ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک | گزینه بهتر برای درمان بیماری های روانی

دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک برای بسیاری از افراد پیش آمده است. روانپزشکی و روانشناسی حرفه هایی هستند که همپوشانی دارند. روانپزشکان و روانشناسان هر دو متخصصان سلامت روان هستند. حوزه تخصص آنها ذهن است و نحوه تأثیرگذاری آن بر رفتار و رفاه. آنها اغلب برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های روانی با یکدیگر همکاری می کنند. هر دو متعهد هستند که به مردم کمک کنند از نظر روانی خوب بمانند. برای کسب آگاهی بیشتر با مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


متخصصان سلامت روان

مسائل مربوط به سلامت روان، به ویژه اگر مزمن (مداوم یا تکرار شونده اغلب) باشد، نگران کننده هستند. بدن شما می‌تواند به افسردگی یا اضطراب از نظر فیزیکی مانند بیماری‌های جسمی واکنش نشان دهد.  گاهی اوقات، مشکلات روانی در واقع می تواند ناشی از یک وضعیت فیزیکی باشد. بنابراین اولین کسی که می بیند آیا فکر می کنید مشکل روانی دارید یا خیر پزشک مراقبت های اولیه شما است.
پزشک شما در مورد علائم شما، مدت زمانی که آنها را داشته اید، اینکه آیا آنها ثابت هستند یا می آیند و می روند، می پرسد. پزشک شما مشکلات جسمانی را که می‌توانند باعث علائم شما شوند بررسی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که چه نوع متخصص سلامت روان و چه نوع درمانی ممکن است برای شما بهترین باشد. پزشک ممکن است شما را به یکی از متخصصان بهداشت روان زیر ارجاع دهد:

1-روانپزشک

روانپزشک یک پزشک پزشکی است که در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های روانی تخصص دارد. دوره آموزشی روانپزشک با چهار سال تحصیل در دانشکده پزشکی شروع می شود و پس از یک سال کارآموزی و حداقل سه سال آموزش تخصصی به عنوان رزیدنت روانپزشکی ادامه می یابد. روانپزشک آموزش دیده است تا مشکلات سلامت روان را از سایر بیماری های زمینه ای که ممکن است با علائم روانپزشکی بروز می کند متمایز کند. آنها همچنین اثرات اختلالات روانی را بر سایر شرایط فیزیکی (مانند مشکلات قلبی یا فشار خون بالا) و اثرات داروها بر بدن (مانند وزن، قند خون، فشار خون، خواب، و کلیه یا کبد) کنترل می کنند. عملکرد).
یک روانپزشک مجوز نوشتن نسخه را دارد. بسیاری از اختلالات روانی - مانند افسردگی، اضطراب، ADHD یا اختلال دوقطبی - را می توان به طور موثر با داروهای خاص درمان کرد. اگر با یک روانپزشک در حال درمان هستید بسیاری از درمان ها ممکن است بر دارو متمرکز شوند. گاهی دارو به تنهایی برای درمان بیماری نیاز است. گاهی اوقات ترکیبی از دارو و روان درمانی یا مشاوره نیز ضروری است. اگر چنین باشد روان‌پزشک ممکن است روان‌درمانی را ارائه دهد یا روان‌پزشک ممکن است شما را به یک مشاور یا سایر متخصصان سلامت روان ارجاع دهد.

2-روانشناس

یک روانشناس دارای مدرک دکترا در روانشناسی است که مطالعه ذهن و رفتار است. مدرسه تحصیلات تکمیلی به روانشناس آموزش هایی در زمینه ارزیابی و درمان اختلالات روانی و عاطفی ارائه می دهد. پس از اتمام دوره تحصیلات تکمیلی یک روانشناس بالینی یک دوره کارآموزی را که دو تا سه سال طول می کشد را تکمیل می کند و آموزش های بیشتری را در روش های درمانی، نظریه روانشناختی و رفتار درمانی ارائه می دهد.
روانشناسان دارای مجوز برای انجام مشاوره و روان درمانی، انجام تست های روانشناختی و ارائه درمان برای اختلالات روانی واجد شرایط هستند. با این حال، آنها پزشک پزشکی نیستند. این بدان معناست که به استثنای چند ایالت روانشناسان نمی توانند نسخه بنویسند یا اقدامات پزشکی را انجام دهند. اغلب یک روانشناس با روانپزشک یا پزشک دیگری که درمان پزشکی بیماری روانی را ارائه می دهد در حالی که روانشناسی روان درمانی را ارائه می دهد کار می کند.

