ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

درمان اختلال شخصیت پارانوئید


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با درمان اختلال شخصیت پارانوئید پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


درمان اختلال شخصیت پارانوئید مانند اغلب اختلالات شخصیت از طرف اطرافیان مطرح و عنوان می‌شود. سوءظن، بدگمانی، گوش به زنگی بیش از حد، رفتارهای کنترل گرانه و پرخاشگری اطرافیان شخصیت پارانوئید را به سطوح می‌آورد. فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید همیشه به شما مشکوک بوده و تصور می‌کند قصد توطئه علیه او را دارید. اگر در جمع ببیند شما با کسی آرام صحبت می‌کنید، فکر می‌کند درباره او حرف می‌زنید و در موارد شدیدتر ممکن است یک تماس ناشناس بی منظور را نشانه‌ای از خیانت همسر خود بداند. کنار آمدن با فرد پارانوئید بسیار دشوار است اما معمولا این افراد لزومی برای مراجعه به متخصص روانشناس یا روانپزشک نمی‌بینند. اما شما می‌توانید با برخورد صحیح و ملاحظات لازم، آن‌ها را به سمت درمان هدایت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه برخورد با شخصیت پارانوئید کلیک کنید.


گیف درمان اختلال شخصیت پارانوئید


 

اختلال شخصیت

اختلالات شخصیت الگوهای رفتاری پایدار، ناسازگار و انعطاف‌ناپذیری هستند که معمولا از نوجوانی و جوانی آغاز شده و در طول بزرگسالی ادامه پیدا می‌کنند. این اختلالات خود را در زمینه‌های مختلف شخصیت مانند نحوه فکر کردن، نحوه بروز و درک احساسات، عملکرد بین فردی و کنترل تکانه نشان می‌دهد. مشکلات افراد دارای اختلالات شخصیت معمولا خود را در رفتار و تعامل با دیگران نشان می‌دهد. معمولا این افراد تصور می‌کنند که رفتار مشکل‌آفرینی ندارند و مشکل از دیگران است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

برای درمان اختلال شخصیت پارانوئید آن را بشناسید

اختلال شخصیت پارانوئید یکی از انواع اختلالات شخصیت دسته A است. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید شدیدا به دیگران مشکوک بوده و همیشه منتظر خطرات احتمالی و آسیب از طرف دیگران هستند. به همین دلیل این افراد همیشه حالت دفاعی به خود می‌گیرند و به دوستان، همکاران و حتی اعضای خانواده خود اعتماد نمی‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت دسته A کلیک کنید.

آن‌ها معمولا مسئولیت اشتباهات خود را نمی‌پذیرند و در عوض دیگران را سرزنش می‌کنند. این افراد همیشه آمادگی دارند که صحبت‌های بی‌غرض و بی‌منظور دیگران و رویدادهای جزئی را طوری تعبیر کنند که از آن معنای خصومت و غرض‌ورزی برداشت شود. ممکن است به خاطر توهین خیالی یا واقعی فردی، سال‌ها از او کینه به دل بگیرند. معمولا این افراد زندگی عاطفی مناسبی نداشته و منزوی و تنها می‌مانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلال شخصیت پارانوئید کلیک کنید.

انواع روش های درمان اختلال شخصیت پارانوئید

زندگی با اختلال شخصیت پارانوئید سختی‌های فراوانی دارد. یکی از سختی‌های معمول در برخورد با افراد مبتلا به اختلات شخصیت پیشنهاد دادن درمان به آن‌ها است. همانطور که گفتیم افراد مبتلا به اختلالات شخصیت بر خلاف افراد مبتلا به دیگر اختلال‌ها مانند افسردگی و اضطراب و وسواس که خود در پی درمان هستند، وجود مشکل را در خود نپذیرفته و درمان را لازم نمی‌دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه زندگی با اختلال شخصیت پارانوئید کلیک کنید. 

