ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رهایی و درمان عذاب وجدان و احساس گناه | چگونه عذاب وجدان نداشته باشیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رهایی از عذاب وجدان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


بسیاری از افراد برای رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه، خود را وادار به مدارا با دیگران می کنند که اشتباهات سابق را برطرف کنند یا رفتار بد گذشته را تغییر دهند. در نظر گرفتن عواقب تصمیمات که به احساس گناه و عذاب وجدان نیانجامد به شما برای داشتن زندگی شادتر کمک می‌کند. مراقب عذاب وجدان بودن کمک می­ کند تا فرد بهتری باشید و اشتباهات خود را تکرار نکنید. اما این عذاب وجدان و احساس گناه ممکن است بیش از اندازه شده و شما را آزار دهد. تلاش بیش از حد برای جبران، احساس غم و بی کفایتی از جمله مسائلی است که در اثر عذاب وجدان بیش از حد بروز پیدا می‌کند و افراد را با مشکلات روانی بسیاری مواجه می‌سازد. چه بسا این عذاب وجدان ممکن است علت واقعی نیز نداشته باشد. برای درک بهتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله احساسات را مطالعه کنید.

تماس با مشاور


احساس گناه و عذاب وجدان

در طول زندگی‌ تا کنون، احتمالاً یکی دو کار را انجام داده‌اید که بعد از گذشت زمان پشیمان شده‌اید. شما تنها نبوده اید و اکثر مردم چنین می‌کنند. زیرا اشتباهات برای رشد انسان امری طبیعی است. با این حال، احساس گناهی که در آگاهی شما رخنه می‌کند و فضایی را برای خود ایجاد می‌کند، می‌تواند باعث آشفتگی‌های عاطفی و فیزیکی زیادی شود. شما ممکن است احساس گناه را گاهی به عنوان حالتی مانند پیچ و تاب تهوع آور در معده خود شناسایی کنید که با این دلهره همراه باشد که به شخص دیگری صدمه زده اید. شاید شما نیز با انتقاد و قضاوت مکرر خود در ارتباط با خاطرات، از آنچه اتفاق افتاده و ترس از فهمیدن دیگران درگیر هستید و با عذاب وجدان آن دست و پنجه نرم می کنید.

به عنوان یک احساس، احساس گناه و عذاب وجدان قدرت زیادی برای تحت سلطه گرفتن روان آدمی دارد. از طرفی احساس گناه به شما کمک می کند تا زشتی اعمال خود را بپذیرید و انگیزه شما را برای بهبود رفتار تقویت می کند. همچنین ممکن است شما را به تمرکز بر کاری که می‌توانستید متفاوت انجام بدهید سوق دهد. اگرچه گاهی اوقات احساس گناه می تواند باعث رشد مثبت شود اما در عین حال شما را متوقف کرده و از روند طبیعی زندگی عقب نگه می دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احساس گناه کلیک کنید.

اینفوگرافیک رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه

اینفوگرافیک رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه

علل رایج احساس گناه

زنده ماندن از تروما یا فاجعه در حالی که دیگران از دست رفته اند.
تضاد بین ارزش‌های شخصی و انتخاب‌هایی که داشته اید.
نگرانی‌ها یا خواسته‌هایی درباره سلامت جسمی و ذهنی دارید که فکر می‌کنید نباید از آن ها به عنوان نیازهای شخصی مراقبت کنید.
وقتی فکر می‌کنید باید روی دیگران تمرکز کنید اما روی خود متمرکز هستید.
شخص دیگری مدام به شما احساس گناه می دهد.

مراحل اولیه کاهش عذاب وجدان

عذاب وجدان و احساس گناه، ناشی از انجام دادن نبایدها­یی است که دیگران، جامعه و هر فردی برای خود تعیین کرده است. نبایدها عموما از هنجارها، ارزش‌ها، توصیه‌های مذهبی و نگاه هر فرد به زندگی ناشی می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عذاب وجدان کلیک کنید. به طور کلی 3 مرحله اصلی در فرایند پیشگیری یا رهایی از عذاب وجدان وجود دارد:

مرحله اول رهایی از عذاب وجدان : پذیرش

فرد باید به این پذیرش برسد که اشتباه کرده است. اگر هم مطمئنید اشتباه نکرده اید، بپذیرید که رفتار شما به شکلی باعث رنجیده شدن فرد دیگری شده است. اگر برای شما احساسات دیگران مهم‌اند و آزار دیدن آن ها باعث ناراحتی خاطر و عذاب وجدان شما می‌شود بهتر است بخش ناراحت کننده رفتار خود را مورد ارزیابی قرار دهید و با دلجویی از شخص مورد نظر بپذیرید که رفتار اشتباهی انجام داده اید.