3-مشاور بهداشت روان

یک متخصص بهداشت روان است که دارای مدرک کارشناسی ارشد (MA) در روانشناسی، مشاوره یا یک رشته مرتبط است. برای دریافت مجوز، مشاور حرفه ای همچنین به دو سال سابقه کار با یک متخصص بهداشت روان واجد شرایط پس از تحصیلات تکمیلی نیاز دارد. یک مشاور سلامت روان واجد شرایط ارزیابی و درمان مشکلات روانی با ارائه مشاوره یا روان درمانی است.

4-مددکار اجتماعی بالینی

مددکار اجتماعی بالینی حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مددکاری اجتماعی  است تا بتواند مشکلات روانی را ارزیابی و درمان کند. علاوه بر روان درمانی، مددکاران اجتماعی می توانند مدیریت پرونده و برنامه ریزی ترخیص از بیمارستان و همچنین به عنوان وکیل برای بیماران و خانواده آنها کار کنند.مددکار اجتماعی می تواند به ارتقاء سلامت روان کمک کند.
دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک

5-پرستار روانپزشکی

برخی از پرستاران در زمینه ارائه خدمات بهداشت روانی آموزش های ویژه ای دیده اند. آنها بسته به سطح آموزش و گواهینامه خود، می توانند بیماران را از نظر بیماری روانی ارزیابی کنند و در قالب روان درمانی به ارائه درمان بپردازند. در برخی از ایالت ها، آنها همچنین مجوز تجویز و نظارت بر داروها را دارند گاهی به طور مستقل و گاهی تحت نظارت یک پزشک. پرستاران همچنین خدمات مدیریت پرونده را ارائه می دهند و به عنوان حامیان بیمار خدمت می کنند. در این رابطه مطالعه مقاله نقش خانواده در سلامت روان فرزندان پیشنهاد می شود.  

دوراهی انتخاب روانپزشک یا روانشناس

یافتن متخصص پزشکی مناسب برای کمک به درمان اختلالات سلامت روان می تواند گیج کننده باشد. معمولاً جستجوی شما برای متخصص مناسب شما را به دو نوع پزشک هدایت می کند: روانشناس و روانپزشک. هم روانشناسان و هم روانپزشکان می دانند که مغز چگونه تفکرات و احساسات درونی را پردازش می کند و از این اطلاعات برای درمان بیماری های روانی استفاده می کند. اما علیرغم آنچه ممکن است فکر کنید، روانشناسان و روانپزشکان یکسان نیستند.
اگرچه هر دوی آنها در زمینه سلامت روان تخصص دارند، اما این دو شغل از جهات زیادی با هم تفاوت دراند. علاوه بر آن، روانشناسان و روانپزشکان رویکردهای درمانی متفاوتی برای یک مشکل روانی دارند و بر درمان انواع خاصی از بیماری های روانی تمرکز می کنند. برای آشنایی بیشتر با فرق روانشناس و روانپزشک کلیک کنید.

1-روانشناسان چه می کنند؟

روانشناسان به افراد کمک می کنند تا با مسائل زندگی و چالش های سلامت روان کنار بیایند. وقتی به یک روانشناس مراجعه می کنید، او نحوه تفکر، رفتار و ارتباط شما با افراد دیگر و محیط شما را مطالعه می کند. روانشناسان همچنین:
 • الگوهایی را بیابید که به آنها در درک و پیش بینی رفتار کمک می کند
 • برای ایجاد تغییرات دلخواه در زندگی با افراد، زوج ها و خانواده ها کار کنید
 • اختلالات روانی، رفتاری و عاطفی را شناسایی و تشخیص دهید
 • برنامه های درمانی را تهیه و اجرا کنید
 • در صورت لزوم با پزشکان یا مددکاران اجتماعی همکاری کنید. برای آشنایی بیشتر با بیماری های روانی شایع کلیک کنید.

