ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اسمگما | وقتی روان کننده های طبیعی دردسر ساز می شوند!

درباره درمان اسمگما بیشتر بدانید. ممکن است قبلا، به خاطر مبتلا شدن به عارضه ی تجمع اسمگما، آن را تجربه کرده باشید. اسمگما یک کلمه لاتین است به معنای صابون یا مواد شوینده. تولید اسمگما در بدن انسان، فی نفسه بد نیست. در واقع یک اقدام خودمراقبتی است که توسط غدد اطراف ناحیه تناسلی ترشح می شود. برای این که بیشتر بدانید ادامه مطالب را دنبال کنید. ما در این مقاله قصد داریم، یک تعریف کلی از اسمگما داده و به شرایط تولید و فرایند تجمع آن در اندام تناسلی و عوارض و عواقب آن بپردازیم.  
همچنین پیشنهاد می کنیم چنانچه مشکلی در این زمینه و یا سایر موارد جنسی دارید از طریق مشاوره جنسی برای تشخیص عارضه و درمان اقدام نمایید.

تماس با مشاور

اسمگما چیست

اسمگما یک ماده طبیعی، مفید و مرطوب است، که در اندام های هر دو جنس نر و ماده یافت می شود و در نتیجه ی  ترشح چربی و رطوبت ایجاد می شود.
در اطراف دستگاه تناسلی زنان و مردان غدد روغنی وجود دارد. در نزدیکی فرنوم، به نام غدد تایسون که با ترشح ماده ای سفید رنگ و غلیظ در اطراف ختنه گاه آلت تناسلی یا در زیر چین های واژن، این مناطق را مرطوب نگه می دارد و نوعی روان کننده ی طبیعی است. که باعث می شود، پوست دراطراف ناحیه تناسلی خشک نشود و به هم نچسبد و در حین رابــطه جنسی نیز با مرطوب کردن این نواحی دراثر برخورد ساییده نشوند. این ماده ی غلیظ عموما با بوی بدی همراه است.
درعین حال، ترشح اسمگمای تازه یک فرایند طبیعی است. اما زمانی که اسمگما انباشته شده و تمیز نمی شود، باکتری ها در آن رشد می کنند و باعث بیماری می شوند. باکتری ها می توانند باعث ایجاد بوی بد و متورم و قرمز شدن سر انــدام تناسلی مردان شوند.
اسمگما اغلب در افرادی که ختنه نشده اند، به دلیل وجود پوسته جلویی ختنه گاه و تجمع سلول های مرده و چربی و باکتری در آنجا،  بیشتر است و اگر این ماده بخاطر عدم رعایت بهداشت تجمع پیدا کند می تواند مشکلاتی به وجود بیاورد. برای آگاهی بیشتر از پیامدهای ختنــه در مردان کلیک کنید.  

اینفوگرافیک درمان اسمگما

اینفوگرافیک درمان اسمگما

درمان اسمگما | عملکرد

هدف از تولید اسمگما، تولید چربی آلت تناسلی و حفاظت از آن است. درواقع تولید اسمگما برای سلامت آلت تناسلی و داشتن یک رابطه جنسی رضایت بخش، بسیار مفید و ضروری است. اسمگما روان کننده ی صاف و مرطوبی است که به حرکت پوست ختنه گاه بر روی آلت تناسلی در زمان رابطه جنسی کمک می کند. بدون این ماده اصطکاک درزمان مقاربت می تواند باعث ساییدگی پوست و حساسیت و درد هنگام نزدیکی یا مقاربت دردناک شود.
اسمگما همانطور که گفتیم ترشح غدد روغنی در اطراف آلت تناسلی و ترکیب آن با سلول های مرده و باکتری ها در طول زمان است. و علی رغم ظاهر و بوی بدی که دارد نشانه وجود بــیماری های مقاربتی یا عفونت نیست و ترشح آن روزانه انجام می شود ولی اگر آلت تناسلی شسته نشود، تجمع اسمگما، حالت پنیری پیدا می کند و چسبناک می شود. به آلت تناسلی می چسبد و سبب فراهم شدن شرایط رشد قارچ وباکتری می شود. بنابراین عدم رعایت بهداشت فردی باعث ایجاد اسمگما می شود.  
درمان اسمگما

تشخیص اسمگما

وقتی که به مرور زمان، اسمگما انباشته می شود و در ناحیه تناسلی جای می گیرد، ممکن است به شکل مواد پنیری ظاهر شود. اما تا زمانی که شما احساس درد، سوزش و ناراحتی ندارید، جای نگرانی نیست و موضوع خطرناکی اتفاق نیفتاده است.

