ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان دلتنگی شدید | علائم دلتنگی چیست و چگونه برطرف می شود؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان دلتنگی شدید پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


شیوه های درمان دلتنگی شدید متنوع است. سندرم دلتنگی شدید را می توان به عنوان حالتی توصیف کرد که در آن فرد بیش از حد در خاطرات گذشته غرق می شود و از لذت بردن از لحظه حال امتناع می ورزد. می توان آن را عدم تعهد به آینده و وابستگی سنگین به گذشته در نظر گرفت. در این مقاله در مورد هفت راهی که هنگام دلتنگی شدید می تواند به شماکمک کند مطالبی را خواهید خواند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


دلتنگی نشانه چیست؟

احساس دلتنگی مکرر می تواند هشداری برای افسردگی باشد. افراد مبتلا به افسردگی به دنبال تسکین موقت به هر شکلی هستند و دلتنگی یکی از آن هاست. آنها هفته ها و ماه ها را صرف یادآوری خاطرات خوب گذشته خود و لحظات و احساساتی می کنند که قبلاً باعث خوشحال می شد. این شیوه احساس راحتی می دهد و کمک می کند تا از لحظه حال نیز غافل شوند. از این رو، آن ها آرزو می کنند که از نظر ذهنی در دنیای دلتنگی خود ساکن بمانند تا از افکار منفی و افسرده خود که در زمان حال با آن ها روبرو می شوند، رها شوند.
بیشتر خاطرات افراد توسط اطلاعات حسی ایجاد می شود که توسط اندام های حسی ما، از محیط افراد جذب می شود. این احساسات و خاطرات شامل مناظر، بوها و صداهایی است که نقش مهمی در شکل گیری حافظه ی هر فرد دارند. اگر اطلاعات حسی بیشتری جذب و انباشته شود، یادآوری خاطرات آسان تر خواهد بود. هنگامی که یک رویداد آسیب زا رخ می دهد، مغز محرک های حسی را در حافظه می گنجاند. در این رابطه مطالعه مقاله تقویت حافظه پیشنهاد می شود.

1-دلتنگی چه حسی دارد؟

دلتنگی معمولاً به شکل احساسات شدید رخ می دهد که با افراد، اشیا، مکان ها، غذاها، بوها، صداها و مواردی از این دست مرتبط می کنند. اصطلاح "احساس دلتنگی" یا « نوستالژی شدید»  برای توصیف احساسات لذت بخش و شادی استفاده می شود که با تمایل شدید برای بازگشت به دوره خاصی از زندگی مرتبط است این دلتنگی باعث ایجاد خاطرات ما از آن دوره یا مرحله خاصی از زندگی می شود که آن را گرامی می داریم و در قلب خود نگه می داریم. به عنوان مثال، دوران کودکی برای افراد خاصی شادترین دوران زندگی است و هر زمان که به چیزی مربوط به دوران کودکی خود برخورد می کنند دچار دلتنگی می شوند.

2-تاریخچه ی اختلال دلتنگی شدید یا سندرم نوستالژی

از قرن هفدهم زمانی که یک پزشک سوئیسی بیماری های روحی و جسمی یک سرباز را به اشتیاق غیرعادی و طاقت فرسا برای بازگشت به خانه نسبت داد، دلتنگی شدید به عنوان یک اختلال حافظه در نظر گرفته شد. میتوان گفت حافظه نوعی ضبط است که به میل خودتان پخش می کنید. این یک رونوشت بدون تغییر از چیزهایی است که در یک مقطع زمانی بودند. حافظه نیز زندگی است. همانطور که ما آرزو می کنیم.
فانتزی های ناخودآگاهی وجود دارد که شما آن ها را به خاطرات خودتان متصل می کنید. زمانی که فرد فاقد احساس امنیت و وضوح در وضعیت فعلی خود باشد تمایل دارد به زمان هایی که زندگی ساده تر و شاد تر بود نگاه کند. یک وابستگی عاطفی به گذشته ای رویایی وجود دارد که باعث ایجاد احساسات شدید در زمان حال می شود.
درمان دلتنگی شدید

