ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برنامه 12 قدم ترک اعتیاد | بهترین برنامه 12 قدمی برای ترک اعتیاد

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با برنامه 12 قدم ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برنامه‌ای است که اولین بار توسط گروه الکلی‌های گمنام مورد استفاده قرار گرفت. اما به زودی مشخص شد که این نوع درمان نه تنها در ترک الکل بلکه در ترک سایر مواد مخدر و حتی اعتیادهای رفتاری نیز مؤثر است. گروه الکلی‌های گمنام از جمله معروف‌ترین گروه‌های خودیاری در زمینه اعتیاد هستند. این گروه‌ها همه‌جای دنیا به صورت رایگان جلساتی را ترتیب می‌دهند و در دسترس هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گروه‌های خودیاری و برنامه ترک اعتیاد 12 قدمی تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. برای کسب اطلاعات در زمینه بهترین روش های ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

گیف برنامه 12 قدمی ترک اعتیاد 

برنامه برنامه 12 قدم ترک اعتیاد چیست؟

برنامه ترک اعتیاد 12 قدمی روشی با جهت گیری معنوی قوی است. این روش بر اساس اقرار به عجز فرد و یاری گرفتن از قدرت برتر شکل گرفته است. گروه دوازده قدم یک محیط امن، سالم و حمایتی است و از افراد معتادی که مصرف مواد یا رفتار اعتیادی‌شان را کنار گذاشته‌اند، تشکیل می‌شود. در این گروه‌ها اصلی به عنوان گمنامی رعایت می‌گردد؛ یعنی حرف‌های تمام افراد حاضر در گروه در همان جا باقی مانده و کسی در محیط بیرون رازهای هم‌گروه‌هایش را فاش نمی‌کند. برنامه ترک اعتیاد 12 قدمی در ترک اعتیاد به انواع مواد مورد استفاده قرار می گیرد. حتی تجربیات نشان داده که در ترک سیگار نیز موثر خواهد بود. برای اطلاع بیشتر از روش‌های ترک سیگار کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک برنامه 12 قدم ترک اعتیاد

اینفوگرافیک برنامه 12 قدم ترک اعتیاد

اصول گروه های برنامه 12 قدم ترک اعتیاد

اصول دوازده قدم ترک اعتیاد که به مرور زمان و با شرکت در جلسات گروه به صورت گام به گام پیش می‌رود به این ترتیب است:

1- ما پذیرفتیم که در برابر اعتیاد ناتوان بوده‌ایم و مواد کنترل زندگی‌مان را از دست ما خارج کرده است.

2- به این باور رسیدیم که یک قدرت بالاتر از خود ما می‌تواند ما را به عقلانیت بازگرداند.

3- تصمیم گرفتیم اراده و زندگی را به سوی توجه به خدا سوق دهیم به طریقی که او را درک کرده‌ایم.

4- جسورانه عادت‌های اخلاقی خود را جست و جو و فهرست کردیم.

5- به رنجش‌ها و خطاها نسبت به خدا، خودمان و هر انسان دیگر اعتراف کردیم.

6- برای پذیرفتن این حقیقت ‌که خداوند تمام نقائص را از ما دور می‌کند آمادگی کامل پیدا کردیم.

7- از خداوند برای رفع تمام کمبودهایمان عاجزانه درخواست کردیم.

8- از تمام افرادی که به آن‌ها آسیب رساندیم لیستی تهیه کردیم و با کمال میل تصمیم بر اصلاح و جبران خطاهای خود گرفتیم.

9- درصورت امکان، به‌طور مستقیم اقدام به جبران آسیب‌هایی که به برخی وارد آوردیم، کردیم مگر در شرایطی که این کار موجب آسیب رساندن به آن‌ها شود.

10- به جست و جوی عادت‌های رفتاری شخصی خود ادامه دادیم و هر زمان که اشتباه کردیم به آن اقرار نمودیم.

11- ارتباط خود را با خداوند به صورت آگاهانه با مناجات و مراقبه بهبود بخشیدیم و از اراده و قدرت خداوند کمک خواستیم.

12- از طریق برنامه 12 قدم ترک اعتیاد به بیداری معنوی دست یافتیم و این پیام را به معتادان دیگر انتقال دادیم.

 

آیا گروه دوازده قدمی روشی است برای ترک کردن؟

گروه دوازده قدمی می‌تواند به عنوان یک روش کمکی در کنار گذاشتن مواد و مراقبت‌های بعد از ترک مورد استفاده قرار بگیرد. اما شرکت در این گروه برای ترک اعتیاد کافی نیست. شما در آغاز باید با مراجعه به یک متخصص از طریق روش‌هایی مانند ترک تدریجی، ترک خانگی یا مراکز اقامتی و خانه‌های بهبودی به پاکسازی جسمی بپردازید و در قدم بعدی با شرکت در جلسات 12 قدم به درمان اعتیاد و تداوم پاکی خود ادامه دهید. برای آگاهی بیشتر از مراقبت های بعد از ترک کلیک کنید.

 

آیا برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برای همه مناسب است؟

امروزه برای ترک اعتیاد روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. اینکه هر فرد از چه روشی می‌تواند استفاده کند به عوامل مختلفی نظیر ویژگی‌های جسمی و روانی او بستگی دارد. شما باید از این میان گزینه‌ای را انتخاب کنید که متناسب با شرایط خودتان باشد. ممکن است روشی که برای شما پاسخگو است در فرد دیگری تاثیر چندانی نداشته باشد. برای اینکه بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید حتما به یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد مراجعه کرده و از او مشاوره بگیرید.