1-تشخیص در مردان

ساختار آلت تناسلی مردان و پسران ختنه نشده، به این صورت است که یک پوسته ای وجود دارد، که ناحیه جلوی سر آلت تناسلی مردان را می پوشاند و اسمگما دقیقا همین جا، بین ختنه گاه و آلت تجمع می کند، که اگر به طور مرتب این ناحیه شسته و تمیز نشود، عرق و سلول های مرده و باکتری و اسمگما زیر این پوسته می مانند و به مرور دردسرساز می شوند.
در برخی موارد هم ممکن است که مردها و پسران در ناحیه ی تناسلی خود، تورم یا قرمزی را مشاهده کنند که به آن بالانیتیس گفته می شود و مردان در هر سنی که با این عارضه روبرو شوند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند، تا مطمئن شوند هیچکدام از بیماری های عفونت، برفک، پسوریازیس یا مشکلات پوستی، حساسیت به صابون یا کانــدوم را ندارند.
اسمگما ممکن است، در بعضی موارد به رنگ سفید و تکه های مرواریدی شکل، زیر پوسته جلویی ختنه گاه ایجاد شود. که بدون علائم درد و ناراحتی نمی تواند موضوع جدی باشد. اسمگما در نوزادان هر دو جنس نیز، به مقدار زیاد تولید می شود. که پیش از نظافت آلت آن ها، حتما باید با متخصص اطفال مشورت کنید و طبق دستورالعمل داده شده اقدام کنید. برای مطالعه مقاله درمــان خانگی بالانیت کلیک کنید.

2-تشخیص در زنان

اسمگما در زنان در شیار چوچوله و بین لابیاها تجمع پیدا می کند و به مرور که انباشته می شود چسبناک و سفت خواهد شد. که قوام غلیظ و بوی نامطبوعی دارد که می توان لب های چو چوله به صورت هفت نگه داشت و با آب و صابون شستشو داد. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله علــت ترشحات سفید واژن را مطالعه فرمایید.

3-تشخیص در نوزادان

در آلت یک نوزاد پسر، زیر پوسته جلویی آلت، اسمگما ایجاد شود، والدین باید دقت کنند که پوسته جلویی را برای نظافت آلت کنار نزنند. به این دلیل که پوسته جلویی در مردان، اغلب از زمان تولد به نوک آلت چسبیده و به مرور که بزرگ می شوند، این پوسته جدا می شود و این جدا شدن به صورت نرمال، به پوسته اجازه برگشتن به عقب را می دهد و می توان آلت و پوسته را تمیز کرد. اما اگر پوسته جلویی را به اجبار و با دست، زودتر از موعد به عقب برگردانید ممکن است باعث خونریزی و پارگی پوست و درد فراوان شود.
در نوزادان دختر، اسمگما ممکن است در فرج یعنی بیرون دســتگاه تناسلی زنان، شکل بگیرد و هدف از آن ایجاد مرزی برای حفاظت از اندام جنسی نوزاد است. تمیز نگه داشتن ناحیه فرج نوزادان هم بسیار مهم است و والدین باید در زمان حمام کردن یا پاکسازی نوزاد فقط از صابون های ملایم و شوینده های مخصوص کودک، استفاده کنند.
در مورد زمان و نحوه ی تمیز کردن واژن نوزاد می توانید از پزشک متخصص اطفال یاری بگیرید. زیرا شنیدن پیشنهادات بهداشتی برای نوزاد می تواند، شما را در مدیریت اسمگمای ایجاد شده در فرج نوزاد کمک کند.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهــداشت واژن را مطالعه کنید.

عوارض اسمگما

ترشح اسمگما  به صورت عادی نشانه هیچ بیماری نیست و نمی توان بوی بد آن را نشانه وجود بیماری یا عفونتی دانست. اما زمانی که دریک جا جمع می شود، حالت دلمه شکل می گیرد، ممکن است سفت شود. و بخاطر حالت چسبندگی ممکن است، باعث چسبندگی کلیتورال شده و مشکلات دیگری مانند فیموزیس و بالانیت و بــوی بد واژن شود.

1-چسبندگی کلیتورال

زمانی که اسمگما در اطراف کلیتــوریس تجمع پیدا می کند، سفت شده و می تواند، موجب چسبندگی کلاهک کلیتوریس به بدن و موجب دردناک شدن آن ناحیه شود.  وقتی هود کلیتورال به کلیتوریس می چسبد، نمی تواند از کلاهک کلیتوریس محافظت کند. بنابراین رطوبت کلاهک کلیتوریس اهمیت زیادی دارد. زیرا باعث می شود، هود کلیتورال بدون ناراحتی و ایجاد حساسیت روی کلاهک کلیتوریس بلغزد.