3-آیا دلتنگ بودن نشانه بیماری است؟

دلتنگی می تواند برای کسانی که از اضطراب شدید رنج می برند و تمایل به نگرانی بیش از حد دارند مضر و به اندازه کافی خطرناک باشد. این افراد معمولاً درگیر اپیزودهای دلتنگی می شوند و همچنین در نهایت به خاطرات نادرست از خاطرات خود می پردازند. این منجر به اضطراب و احساس بی قراری بیشتر می شود که برای سلامتی آنها مضر است. تنها دلیل مضر بودن دلتنگی به دلیل تمایل انسان به تغییر خاطرات به دلخواه است.
دلتنگی را می توان یک احساس تلخ و شیرین در نظر گرفت که هدف سالمی دارد. این موضوع به عملکرد مثبت بهبود خلق و خو کسانی که آن را تجربه می کنند کمک می کند. خاطرات عاطفی اغلب انسان ها را به یاد عزیزانشان می اندازند که می تواند آن ها را به یاد شبکه های اجتماعی چندنفری بیندازد که از آن ها مراقبت می کنند آن ها را دوست دارند و به نحوی اشخاص مهم زندگیشان هستند.
افراد انواع مختلفی از دلتنگی را تجربه می کنند. شاد، غمگین، و گاهی ترکیبی از هر دو یا حتی فقط متفکر وجود دارد. با این حال، برخی از احساسات دلتنگی می‌توانند طاقت‌فرسا باشند و می‌توانند برای مدتی احساس غم یا ناراحتی در شما ایجاد کنند. چنین حالتی ممکن است منجر به ریختن چند اشک بر چنین احساسات و خاطراتی شود که کاملا طبیعی است.

4- اثر دلتنگی چیست؟

اثر دلتنگی به تأثیر دلتنگی بر تمایل شما به خرج کردن احساسات اشاره دارد. احساسات دلتنگی و عواطف مرتبط می تواند شما را به فضای ذهنی هدایت کند که در آن ارزش ارتباط اجتماعی و روانی با مردم افزایش می یابد و ارزش پس انداز و انباشت پول و دارایی با چنین نگاهی کاهش می یابد. این مفهوم پشت اثر دلتنگی است.  

دلتنگی محصول جانبی حافظه

حفظ اطلاعات کار معمول حافظه است. با این حال، وقتی دلتنگی به میان می آید، مشابه نیست. دلتنگی مشخص است و به صراحت با نوع خاصی از محرک ها مرتبط است که می تواند به هر شکلی باشد. خاطره ای که به عنوان بخشی از احساسات دلتنگیک به خاطر سپرده می شود، ناگهانی، اعتیادآور و بسیار قدرتمند است. بنابراین، واقعاً درست است که دلتنگی را با هر شکل دیگری از یک داروی اعتیادآور مقایسه کنیم که اگر کنترل نشود، می تواند منجر به سوء مصرف شود.
مقدار معینی از دلتنگی را می توان سالم در نظر گرفت زیرا به هر فردی کمک می کند تا خاطرات قدیمی را که بیش از همه دوست دارد و در آنها شادی و شادی شدید را تجربه کرده است به یاد آورد. به ما کمک می‌کند تا آن لحظات شاد را دوباره مرور کنیم و یادآوری می‌کند که زندگی لحظات خوبی دارد. با این حال، زمانی که این خاطرات دلتنگی ناتوان کننده می شوند و فرد را به وضعیتی غم انگیز می کشانند آگاهی از عواقب چنین حالتی ضروری است. افراط در دلتنگی و سوگواری برای افراد و موقعیت هایی که دیگر در زمان حال وجود ندارد، می تواند به مرور زمان شما را ناامید و اندوهگین کند. حتی می تواند منجر به سایکوز یا روان پریشی، همراه با افکار خودکشی شود، اگر مراقبت نشود.
تمایل دائمی به سکونت در گذشته می تواند به تدریج ترس و تردید نهفته در مواجهه با زمان حال را آشکار کند. از قضا، شخص را از ایجاد خاطرات جدید در لحظه حال باز می دارد. به عبارت دیگر، می‌توان گفت کسانی که می‌خواهند خاطرات خود را بت‌سازی کنند، برای افزودن خاطرات جدید به زندگی کنونی خود تلاش خواهند کرد. در این رابطه مطالعه مقاله فراموش کردن خاطرات تلخ پیشنهاد می شود.  
درمان دلتنگی شدید

