاهد. این هورمون‌ها را می‌توان به چندین شکل دیگر نیز مورد استفاده قرار داد: تزریق، چسب پوستی، ایمپلنت در زیر پوست بازو، حلقه انعطاف‌پذیری که وارد واژن می‌کنید یا دستگاه داخل رحمی (IUD). برای آشنایی با قرص های ضد بارداری کلیک کنید.

3-عمل جراحی | سخن آخر

اگر دردهای قاعدگی شما ناشی از اختلالی مانند اندومتریوز یا فیبروم باشد جراحی برای اصلاح مشکل ممکن است به کاهش علائم شما کمک کند. برداشتن رحم با جراحی نیز ممکن است یک گزینه باشد. البته اگر روش‌های دیگر نتوانند علائم شما را کاهش دهند و اگر قصد بچه‌دار شدن نداشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر در این رابطه از مشاوره روانشناسی راهنمای بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*