2-فیموزیس

در این بیماری، پوست ختنه گاه از اطراف آلت تناسیلی مرد، برنمی گردد و به شکل یک کش تنگ یا حلقه، اطراف آلت تناسلی قرار می گیرد. فیموزیس ممکن است، فیزیولوژی یا پاتولوژیک باشد.
فیزیولوژیک: این نوع فیموزیس اغلب در کودکان و نوزادان و به شکل یک مشکل مادرزادی ظاهر می شود. بعضی نوزادان به صورت مادرزادی پوست ختنه گاه تنگی دارند، که به مرور زمان، این مشکل برطرف می شود.
پاتولوژیک: تنگی پوست ختنه گاه که در اثر زخم، التهاب پوست یا عفونت ایجاد شود، فیموزیس پاتولوژیک گفته می شود، که همراه علائمی مانند درد هنگام ادرار، باد کردن پوست ختنه گاه خواهد بود.  البته به روش های مختلف  از جمله ختنه، کرم های موضعی، کشش پوست ختنه گاه، ترمیم با جراحی درمان می شود.

3-بالانیت

یکی دیگر از بیماری های مرتبط با تجمع اسمگما، بالانیت است، که نسبت به دو بیماری قبلی شرایط بدتری دارد. در بالانیت، التهاب نوک آلت تناسلی وپوست ختنه گاه اتفاق می افتد. البته این بیمای با قرمزی وتورم نوک آلت در نوزادان فرق دارد.  از علائم این بیماری حساسیت کلاهک آلت تناسلی، قرمزی، التهاب و درد در این ناحیه است و در مواردی منجر به خونریزی می شود. برای درمان بالانیت از درمان های متفاوتی مانند مصرف انتی بیوتیک یا درمان موضعی استفاده می شود، که وابسته به عامل بیماری است.
دیگر عواملی که می توانند باعث ابتلا به بالانیت شوند، بیماری های مقاربتی، عفونت گال، دیابت یا قند خون، آرتریت واکنشی و حساسیت به مواد شیمیایی است.  

درمان اسمگما

با توجه به ساختار آلت تناسلی زنان و مردان و همینطور حساسیت آلت تناسلی کودکان درمان اسمگما در هر کدام توضیح داده می شود.

1-درمان اسمگما در مردان

در مردان اگر آلت تناسلی به طور مرتب تمیز و شسته نشود، اسمگما رشد کرده، بزرگ می شود. با باکتری ها ترکیب شده و عفونی می شود. درنهایت از حرکت پوسته جلویی جلوگیری می کند. بنابراین بهتر است، آلت تناسلی مدام شسته شود. و اگر در اثر اهمال، اسمگما تجمع پیدا کرد، قبل از این که به بیماری های مرتبط با اسمگما دچار شوید، آن را درمان کنید. برای درمان کافی است که آلت تناسلی و اطراف آن و زیر پوست ختنه گاه، تمیز شود.
انجام این کار به طور مرتب، بیماری را از بین می برد. در مردانی که ختنه نمی کنند احتمال ابتلا به بیماری بیشتر است.  زیرا اسمگما به عنوان روان کننده ترشح شده و همراه باکتری و سلول های مرده زیر پوست ختنه گاه جمع شده، شرایط برای بیماری فراهم می شود. در اغلب موارد بعد از یک هفته درمان حاصل می شود. درغیر صورت باید به پزشک مراجعه کنید. برای آگاهی از سایر مــشکلات جنسی مردان کلیک کنید.

2-درمان اسمگما در زنان

در خانم ها اسمگما معمولا در چین و چروک لب ها، جمع می شود. یا در اطراف کلیتورال. راه درمان آن هم ساده است. کافی است بهداشت فردی را رعایت کنید. چین های واژن را به عقب بکشید و با آب گرم و صابونی که عطری نباشد، بشویید. مراقب باشید صابون به دهانه واژن نزدیک نشود. سعی کنید از لباس های نخی استفاده کنید.
شلوار و لباس زیر تنگ می تواند در تجمع اسمگما تاثیر داشته باشد. بنابراین از پوشیدن آن ها خودداری کنید. اگر بعد از یک هفته علائم بهبود نیافت، می تواند نشانه عفونت باشد. مخصوصا اگر دچار خارش واژن یا سوزنش در واژن باشید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پیشنهاد می کنیم در این رابطه مقاله اشتباهات زنان در استفاده از لباس زیر را مطالعه فرمایید.