انواع دلتنگی

در حالی که بیشتر خاطرات ما با احساسات خوب و احساسات شاد همراه است، برخی از لحظات دلتنگی می توانند احساسات ناخوشایند و طاقت فرسایی را در فرد ایجاد کنند. آنها تجربیاتی را یادآوری می کنند که هیچکس هرگز نمی خواهد در زندگی خود دوباره آنها را تجربه کند. دو نوع دلتنگی وجود دارد. برای کسب آگاهی بیشتر از مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

1-دلتنگی ترمیمی

دلتنگی ترمیمی بر نوستوس (بازگشت به خانه) تأکید دارد. پیشنهاد می کند خانه از دست رفته را بازسازی کند و شکاف های حافظه را پر کند. گذشته را می بیند و قصد دارد آن را بازسازی کند. میل ذاتی و قوی برای زنده کردن لحظات گذشته وجود دارد. به عنوان مثال، این نوعی دلتنگی است که فرد را وادار می‌کند تا آخر شب با دوستان یا شرکای نزدیک خود تماس بگیرد تا در مورد آهنگ یا شعری که شنیده‌ و ممکن است مورد علاقه‌شان باشد، بگوید. برای آشنایی بیشتر با فرایند ثبت خاطرات در مغز کلیک کنید.
این نوع دلتنگی است که به آن  «دلتنگی برای وقایع گذشته» گفته می شود که بیمارگونه است. انتظارات غیرواقعی وجود دارد که بتوانید برای همیشه در خاطرات دلتنگی زندگی کنید و این همان چیزی است که در نهایت باعث آسیب نیز می شود.

2-دلتنگی انعکاسی

دلتنگی انعکاسی بسیار سالم تر و کمتر مضر است. این نوع دلتنگی این واقعیت را می پذیرد که خاطرات را باید گه گاهی گرامی داشت و دوباره مرور کرد نه اینکه آنها را بازسازی کرد یا مدام آرزو کرد در آن خاطرات زندگی کنید. عواطف ناشی از یادآوری خاطرات دلتنگی را می چشند و اعتراف به غیرقابل بازگشت بودن وقایع گذشته وجود دارد. هیچ میل ناخواسته و وسواسی به احیای گذشته یا سوگواری غیرضروری در مورد افراد و لحظات از دست رفته وجود ندارد. فراموش کردن خاطرات تلخ اگرچه سخت اما امکان پذیر است.
فاصله ای امن در این نوع دلتنگی ایجاد می شود که به شما امکان می دهد از یک خاطره خاص به همان شکلی که از خواندن کتاب یا تماشای فیلم لذت می بریم لذت ببرید. در دلتنگی انعکاسی، به جای میل بی امان برای خلق لحظه ای خاص از گذشته، احساس لذت یا شادی لحظه ای وجود دارد که با پی بردن به بیهودگی آرزو و اینکه خاطره برای همیشه از آن محو می شود، احساس ناامیدی به دنبال دارد.  در این نوع دلتنگی، می‌توانید بدون ترس از عدم اطمینان یا نگرانی در مورد نتیجه آن  احساسات مثبت را بچشید. برای آشنایی با نحوه تقویت احساسات مثبت کلیک کنید.  

