ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اختلالات جنسی | انواع مشکلات و اختلالات جنسی که باید درمان شوند


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان اختلالات جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان اختلالات جنسی، یکی از حوزه‌های مهم در روانشناسی است، چرا که افراد مبتلا به مشکلات جنسی دارای فانتزی‌های جنسی، تمایلات یا رفتار‌های جنسی غیر طبیعی و ناهنجار هستند که افراد ناخواسته دیگر را نیز درگیر می‌کنند. مشکلات جنسی به دلیل اینکه شامل موضوعات غیر انسانی، کودکان یا سایر افراد ناراضی می‌شود و در مواردی با تحقیر شدن فرد یا شریک جنسی اش همراه است، مشکلات و پیامدهای منفی متعددی برای فرد به لحاظ قانونی و اجتماعی، شریک جنسی اش و سایر اعضای جامعه به همراه دارد. بنابراین درمان انواع اختلالات جنسی علاوه بر اینکه در سازگاری روانی بیشتر فرد مبتلا و بالا بردن کیفیت زندگی اش موثر است، مانع از قربانی شدن افراد و امنیت بیشتر در سطح جامعه حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی درمان انواع اختلالات جنسی بپردازیم.

گیف درمان اختلالات جنسی

 

درمان اختلالات جنسی

به طور کلی درمان اختلات جنسی شامل دارودرمانی به منظور کاهش سائق جنسی، درمان اختلالات همراه با انحرافات جنسی مانند افسردگی و اضطراب، درمان شناختی رفتاری و روان درمانی پویشی است. در ادامه به شرح درمان برخی از مهم‌ترین اختلالات جنسی می‌پردازیم. لازم است ابتدا با خواندن مقاله انواع اختلالات جنسی با این اختلالات بیشتر آشنا شوید.

1- درمان اختلالات جنسی | آزار خواهی جنسی (مازوخیسم)

در اختلال آزار خواهی جنسی یا مازوخیسم، فرد از تحقیر شدن، کتک خوردن، بسته شدن به زنجیر یا هر نوع رنج و آزار دیگری حین رابطه جنسی لذت می‌برد. درمان اختلال جنسی مازخیسم شامل روان درمانی بینش گرا و درمان شناختی-رفتاری است تا ریشه‌های مازوخیسم جنسی در تجارب گذشته فرد بررسی شود و تفکرات غیرمنطقی که حول محور آسیب به خود است به چالش کشیده شود. در مواردی دارودرمانی، برای درمان افسردگی و درمان شخصیت مرزی و یا دیگر اختلالات همراه مازوخیسم به کار می‌رود.

برای آگاهی بیشتر درباره درمان افسردگی و درمان شخصیت مرزی کلیک کنید.

2- درمان اختلالات جنسی | آزار گری جنسی (سادیسم)

سادیسم، نقطه مقابل مازوخیسم است یعنی فرد از وارد کردن آسیب به شریک جنسی‌اش به لذت جنسی می‌رسد. درمان سادیسم به صورت درمان شناختی-رفتاری به منظور تغییر افکار ناسازگار و ایجاد رفتارهای جایگزین، دارو درمانی و هورمون درمانی به منظور کاهش میل جنسی و احساس تنش برای انجام رفتار‌های انحرافی و سادیسمی همچنین هیپنوتیزم درمانی صورت می‌گیرد.

3- درمان اختلالات جنسی | اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی به احساس اجبار و تمایل پایان ناپذیر برای رفتارهای جنسی گفته می‌شود که پیامدهای منفی زیادی برای فرد به دنبال دارد، درمان این اختلال جنسی مشروط به پذیرش فرد برای تغییر است. درمان اعتیاد جنسی شامل آموزش مهارت‌های لازم برای ارضا نیازهای جنسی به صورت طبیعی، کاهش میل جنسی، آموزش تکنیک‌های مدیریت استرس و مشاوره فردی می‌شود.

برای شناخت بیشتر درباره راهکارهای کاهش میل جنسی کلیک کنید.