مرحله دوم رهایی از عذاب وجدان : طلب بخشش

سعی کنید از فرد مقابل معذرت خواهی کنید. حتی یک معذرت خواهی ساده می‌تواند بسیار برای شما مفید باشد. اما گاهی ممکن است فرد مورد نظر از رفتاری که شما نسبت به او داشته اید و باعث رنجشش شده آگاه نباشد و نداند چه کسی این کار را کرده، بنابراین وظیفه شما این است که با صداقت کامل، موضوع را برای او توضیح دهید و از او طلب بخشش کنید. صداقت برای تمام انسان‌ها ارزشمند است. شاید فراموش نکنند، اما می‌بخشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صداقت کلیک کنید.

مرحله سوم رهایی از عذاب وجدان : جبران

سعی کنید اشتباه خود را جبران کنید. جبران کردن مرحله بسیار مهمی در کاهش احساس گناه است. اگر این جبران، هزینه‌های سنگین مادی و معنوی برای شما داشته باشد، ممکن است از طلب بخشش خود نیز پشیمان شوید و عذابی به عذاب وجدان قبلی شما اضافه شود. در تمام این مراحل سعی کنید در کنار یک روانشناس ابعاد مختلف اشتباه خود را بسنجید تا برای جبران یک اشتباه، اشتباه دیگری نکنید.

عذاب وجدان با بخشیده شدن برطرف می‌شود؟

در برخی موارد برای شما اهمیتی ندارد که یک اشتباه کردید، طلب بخشش کرده و اشتباه خود را جبران کرده ­اید. این مسئله که حتی بخشیدن طرف مقابل را باور نمی‌کنید، از کمبود اعتماد به نفس، افسردگی، شدت بالای عذاب وجدان و عدم خودباوری ناشی می‌شود. سعی کنید در صورت تجربه این مسائل، با یک متخصص در ارتباط باشید.

راهکارهای کاهش و رهایی از عذاب وجدان

مهم ترین و اصلی‌ترین مرحله برای کاهش عذاب وجدان، فهمیدن علت آن است. اگر مطمئنید دلیل موجهی وجود دارد، در صدد جبران آن برآیید. اما اگر فکر می‌کنید که عذاب وجدان بدون دلیل است و دچار افسردگی شده‌اید، حتما با یک روانشناس و مشاوره افسردگی در ارتباط باشید. عذاب وجدان احساسی مزمن است که با گذشت زمان نه تنها از بین نمی‌­رود، بلکه ممکن است مزمن تر و شدیدتر شود. برخی دیگر از راهکارها کاهش عذاب وجدان به شرخ زیر می‌باشد.

اشتباه خود را نام برده و شناسایی کنید.

در لحظه، نادیده گرفتن احساس گناه یا تلاش برای کنار زدن آن ممکن است یک استراتژی مفید به نظر برسد. اگر به آن فکر نکنید با این استدلال که در نهایت کاهش می یابد و ناپدید می شود کار را برای خود سخت تر می کنید. مانند سایر احساسات سرکوب شده، احساس گناه بدون توجه به آن، می تواند همچنان وجود داشته و تشدید شود و در طول زمان احساس بدتری در شما ایجاد کند. امتناع از اعتراف به گناه خود ممکن است موقتاً از سرریز کردن آن به زندگی روزمره شما جلوگیری کند اما پنهان کردن احساسات خود به طور کلی به عنوان یک استراتژی دائمی کار نمی کند. پرداختن به احساس گناه مستلزم آن است که ابتدا آن احساسات را بپذیرید، هر چند ناخوشایند باشند. این تمرین را امتحان کنید:

ژورنال نویسی

زمان آرامی را برای خود در نظر بگیرید. یک دفتر خاطرات به همراه داشته باشید تا افکار خود را یادداشت و پیگیری کنید. به خود بگویید یا آنچه را که اتفاق افتاده بنویسید: "من احساس گناه می کنم چون سر بچه هایم فریاد زدم." "من عهد خود را شکستم." "من در یک آزمون تقلب کردم." از نظر ذهنی در را به روی احساس گناه، ناامیدی، پشیمانی، خشم و هر احساس دیگری که ممکن است بروز کند باز کنید. نوشتن آنچه احساس می کنید می تواند کمک کند. با آن احساسات بنشینید و به جای قضاوت با کنجکاوی آن ها را بررسی کنید. بسیاری از موقعیت‌ها پیچیده‌تر از آن چیزی هستند که در ابتدا به نظر می‌رسند و باز کردن گره پریشانی می‌تواند به شما کمک کند تا بر آنچه واقعاً احساس می‌کنید کنترل بهتری داشته باشید. اگر به سختی می‌توانید احساس گناه را بپذیرید، مدیتیشن ذهن‌آگاهی و یادداشت روزانه می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. این تمرین‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا با احساسات بیشتر آشنا شوید و حتی ناخوشایندترین آن‌ها را بپذیرید و با آن‌ها کار کنید.

