ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترفندهای افزایش خلاقیت | چگونه خلاقیت خود را شکوفا کنیم؟

ترفندهای افزایش خلاقیت کدامند؟ حتما شما هم تا کنون در اطرافیان خود افراد خلاق و ایده پرداز زیادی دیده اید که توانستند در کارهای خود نوآوری داشته باشد. خلاقیت مهارتی است که نیاز به آموزش و تمرین دارد و هر کسی می تواند به آن دست یابد. اگر شما هم می خواهید در کارهای خود روتر به اهدافتان برسید و پیشرفت بیشتری داشته باشید بهتر است خلاقیت تان را بالا ببرید. مهارت خلاقیت را حتی می‌توان به کودکان هم آموزش داد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

خلاقیت

اریک فروم معتقد است که خلاقیت توانایی دیدن و پاسخ دادن است. هربرت فوکس معتقد است که فراگرد خلاقیت عبارت است از هر نوع فراگرد تفکری که مسئله را به طور مفید و بدیع حل کند. به اعتقاد جرج سیدل  توانایی ربط دادن و وصل کردن موضوع ها صرف نظر از این که در چه حوزه یا زمینه انجام گیرد از مبانی بهره گیری خلاق از ذهن است. به طور کلی خلاقیت عبارت است از به کارگیری توانایی های ذهنی برای ایجاد یک فکر یا مفهوم جدید. آنچه در ایجاد تفکر یا چیز جدید و به طور کلی در فراگرد خلاقیت اهمیت دارد تفکر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رشد خلاقیت فردی کلیک کنید.
رکن اصلی خلاقیت و نوآوری ذهن فرد است. اندیشه‌های آفرینشگر و خلاق تابعی از نیروی تخیل خلاق انسان هستند. خلاقیت پیدایی و تولید یک اندیشه و فکر نو و نوآوری عملی ساختن آن اندیشه و فکر نو است. خلاقیت لازمه نوآوری و تحقق نوجویی وابسته به خلاقیت است. خلاقیت بستر رشد و پیدایی نوآوری هاست. خلاقیت به قدرت ایجاد اندیشه های نو اشاره دارد و توانایی و قدرت ارائه نظر ها و فکر ها و نظر های جدید

ترفندهای افزایش خلاقیت | فواید خلاقیت

مهارت های تفکر خلاق برای موفقیت لازم است. یک مدیر معمولی بیش از ۵۰ درصد زمان خود را صرف حل مسئله به تنهایی یا به کمک دیگران می کند. توانایی مقابله با دشواری ها و حل مشکلات پیش از هر چیز تعیین کننده رویدادهای کسب و کار می باشد. در حقیقت می توان گفت فردی که مهارت‌های ضعیفی در تفکر خلاق دارد مجبور است کارمند افرادی شود که از مهارتهای پیشرفته تفکر خلاق بهره می‌برند.
خبر خوب این است که خلاقیت مانند راندن دوچرخه یا کار با کامپیوتر یک مهارت است که می‌توان آن را با تمرین یاد گرفت و بهبود بخشید. به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی بین کمیت ایده های جدیدی که در کار مطرح می کنید و میزان موفقیت وجود دارد. این ایده یا بینش جدید می تواند برای تغییر مسیر کاری یا تحول کل شرکت ها می باشد. سود آوری درآمد و مشتریان آینده شرکت به میزان خلاقیت شما بستگی دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اصول موفقیت کلیک کنید.
این را بدانید هر آنچه هستید و خواهی بود نتیجه استفاده از ذهنتان است. با هدف بهبود کیفیت فکر کردن کیفیت زندگی تان نیز ارتقا می یابد. متاسفانه بیشتر افراد اثر تفکر خلاق ندارند یا بهره کمی از آن برده اند. آنها در گوشه امن خود محدود هستند و سعی می‌کنند با تکرار رفتار و گفتار گذشته شرایط کنونی را حفظ کنند. به همین دلیل امرسون معتقد است که ثبات ابلهانه محصول ذهن های کوچک است.  

