ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع خیانت | آیا خیانت یعنی برقراری رابطه جنسی با دیگری؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انواع خیانت پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انواع خیانت کدام‌اند؟ آیا انواع بی وفایی را می‌شناسید؟ واژه خیانت دارای معانی و ابعاد گسترده‌ایست. بی وفایی می‌تواند عاطفی، کلامی، مجازی، جنسی و... باشد.خیانت به هر گونه‌ای که باشد آسیب‌های بسیاری را برای هر دوی زن و شوهر و حتی فرزندان آن‌ها به بار می‌آورد. اطلاع از انواع خیانت و جنبه‌های مختلف آن به شما کمک می‌کند تا از این مشکل پیشگیری کنید و یا از آسیب‌های آن بکاهید. اما آیا بی‌وفایی تنها به معنای ایجاد رابطه جنسی با فردی دیگر است؟ در این مقاله سعی داریم تا به بررسی انواع بی وفایی و صدمه‌هایی که هر کدام از این انواع بی وفایی بر فرد وارد می‌کند، بپردازیم. مشاوره خیانت میتواند در این زمینه شما را یاری کند.

گیف انواع خیانت
 

علل بروز انواع خیانت

پیش از بررسی انواع بی وفایی خوب است علل بروز خیانت را بررسی کنیم. مشکلات در روابط عاطفی و یا روابط زوجین ممکن است از علل خیانت و روابط فرازناشویی باشد. در بسیاری موارد خیانت تنها از سبک شخصیتی تنوع طلب در یکی از زوجین نشأت می‌گیرد و هیچ توجیهی ندارد. مشکلات دوران کودکی و تربیتی و داشتن والدین خیانت‌کار نیز از علل دیگر بروز خیانت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلایل خیانت همسر کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک آیا خیانت یعنی برقراری رابطه جنسی با دیگری

اینفوگرافیک آیا خیانت یعنی برقراری رابطه جنسی با دیگری

 

خیانت یا بی وفایی؟

انواع خیانت

خیانت یا بی وفایی یعنی زیر پا گذاشتن تعهد به یک رابطه عاطفی، شکستن مرز‌های رابطه و نابود کردن اعتماد. خیانت با احساس خشم، عذاب وجدان و اضطراب همراه است. بسیاری از افراد بر این باورند که بی وفایی تنها به معنی برقراری رابطه جنسی با فردی دیگر است. نشانه‌های متفاوتی وجود دارند که مشخص می‌کنند خیانت در حال اتفاق افتادن است. نشانه‌ها آژیر خطرهایی هستند که به شما در این زمینه هشدار می‌دهند. برای اطلاع از نشانه‌های خیانت زنان و نشانه های خیانت مردان کلیک کنید.

 

انواع خیانت

بی وفایی به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. معمولا افراد با این دلایل وارد روابط دوستانه و یا خارج از رابطه متعهدانه خود می‌شوند. اما خیلی از این روابط را خیانت به حساب نمی‌آورند. پس از مدتی به تعهد و اعتماد شریک عاطفی خود پشت می‌کنند و مرز‌ها را می‌شکنند. بی وفایی انواع متفاوتی دارد، در اینجا آن را در سه دسته طبقه بندی کرده‌ایم:

  • عاطفی
  • جنسی
  • عاطفی جنسی
  • خیانت توافقی

 برای کسب اطلاع در زمینه تشخیص خیانت همسر کلیک کنید.

انواع خیانت عاطفی

احساسات و عواطف سرمایه‌های روانی فرد هستند. معمولا احساس و عاطفه در رابطه سرمایه گذاری می‌شوند. گاهی سرمایه گذاری عاطفی و احساسی فرد در رابطه دیگری به جز رابطه اصلی انجام می‌شود. ازدواج ناخواسته، سردی عاطفی، عدم توجه به نیاز‌های عاطفی، گلایه، انتقاد و . . . از دلایل بی وفایی عاطفی هستند. انواع بی وفایی عاطفی عبارتند از:

1. بی وفایی کلامی

گاهی بی وفایی فقط در کلام اتفاق می‌افتد. درد و دل و مطرح کردن مسائل با فردی غیر از شریک عاطفی می‌تواند منجر به رابطه عاطفی و سپس رابطه جنسی شود. اینطور تصور می‌شود که صحبت کردن بی وفایی نیست اما وقتی که صحبت کردن باعث شود فرد مسائل را به جای همسر، به کسان دیگر مطرح کند سبب بی توجهی در رابطه اصلی می‌شود. برای آگاهی از اهمیت صمیمیت بین زوجین کلیک کنید.