 

اعتیاد از منظر گروه 12 قدمی ترک اعتیاد

از نظر گروه 12 قدمی، معتاد یک بیمار است که بیماری او به سه جنبه روانی، جسمی و روحانیش آسیب رسانده. بیماری اعتیاد باعث می‌شود تا ذهن و جسم فرد در حالت غیر عادی قرار بگیرد و برای تغییر و درمان لازم است که فرد از لحاظ روحانی و روانی نیز رشد کرده و درمان شود.

 

در برنامه 12 قدم ترک اعتیاد رهجو و راهنما کیست؟

در این گروه‌ها افراد باتجربه گروه که سابقه پاکی طولانی‌تری دارند، مسئولیت راهنمایی افراد تازه‌ وارد را بر عهده می‌گیرند. در اصل یک عضو تازه‌ وارد باید پس از مدتی یک راهنما برای خود انتخاب کند. رابطه بین راهنما و رهجو، رابطه‌ای مقدس و معنوی است که باعث رشد روحانی طرفین می‌شود.

 

انواع گروه‌ها و برنامه 12 قدم ترک اعتیاد برای معتادان

افیونی‌های گمنام (NA): شامل افرادی است که مواد مصرفی اصلی آن‌ها، مواد مخدری مانند تریاک و مشتقات آن نظیر هروئین بوده است. این گروه گسترده‌ترین جلسات را در ایران دارد و تقریبا در تمام شهرها و محله‌ها در دسترس است.

الکلی‌های گمنام (AA): شامل افرادی است که اجبار به مصرف الکل داشته‌اند. این گروه قدیمی‌ترین گروه خودیاری است اما در ایران شیوع کمتری دارد و تنها در شهرهای بزرگ در دسترس است.

نیکوتینی‌های گمنام (NicA): از افرادی تشکیل شده که به نیکوتین مانند سیگار، پیپ، نسوار و قلیان اعتیاد داشته‌اند.

معتادان جنسی گمنام (SA): از افرادی تشکیل شده که به برقرار رابطه جنسی و یا خودارضایی اعتیاد پیدا کرده‌اند و بدون هدف لذت جنسی سالم تنها برای تنظیم ذهن و احساسات خود اجبار به برقراری رابطه جنسی دارند.

پرخوران گمنام (OA): این برنامه 12 قدم ترک اعتیاد از افرادی شکل گرفته که به پرخوری‌های هیجانی اعتیاد دارند و در برابر وسوسه پرخوری نمی‌توانند مقابله کنند.

گروه‌هایی مانند قماربازان گمنام (GA)، شیشه‌ای‌های گمنام (CMA)، ماریجوانایی‌های گمنام (MA) و حتی معتادان به بازی‌های آنلاین گمنام (OLGA) شکل گرفته که به خاطر شیوع کمتر و یا ناشناخته بودن در ایران در دسترس نیستند.

 

انواع گروه‌های دوازده قدمی برای خانواده و اطرافیان معتادان

گروه‌های 12 قدمی برای خانواده و اطرافیان فرد معتاد نیز وجود دارند و در دسترس هستند و دو نوع دارند:

1. گروه خانواده و اطرافیان افیونی‌ها (Nar-Anon)

تشکیل شده از اطرافیان و اعضای خانواده افرادی که از مواد مخدری مانند تریاک و مشتقات آن نظیر هروئین استفاده می‌کنند. اعضای نوجوان این خانواده‌ها به صورت مجزا در گروه‌های Narateen شرکت می‌کنند.

2. گروه خانواده و اطرافیان الکلی‌ها (Al-Anon)

تشکیل شده از اطرافیان و اعضای خانواده افرادی که مشروبات الکلی استفاده می‌کنند. اعضای نوجوان این خانواده‌ها به صورت مجزا در گروه‌های Alateen شرکت می‌کنند. برای کسب اطلاع بیشتر از اعتیاد به الکل کلیک کنید. 

 

سخن آخر

اعتیاد یکی از آسیب زا ترین و مخرب ترین پدیده های حال حاضر است که افراد بسیاری را درگیر خود کرده و سلامت خانواده ها و جوامع را نیز به خطر انداخته است. بسیاری از افراد پس از مدتی درگیری با اعتیاد متوجه می شوند که اعتیاد آن چیزی نیست که به نظر می رسیده و زندگی شان به طور کل تغییر کرده است. در نتیجه در جهت ترک اعتیاد و بازگشت مجدد به زندگی سالم خود گام بر می دارند. اما ترس از فرایند ترک اعتیاد و مشکلات جسمی مانعی بزرگ بر سر راه این افراد است.

از سوی دیگر در صورت ترک جسمانی نیز اکثر افراد فرایند ترک روانی را به درستی طی نمی کنند و در نتیجه پس از مدتی دوباره به اعتیاد باز می گردند. در این شرایط لازم است که برای ترک جسمانی و کاهش مشکلات جسمی ناشی از ترک، از یک فرد متخصص کمک بگیرید و تحت نظر یک روانشناس متخصص در حوزه اعتیاد، اعتیاد روانی خود را نیز ترک کنید تا به طور کامل با این مساله خداحافظی کرده و به زندگی سالم گذشته خود بازگردید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

ترک اعتیاد به دلیل وابستگی روانی بسیار زیاد، به تنهایی میسر نیست و باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک گرفت. همچنین بسیاری از افراد به دلیل عدم ترک روانی موفقیت آمیز، پس از مدتی دچار بازگشت به اعتیاد می‌شوند. بسیاری از افراد به دلیل مسائلی همچون کمبود زمان، مسائل مالی و یا معذب شدن در حضور روانشناس، در جلسات مشاوره حضوری شرکت نمی‌کنند. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید با متخصصان و روانشناسان این مرکز تماس بگیرید و بهترین خدمات مشاوره روانشناسی را از طریق تلفن دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترک اعتیاد و اطلاع از انواع روش های موثر در ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 و یا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*