ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

تریازولام | عوارض و کاربرد تریازولام و تداخلات دارویی

تریازولام از خانواده داروهای بنزودیازپین و در دسته داروهای ضد اضطراب طبقه بندی می‌شود. مصرف داروهای آرام بخش به دلیل افزایش عوامل استرس زا و فشار عصبی بیش از پیش افزایش یافته است. استفاده از این داروها در صورتی که تحت نظر پزشک باشد، می‌تواند درمانی مناسب باشد. با وجود این با افزایش گرایش به مصرف داروهای ضد اضطراب، عدم اطلاع از میزان درست مصرف، اثرات و عوارض جانبی داروها می‌تواند برای افراد مشکل ساز شود. در این مقاله در مورد داروی تریازولام، اثرات، مکانیزم اثر، عوارض و همچنین نکات مهم مصرف توضیح داده می‌شود. برای کسب اطلاعات از دیگر داروهای ضد اضطراب کلیک کنید.


گیف تریازولام
 

تریازولام چیست؟

قرص تریازولام (Triazolam) دارای اثرات ضد اضطرابی، آرامبخشی، ضدتشنج و شل کننده عضلات می‌باشد. تریازولام به سرعت و تقریبا به طور کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود. این دارو برای کاهش اضطراب و تشنج به کار می‌رود. همچنین برای درمان کوتاه مدت بی خوابی کاربرد دارد. مدت درمان کوتاه مدت 1 تا 2 هفته است، اگر بی خوابی ادامه پیدا کرد موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. اثر درمانی تریازولام در صورت مصرف طولانی مدت از بین می‌رود.

 

اینفوگرافیک تریازولام

اینفوگرافیک تریازولام

مکانیزم اثر تریازولام

این دارو مانند سایر بنزودیازپین‌ها با گیرنده‌های گاما آمینوبوتیریک اسید همپوشانی دارد. به همین دلیل تریازولام با اتصال به گیرنده‌های گابا باعث تحریک و تقویت اثر آن می‌شود. انتقال دهنده‌های گابا بر روی سیستم عصبی اثر مهار کننده و بازدارنده دارد. به این ترتیب این دارو با تحریک اثر آن باعث مهار سیستم عصبی شده و تاثیر آرامبخش دارد. از دیگر قرص‌های رایج و پرمصرف این خانواده می‌توان به آلپرازولام و کلونازپام اشاره کرد.

 

عوارض جانبی تریازولام

سرگیجه یا مشکل هماهنگی حرکات ممکن است رخ دهد. برای کاهش خطرات احتمالی بهتر است از مکان‌های پر خطر دوری کنید. همچنین در طول روز ممکن است باعث خواب آلودگی شود. به یاد داشته باشید پزشکتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که منافع ناشی از این دارو برای شما بیشتر از عوارض آن اهمیت دارد. این در حالی است که بسیاری از افراد با مشکلی مواجه نمی‌شوند، اما در صورت مشاهده عوارض زیر آن را به پزشک گزارش دهید.

همچنین می‌توانید از روش‌های غیر دارویی برای اجتناب از عوارض داروها استفاده نمایید. مشاوره کنترل استرس به شما کمک می‌کند بدون نیاز به داروهای کوتاه اثر و پر عوارض تکنیک‌های مدیریت استرس و کنترل اضطراب را بیاموزید. برخی از عوارض دارو شامل موارد زیر است:

_خواب آلودگی و خستگی

_مشکلات هماهنگی

_گرفتگی عضله

_درد

_افسردگی

_اختلالات بینایی

_یبوست یا اسهال

_خشکی دهان

_آلرژی

_کابوس یا بی خوابی

_مشکلات تنفس

 

تداخل دارویی با تریازلام

در صورت تداخل دارویی عوارض جانبی شدت یدا کرده و احتمال آسیب به فرد بیشتر می‌شود. تریازولام با مواد و داروهای زیر ممکن است تداخل داشته باشد:

_مصرف الکل

_سیگار

_مخدرهای ضد درد

_داروهای ضد افسردگی (برای اطلاع از داروهای ضد افسردگی کلیک کنید.)