2. بی وفایی مجازی

افراد در دنیای مجازی اقدام به ارتباط با افراد دیگر می‌کنند. وجود نقص در رابطه اصلی باعث وابستگی به دوستان مجازی می‌شود. به مرور زمان روابط مجازی جایگزین رابطه واقعی می‌شود. خیلی اوقات افراد، دنیای مجازی را به عنوان یک صحبت عادی یا رابطه‌ای در نظر می‌گیرند که به راحتی می‌تواند قطع شود. اما رابطه مجازی می‌تواند وابستگی ایجاد نماید و به زندگی مشترک آسیب بزند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیشگیری از خیانت را نیز مطالعه کنید.

3. خیانت افلاطونی

عشق افلاطونی یعنی عشق بدون هزینه. رابطه بدون تعهد و توقع. جملاتی مانند ما دوستیم ما همکاریم ما همسایه‌ایم ما هم کلاسی هستیم، که فرد در برقراری روابط افلاطونی به کار می‌برد. دراین روابط گاه وابستگی ایجاد می‌شود. این روابط معمولا دوره‌ای هستند و ادامه پیدا نمی‌کنند. کوتاه بودن و خالی از توقع و تعهد بودن این روابط باعث می‌شود افراد احساس نکنند که این روابط خیانت محسوب می‌شوند اما روابط افلاطونی تاثیر خود را روی کیفیت رابطه اصلی فرد می‌گذارند. برای کسب آگاهی در زمینه پیشگیری از خیانت همسر کلیک کنید.

 

انواع خیانت جنسی

خیانت عاطفی

برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک عاطفی خیانت جنسی محسوب می‌شود. اولین مسئله ای که روابط فرازناشویی به ذهن می‌آورد رابطه جنسی است. نارضایتی از رابطه جنسی، تنوع طلبی جنسی، مشکلات عاطفی و... افراد را به برقراری روابط جنسی و خیانت می‌کشاند.

رفتاری: بی وفایی جنسی رفتاری یعنی افراد اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند.

ذهنی: بی وفایی جنسی ذهنی یعنی افراد در ذهن خودشان رابطه با افراد دیگر را تصویرسازی می‌کنند و به آن فکر می‌کنند.

کلامی: در این نوع از بی وفایی جنسی، رفتار جنسی اتفاق نمی‌افتد اما صحبت‌هایی با منظور جنسی رد و بدل می‌شود. معمولا بی وفایی کلامی به همراه خیانت ذهنی رخ می‌دهد.

 

خیانت عاطفی جنسی

اکثرا خیانت‌ها از این نوع هستند یا وارد این مرحله می‌شوند. یعنی خیانت در سطح عاطفی یا جنسی تنها باقی نمی‌ماند. بلکه فردی که خیانت جنسی انجام می‌دهد پس از مدتی درگیری احساسی هم پیدا می‌کند یا فردی که در حال خیانت عاطفی است رابطه جنسی نیز برقرار می‌کند. قطع رابطه عاطفی می‌تواند از پیشروی بی وفایی جلوگیری کند. مطالعه مقاله پایان دادن به رابطه عاشقانه در این زمینه می‌تواند مفید باشد.

 

خیانت توافقی

بعضی روابط در نگاه اول بی وفایی به نظر نمی‌آیند، ملاک بی وفایی تأثیرگذاری بر روی رابطه اصلی است. روابطی که به نظر خیانت آمیز نیستند می‌توانند در طی زمان باعث نابودی رابطه اصلی بشوند، بنابراین بی وفایی محسوب می‌شوند. نوعی دیگری از بی وفایی که اخیرا به چشم می‌خورد خیانت توافقی است. برای کسب اطلاعات بیشتر از این نوع خیانت مقاله خیانت توافقی را مطالعه کنید.

