ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

هفته بیست و هشتم بارداری | علائم و تغییرات جنین در هفته 28 ام


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با هفته بیست و هشتم بارداری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

اگر در هفته بیست و هشتم بارداری قرار دارید باید به شما برای ورود به دوره سه ماهه سوم حاملگی تبریک گفت. شما با ورود به این دوره به اواخر بارداری خود نزدیک می‌شوید و احتمالاً هیجان زیادی برای دیدن کودک خود خواهید داشت. هفته بیست و هشتم بارداری همانند سایر هفته‌ها با علائم خاص خود همراه است که دشواری‌هایی را برای مادران به همراه می‌آورد. از جمله مهم‌ترین این علائم باید به بیداری‌های شبانه و مشکلات خواب اشاره کرد. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به اصلی‌ترین علائم مادران و تغییرات جنین در این هفته اشاره کنیم. علاوه بر مطالعه این مقاله پیشنهاد می کنیم از طریق مشاوره کودک آگاهی خود را در خصوص اهمیت دوران بارداری و تاثیر گذاری آن بر نوزاد افزایش دهید. برای کسب اطلاع از مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

مشکلات مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

با بزرگ‌تر شدن هرچه بیشتر جنین و سنگین‌تر شدن بدن، شما بیش از پیش برای به دنیا آمدن فرزند آماده می‌شوید. در این دوران احتمالاً علائم جدیدی در شما پدید خواهند آمد که در ادامه به شرح هرکدام از آن‌ها پرداخته‌ایم. برای آگاهی بیشتر در زمینه دوران بارداری کلیک کنید.

اینفوگرافیک هفته بیست و هشتم بارداری

اینفوگرافیک هفته بیست و هشتم بارداری

1-مشکلات خواب در هفته بیست و هشتم بارداری

هرچقدر که بیشتر به زمان زایمان نزدیک می‌شوید احتمالاً با مشکلات بیشتری در به خواب رفتن و چرت زدن مواجه خواهید شد. این مسئله هم می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد و هم می‌تواند تحت تأثیر استرس در دوران بارداری و اضطراب روزمره شما به وجود بیاید. تــرس از زایمان، نگرانی در مورد سلامت جنین و اضافه شدن وظایف جدید از جمله موضوعاتی هستند که اغلب فکر مادران را درگیر خود می‌کنند.

با نزدیک شدن به زمان زایمان و افزایش این نگرانی‌ها لازم است که فعالیت‌هایی جهت آرام‌سازی خود انجام دهید تا بتوانید در طول شب خواب راحت‌تری داشته باشید. برای مثال می‌توانید پیش از خواب ریلکسیشن انجام دهید و در طول روز نیز به فعالیت‌هایی نظیر مراقبه بپردازید. استفاده از تکنیک های کنترل استرس نظیر تکنیک‌های تنفسی و ذهــن آگاهی نیز می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید اضطراب‌های خود را به شیوه مؤثرتری مدیریت کرده و در نتیجه کیفیت خواب شبانه خود را نیز بهبود ببخشید.

2-کوتاه شدن تنفس

از این هفته با رشد هرچه بیشتر جنین فضای کم‌تری در اختیار ریه‌ها و دیافراگم شما قرار می‌گیرد. این مسئله باعث می‌شود که در این دوران نفس کشیدن برای شما به آسانی قبل نباشد. به همین خاطر لازم است که هنگام فعالیت‌های روزانه بیش از حد به خود فشار نیاورید و بیش از پیش استراحت کنید.

2-تجربه دردهای مختلف در هفته بیست و هشتم بارداری
 

تغییرات هورمونی در دوران سه ماهه سوم بارداری اغلب می‌تواند منجر به تجربه دردهای مختلفی شود. از جمله رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به درد در ناحیه کمر، باسن، شکم و پاها اشاره کرد. این دردها خصوصاً در بانوانی که دوقلو باردار هستند به میزان خیلی بیشتری اتفاق می‌افتند. انجام فعالیت‌هایی نظیر پیاده‌روی، یـــوگا، تمرینات کششی و شنا می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید به سهولت بیشتری از این مرحله عبور کنید و دردهای خود را تخفیف دهید.

3-انقباضات رحمی

با گذشت بیشتر زمان، بدن شما به تدریج برای زایـــمان آماده می‌شود. به همین خاطر ممکن است که گهگاهی انقباضات رحمی را تجربه کنید. در صورتی که این انقباضات به طور پایدار باقی بمانند و با تغییر موقعیت شما از بین نروند باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید چرا که این علامت معمولاً زایــمان زودرس را هشدار می‌دهد.

4-تولید شیر در سینه‌ها

بدن شما در این زمان در حال آماده سازی غذای مورد نیاز کودک است. جالب است بدانید در برخی موارد مادران پیش از تولد فرزند متوجه بیرون آمدن شیر از پستان‌ها می‌شوند. شیری که در این زمان از سینه ترشح می‌شود معمولاً مایعی زرد رنگ است که آغوز نام دارد. باید توجه داشت که تــغذیه دوران بارداری در تولید شیر مادر نقش مهمی دارد.