3-درمان اسمگما در نوزادان و پسران جوان

پسرانی که ختنه می شوند، برای تمیز کردن اسمگما از آلت تناسلی خود؛
 • ابتدا خیلی آرام پوسته جلویی را به سمت عقب و بدنه آلت کنار بزنند.
 • سپس ناحیه ی سر آلت را که در زیر پوسته جلویی قرار دارد، با صابون نرم و آب گرم شستشو دهند.
 • در مرحله بعد باید زیر پوسته را حتما خشک کنند.
 • و در نهایت پوسته جلویی را به روی ناحیه سر آلت باز گردانند و در حالت کنار زده، رها نکنند.
 • در نوزادان اگر در عقب راندن پوسته جلویی، دچار مشکل شدید، متوسل به زور و اعمال فشار نشوید و حتما با پزشک اطفال صحبت کنید. برای رعایت بــهداشت جنسی در ابعاد جسمی و روانی باید از کودکی آموزش های لازم به افراد داده شود که بهتر است از متخصصان در این امر یاری خواست.
 درمان اسمگما

پیشگیری از اسمگما

پیشگیری از اسمگما بسیار ساده است. رعایت بهداشت فردی بهترین اقدام برای جلوگیری از آن است. که با کمی تفاوت در نحوه رعایت بهداشت در هر دو جنس باید انجام شود.

1-درمان اسمگما | پیشگیری در مردان

مردان حتما موقع شستشو و حمام، ناحیه تناسلی خود را با آب گرم و صابون غیر عطری بشویید. از پوشیدن لباس های خیلی تنگ خودداری کنید. افرادی که ختنه نشده اند، باید بیشتر مراقب نظافت و بهداشت ناحیه ی تناسلی خود باشند و روزی دوبار آن ناحیه را به آرامی بشویند و مراقب باشند که پوست ختنه گاه را خراش ندهند.

2-درمان اسمگما | پیشگیری در زنان

 • زنان نیز در خصوص پیشگیری از اسمگما می توانند، از پیشنهادهای ارائه شده زیر استفاده کنند.
 • بیشتر از لباس های زیر سفید و جنس کتان، استفاده کنند.
 • از پوشیدن لباس هایی با جنس نایلون و کشی و پارچه های مصنوعی خودداری کنند.
 • در ناحیه ی واژن خود از محصولات بهداشتی مانند دئودورانت ها و اسپری های زنانه و مواد چرب استفاده نکنند.
 • واژن خود را با مواد شوینده شستشو نکنند، زیرا شستــن واژن با این مواد باعث بهم خوردن تعادل اسیدی واژن می شود و شرایط رشد باکتری فراهم خواهد شد.
 • خانم ها حتما باید به نظافت شخصی و بررسی منظم اندام تناسلی خود بپردازند و با چکاب ناحیه واژن و اطراف کلیتورال از نبود مشکلی مانند عفونت یا تجمع اسمگما مطمئن شوند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره نــشانه های واژن سالم کلیک کنید.

3-پیشگیری در نوزادان پسر و دختر

 • در نوزادان یا پسران کوچک، قبل از اینکه نظافت آلت آن هارا شروع کنید، حتما با پزشک صحبت کنید، تا سن کنار زدن پوسته جلویی آلت را تعیین کند و قبل از آن، پوسته جلویی را کنار نزنید.
 • هر زمان کودک پسر، را حمام می کنید، اندام های تناسلی او را با آب و صابون شستشو دهید.
 • از روش شستشو با مواد ضدعفونی کننده، برای تمیز کردن پوسته جلویی نوزاد استفاده نکنید.
 • در نوزادان دختر نیز با مراقب کامل اطراف فرج کودک شسته شود و از مواد شیمیایی به هیچ عنوان برای نظافت کودکان استفاده نشود.
 

درمان اسمگما | سخن پایانی

اسمگما در حالت طبیعی نه بیماری است و نه عامل بیماری. زمانی می تواند شما را به دردسر بیندازد که در اثر عدم رعایت بهداشت، اطراف ناحیه تناسلی تجمع پیدا کند. بنابراین با رعایت کوچکترین موارد در زمینه بهداشت و نظافت می توانید، از تشکیل آن جلوگیری کنید.
چنانچه به دلیل مشکلات جسمی و روانی دچار اختلالات جنسی شده اید می توانید برای حفظ بهداشت روانی و سلامتی روحی با مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس حاصل فرمایید و مشاوره های تخصصی دریافت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*