2-روانپزشکان چه می کنند؟

روانپزشکان پزشکانی هستند که افراد مبتلا به اختلالات سلامت روان را که از شدت خفیف و موقت تا شدید و مزمن رنج می برند، ارزیابی، تشخیص و درمان می کنند. روانپزشکان همچنین می توانند:
 • برای یک بیماری روانی ناگهانی مراقبت های فوری ارائه دهید
 • بهبود شرایط سلامت روانی طولانی مدت را مدیریت کنید
 • نظرات و توصیه های دوم را به سایر پزشکان و متخصصان بهداشت ارائه دهید
 • شما را به سایر متخصصان سلامت ارجاع دهید
 • در صورت لزوم شما را در بیمارستان بستری کنید
 

تفاوت بین یک روانشناس و یک روانپزشک

زن در حال صحبت با روانپزشک بسیاری از مردم روانشناسان و روانپزشکان را با یکدیگر اشتباه می گیرند زیرا عناوین آنها شبیه به هم است و آنها هر دو شرایط سلامت روان را تشخیص داده و درمان می کنند، اما تفاوت های کلیدی بین این دو حرفه وجود دارد. در این رابطه مطالعه مقاله تاثیر بیماری های روانی بر جسم پیشنهاد میشود.

1-دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک |آموزش ها

روانپزشکان مدرک پزشکی دارند، روانشناسان ندارند. روانشناسان و روانپزشکان هر دو دارای تحصیلات عالی و ماهر هستند. روانشناسان علاوه بر تجربه زیاد دارای 6 سال تحصیلات اکادمیک در این زمینه هستند. اکثر روانشناسان دارای مدرک دکترای  روانشناسی (PsyD) هستند. روانشناسانی که دارای مدرک دکترا (Ph.D.) هستند دکتر نامیده می شوند اما مدرک پزشکی ندارند. روانشناسی بالینی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های روانی آموزش های ویژه ای دارد.
روانپزشکان پزشکانی هستند که حداقل ۱۱ سال سابقه کار دارند. روانپزشکان تحصیلات خود را با مدرک پزشکی در دانشگاه آغاز می کنند. پس از آن، قبل از گذراندن حداقل 5 سال آموزش در زمینه تشخیص و درمان بیماری های روانی، 1 یا 2 سال به عنوان پزشک عمومی آموزش می بینند. برخلاف روانشناسان، روانپزشکان دارای مدرک دکترای پزشکی (MD) هستند و ملزم به یادگیری تمام سیستم ها و عملکردهای بدن انسان، نحوه انجام معاینات فیزیکی و درمان های خاص برای هر بیماری هستند.

2-دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک | اختیارات درمانی

روانپزشکان می توانند دارو تجویز کنند، بیشتر روانشناسان نمی توانند. حتی اگر روانشناسان و روانپزشکان شرایط سلامت روان را درمان می کنند، اما باید بدانید بیشتر روانشناسان اجازه ندارند دارو تجویز کنند. روانشناسانی که در ارتش یا در برخی شهر های مختلف دیگر کار می کنند نیز می توانند دارو تجویز کنند. اختیار تجویز دارو برای روانپزشکان بسیار کمتر محدود است. روانپزشکان به دلیل مدرک پزشکی خود، در هر ایالت، اختیار تجویز دارو را دارند. مقاله چه کسانی به روانپزشک نیاز دارند نیز پیشنهاد می شود.