منابع اصلی خلاقیت

همه افراد خلاق هستند. خلاقیت ویژگی طبیعی و اساسی افراد مثبت اندیشی است که است عزت نفس بالایی دارند. شرکت هایی که محیط کاری مثبت ایجاد می‌کنند مدام از سمت کارمندان ایده‌های خوبی دریافت می‌کنند و مهمترین عوامل تعیین کننده خلاقیت شامل موارد زیر هستند:

1-تاثیر گذشته

به نظر می‌رسد افراد خلاق به علت سوابقشان خود را بسیار خلاق می‌دانند. ایده پردازی امری معمول و طبیعی برای آنها است. از طرف دیگر افراد غیر خلاق از دوران نوجوانی و حتی کودکی در محیط های منفی بودند که منفی نگری در محیط های مختلف کاری ادامه می‌یابد و باعث می‌شود باور کنند که خلاق نیستند. وقتی ایده‌های خوبی دارند که اغلب چنین نیست آن ایده را پس می زنند یا نادیده می‌گیرند و معتقدند اگر آنها ایده پرداز باشند نتایج چندان جالب نخواهد بود.
وقتی برای شرکتی کار می کنید که شما را به ارائه ایده‌های جدید تشویق و ترغیب می‌کند و روسا  و همکاران با علاقه و احترام به ایده های تان توجه می کنند احساس می کنید در کارتان خلاقتر هستید.

2-ترفندهای افزایش خلاقیت | قدرت حال

دومین عامل تعیین کننده میزان خلاقیت شما شرایط کنونی تان است. آیا به ارائه ایده های جدید در محل کارتان تشویق میشوید؟ آیا افراد با هم صمیمی هستند و ایده هایشان را با هم در میان می‌گذارند یا ایده هایتان مورد تمسخر و انتقاد قرار می‌گیرد؟ در دهه ۱۹۹۰ یک شرکت ۶۰ میلیارد دلاری با ۱۴۰ هزار کارمند بود. این شرکت در طول دهه های متمادی بر دنیای فیلم دوربین مسلط بود. در آن زمان بود که دانشمندان و محققان ایستمن کداک پس از سال‌ها تلاش فرآیندی جدیدی به نام عکاسی دیجیتال را کشف کرده اند که دیگر برای عکاسی و چاپ عکس نیازی به فیلم دوربین نداشت.
وقتی این کشف به مدیران ارشد گفته شد به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و به آنها گفتند این ایده اصلاً جالب نیست. کداک یک شرکت فیلمسازی است برای این تکنولوژی نیازی به فیلم ندارد. محققان به محل کار و آزمایشگاههایشان برگردانده شدند و گفتند که این فناوری پیروزمندان را فراموش کنند. پس از چند سال دوربین سازان ژاپنی ایده عکاسی دیجیتال را مطرح کرده و دوربین های دیجیتال را یکی پس از دیگری روانه بازار کرد و کداک به سرعت از بازار محو شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک های ایده پردازی عالی کلیک کنید.
ترفندهای افزایش خلاقیت

3-تصور از خود

سومین عامل تعیین کننده میزان خلاقیت تصویری است که از خود دارید. آیا خود را شخصی خلاق می دانید ؟ آیا به نظر خودتان از خلاقیت زیادی برخوردار هستید یا خیر. تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که ۹۵ درصد افراد استعداد کار با خلاقیت بالا را دارند. تحقیقی که توسط هاوارد گاردنر در دانشگاه هاروارد انجام شد نشان داد که روش های تفکر متعددی وجود دارد و هر فرد حداقل در یک حوزه نابغه است. به این ترتیب کلید آزادسازی خلاقیت این است که خود را فردی بسیار خلاق بدانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تفکر خلاق کلیک کنید.