ممکن است فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید پیشنهاد درمان از طرف اطرافیان را به عنوان یک تهدید برداشت کند. شاید به این فکر کند که می‌خواهند او را دیوانه جلوه داده و به این وسیله به او آسیب برسانند. اگر هم فرد پارانوئید وارد درمان شود در آغاز به درمانگر بی‌اعتماد بوده و او را نخواهد پذیرفت. روش‌های عمده درمان این اختلال شخصیت، روان‌درمانی و دارودرمانی است که در ادامه شرح داده شده‌اند:

1. درمان اختلال شخصیت پارانوئید با شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری به این صورت است که سعی دارد تا الگوهای فکری و فرض‌های اشتباه افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید را شناسایی کرده و با شواهدی که خود بیمار با همکاری درمانگر جمع‌آوری کرده به او ثابت کند که دیگران غیر قابل اعتماد نیستند و جهان بیرون تهدیدکننده نیست.

در این روش درمانگر به نحوی کارایی بیمار را بالا برده تا او بتواند بدون گوش به زنگی مداوم و ترس از آسیب رساندن دیگران، از پس موقعیت‌ها برآید. در این درمان، درمانگر با بیمار همکاری کرده و اعتماد او را جلب می‌کند و مراقب است که به او پاسخ مستقیم ندهد؛ چراکه شاید بیمار تصور کند که دوباره به او حمله شده است. در نهایت اینکه کیفیت روابط فرد در خارج از جلسات هم رشد می‌کند.

2. آموزش مهارت‌های ارتباطی

در کنار روان‌درمانی شناختی معمولا مهارت‌های ارتباطی موثر، مانند همدلی کردن، ارتباط چشمی و جرات ‌ورزی نیز آموزش داده می‌شود تا به این وسیله باو متصور شود که  الزاما همه افراد قصد آسیب زدن به او را ندارند. با رفتار جرات ورز نیز فرد مبتلا تقاضای خود را بدون پرخاش و خشونت با دیگران در میان گذاشته و به مرور شواهدی را دریافت می‌کند که بدون بدبینی نیز می‌تواند به اهداف خود برسد.

3. آموزش خانواده و خانواده‌درمانی

چون اعضای خانواده بیمار پارانوئید سختی‌های زیادی را متحمل می‌شوند و توانایی برقراری ارتباط مناسب با این افراد را ندارند، خانواده درمانی نیز الزامی به نظر می‌رسد. برگزاری کلاس‌های آموزش خانواده برای آشنایی با رفتار مناسب با مبتلایان به اختلال شخصیت پارانوئید و ورود اعضای خانواده به درمان می‌تواند فشار روانی اعضای خانواده را کاهش داده و مهارت‌هایی را به آن‌ها منتقل کند.

4. دیگر درمان‌ های اختلال شخصیت پارانوئید

گروه‌ درمانی به دلیل قرار دادن فرد در فرایند روابط بین فردی با حضور درمانگر می‌تواند زمینه‌ای را ایجاد کند که بیمار با غیرواقعی بودن سوءظن و فرض‌های بی‌اعتماد خود بیشتر آشنا شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گروه‌ درمانی کلیک کنید.

درمان‌های پویشی یا تحلیلی نیز با روند طولانی و عمیق خود به ریشه‌های ناخودآگاه این فرض‌ها و افکار دست پیدا کرده و به تغییر و بهبود رفتار بیمار کمک می‌کنند.

5. دارو درمانی 

معمولا استفاده از دارو برای درمان اختلال شخصیت پارانوئید چندان توصیه نمی‌شود. چرا که این افراد به مصرف این داروها شک کرده و تصور می‌کنند که پزشک با اطرافیان آن‌ها همکاری داشته تا به او آسیب برسانند. اما اگر فرد مبتلا دچار هذیان‌ است یا به خاطر خطرات مفروض خود احساس اضطراب می‌کند، می‌توان برای او داروهای آرام‌بخش و ضداضطراب تجویز کرد. در این مواقع باید به او اطمینان داد که هدف داروها تنها کاهش اضطراب او است و کسی فکر نمی‌کند که او دیوانه و مجنون است.

سخن آخر

زندگی کردن با بدبینی‌ها و ویژگی‌های اخلاقی خاص افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید، کار چندان راحتی نیست و در اکثر مواقع اطرافیان آن‌ها نیز دچار آسیب بسیار می‌شوند. اما در نهایت نمی‌توان این افراد را به حال خود رها کرد و باید چاره‌ای برای درمان و بهبود حالشان اندیشید. کمک گرفتن از روانشناس به شما کمک می‌کند تا گامی در جهت درمان شخصیت‌های پارانوئید پرداشته و کیفیت زندگی خود و  او را افزایش دهید. روانشناسان مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه شما را یاری کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*