4- درمان اختلالات جنسی | بچه بازی (پدوفیلی)

انواع اختلالات و مشکلات جنسی که باید درمان شوند

مشکل جنسی بچه بازی یا پدوفیلی، یکی از اختلالات جنسی شایع در دنیای کنونی است. فرد مبتلا به این اختلال که معمولا 5 سال بزرگتر از قربانی است از برقراری رابطه جنسی با کودکان زیر 13 سال که هنوز به بلوغ نرسیده‌اند لذت می‌برد. در این شرایط در کنار درمان فردی که مبتلا به این اختلال است درمان کودکانی که مورد تجاوز واقع شده‌اند نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. درمان پدوفیلی شامل دارو درمانی به منظور افزایش کنترل بر تکانه‌های جنسی و روان درمانی‌های طولانی مدت است. درمان شناختی-رفتاری به منظور شناسایی الگوهای فکری منحرف و تغییر آن‌ها، افرایش مهارت همدلی کردن و تغییر رفتارهای ناسازگار برخاسته از آن، انجام می‌شود. دارودرمانی به منظور کاهش فعالیت هورمون تستوسترون و رفتارهای پرخاشگرانه صورت می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر درباره پیشگیری و درمان تجاوز کلیک کنید.

5- عورت نمایی یا نمایشگری

در اختلال عورت نمایی، فرد تمایل شدید و عود کننده‌ای برای نشان دادن اندام تناسلی خود به فردی غریبه دارد به گونه‌ای که از شوکه شدن فرد ناراضی لذت می‌برد و به ارگاسم می‌رسد. درمان این اختلال نیز شامل درمان شناختی-رفتاری به منظور شناسایی محرک‌ها و تغییر دادن افکار برانگیزاننده رفتار انحرافی، آموزش تکنیک‌های غلبه بر استرس و ریلکسیشن به منظور کاهش تنش‌های رفتاری می‌شود. 

6- درمان اختلالات جنسی | خود ارضایی

خود ارضایی، یکی از روش‌های جنسی است که هم در افراد مجرد و هم در میان افراد متاهل بسیار شایع است و در صورتی که به صورت مشغله ذهنی زیاد، عدم توانایی در کنترل خود ارضایی یا اخلال در عملکرد جنسی با پارتنر همراه باشد می‌تواند بسیار آسیب زننده باشد. ترک خودارضایی شامل دارو درمانی به منظور کاهش میل جنسی و اختلالات همراه مانند اضطراب به کار می‌رود. از آنجایی که شدت یافتن استرس در افزایش خودارضایی موثر است یادگیری روش‌های کنترل استرس مفید واقع می‌شود. آموزش مهارت‌های اجتماعی برای افرادی که به دلیل ناتوانی در یافتن شریک جنسی به خود ارضایی روی می‌آورند موثر است. 

برای اطلاع بیشتر درباره رو‌ش‌های ترک خود ارضایی کلیک کنید.

7- درمان اختلالات جنسی | یادگار خواهی (فتیشیسم)

در اختلال جنسی یادگار خواهی یا فتیشیسم، یک شی مرکز جذابیت جنسی برای فرد است. اشتغال ذهنی این افراد با اشیایی نظیر کفش، جوراب، دستکش و ... است. درمان اختلال یادگار خواهی شامل روانکاوی به منظور یافتن ریشه‌های انحراف و بینش یافتن فرد مبتلا، درمان شناختی-رفتاری، هیپنوتیزم درمانی و همچنین درمان‌های دارویی می‌شود.

8- حیوان ­خواهی (زوفیلیا)

یکی دیگر از مشکلات جنسی، حیوان­ خواهی یا زوفیلیا است که طی آن فرد به رابطه جنسی با حیوانات تمایل نشان می‌دهد. در حالت شدید اختلال زوفیلیا، ارضای جنسی ممکن است با حیوان آزاری نیز همراه باشد. درمان این اختلال به روش‌های دارو درمانی و هورمون درمانی به منظور کاهش تنش‌های جنسی و هیپنوتیزم درمانی صورت می‌گیرد. حساسیت زدایی ناآشکار، با هدف تغییر تداعی‌ها از برانگیختگی و لذت به حالت خنثی انجام می‌شود.