4-ترفندهای افزایش خلاقیت | بازی درونی

تصور کنید یک گلف باز حرفه ای هستید و طوری بازی کنید انگار پیشتر در مسابقات قهرمانی شرکت کردهاید. تفکر درباره خودتان به عنوان یک گلف‌باز عالی بازی شما را به سرعت بهبود می‌بخشد. به همین ترتیب یکی از روش های افزایش خلاقیت این است که خود را شخص بسیار خلاقی بدانید. بارها و بارها به خودتان بگویید من یک نابغه هستم. خود را شخصی بسیار خلاقیت تصور کنید. تصور کنید از خلاقیت فراوانی برخوردار هستید و هیچ مشکلی در دنیا وجود ندارد که با استفاده از این اخلاق خود از عهده حل آن بر نیایید.
تصور کنید که هدفی وجود ندارد که با ایده پردازی برای تحقق آن قابل دستیابی نباشد. تصور کنید هیچ مانعی وجود ندارد که با ذهن خلاق شما قابل برداشتن نباشد و مانند پرتو لیزری که فلز را می‌برد می‌توانید آن مانع را از میان بردارید. خلاقیت ابزاری است که در طبیعت بشر نهاده شده تا ضامن بقای او باشد و کمک کند تا از عهده مشکلات غیرقابل اجتناب و چالش‌های زندگی روزمره براید و در زندگی موفق باشد. تنها تفاوت در این است که بعضی افراد از حداکثر خلاقیت خود استفاده می‌کنند در حالی که دیگران بهره کمی از آن می برند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.  

محرک های خلاقیت

خلاقیت مانند هم زدن شکر در فنجان قهوه توسط سه عامل مخلوط می شود که همه آنها تحت کنترل شما هستند.

1-اهداف دلخواه

هرچه خواسته خود را شفاف تر بدانید و فکر مثبت به هیجان بیشتری برای دستیابی به آن داشته باشید خلاق تر خواهید بود ایده های بیشتری به ذهنتان می رسد. هر چه چیزی را بیشتر بخواهید احتمال یافتن روش های خلاقانه برای دستیابی به آن بیشتر می شود. به همین دلیل می گویند هیچ فرد غیر خلاقی وجود ندارد مگر افرادی که هیچ هدف انگیزاننده ای نداشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بی انگیزگی کلیک کنید.
یک هدف مشخص کنید که اگر به آن دستیابی به بیشترین اثر مثبت را بر زندگی تان خواهد داشت. آن را با چنان شفافیت روی کاغذ بنویسید که حتی یک کودک هم بفهمد. درک اینکه چه چیزی را بیشتر از همه می خواهید محرک ایده هایی کاربردی برای رسیدن به هدف است.

2-ترفندهای افزایش خلاقیت | مشکلات دشوار

مشکلات بزرگترین محرک ها برای رسیدن به خلاقیت بیشتر هستند. اگر مشکل یا مانعی وجود دارد که شما را از دستیابی به چیزی که برایتان مهم است بازمی‌دارد بدانید که توانایی و خلاقیت شگفت انگیزی برای از میان برداشتن آن دارید. شفافیت برای تفکر خلاقانه حیاتی است. روش دستیابی به شفافیت بیشتر این است: نخست هدف کلی یا جزئی خود را مشخص کنید چه چیزی را در حوزه خاصی از زندگی می خواهید ؟
سپس از خود بپرسید چرا قبلاً به این هدف فکر نکرده است چرا قبلا به آن نرسیده اید. سپس پرسید از میان همه عواملی که مانع دستیابی به هدف شده است بزرگترین و مهمترین عامل کدام است. بزرگترین مانع یا مشکلی که شما را از دستیابی به این هدف بازمی‌دارد را مشخص کردید ذهن‌تان پشت سر هم شروع به خلق ایده‌ها می‌کند تا ان مشکل را حل کرده و آن را از میان بردارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موانع موفقیت و پیشرفت کلیک کنید.

3-سوالات متمرکز

پرسیدن سوالاتی از خود و دیگران که شما را مجبور به تفکر عمیق درباره شرایط موجود کند یکی از محرک‌های اصلی خلاقیت است. جیم کالینز در کتاب خود از خوب به عالی اشاره می‌کند که یکی از نشانه‌های شرکت‌های برتر این است که مدیران اجرایی سوالات بی رحمانه ای از خود می‌پرسند که آنها را مجبور می‌کند عمیقاً به شرایط موجود فکر کند. پیتر دراکر در جمله معروف خود می‌گوید من مشاور نیستم فقط رک گو هستم، پاسخ نمی‌دهم فقط سوالات دشواری را از افراد می پرسم که باید تلاش کند پاسخ های مخصوص به خود را بیابند.  

