ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان توهمات گل

درمان توهمات گل چگونه است؟ یکی از عوارض استفاده از گل که به سرعت رخ می دهد توهمات ناشی از آن است. این توهمات یا روان پریشی گل به دلیل تاثیرات آن بر مغز روی می دهد. شدت و طول مدت توهمات در افراد متفاوت است اما در کسانی که مصرف مداوم دارند امکان توهمات بیشتر است. این مقاله روش های درمان توهمات گل را توضیح می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر برای رفع مشکل خود می توانید با مشاوره تلفنی ترک اعتیاد تماس بگیرید.

 

روان پریشی و توهم

روان پریشی یک بیماری روانی نیست. بلکه مجموعه‌ای از علائم است که اغلب به دلیل بیماری روانی ایجاد می‌شود و باعث می‌شود فرد به نحوی احساس کند از واقعیت جدا شده است. یکی از رایج ترین انواع بیماری های روان پریشی اسکیزوفرنی است اما بسیاری از بیماری های روانی دیگر ممکن است باعث روان پریشی شوند. به عنوان مثال، مرحله شیدایی اختلال دوقطبی می تواند باعث روان پریشی شود، همانطور که می تواند دوره های شدید افسردگی اساسی یا افسردگی پس از زایمان را ایجاد کند.

هنگامی که حشیش باعث روان پریشی می شود، این دوره معمولاً حاد است و بلافاصله پس از خروج مواد روانگردان موجود در دارو از بدن برطرف می شود. با این حال در برخی موارد، ممکن است یک بیماری روانی زمینه‌ای وجود داشته باشد که احتمال ایجاد علائم روان‌پریشی را افزایش دهد. در هر صورت، کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روان، برای درمان فوری، برای غربالگری سلامت روان، برای درمان سوء مصرف مواد و در صورت لزوم، برای درمان مداوم برای یک بیماری روانی یا وضعیت روان پریشی مهم است.

توهم و هذیان مهمترین علائم روان پریشی

علائم روان پریشی، صرف نظر از علت آنها با فاصله گرفتن از واقعیت مشخص می شوند. دو مورد از بارزترین علائم روان پریشی توهم و هذیان است. توهم به معنای شنیدن، دیدن، احساس کردن یا به طرق دیگر حس کردن چیزی است که واقعی نیست. هذیان گویی به معنای داشتن باورهای نادرست مداوم است، حتی زمانی که شواهدی وجود دارد که با این باورها مخالفت کند. روان پریشی همچنین می تواند باعث افکار آشفته، تغییر در رابطه عاطفی، احساس جدایی و این احساس شود که چیزها یا افراد واقعی نیستند. مطالعه مقاله «درمان هذیان و توهم» می تواند سودمند باشد.

توهمات گل

روان پریشی و توهمات گل

در حالی که روان پریشی اغلب با سایر بیماری های روانی شایع همراه است، مواد نیز می توانند آن را تحریک کنند. ماری جوانا ممکن است باعث یک دوره روان پریشی شود اگرچه این واکنش چندان رایج نیست. در بیشتر موارد وقتی رخ می دهد، روان پریشی حاد است. این بدان معنی است که ناگهان شروع می شود و پس از خروج دارو از سیستم فرد متوقف می شود. برخی از افراد ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشند، زیرا علائم می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. درمان معمولاً شامل قرار دادن فرد در یک محیط آرام و تجویز داروهای ضد روان پریشی است.

در حالی که روان پریشی ناشی از حشیش معمولاً حاد است، برای برخی افراد دوره روان پریشی ممکن است مزمن تر باشد. این احتمال در فردی که یک بیماری روانی زمینه ای دارد بیشتر است. بین مصرف ماری جوانا و شرایط روان پریشی مانند اسکیزوفرنی ارتباط وجود دارد. مشخص نیست که آیا مصرف ماری‌جوانا به ایجاد اسکیزوفرنی کمک می‌کند یا خیر اما شواهد نشان می‌دهد که می‌تواند در فردی که مبتلا به اسکیزوفرنی است باعث شروع بیماری شود یا ممکن است باعث شروع بیماری در فردی شود که مستعد ابتلا به آن است. همچنین به خوبی شناخته شده است که فردی که دارای بیماری روانی است، احتمالاً به عنوان راهی برای خوددرمانی، ماری جوانا مصرف می کند.

