ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قرص تری فازیک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قرص تری فازیک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در این مقاله، سعی داریم تا در مورد قرص تری فازیک اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. از آنجا که داروی تری فازیک علاوه بر پیشگیری از بارداری، در درمان اختلالات دیگری نیز مورد استفاده است و بیشتر افراد، از ویژگی های این دارو اطلاعات چندانی ندارند؛ با ما همراه باشید تا در خصوص شیوه مصرف آن و مزیت های موجود در این قرص و همچنین نکات مهم دارویی تری فازیک، مطالبی را ارائه نماییم.

تماس با مشاورقرص تری فازیک چیست؟
منظور از قرص بارداری تری فازیک چیست؟ توضیح دهید.
مزیت های تری فازیک را نام ببرید؟
مصرف قرص تری فازیک بایستی به چه صورت باشد؟ توضیح دهید.
مکانیسم اثربخشی تری فازیک به چه صورت است؟
مصرف قرص تری فازیک در دوران شیردهی چه تاثیری دارد؟
منظور از قرص تری فازیک اورژانسی چیست؟
موارد منع مصرف داروی تری فازیک را نام ببرید؟
نکات مهم در مورد مصرف داروی تری فازیک را شرح دهید؟
نتیجه گیری

قرص تری فازیک چیست؟


قرص تری فازیک چیست؟
قرص تری فازیک بیشتر جهت پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. اما لازم به ذکر است که در درمان اختلالات دیگری نظیر:
1) تقلیل کیست های تخمدانی، 2)افت حجم خون پریودی، 3)آندومتر(سرطان تخمدان)، 4)عارضه ی خوش خیم فیبروکیستیک پستان، 5) تنظیم دوران قاعدگی، 6) کاهش فشارهای روحی پیش از دوران پریودی 7) تقلیل در دفعات دردناک پریودی؛ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص بارداری تری فازیک


قرص بارداری تری فازیک
یکی از انواع قرص های ترکیبی به منظور جلوگیری از بارداری که شامل پروژسترون و همچنین استروژن است و در انواع متعدد در کشورمان تولید می شود را قرص بارداری تری فازیک می گویند. معمولاً این قرص ها سه مرحله ای هستند که بانوان بایستی روزانه به صورت منظم آن ها را مصرف نمایند. بیست و یک عدد قرص در هر بسته موجود است که تمامی قرص های یکرنگ، یک مرحله ی هستند و قرص های رنگی که شامل شش عدد قرص نارنجی، ده عدد قرص سفید و همچنین پنج عدد قرص زرد تری فازیک هستند.

این قرص ها معمولا جهت پیشگیری از تخمک گذاری، واکنش بر مخاط درونی رحم، پیشگیری از لقاح با اثرگذاری بر حرکات لوله های رحم، تشکیل اشکال بعد از ورود اسپرم به درون رحم به علت ازدیاد ضخامت موکوس سرویکس، توسط پزشک به بیماران تجویز می گردد.

از نظر اثربخشی قرص تری فازیک، باید متذکر شویم که در صورت استفاده درست این قرص، تاثیر آن تا نود و هشت درصد برای بیماران مثبت است. در خصوص مزیت های قرص تری فازیک که به منظور جلوگیری از بارداری توسط متخصص زنان و زایمان تجویز می شود، باید گفت که:

· تاثیرگذاری بالای قرص تری فازیک یکی از مزیت بازر این دارو است.
· مصرف این دارو سبب تقلیل بروز کیست های تخمدانی می شود.
· یکی از مهمترین مزیت های این دارو را می توان به بازگشت سریع باروری بعد از قطع شیوه درمانی اشاره کرد.
· استفاده از این روش هیچ گونه محدودیت سنی را به همراه دارد.
· از فواید دیگر قرص تری فازیک کاهش میزان درد و همچنین خونریزی قاعدگی که در پی آن سبب کم خونی پریودی دوران پریودی می شود، می باشد.
· کاهش بروز اختلالات خوش خیم پستان از فواید دیگر قرص تری فازیک است.
· افت بروز اختلالات PID التهابی لگن و همچنین EP بارداری خارج از رحم
· تقلیل در بروز اندومتریوز و همچنین آرتریت روماتوئید
· ازدیاد تراکم استخوان ها
از مزیت های قرص بارداری تری فازیک است که شما می توانید تحت نظر پزشک متخصص زنان و زایمان به صورت دوره ای آن را مصرف نمایید.