منبع اصلی را کاوش کنید.

قبل از اینکه بتوانید احساس گناه را با موفقیت کنترل کنید، باید تشخیص دهید که از کجا می آید. زمانی که می‌دانید کار اشتباهی انجام داده‌اید طبیعی است که احساس گناه کنید؛ اما احساس گناه می‌تواند در واکنش به اتفاقاتی که زیاد با آن ها کار کرده اید یا هیچ کاری با آن‌ها انجام نداده‌اید ریشه بگیرد. اشتباه کردن مهم است حتی اگر آن ها را فقط پیش خود بپذیرید. با این حال، به همان اندازه مهم است که میزان زمانی را که بی جهت خود را به خاطر چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید سرزنش می کنید، مورد توجه قرار دهید. مردم اغلب به خاطر چیزهایی احساس گناه می کنند که نمی توان آن ها را سرزنش کرد. ممکن است به خاطر جدایی از کسی که هنوز به شما اهمیت می دهد احساس گناه کنید، یا اینکه شغل خوبی دارید و به نظر می رسد بهترین دوستتان نمی تواند شغلی پیدا کند.
احساس گناه همچنین می تواند ناشی از این باور باشد که شما نتوانسته اید انتظاراتی را که خود یا دیگران تعیین کرده اید برآورده کنید. البته این احساس گناه نشان دهنده تلاش شما برای غلبه بر چالش هایی نیست که شما را از دستیابی به آن اهداف باز می دارد.

عذرخواهی و جبران کنید.

یک معذرت خواهی صمیمانه به شما کمک می کند بعد از یک اشتباه، آسیب را ترمیم کنید. با عذرخواهی، ابراز پشیمانی و ندامت را به فردی که آسیب رسانده‌اید منتقل می‌کنید و به او اطلاع می‌دهید که چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید تا در آینده دچار اشتباه نشوید. ممکن است فوراً - یا هرگز - بخشش دریافت نکنید، زیرا عذرخواهی لزوما اعتماد در هم شکسته را ترمیم نمی کند. با این حال، عذرخواهی صمیمانه همچنان به بهبودی شما کمک می‌کند زیرا این فرصت را به شما می‌دهد که احساسات خود را ابراز کنید و پس از بهم ریختگی شرایط، خود را مسئولیت پذیر جلوه دهید. برای عذرخواهی مؤثر، باید:

نقش خود را در بروز ناراحتی تصدیق کنید.
پشیمانی و تاسف خود را نشان دهید.
دلیل تراشی و بهانه گیری نکنید.
درخواست بخشش داشته باشید.

متعهد به تغییر بمانید.

صمیمانه ترین عذرخواهی هیچ معنایی ندارد، اگر در آینده رفتار متفاوتی را در پیش نگیرید. جبران به معنای تعهد به تغییر است. شاید به خاطر اینکه زمان کافی را با عزیزان خود نمی گذرانید یا زمانی که آن ها نیاز به حمایت داشتند حضور نداشتید، احساس گناه می کنید. پس از عذرخواهی تمایل خود را برای تغییر با پرسیدن "چه کمکی می توانم انجام دهم؟" نشان دهید. یا "چگونه می توانم در کنار شما باشم؟". طبیعی است که همیشه توانایی عذرخواهی مستقیم را نداشته باشید. اگر نمی توانید با فردی که آسیب دیده اید تماس بگیرید به جای آن یادداشت بگذارید و پیام ارسال کنید. عذرخواهی شما بر روی کاغذ همچنان می تواند مفید باشد، حتی اگر آن ها هرگز آن را نبینند. ممکن است یک عذرخواهی هم به خودتان بدهکار باشید. به جای چسبیدن به گناه و تنبیه خود پس از یک اشتباه، صادقانه به خود یادآوری کنید که هیچ‌کس همیشه همه چیز را درست انجام نمی‌دهد. برای جبران، به جای سرزنش خود در آینده، خود را متعهد به مهربانی و رفتار درست تر بکنید.

با دوستان خود صحبت کنید.