_داروهای ضدتشنج

_بیهوش کننده‌های عمومی

_مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز

_ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ی

_داروهای پایین آورنده فشار خون

_داروهای ضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی

 

موارد منع مصرف تریازولام

در موارد زیر بهتر است از مصرف خودداری کرد. چرا که مصرف آن می‌تواند آسیب رسان باشد:

_بارداری

_مشکلات تنفسی

_مشکلات حاد ریوی

_نارسایی کبدی

_حالات و نشانه‌های فوبیا (برای کسب آگاهی در زمینه اختلال فوبیا کلیک کنید.)

_داشتن سایکوز مزمن

 

هشدار درباره مصرف تریازولام

در مصرف این دارو به نکات زیر توجه کنید:

 • در صورت مصرف به دلیل امکان بروز گیجی و منگی، از رانندگی یا کار با وسایل خطرناک دوری کنید.
 • اگر داروی تجویزی یا مکمل غذایی استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که سابقه حساسیت و آلرژی غذایی یا دارویی دارید، قبل از مصرف پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • در صورت داشتن مشکلات عاطفی همراه مثل افسردگی  مصرف دارو باید با احتیاط انجام شود و حتما تحت نظر پزشک باشد. (برای کسب اطلاعات در زمینه افسردگی کلیک کنید.)
 • هرگز به طور خودسرانه دارو را مصرف یا میزان مصرف را کم و زیاد نکنید چرا که ممکن است نتیجه معکوس بدهد و علائم استرس را زیاد کند. برای کسب اطلاعات در زمینه علائم استرس کلیک کنید.
 • اگر مصرف دارو را فراموش کردید، تنها در زمانی که خوابی 7 تا 8 ساعت می‌توانید داشته باشید قرص را بخورید. سپس همان برنامه منظم را ادامه دهید. میزان مصرف را افزایش ندهید.
 • مصرف تریازولام در دوره شیردهی توصیه نمی‌شود.
 • در طول دوره مصرف به طور منظم با پزشک ملاقات کرده و میزان دوز مصرف و بهبود را تحت بررسی قرار دهید.
 • در سالمندان و افراد دارای ناتوانی احتمال بروز خواب آلودگی و مشکل حرکتی، یبوست و مشکل ادراری بیشتر می‌شود، بنابراین مصرف باید با احتیاط انجام شود.
 • مصرف دراز مدت یا با دوز بالای کنترل نشده، مصرف خودسرانه و بدون توصیه پزشک، وابستگی جسمی و روانی می‌تواند بروز کند.
 • شمارش سلول‌های خونی و تست‌های کبدی در دوره مصرف طولانی توصیه می‌شود. برای اطلاع از دیگر راه‌های درمان اضطراب کلیک کنید.

هشدارهای مرتبط با عوارض جانبی دارو

فراموشی: داروهای دسته‌ی بنزودیازپین‌ها به خصوص تریازولام که کوتاه اثر است در صورت مصرف بیش از حد با فراموشی پیش رونده همراه است.

اثر تریازولام بر روی سیستم اعصاب مرکزی: در مواردی بروز افکار غیر طبیعی، رفتارهای عجیب، توهم و تغییراتی در شخصیت از مصرف کنندگان تریازولام گزارش شده‌است.

حساسیت: مبتلایان به بیماری آنژیو ادم نباید تریازولام مصرف کنند چرا که این دارو موجب افزایش حساسیت دارویی در آن‌ها می‌شود.

رفتارهای متناقض: ممکن است رفتارها و یا واکنش‌های متناقض مانند پرخاشگری و خشونت بر اثر مصرف دارو رخ دهد.

 

مسمومیت با تریازولام

مصرف تریازولام با دوز بالا احتمال بروز نشانه‌های جدی مثل مشکل در تنفس و تنگی نفس را به وجود می‌آورد. درصورت بروز چنین مشکلی سریعا با مرکز اورژانس تماس حاصل نمایید. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی بهتر است بیمار به طور منظم مشاوره روانشناسی نیز دریافت نماید.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروها می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*