روش های افزایش خلاقیت

روش ها فنون یا تکنیک های خلاقیت به عنوان ابزاری برای رشد خلاقیت و افزایش توان حل خلاق مسئله برای حل ابتکاری مسئله به کار می‌آیند. سودمندی و بهره‌وری روشها و مهارتها در این است که اطلاعات و اخبار را به کانالهای خاص هدایت کرده واز تفکر مغشوش جلوگیری می کنند و قدرت ارتباط موثر برقرار کردن بین مواد ذهنی را گسترش می دهند. بعضی از این روشها و فنون شامل موارد زیر هستند:

1-ترفندهای افزایش خلاقیت | هم اندیشی

یکی از کارهای موفقیت و پشتوانه ای محکم برای نیل به اهداف و موفقیت استفاده از تجربه علم اندیشه و توانمندی های دیگران است. برای رسیدن به نقاط روشنی که تاکنون تاریک بوده پیشنهاد می شود که با صاحبان هم اندیشی شود. از مزایای هم اندیشی با افراد موفق و متخصص در این است که در مشاوره می‌توان به یک روش مقابله مطمئن آسان با هزینه کمتر سریع تر و همراه با احتمال موفقیت بیشتر دست یافت.
شناخت دقیق نسبت به مسئله، موانع و راه‌های فرعی زمان بر، اطمینان به روش مقابله و درستی کار ها همگی شاید در یک فرد جمع نباشد و با هم اندیشی و مشورت با متخصصین همان موضوع قابل دسترسی خواهد بود. هم اندیشی و بهره گیری از توانمندی و تجارب متخصصی که مسئله را به خوبی می‌شناسند موجب می شود تا درصد خطا در برنامه‌های ایشان کمتر شده و با سرعت بیشتری به هدف برسند و به موفقیت سلامتی و بالندگی دست یابند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت های حل مسئله کلیک کنید.
برعکس کسانی که گرفتار خودشیفتگی و خودرایی هستند خود را بی نیاز از اندیشه‌ها و نظرات به دیگران می‌دانند هرچند ایشان از نظر عقلی و فکری فوق‌العاده باشند غالباً دچار خطای بزرگ می‌شوند.

2-بارش فکری

بارش فکری یک تکنیک گروهی است که از طریق آن گروه می پوشند راه حلی برای یک مسئله به خصوص با انباشتن تمام ایده هایی که در جا به وسیله اعضا ارائه می‌گردد یابند. دکتر اسبورن مبدع این روش چهار قانون را برای بارش فکری ارائه کرده است. او معتقد بود که بارش فکری به این دلیل با موفقیت روبرو شده است که در آن محیط ایده آلی برای ابراز آزادانه شخصیت وجود دارد. به این معنا که در بارش فکری محیطی امن و آزاد پدید می‌آید.
در چنین محیطی ارزیابی بیرونی از بین رفته، فرد ترسی از تمسخر دیگران نخواهد داشت. بعضی از مردم نیاز به یک گروه دارند که در آن جرقه ایجاد کند و آن را به تدبیر یک فهرست طولانی از راه های مختلف برای حل یک مسئله وا دارد در صورتی که خود گروه ممکن است مستقیماً در این زمینه کمکی به آنها نکند.
به عقیده دیگر روانشناسان بهترین روش بهبود جریان خلاقیت بارش فکری است زیرا به افراد فرصت می‌دهد تا در محیط آرامش اندیشه کنند و با مدنظر قرار دادن ابعاد مختلف موضوع ایده خود را آزادانه و به دور از هر گونه محدودیت مطرح سازند. این روش ممکن است مقدم یا به دنبال و یا همزمان با استفاده از سایر ابزارها و تکنیکهای خلاقیت مورد استفاده قرار بگیرد.

3-ترفندهای افزایش خلاقیت | تفکر جانبی

تفکر جانبی جابجایی مداوم الگوهای فکری در درون یک سیستم الگومند است زیرا ذهن انسان در حد نبوغ سعی می‌کند غیر خلاق باشد و باید اینچنین باشد. به عنوان مثال برای عبور از عرض خیابان یا رسیدن به خانه هزاران راه فرض می شود اما ذهن انسان بدون در نظر گرفتن این احتمالات نزدیکترین مسیر را در پی می گیرد. اما هر از گاهی نیاز به تغییر رفتار و الگو است. تصادف، شوخی و درک خطا ابزاری هستند که به این الگوها وقفه می دهد و در صورت استفاده کردن از این ابزارها و ایجاد وقفه و با جابجایی آن الگوها فکر به کار می‌افتد و به دنبال الگو های تازه تر برای آینده بهتر می رود.
هدف در تفکر جانبی فراهم کردن وسیله سنجیده تر ای غیر از این سه روش برای جابجایی یا تغییر الگو در تبیین شده است نه تکیه بر خطا و تصادف که به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد.
ترفندهای افزایش خلاقیت