درمان دلتنگی شدید

دلتنگی چیزی است که بیشتر زمانی اتفاق می افتد که شما تمایل دارید چیزهایی را که در گذشته اتفاق افتاده است و باعث خوشحالیتان بوده است را مجددا به یاد آورید. یا زمانی که آن لحظات را در زندگی فعلی خود از دست داده اید را دوباره تجربه کنید. اگر این لحظات دلتنگی دردسرساز به نظر می‌رسند یا از نظر ذهنی شما را آزار می‌دهند، برای مقابله مؤثر با آن موارد زیر را در نظر داشته باشید.

1-درمان دلتنگی شدید | عدم اعتماد به خاطرات

وقتی شکاف هایی در حافظه شما ایجاد می شود، تخیل جای خود را می گیرد تا آن شکاف ها را پر کند. بنابراین، خاطرات را می توان با تخیل شما، آگاهانه یا ناخودآگاه ساخت. برخی از افراد حتی ادعا می کنند که خاطراتی از لحظات یا موقعیت هایی دارند که هرگز بخشی از آنها نبوده اند. وقتی میل شدیدی برای زنده کردن خاطرات دلتنگی خود دارید، می تواند نشان دهنده این باشد که از زندگی فعلی خود راضی نیستید.
سعی کنید به شرایط فعلی زندگی خود فکر کنید و به خاطر داشته باشید که زندگی مراحل خوب و بد خود را دارد. سعی کنید در گذشته گیر نکنید و همانطور که هر روز زندگی می کنید خاطره سازی کنید. در این رابطه مطالعه مقاله حافظه کاذب پیشنهادی می شود.

2-درمان دلتنگی شدید | سرگرمی جدید

اگر نسبت به مجموعه ای از چیزها، افراد یا موقعیت های مشابه دچار دلتنگی می شوید. سعی کنید جنبه های جدیدی را از نظر سرگرمی های جدید، دوستان، شرکا یا یک حیوان خانگی جدید در زندگی خود بگنجانید. به یاد داشته باشید که زندگی دائما در حال تغییر است و هیچ چیز برای همیشه ثابت نمی ماند.

3-درمان دلتنگی شدید | مهارت آموزی

از منطقه راحتی خود خارج شوید و چیزهایی را امتحان کنید که قبلاً هرگز امتحان نکرده اید. تمام حواس خود را باز نگه دارید و عادت به مرور مداوم خاطرات قدیمی را کنار بگذارید. به این ترتیب، می توانید خاطرات جدیدی بسازید و زندگی را آزادانه و بدون بارهای گذشته زندگی کنید.
  • به یاد داشته باشید که شما از طرق مختلف بر زندگی خود کنترل دارید و می توانید تصمیمات خود را انتخاب کنید.
  •  تمرکز خود را حفظ کنید، عناصر اصلی برای به دست گرفتن کنترل زندگی خود در زمانی که به نظر می رسد به گذشته رفته است. تمام تلاش خود را بکنید که حواس خود را با افکار ناامیدکننده و ناخواسته گذشته پرت نکنید.
  • مدیتیشن ذهن آگاهی یکی دیگر از تکنیک های موثری است که می توان از آن استفاده کرد. باید به تدریج و به طور مداوم تمرین شود. ذهن آگاهی به شما کمک می کند از لحظه حال و آنچه در آن لحظه احساس می کنید آگاه باشید.
 

درمان دلتنگی شدید | سخن پایانی

علی رغم این که تقریبا همه ی انسان ها می دانند دلتنگی حسی طبیعی است اما هیچکس دوست ندارد بپذیرد که درد آن را بچشد! همه ی انسان ها به دنبال احساس شادی هستند و کسی از احساس غم، دلتنگی، اشک و آه و ... استقبال نمی کند اما باید بپذیرید که کسی یا چیزی یا مکانی بوده است که به شما احساس خوبی می داده یا یادآور خاطرات خوبی بوده است و دیگر نیست! هرچه سریعتر این را بپذیرید و از یک روانشناس کمک بگیرید سوگواری شما برای آن دلتنگی خاص که داغی بر دل شما نهاده است سریعتر به اتمام خواهد رسید. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*