9- درمان اختلال جنسی خفته ­خواهی (سومنوفیلیا) و مرده خواهی (نکروفیلیا)

انواع اختلالات و مشکلات جنسی که باید درمان شوند

در اختلال خفته خواهی، فرد از مشاهده شخص خوابیده دچار تحریک می‌شود و در صدد نزدیکی با او بر می‌آید. در واقع این افراد تمایلی به برقراری رابطه جنسی با فردی که بیدار است ندارد و فقط در صورت مشاهده افراد در وضعیت خوابیده تحریک می‌شود. نکروفیلیا یا مرده خواهی، نیز یکی از دیگر از رفتارهای نامتعارف و مشکلات جنسی است که در آن فرد با مشاهده یا برقرای تماس جنسی با فرد مرده ارضا می‌شود. این اختلالات جنسی بسیار نادر هستند و گزینه‌ای درمانی شامل شرطی سازی انزجاری، روان درمانی فردی و گروهی، درمان‌های شناختی می‌شود.

10- درمان دیگر اختلالات جنسی

اغلب اختلالات ذکر شده مربوط به اختلالات نابهنجاری جنسی است که درمان آن‌ها بیشتر نیاز به بررسی روانی فرد دارند. اما درمان نعوظ، درمان زود انزالی و یا درمان ترس از دخول در زنان بیشتر مورد توجه بیماران و متخصصان واقع می‌شود. با این حال نباید فراموش کرد که بسیاری از تجاوزهای جنسی ناشی از انحرافات جنسی ذکر شده است. پس برای پیشگیری و درمان تجاوز جنسی و دیگر پیامدهای مشکلات جنسی باید به برای درمان تمامی انواع اختلالات جنسی اقدام نمود.

برای اطلاع بیشتر درباره درمان نعوظ و درمان زود انزالی کلیک کنید.

اهمیت درمان اختلالات جنسی در کیفیت زندگی فرد

انواع اختلالات جنسی، به لحاظ اجتماعی و قانونی پیامدهای منفی زیادی برای فرد به همراه خواهد داشت. افراد مبتلا با آگاهی از نتایج منفی، قادر نیستند به دلیل لذت آنی از رفتار ناهنجار خود پرهیز کنند. در مشاوره جنسی شما می‌توانید در مورد مشکلات جنسی خود صحبت کنید بدون اینکه مورد قضاوت قرار گیرد. پس از مصاحبه بالینی بسته به شرایط هر بیمار، دارودرمانی و روان درمانی آغاز می‌شود. پروسه درمان ممکن است کمی طولانی باشد، آنچه اهمیت دارد خواست واقعی شما برای تغییر است. طی جلسات مشاوره روش‌هایی به شما آموزش داده می‌شود تا از بازگشت و عود بیماری جلوگیری کنید. در واقع علایم اولیه وسوسه و تنش را شناسایی کنید و با مهارت‌های کنترلی از شدید شدن میل جنسی ناهنجار جلوگیری کنید. 

ما نیز در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر کجای کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. این مرکز با داشتن مشاورانی برجسته و با دانش به شما تضمین خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن به درمان مشکلات و مسائل خود بپردازید. همچنین حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد.

برای آگاهی بیشتر درباره روند دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

سوالات متداول

احساس می‌کنم همسرم در دوران قاعدگی من به خودارضایی روی می‌آورد. چگونه از روی دادن این اتفاق جلوگیری کنم؟

در صورتی که احساس می‌کنید خودارضایی در همسر شما به یک عادت تبدیل شده لازم است که حتما با یک مشاور موضوع را در میان بگذارید. با این حال شما می‌توانید با راهکارهایی دوران قاعدگی خود را کوتاه کنید اما با این حال باید موضوع را به طور اساسی حل کنید. 

برای اطلاع بیشتر درباره کوتاه کردن زمان قاعدگی کلیک کنید.

هنگام ارتباط با همسرم درد و سوزش زیادی را تجربه می‌کنم و این اتفاق باعث شده که همسرم نسبت به من سرد شود. چه کاری باید انجام دهم؟

علت درد و سوزش می‌تواند در افراد مختلف باشد. گاهی انتخاب پوزیشن نامناسب و یا ابتلای شما به عفونت‌های قارچی این مسئله را رقم می‌زد. در این شرایط لازم است با مراجعه به متخصص ابتدا سلامت خود را بررسی کرده و در صورت عدم وجود مشکل با مراجعه به یک روانشناس و دریافت راهکارهای لازم رابطه‌ای لذت بخش را تجربه نمایید. همچنین با خواندن مقاله سوزش واژن در هنگام نزدیکی به بررسی علل دیگر توجه داشته باشید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه درمان اختلالات و مشکلات جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*