1. علائم توهمات گل

هنگامی که مصرف ماری جوانا باعث سایکوز یا روان پریشی می شود، علائم اغلب به سرعت و بدون هشدار زیاد ظاهر می شوند. اما تجربه همه افراد منحصربه‌ فرد است و ممکن است علائم هشداردهنده‌ای وجود داشته باشد که نشان می‌دهد فردی شروع به ایجاد علائم روان‌پریشی کرده است. به این حالت پیش روان پریشی یا روان پریشی اولیه می گویند. برخی از ویژگی ها و علائم هشدار دهنده اولیه عبارتند از:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • پارانویا
 • عصبانیت و آشفتگی
 • واکنش های عاطفی شدید نامناسب
 • عدم پاسخ عاطفی
 • مشکل در تفکر واضح یا تمرکز
 • سخنی که منطقی نیست

کسی که این علائم را در حین استفاده از ماری جوانا تجربه می کند، ممکن است در معرض یک دوره روان پریشی شدیدتر باشد. مهم است که از احتمال آن آگاه باشید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. روان پریشی می تواند ناراحت کننده باشد و در برخی موارد باعث می شود فردی در معرض خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران باشد. اگر بتوان مراقبت های پزشکی یا سلامت روان را در مراحل اولیه روان پریشی انجام داد، ممکن است در صورت بدتر شدن علائم به فرد کمک کند احساس امنیت و آرامش کند.

2. آیا توهمات گل می تواند خطرناک باشد

تا کنون، اکثر افرادی که علائم روان پریشی علف های هرز را تجربه می کنند، خطرناک نیستند. با این حال، همیشه این احتمال وجود دارد که فردی که ارتباط خود را با واقعیت از دست داده است، رفتارهایی از خود نشان دهد که برای خود یا اطرافیانش خطرآفرین است. به عنوان مثال، تفکر هذیانی ممکن است باعث شود کسی به طور قاطع باور کند که بهترین دوستش قصد دارد آنها را جذب کند و ممکن است احساس کند که باید از خود محافظت کند. اختلال شخصیت پارانوئید یکی از شایع ترین هذیان هایی است که در اثر مصرف ماری جوانا ایجاد می شود.

احتمال دیگر این است که فرد ممکن است توهمات بزرگ نمایی داشته باشد که او را به رفتارهای بسیار پرخطر و خطرناک سوق دهد. این ممکن است شامل رانندگی بی پروا، پریدن از ارتفاع یا هر فعالیت دیگری باشد که معمولاً انجام نمی دهند. به این ترتیب، روان پریشی به طور بالقوه می تواند به فردی که آن را تجربه می کند آسیب برساند. اگر کسی این علائم را دارد و به نظر می رسد ممکن است باعث آسیب یا انجام کار خطرناکی شود، کمک گرفتن بسیار مهم است. برای مطالعه بیشتر در مورد اختلالات هذیانی کلیک نمایید.

3. درمان توهمات گل | افراد در معرض خطر

افرادی که به طور منظم از ماری جوانا استفاده می کنند یا دارای اختلال مصرف ماری جوانا هستند نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به علائم روان پریشی هستند. محققان همچنین دریافته اند که سن می تواند یک عامل خطر در ایجاد علائم روان پریشی ناشی از مصرف ماری جوانا باشد. نوجوانانی که از ماری جوانا استفاده می کنند یا دارای اختلال مصرف ماری جوانا هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به روان پریشی ناشی از ماری جوانا یا شروع یک اختلال سلامت روان هستند. برای درک بیشتر این موضوع مقاله «تاثیر ماری جوانا بر مغز» می تواند مفید واقع شود.

 

علائم روان پریشی و توهم ناشی از گل

روان پریشی ناشی از حشیش یک وضعیت سلامت روان واقعی است، هرچند که معمولاً ادامه نمی یابد. با استفاده از معیارهای ذکر شده در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی می توان آن را تشخیص داد. راهنمای تشخیصی بیان می‌کند که این عارضه علائم روان‌پریشی را در حین مصرف ماری جوانا در حین ترک آن یا در عرض یک ماه پس از مصرف آن ایجاد می‌کند. علائم باید به قدری شدید باشد که باعث اختلال در توانایی فرد در عملکرد شود و نمی توان آنها را با یک بیماری روانی دیگر، مانند اسکیزوفرنی، توضیح داد. علائم روان پریشی ناشی از حشیش عبارتند از:

1. هذیان

هذیان ها باورهایی  نادرست هستند. فردی که دچار هذیان است، حتی بدون هیچ مدرکی نیز به این باورها ادامه می دهد که درست هستند و حتی زمانی که شواهد روشنی مبنی بر نادرست بودن آنها وجود دارد. در روان پریشی ناشی از ماری جوانا، پارانویا و سوء ظن به افراد دیگر توهمات رایج هستند. یکی دیگر از هذیان‌های رایج، بزرگ‌نمایی است، اینکه یک فرد می‌تواند بیشتر از آنچه واقعاً هست انجام دهد یا توانایی انجام آن را دارد. مطالعه مقاله «انواع جنون و اختلالات روان پریشی» برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود.

توهمات روان پریشی همچنین اغلب باعث توهم می شود، که احساساتی هستند که فرد معتقد است واقعی هستند اما در واقع وجود ندارند. اینها می توانند شنوایی باشند، مانند شنیدن صداها یا می توانند بصری باشند و باعث ایجاد تصاویر و صحنه هایی شوند که واقعاً وجود ندارند. توهم ممکن است حواس دیگر از جمله لامسه و بویایی را نیز درگیر کند.

2. تفکیک از واقعیت

تفکیک به معنای عدم ارتباط فرد با دنیای واقعی است. یک نوع، مسخ شخصیت، باعث می شود فرد احساس کند خارج از بدن خود است. این زمانی اتفاق می افتد که فرد معتقد باشد چیزها و افراد اطرافش واقعی نیستند.

افکار بی نظم فرآیندهای فکری آشفته و همچنین افکار مداوم و مزاحم از ویژگی های رایج روان پریشی هستند. در طول یک دوره روان پریشی، روشن فکر کردن یا تمرکز روی هر چیزی می تواند بسیار دشوار باشد. برای یک ناظر، این علامت روان پریشی باعث می شود به نظر برسد که یک فرد در حال صحبت بیهوده است. گفتار می تواند مخدوش شود یا به چیزهای مختلفی بپرد که درک آنچه می گویند دشوار باشد. در این قسمت مطالعه مقاله «دلیریوم چیست؟» می تواند برایتان جالب توجه باشد.

تغییر احساسات

احساسات می تواند توسط روان پریشی مختل شود. این می تواند باعث شود که فرد بیش از حد واکنش نشان دهد، تغییر کند یا احساسات خود را به گونه ای بیان کند که نامناسب به نظر نمی رسد. تغییرات ممکن است اغراق آمیز باشد، مانند زمانی که یک فرد به شدت آشفته، عصبانی یا تحریک پذیر می شود. روان پریشی همچنین می تواند باعث شود که عاطفه کمتر از آنچه باید باشد. این می تواند باعث شود که فرد صاف یا بی احساس و در موارد شدید حتی کاتاتونیک باشد.

درمان توهمات گل

درمان توهمات گل

همه کسانی که علائم روان پریشی ماری جوانا را تجربه می کنند به دنبال درمان نیستند. اما زمانی که علائم شدید هستند، درمان می تواند به آرام کردن فرد و ایمن نگه داشتن آنها کمک کند. روان پریشی ناشی از ماری جوانا ممکن است واقعاً یک حادثه یکباره باشد و هرگز تکرار نشود. اما در بسیاری از موارد، روان پریشی ناشی از حشیش نشان دهنده سایر بیماری های روانی، اختلالات مصرف مواد یا هر دو است. بسیار مهم است که توسط یک متخصص سلامت روان ارزیابی شود تا بتوان برای کمک به این مسائل و به حداقل رساندن خطر ابتلا به یک دوره روان پریشی دیگر، برنامه ریزی کرد. مطالعه مقاله «عوارض حشیش» می تواند سودمند باشد.

1. ترک ماریجوانا یک راه درمان توهمات گل

بهترین گزینه درمانی برای روان پریشی ناشی از ماری جوانا پرهیز است. ترک ماری جوانا برای افرادی که دارای اختلال مصرف ماری جوانا هستند یا برای مدت طولانی از آن استفاده کرده اند ممکن است دشوار باشد. درمان اعتیاد در یک مرکز توانبخشی می تواند یک گزینه درمانی مفید برای روان پریشی و اختلال مصرف ماری جوانا باشد.