مصرف قرص تری فازیک
مصرف قرص تری فازیک

این قرص های سه مرحله ی از دیگر شیوه های تاثیرگذار در جلوگیری از بارداری به حساب می آیند که به دلیل استفاده از مقداری هورمون پروژسترون و استروژن، در سه رنگ متغیر در اکثر داروخانه ها ارائه می گردد. در مورد شیوه مصرف قرص تری فازیک سه مرحله ی باید گفت که این سری از قرص ها بایستی از همان ابتدا به طور منظم و همچنین بدون هیچ گونه وقفه ای استفاده گردد. طرز استفاده این قرص به این صورت است که:

تری فازیک همانند قرص های LD و همچنین HD حاوی بیست و یک عدد قرص است که لازم است تا در آغاز دوره، با پزشک متخصص زنان و زایمان در مورد استفاده از آن ها مشورت نماییم تا از این طریق از مزیت های این قرص بهره مند شده و با عوارض کمتری نیز روبرو شویم. به این ترتیب مصرف قرص تری فازیک:
در اولین روز پریودی بایستی نخستین قرص را مصرف نمایید.
به مدت سه هفته (بیست و یک روز) به طور منظم بایستی روزانه یک قرص را استفاده کنید.
زمانی که بسته این قرص به طور کامل به اتمام رسید، نبایستی مجدداً به مدت یک هفته قرص فوق را مصرف نمایید.
بسته جدید این قرص بایستی از روز هشتم بدون توجه داشتن به زمان دوران پریودی استفاده شود و در مواقعی که دوره قاعدگی به مدت یک هفته ادامه نداشت، بیمار بایستی به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید.
در صورتی که دوازده ساعت از استفاده تری فازیک گذشت و بیمار مصرف آن را فراموش نمود، بایستی بلافاصله آن را استفاده نمایید.
در صورتی که بیشتر از دوازده ساعت فراموش کردید که تری فازیک را استفاده نمایید، لازم است که مابقی قرص ها را همانند قبل مصرف کرده و قرص هایی را که فراموش کرده اید تا مصرف نمایید را مجدداً استفاده نکنید. اما جهت جلوگیری از حاملگی ناخواسته می توانید از شیوه کاندوم بهره مند شوید.

ساختار تاثیر تری فازیک

درباره مکانیسم قرص فوق بایستی بیان کنیم که:
- اثر تری فازیک در جهت جلوگیری از باروری تا مدت هفت روز بعد از شروع نخستین بسته آن مشاهده می شود.
- در صورتی که در مدت یک هفته رابطه جنسی برقرار شود، بایستی جهت جلوگیری، از کاندوم استفاده نمایید.
- در صورتی که مایلید تا این قرص اثرگذاری بیشتری در جلوگیری از باروری شما داشته باشد، بایستی آن ها را به شکل پیوسته و همچنین پشت سر هم استفاده نمایید.

مراقبت های مهم در زمان استفاده از تری فازیک
مراقبت های مهم در زمان استفاده از تری فازیک

بانوانی که به شکل منظم از تری فازیک استفاده می نمایند، بایستی معاینات بالینی مانند اندازه گیری فشار خون و همچنین وزن، بررسی لگن و پستان، معاینه نخست لمس کبد به مدت نود روز بعد از آغاز تری فازیک و سپس به صورت منظم سالی یک بار نیز به منظور ارزیابی بیشتر حفظ سلامتی توسط مجرب ترین متخصصین زنان و زایمان صورت گیرد. لازم به ذکر است که یکی از مراقبت های ویژه این دارو در زمان مصرف، انجام تست پاپ اسمیر در شروع استفاده تری فازیک است که اعمال آن برای بانوان، امری مهم و ضروری است. همچنین باید متذکر شد که ارزیابی سوابق دیابت بارداری،اضافه وزن، گلوکز خون و همچنین انواع چربی ها در رده سنی بالای سی و پنج سال نیز از موارد الزامی دیگر است که بایستی به آن توجه نماییم.

قرص تری فازیک اورژانسی

شیوه اورژانسی جلوگیری از باروری را اختصاراً EC می گویند و زمانی است که بانوان در اثر یک رابطه زناشویی محافظه نشده و یا مشکوک، نیاز به مصرف این قرص اورژانسی دارند. مصرف تری فازیک به صورت اورژانسی به این شکل است که در ابتدا بعد از رابطه مشکوک به بارداری، چهار عدد قرص سفید رنگ و سپس بعد از گذشت دوازده ساعت، چهار عدد قرص سفید رنگ سه مرحله ای دیگر را مصرف می نمایند. بایستی بیان نماییم که منظور از نخستین زمان این است که بانوان باید هر چه سریعتر بعد از رابطه جنسی، این قرص را مصرف نمایند تا از این طریق دارو اثربخش تر عمل کند.

قرص تری فازیک در شیردهی

مصرف این قرص خوراکی در دوران شیردهی، کمیت و همچنین کیفیت شیر مادر را به مراتب کمتر می کند. به دلیل این که قرص تری فازیک در شیر مادر ترشح می یابد و به تدریج در طی مصرف، از ویتامین ها و املاح موجود در شیر نیز کاسته می شود. به همین دلیل است که متخصصین، مصرف این دارو را در دوره شیردهی به هیچ عنوان به مادران پیشنهاد نمی کنند.