احساس گناه می تواند به عنوان زنگ خطری باشد که به شما اطلاع می دهد که چه زمانی انتخابی انجام داده اید که با ارزش های شخصی شما در تضاد است. به جای اینکه اجازه دهید شما را تحت تأثیر منفی قرار دهد، سعی کنید آن را به کار بگیرید. ایجاد تغییر در زندگی مستلزم تمرکز بر راه هایی است که از تکرار آن اشتباه جلوگیری کند. اگر نسبت به چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید احساس بدی دارید، مفیدتر آن است که دلایل پنهان در احساس گناه خود را با کمک یک متخصص کشف کنید. مردم اغلب در بحث درباره احساس گناه مشکل دارند که قابل درک است. از این گذشته، صحبت در مورد اشتباهی که از آن پشیمان هستید آسان نیست. این بدان معنی است که احساس گناه می تواند شما را منزوی کند و تنهایی و انزوا نیز روند درمان را پیچیده می کند.

نگران قضاوت نباشید.

طبیعی است نگران باشید که دیگران شما را به خاطر اتفاقی که افتاده قضاوت کنند، اما اغلب مواقع متوجه می شوید به شدتی که شما گمان می کردید نیست. در واقع ممکن است بعد از اعتراف و عذرخواهی دریابید که عزیزان از شما حمایت زیادی می کنند. افرادی که از شما مراقبت می کنند عموماً مهربانی و شفقت به شما نشان می دهند. به اشتراک گذاشتن احساسات ناخوشایند یا دشوار اغلب تنش را از بین می برد. دوستان و خانواده همچنین می توانند با به اشتراک گذاشتن تجربیات خود به شما کمک کنند کمتر احساس تنهایی کنید. تقریباً همه افراد کارهایی را انجام داده اند که پشیمانی به بار آورده است. بنابراین بیشتر مردم می دانند احساس گناه چیست. دیدگاه بیرونی نیز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. به خصوص اگر با احساس گناه بازمانده یا احساس گناه در مورد چیزی که کنترلی روی آن نداشتید سر و کار داشته باشید.

با یک درمانگر صحبت کنید.

احساس گناه شدید یا مداوم همیشه به راحتی برطرف نمی شود. برخی از افراد در مسیر مقابله با احساس گناه با مواردی از قبیل: افکار مزاحم، افسردگی، وسواس و استرس، ضربه های روحی یا سوء استفاده مواجه می شوند. اگر از قضاوت می ترسید، صحبت کردن در مورد احساس گناه دشوار می شود. با این حال، اجتناب از این احساسات نیز معمولاً وضعیت را بدتر می کند. با گذشت زمان، احساس گناه می تواند بر روابط تأثیر بگذارد و به زندگی روزمره استرس اضافه کند. همچنین در بروز مشکلات خواب و شرایط سلامت روان نقش داشته باشد و منجر به روش‌های مقابله ای ناکارامد مانند استفاده از مواد می شود.

وقتی جریانی از احساس بدبختی، نشخوار فکری و پشیمانی در تعاملات روزانه شما جریان دارد و شما را از حضور در کنار خود و دیگران باز می دارد، حمایت حرفه ای گام مهم و موثری است که باید بردارید. یک درمانگر می‌تواند با کمک به شما در شناسایی و رسیدگی به علل احساس گناه، کشف مهارت‌های مقابله مؤثر و به خرج دادن شفقت بیشتر برای خود، راهنمایی ارائه دهد.

تاثیر خدمات روانشناسی بر درمان احساس گناه

احساس گناه و عذاب وجدان از احساساتی هستند که در انسان به شکل ناخوداگاه در درجاتی از شدت و ضعف متفاوت وجود دارد. چرا که باعث می شوند افراد از کارهای اشتباه خودداری کنند. چه بسا افرادی که عذاب وجدان ندارند و آن را در خود از بین برده اند، کارهای وحشتناکی را انجام می دهند و حتی ظلم زیادی را به دیگران تحمیل می کنند. اما عذاب وجدان نیز باید حد مشخصی داشته باشد و زیاد بودن بیش از حد آن زندگی را برای خود فرد سخت و طاقت فرسا می کند.

به همین دلیل لازم است افرادی که عذاب وجدان زیادی را تحمل می کنند، از افراد متخصص و روانشناسان کمک بگیرند تا با یاری آن ها ریشه این احساس افراطی خود را بشناسند و برای درمان آن گام بردارند. با توجه به این که امروزه بسیاری از افراد امکان شرکت در جلسات حضوری را به دلایلی همچون کمبود وقت و یا مسائل مالی ندارند، مرکز حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا افراد بتوانند از طریق تلفن با متخصصان و روانشناسان این مرکز صحبت نمایند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*