3-دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک | رویکردها

روانشناسان بر رفتار تمرکز می کنند، روانپزشکان انواع مختلفی از درمان را ارائه می دهند. هم روانشناسان و هم روانپزشکان با شما در مورد مشکلات و چالش هایی که با آن روبرو هستید صحبت می کنند. اما سوابق تحصیلی متفاوت آنها به آنها این امکان را می دهد که به طور متفاوتی روی آن موضوعات تمرکز کنند، با آنها برخورد کنند و به آنها برخورد کنند.
روانشناسان تمایل دارند روی الگوهای رفتاری شما تمرکز کنند. به عنوان مثال، اگر با اضطراب سر و کار دارید، یک روانشناس میزان و کیفیت خواب شما، احتمال حملات پانیک یا استرس در سطوح بالای اضطراب شما نقش داشته باشند، بررسی می کند. بر اساس آنچه آنها پیدا می کنند، با شما صحبت می کنند، به شما می آموزند که چگونه برخی از آن عادات و رفتار خود را  تغییر دهید، و به شما کمک می کنند تا عادت های جدیدی برای کمک به تسکین و مدیریت اضطراب ایجاد کنید. راه اصلی آنها برای کمک به شما از طریق درمان های روانشناختی و انواع مختلف گفتار درمانی است.برای آشنایی با ویژگی های روانشناس خوب کلیک کنید. روانپزشکان همچنین به الگوهای رفتاری شما نگاه می کنند، اما درک قوی تری از زیست شناسی و شیمی اعصاب نیز دارند. این به آنها امکان می دهد طیف وسیع تری از درمان را ارائه دهند که می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • درمان روانی
 • درمان های تحریک مغز
 • دارو
روانپزشکان نیز قبل از تشخیص، معاینات پزشکی را انجام می دهند. برای مثال، یک روانپزشک ممکن است قبل از تشخیص افسردگی، مشکلات پرکاری تیروئید یا کمبود ویتامین را بررسی کند.
دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک

4-دوراهی انتخاب روانشناس یا روانپزشک | شرایط بیمار

روانشناسان شرایط کمتر شدید را درمان می کنند، روانپزشکان اختلالات بهداشت روانی پیچیده تری را درمان می کنند.به طور کلی، روانشناسان شرایطی را درمان می کنند که نیازی به دارو ندارند. این نوع شرایط می تواند شامل مشکلات رفتاری، مشکلات یادگیری، اضطراب و موارد خفیف افسردگی باشد.از سوی دیگر، روانپزشکان تمایل به درمان شرایط پیچیده ای دارند که نیاز به درمان پزشکی و ارزیابی های روانشناختی دارند، از جمله:  

چه زمانی باید برای درمان اقدام کرد؟

اگر چالش های زندگی را تجربه می کنید و می خواهید روی درک بهتر افکار و رفتارهای خود کار کنید، ممکن است از مراجعه به یک روانشناس سود ببرید. اما اگر با شرایط پیچیده تری سروکار دارید که معمولاً نیاز به دارو دارند، می توانید از پزشک مراقبت های اولیه خود بخواهید که به روانپزشک ارجاع دهد.
برخی از بیماری ها مانند افسردگی و درمان استرس شدید و اضطراب را می توان با استفاده از گفتگو درمانی و دارو درمانی روانی کرد و به شما امکان می دهد هم به روانشناس و هم روانپزشک مراجعه کنید. در این نوع موارد، ممکن است جلسات درمانی منظمی با روانشناس داشته باشید، در حالی که یک روانپزشک درمان پزشکی شما را مدیریت می کند.
صرف نظر از نوع متخصصی که انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که فردی که به سلامت روان شما توجه می کند دارای موارد زیر است:
 • درمان نوع وضعیت سلامت روان خود را تجربه کنید
 • رویکرد، شخصیت و شیوه ای که به شما احساس راحتی می کند
 • در دسترس بودن و قرارهای باز
 

سخن آخر

شما مجبور نیستید به تنهایی با هیچ نوع چالش سلامت روانی روبرو شوید. اجازه دهید به شما کمک کنیم سلامت روان خود را بازیابی کنید و چالش ها را به روشی سالم مدیریت کنید. اگر شما یا عزیزتان به دنبال مراقبت دلسوزانه با درمان مبتنی بر شواهد هستید، امروز با ما مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*