در این نوع بی وفایی هر دو طرف و یا فقط یک طرف روابط فرازناشویی را می‌پذیرند. گفتنی است حتی در این روابط نیز شاهد آسیب‌های خیانت مانند بی‌اعتمادی به مردم، افسردگی، اختلالات اضطرابی، کاهش اعتماد به نفس و... هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان آسیب های خیانت کلیک کنید.

 

صدمات بی وفایی و انواع خیانت

به افرادی که خیانت می‌بینند آسیب‌های شدیدی از نظر روحی و عاطفی وارد می‌شود. آن‌ها دیگر اعتماد نمی‌کنند، سرد می‌شوند، دچار افسردگی شده و انگیزه‌های خود را از دست می‌دهند. بسیاری از افرادی که بی وفایی می بینند دست به خودکشی می‌زنند یا متقابلا بی وفایی می کنند. در نهایت بی وفایی باعث فروپاشی رابطه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

از دیگر صدماتی که خیانت بر زندگی مشترک وارد می‌کند، طلاق عاطفی است. ممکن است همسر خیانت دیده به خاطر فرزندان خود و یا مسائل دیگر مجبور به ادامه‌ی زندگی با همسر خیانت‌کار باشد؛ اما هیچ گاه نمی‌تواند نسبت به او اعتماد کند و یا دوباره دوستش داشته‌باشد. به این صورت زن و شوهر از یکدیگر دور شده، روابطشان سرد می‌شود و طلاق عاطفی اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق عاطفی کلیک کنید.

جسم اینجا ، دل جای دیگر

گاه زن یا مرد احساس می کند که در انتخاب خود اشتباه کرده، با این حال در زندگی مشترک باقی می‌ماند و حتی تمام تلاش‌شان را هم برای حفظ آن رابطه و ازدواج می‌کنند، اما عشق و محبت‌اش گویی از سر اجبار است. این دست افراد معمولا به دلیل آبروداری، دلسوزی، وظیفه، فرزندان، مسائل مالی، ترس از تنهایی و غیره وارد هیچ گونه رابطه فرازناشویی نمی شوند. در این شرایط احتمال دل دادن به کس دیگر به وجود آمده و تعارضات شدت بیشتری پیدا می کنند. در مقاله عاشق دیگری شدن بعد ازدواج به طور کامل در این باره پرداخته‌ایم.

 

هنگام مواجهه با انواع خیانت چه کنیم؟

از بین انواع بی وفایی که بحث شد بی وفایی جنسی رفتاری، بی وفایی برای اتمام رابطه و بی وفایی از روی عصبانیت و بی توجهی با بیشترین صدمه‌ها همراه هستند. بسیاری متخصصان بر این باورند بی وفایی برای اتمام رابطه و بی وفایی از روی عصبانیت رفتارهایی نابالغ هستند و برای طرف مقابل شوکه کننده و ضربه زننده می‌باشند. بسیاری افراد هنگام مواجهه با خیانت همسر مستأصل شده و نمی‌دانند چه واکنشی از خود نشان دهند. در این زمینه مراجعه به مشاوره خانواده می‌تواند در زمینه کاهش آسیب‌های خیانت و ارائه راه‌حل‌های عملی راهگشا باشد.

 

سخن آخر

خیانت در هر نوعی که باشد و به هر دلیلی به اتفاق افتاده باشد، هیچ گونه توجیحی نخواهد داشت و درد و رنج زیادی را به فرد مقابل تحمیل می کند و همچنین خانواده را با آسیب های بسیار زیادی مواجه می سازد. چه بسا خیانت والدین باعث بروز مشکلات رفتاری زیادی در فرزندان شده و در نتیجه آنان نیز در بزرگسالی و در تربیت فرزند خود با مشکل مواجه شوند و در به همین صورت چرخه معیوب خیانت ادامه پیدا کند. به همین منظور لازم است که افراد از متخصصان این حوزه کمک بگیرند تا بتوانند آسیب های ناشی از خیانت را به حداقل برسانند.

متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاری تان کنند. در صورتی که به هر دلیلی امکان شرکت در جلسات مشاوه حضوری را ندارید، می توانید از خدمات مشاوره تلفنی حامی هنر زندگی بهره مند شوید. روانشناسان با تجربه این مرکز در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید پاسخگوی شما باشند و به بهترین نحو یاری تان نمایند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*