اولین قدم برای درمان روان پریشی ماری جوانا، انجام سم زدایی برای دفع سموم بدن از ماری جوانا است. پرهیز از مصرف ماری جوانا معمولاً اکثر موارد روان پریشی ناشی از ماری جوانا را برطرف می کند. با این حال اگر علائم روان پریشی ادامه یابد، ارائه دهندگان درمان ممکن است از داروها برای مدیریت این علائم استفاده کنند. برای جلوگیری از ناراحتی و علائم ترک و عوارض جانبی خطرناک ترک، سم زدایی در یک مرکز درمانی ضروری است.

2. سم زدایی بدن یک راه درمان توهمات گل

پس از اتمام سم زدایی برای ترک اعتیاد، بیمار بسته به شدت اعتیاد خود ممکن است وارد یک برنامه بستری یا سرپایی شود. شدت علائم روان پریشی آنها نیز ممکن است نوع طرح درمانی را که مرکز توانبخشی ایجاد می کند تعیین کند. برنامه درمانی بیمار احتمالاً شامل نوعی درمان و دارو برای مدیریت علائم روان پریشی او خواهد بود. نوع درمانی که یک پزشک برای استفاده انتخاب می کند توسط بیمار تعیین می شود:

 • اختلال سلامت روان
 • سلامت کلی
 • نیازهای اجتماعی
 • اهداف بازیابی
 • تهدیدهای بالقوه برای هوشیاری

3. درمان های دارویی برای درمان توهمات گل

درمان اورژانسی شامل کمک به فرد در محیطی ساکت و آرام است و در صورت لزوم با خویشتن داری. همچنین ممکن است برای تسکین علائم به آنها داروی ضد روان پریشی داده شود. این نوع درمان یک راه حل کوتاه مدت است. در لحظه به فرد کمک می کند اما بسیاری از افرادی که دوره های روان پریشی دارند می توانند از مراقبت مداوم بهره مند شوند. درمان برای کمک به آنها برای توقف استفاده از ماری جوانا و سایر مواد و غربالگری و درمان هر گونه بیماری روانی زمینه ای، برای سلامتی طولانی مدت مهم است. مطالعه مقاله «اختلالات روانی ناشی از مصرف مواد» می تواند مفید واقع شود.

ممکن است برای بیماران داروهایی برای مدیریت علائم روان پریشی که تجربه می کنند نیز تجویز شود. نوع داروهای تجویز شده شامل داروهای ضد روان پریشی مانند Abilify و Zyprexa، داروهای ضد افسردگی مانند Prozac و Zoloft است. و داروهای ضد اضطراب مانند پاکسیل و سلکسا.

4. نکات کلیدی در درمان توهمات گل

برخی از حقایق مرتبط که باید در مورد روان پریشی و ماری جوانا به خاطر بسپارید عبارتند از:

 • افرادی که به طور مکرر و در مقادیر زیاد از ماری جوانا استفاده می کنند بیشتر احتمال دارد علائم روان پریشی را ایجاد کنند
  اگر فردی دارای یک اختلال زمینه ای یا تشخیص داده شده در سلامت روان و یک اختلال مصرف ماری جوانا باشد با مصرف ماری جوانا علائم خود را بدتر می کند.
 • اثرات مسمومیت با ماری جوانا معمولاً چند ساعت پس از مصرف دارو ناپدید می شود اما برای برخی افراد هذیان ها و علائم روان پریشی ممکن است تا یک هفته، ماه یا سال طول بکشد.
 • مشابه حشیش طبیعی، یک روان پریشی ناشی از حشیش مصنوعی می تواند شرایط ذهنی از قبل موجود را تحریک کند و باعث شود که این اختلال زودتر رخ دهد.
 • نوجوانانی که از ماری جوانا استفاده می کنند یا دارای اختلال مصرف ماری جوانا هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به روان پریشی ناشی از ماری جوانا یا شروع یک اختلال سلامت روان هستند.

 

سخن آخر

درمان اعتیاد در یک مرکز توانبخشی می تواند به فرد شانس بیشتری برای درمان موثر روان پریشی و اختلال مصرف ماری جوانا بدهد. اگر شما یا شخصی که می شناسید با اختلال مصرف مواد و علائم روان پریشی دست و پنجه نرم می کنید، کمک در دسترس است. در کلینک های ترک اعتیاد تیمی از متخصصان می توانند یک برنامه درمانی فردی برای رسیدگی به اختلالات خاص شما طراحی کنند. همچنین می توانید برای پیشگیری و درمان آسیب های روانی با مشاوره روانشناسی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*