5-سایر علائم

ممکن است کمی دچار سوزش سر دل و سوء هاضمه شوید. شدت و ضعف این وضعیت به رشد جنین و هورمون‌هایی بستگی دارد که بر سیستم گوارش شما تأثیر می‌گذارند. کمر شما نیز تحت فشار قرار خواهد گرفت، به دلیل وزن اضافی که در اطراف پهلوها حمل می کنید. مفاصل و رباط های شما نیز شل تر از حد معمول خواهند بود. مچ پا، پاها و صورت شما ممکن است کمی پف کند، به خصوص وقتی هوا گرم است که احتمالاً به دلیل احتباس آب است. اما اگر پره اکلامپسی باشد، باید آن را بررسی کنید. بروز چنین شرایطی ممکن است احساس خوبی در شما ایجاد کند، اما فشار خون می‌تواند بسیار سریع و به‌طور خطرناکی بالا برود. استراحت در بهبودی بسیاری از علائم شما مفید واقع می شود. بنابراین مطمئن شوید که به مقدار زیاد و کافی استراحت می کنید.

علائم بارداری شما همچنین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • علائم کشش در پوست و عضلات
 • لثه های متورم و دارای خونریزی
 • درد در کنار برآمدگی های شکمی ناشی از بزرگ شدن رحم (دردهای رباط گرد)
 • سردرد، كمر درد
 • خونریزی بینی
 • سوء هاضمه و سوزش سر دل، نفخ و یبوست
 • گرفتگی عضلات پا
 • احساس گرما، سرگیجه
 • دست ها و پاهای متورم
 • عفونت های ادراری، عفونت های واژن
 • پوست تیره روی صورت یا لکه های قهوه ای که به عنوان کلواسما یا "ماسک بارداری" شناخته می شود.
 • پوست چرب تر و لکه دار
 • موهای ضخیم تر و براق تر

 

تغییرات جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

هفته بیست و هشتم بارداری معمولاً با تغییراتی در جنین همراه است که آگاهی از آن‌ها برای مادران بسیار مهیج است. برای مثال جالب است بدانید که فرزند در این هفته می‌تواند چشم‌های خود را باز و بسته کند و نور را از تاریکی تشخیص دهید. او حتی ممکن است که با چرخش یا تغییر وضعیت دادن در رحم، به نورهای اطراف خود واکنش نشان دهد.

با اینکه مغز فرزند هنوز در حال رشد است، سیستم عصبی مرکزی او در این زمان به میزانی از تکامل کافی دست پیدا کرده که این مسئله به کودک اجازه می‌دهد بتواند دمای بدن خود را کنترل کند. از جمله دیگر تغییراتی که جنین در هفته بیست و هشتم بارداری با آن روبه‌رو می‌شود می‌توان به ذخیره بیشتر چربی اشاره کرد. چربی بیشتر باعث نرم‌تر شدن پوست کودک و کاهش چین و چروک‌ها می‌شود. با انجام ســـونوگرافی در این هفته و مشاهده نحوه قرارگیری جنین در رحم توسط پزشک به شما در مورد تاریخ دقیق‌تر زایمان اطلاع داده خواهد شد.

اندازه جثه جنین و قلب جنین

جنین شما از سر تا پاشنه حدود 37.6 سانتی متر طول دارد. تقریباً به اندازه یک بادمجان است. ضربان قلب کودک شما همیشه در حال تغییر است. در حدود هفته 5 یا 6، زمانی که قلب نوزاد برای اولین بار قابل تشخیص است حدود 110 ضربه در دقیقه (bpm) است. سپس در هفته 9 و 10 به حدود 170 ضربه در دقیقه می رسد. اکنون سرعت آن به حدود 140 ضربه در دقیقه کاهش یافته است و در هنگام تولد حدود 130 ضربه در دقیقه خواهد بود.

این میزان از ضربه هنوز هم بسیار سریع تر از ضربان قلب شماست که بین 80 تا 85 ضربه در دقیقه خواهد بود. تا حدودی به این دلیل است که قلب نوزادان به قدری کوچک است که نمی توانند خون زیادی پمپاژ کنند. اما می توانند با حرکت سریع تر، آن را جبران کنند. همچنین به گرم نگه داشتن آن ها کمک می کند. برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص تغـــییرات جنین در مراحل مختلف کلیک کنید.

 

سخن پایانی

آنچه در دوران بارداری بسیار پراهمیت است سلامت توامان جسم و روان است. معمولا زنان باردار با افسردگی در بارداری مواجه می شوند که می تواند در آینده به افسردگی مزمن تبدیل شود. به همین دلیل لازم است با مراقبت های روانشناختی سلامت روان زنان باردار تامین شود. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی این مرکز کلیک کنید.

سؤالات متداول

- اندازه جنین در هفته بیست و هشتم بارداری چقدر است؟

در این هفته فرزند شما چیزی در حدود 37 سانتی متر قد و تقریباً 1 کیلوگرم وزن دارد.

- آیا علائم ماه های قبل همچنان تجربه می شود؟

بله. علائمی چون نوسانات خلقی، تهوع صبحگاهی، هوس های عجیب بارداری، افزایش حس بویایی، همچنین سینه های دردناک یا نشت کننده، ترشحات شیری سفید رنگ بارداری از واژن و لکه بینی خفیف را در این دوران تجربه خواهید کرد. برای هرگونه خونریزی به پزشک مراجعه کنید.

- آیا ناتوانی در کنترل ادرار در هفته بیست و هشتم بارداری طبیعی است؟ برای بهبود آن باید چه کاری انجام داد؟

بله. ناتوانی در کنترل ادرار معمولاً به دلیل فشار بسیار زیادی است که به مثانه شما وارد می‌شود و به مرور زمان پس از زایمان از بین خواهد رفت. انجام برخی تمرین‌های ورزشی نظیر تمرین کگل می‌تواند به شما کمک کند تا ماهیچه‌های کف لگن خود را تقویت کنید و این مشکل را به میزان کم‌تری تجربه کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمرینات کگل کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*