4-تخیل و نگاه به جوانب

ذهن انسان با فیلترهای حواس، عواطف و اندیشه به دنیای پیرامون توجه دارد. به این معنی که در مرتبه اول حواس پنجگانه انسان نمی تواند آنچه در بیرون از بدن در جریان است را کاملاً به مغز انتقال دهند و در نتیجه همیشه با درصدی از احتمال خطا همراه است. درگیر بودن عواطف و احساسات به موضوعات نیز بر سیستم پردازش اثر گذاشته و تصمیم‌گیری را جهت‌دار می‌کند و سیستم پردازش اطلاعات خود نیز به دلیل امکان نقص در ذخیره‌سازی بازیابی و تحلیل اطلاعات همواره فرایند صحیحی از استدلال را طی نمی‌کند.
از این رو افراد خلاق که به این شرایط آگاه هستند با کمک گرفتن از این روش با قدرت توهم و خیال طوری دیگری به مسائل نگاه می‌کند تا بلکه اصل و واقعیت موضوع را دریابند. این تلاش باعث می شود الگوی ذهنی جدید در مغز شناخته شود و در نهایت اینکه این سال‌ها موجب کشف ناگهانی و غیرمنتظره گردد. به منظور از بین بردن این فیلتر های ناقص و خطاهای معمول و ناهشیار ذهن پیشنهاد می شود که با ذهنی خلاق به دنیا و مسائل پیش رو نگریسته شود.

5-ترفندهای افزایش خلاقیت | نقشه ذهنی

نقشه ذهنی مجموعه ای از نمودارها و شکل هایی است که برای نمایش کلمات، ایده ها و فعالیت هاست که حول یک نقطه مرکزی یا کلمه کلیدی به طور محوری کشیده می‌شود. نقشه ذهنی برای ایجاد، تصور کردن، ساختاردهی و طبقه‌بندی ایده‌ها در زمینه‌های مطالعات و تحقیق حل مسئله و تصمیم سازی کاربرد دارد. با استفاده از نقشه ذهنی می توان به سرعت ساختار یک موضوع را شناسایی کرد و همچنین ارتباط بین اجزای سازنده موضوعات را درک کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تبدیل ایده ها به واقعیت کلیک کنید.
استفاده از نقشه سنی بسیار آسان است. برای استفاده از این تکنیک یک برگ کاغذ گرفته، یک دایره یا بیضی وسط صفحه کشیده می‌شود، سپس عنوان موضوع مورد نظر را درون آن نوشته می شود. با اضافه کردن شاخه های مختلف متصل به مرکز موضوعات جانبی را اضافه می کنید. هر شاخه می‌تواند زیر شاخه های مختلف داشته باشد. می توان برای هر موضوع در هر شاخه از رنگهای مختلف استفاده کرد و حتی می‌توان شکل‌های مختلفی را کنار موضوعات اضافه نمود.

6-فرا رفتن از فهم ابتدایی

شتاب گری در فطرت انسان است و دوست دارد مشکلات و مسائل را حل شده ببیند و قبل از خود کار و مراحل آن هدف خود را می بیند. برای پیشگیری از این خطا و دیگر مسائل پیشنهاد می شود که به دریافت و اطلاعات خود هرگز اکتفا نکنید و به ویژه برای تصمیم های مهم تمام جوانب را لحاظ کنید و همه تلاش فکری خود را هزینه کنید. تا آنجا که می‌توانید ایده های خود را به روی کاغذ بیاورید و بسیار مطالعه کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت تصمیم گیری درست کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد ترفندهای افزایش خلاقیت

در این مقاله به تعریف خلاقیت و راه های افزایش آن پرداختیم. اگر شما هم می خواهید در زندگی و کارتان پیشرفت کنید و درآمد بالایی داشته باشید یکی از آن ها پروراندن قوه تفکر خلاق می باشد. شما حتی می توانید کودک خود را هم خلاق بار بیاورید و با انواع بازی های مختلف به او کمک کنید تا به استعدادهایش پروبال دهد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*