موارد احتمال باروری در مصرف تری فازیک
موارد احتمال باروری در مصرف تری فازیک

در موارد بیان شده در ذیل، علاوه بر مصرف این قرص، باید از شیوه مطمئن دیگری به منظور جلوگیری از حاملگی استفاده نماییم که عبارتند از:
داروهای پیشگیری از باروری تری فازیک به طور نامنظم استفاده شوند.
بروز نشانه هایی نظیر استفراغ و اسهال به شکل مکرر و همچنین شدید.
استفاده از آنتی بیوتیک هایی همچون تتراسایکلین و آمپی سیلین.
استفاده از داروهای ضد تشنج و سل
o بانوانی که سیگار مصرف می نمایند و بالای سی و پنج سال سن دارند و همچنین سوابق ایجاد لخته خونی، سرطان لایه درونی رحم، سرطان رحم را دارند، لازم است تا شیوه دیگری را جهت جلوگیری از باروری امتحان نمایند.
در مواردی که احتمال دارد، پیشنهاد به عدم مصرف این قرص ها شود.
قرص فوق ممکن است که با اختلالات قلبی و عروقی مانند افزایش فشار خون و همچنین بسته شدن رگ ها نیز در ارتباط باشد.
خطر مبتلا شدن به سرطان سینه در بانوان، ده سال بعد از قطع استفاده از تری فازیک به مراتب بیشتر از بانوانی است که به هیچ عنوان از این قرص استفاده نکرده اند.

موارد منع مصرف از قرص های تری فازیک

لازم به ذکر است که تری فازیک در مواردی که فرد با اختلالاتی نظیر:
1) ترومبوآمبولیک 2) اختلالات عروقی مغز 3) سکته مغزی 4) اختلال شریان کرونر 5) افزایش چربی خون به صورت مادرزادی 6) سرطان پستان قابل پیش بینی و یا شناخته شده 7) سرطان در ناحیه دستگاه تناسلی بانوان 8) انواع سرطان های مرتبط هورمونی 9) خونریزی مهبلی غیر عادی و یا تشخیص تعیین نشده 10) تومورهای کبدی 11) نارسایی کارکرد کبد
مواجه هستند؛ بیماران مجاز به استفاده از قرص های تری فازیک نیستند و جهت جلوگیری از بارداری بایستی از سایر شیوه ها و یا قرص های ضد بارداری دیگر که عوارض کمتری را به همراه دارند، استفاده نمایند.

توصیه های دارویی تری فازیک
توصیه های دارویی تری فازیک

در بانوان جوان رده سنی زیر بیست سال و همچنین در طی دوره پیش از اولین بارداری و نیز در بانوان مسن و دارای اضافه وزن بالا، مصرف این قرص بر دیگر داروهای جلوگیری از بارداری برتری دارد.
در موارد استفاده همزمان داروهایی که ساز و کار این قرص را بیشتر می نماید، بایستی در طول دوره درمان و یا حداقل هفت روز بعد از پایان دوره درمانی، از شیوه دیگر پیشگیری از بارداری استفاده گردد و همچنین در صورت دسترسی به آن می توان از قرص HD استفاده کرد.

استفاده تری فازیک در زمان شب و پیش از خواب سبب کاهش مشکلات گوارشی دارو در بیماران می شود.
تری فازیک باید روزانه حتما در زمان مقرر استفاده شود. در مواردی که بیمار مصرف آن را در یک نوبت فراموش کرد، بلافاصله باید آن را مصرف نماید. در غیر این صورت، بایستی در نوبت دوم، دو عدد قرص را به صورت همزمان مصرف نماید. اما اگر فرد، دو روز پیوسته فراموش کرد که این قرص را مصرف نماید، بایستی در دو روز بعد به صورت منظم روزانه دو قرص استفاده کرده و سپس از روز سوم نیز مانند گذشته به صورت عادی، تری فازیک را ادامه دهید. البته باید متذکر شد که اگر بیمار، بیشتر از سه روز پیاپی مصرف آن را فراموش کرد، باید از شیوه های دیگر پیشگیری از حاملگی استفاده نماید تا در دوره قاعدگی بعدی، استفاده از تری فازیک را به صورت منظم آغاز نماید.

در موارد اعمال جراحی در بیمارانی که این قرص را مصرف می نمایند، بایستی بیمار از لحاظ تغییرات مقدار انعقاد خون، تحت ارزیابی توسط پزشک متخصص قرار بگیرند.
در موارد احتیاج به تغییر تری فازیک به سایر قرص های پیشگیری، باید استفاده از داروهای خوراکی جدید بلافاصله بعد از استفاده آخرین تری فازیک دوره قبل آغاز گردد.
در صورت ضرورت نسبت به جایگزین تری فازیک با سایر قرص های خوراکی دیگر که تنها در بردارنده پروژستین هستند، استفاده از آن بایستی در نخستین روز قاعدگی آغاز شود.
کلیه موارد ذکر شده، از توصیه های دارویی در خصوص مصرف قرص تری فازیک است که بیماران جهت حفظ سلامتی خود موظف به پیروی از دستورالعمل های پزشکی هستند.

نتیجه گیری

یکی از قرص های ضدبارداری که تمامی بانوان می توانند به منظور جلوگیری از باروری از آن استفاده نمایند، قرص های تری فازیک است که بایستی به صورت منظم در طی روز و دوره درمانی سه هفته ای مصرف شود.
این قرص؛ علاوه بر پیشگیری از بارداری، به منظور درمان انواع بیماری های دیگر از جمله آندومتر، تنظیم دوره قاعدگی، تقلیل کیست های تخمدان و ... نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*