ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع سرشت کودکان | همه چیز در مورد خلق و خوی کودکان

داشتن اطلاعات درباره انواع سرشت کودکان می تواند به شما در رفتار با کودک کمک کند. شناخت خلق و خوی کودکان حتی به شما در حل مشکلات رفتاری آن ها اطلاعات مفیدی ارائه خواهد داد. کودک شما ممکن است دارای ویژگی های متعلق به گروه های مختلفی از شخصیت ها مانند حساس و قاطع یا بازیگوش و بی خیال باشد. دسته بندی دقیق با تعلق مطلق به یک دسته خاص از ویژگی ها، به سختی قابل توجیه خواهد بود. با این حال کودک همیشه ویژگی های یک تیپ شخصیتی خاص را بیشتر از خصیصه دیگر گروه ها نشان می دهد که حاکی از سرشت او است. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


انواع سرشت کودکان

سرشت دقیقا چیست؟ اساس نحوه تفکر افراد و انچه که با آن متولد می شوند (سرشت) به عنوان "خلق" تعریف می شود. در روانشناسی کودک خلق و خوی را می توان به ویژگی های قابل تشخیص دوران کودکی تقسیم کرد که در دسته هایی از سطح انرژی، میزان احساسات و آنچه که ترس نامیده می شود دسته بندی کرد.
اما خلق و خوی کودکان راکد و ایستا نبوده و به طور مداوم توسط تجربیات زندگی تغییر می کند. در نتیجه انعطاف پذیری نشان می دهد. تعامل مداوم بین خلق و خوی سرشتی و محیط، چیزی است که شخصیت را می سازد و این پویایی، دائماً شخصیت را بازسازی می کند. برای آشنایی با تعریف شخصیت کلیک کنید.
در نظریه ای که در مقاله 2017 Psychological Review چاپ شد مطرح شد که شخصیت از نیازهای اساسی روان‌شناختی، اهداف برآورده ‌کننده نیاز و تجارب انباشته‌ شده در تعقیب و دستیابی به این اهداف از جمله باورها، احساسات و اعمال  شکل می‌گیرد. نیازهای اساسی روانشناختی را به عنوان توانایی پیش بینی جهان، دستیابی به شایستگی برای عمل در آن و کسب تایید و پذیرش، از سوی دیگران تعریف می کند. روانشناسی شخصیت به طور گسترده این مبحث را بررسی میکند.
شناسایی نوع سرشت فرزندتان گامی ضروری در فرآیند تربیت کودک به شمار می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.  

شخصیت و خلق و خوی کودکان

همان گونه که در شخصیت شناسی مبتنی بر نظرات بقراط، شخصیت ها به چهار نوع کلی طبقه بندی می شود و به عنوان زیربنای طبقه بندی های مختلف همه رفتارهای انسانی شناسایی شده است در روان شناسی امروز نیز برخی محققان از طبقه بندی سرشت کودکان صحبت به میان می آورند. چهار تیپ شخصیتی از نظر بقراط عبارت بودند از:
 1. تحریک پذیر: با تیپ شخصیتی پرشور، صریح، رقابتی، مصمم، با اراده و ماجراجو که هدف گرا هستند و ممکن است بسیار منطقی و تحلیلی و از طرفی کمتر اجتماعی باشند.
 2. خوش بین: تیپ سرزنده، بازیگوش، تخیلی، پرحرف و اجتماعی، کودکان برونگرا با رگه هایی از بی خیالی، ماجراجویی و نترس بودن بابت خطرات. این کودکان به راحتی خسته می شوند و بدون سرگرمی، کار دشواری برای گذر زمان خواهند داشت.
 3. مالیخولیایی: این تیپ شخصیتی عمیق، دقیق، محترمانه، مرتب، مراقب و علاقه مند به سنت است. آن ها همچنین اجتماعی هستند و می خواهند مفید واقع شوند. این کودکان به اندازه دیگر تیپ های شخصیتی عاشق ماجراجویی یا خطر نیستند. پیشنهاد می کنیم مقاله تربیت فرزند را نیز مطالعه کنید.
 4. بلغمی: این تیپ شخصیتی متفکر، دقیق و متوجه با رفتارهایی کنترل شده و دیپلماتیک است. کودکان با تیپ های شخصیتی بلغمی اغلب به روابط شخصی نزدیک نیاز دارند. وفادار هستند و از درگیری اجتناب می کنند و از کمک به دیگران لذت می برند.
در این رابطه مطالعه مقاله تیپ های شخصیتی MBTI پیشنهاد می شوند.  

طبقه بندی انواع سرشت کودکان

به لطف علم و فناوری قرن بیست و یکم، پاسخ واقعی‌تر به شخصیت را می‌توان در یک مطالعه مهم که دسامبر ۲۰۱۷ در Nature Neuroscience منتشر شد یافت. در کتاب «نجواگر کودک» اثر کارول تاتل، بچه ها با آنچه که او"پروفایل انرژی مختص به خود" می نامد متولد می شوند. تاتل پا را فراتر گذاشته و با توجه به یافته های مذکور شجاعانه ادعا می کند که بچه ها به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند.

1-خلق و خوی کودکان سرگرم کننده

کودک سرگرم کننده، کودک باهوش و اجتماعی است. آن ها پر از ایده، بازیگوش و فعال هستند. به همین دلیل گاهی اوقات وقتی نمی‌خواهند آرام بنشینند یا وقتی حرف والدین را صرفا برای دست یابی به ایده های خود قطع می‌کنند، انرژی  آن ها به عنوان یک عیب تلقی می‌شود. اما والدینی که این ویژگی های کودک خود را به عنوان یک هدیه و نه عیب می شناسند، می توانند به آن ها کمک کنند تا به بزرگسالانی خلاق و شاد تبدیل شوند.

2-خلق و خوی کودکان حساس

کودک حساس به طور طبیعی شخصیتی آرام و راحت دارد. آن ها اغلب «صلح‌ساز» خانواده نامیده می‌شوند زیرا علاقه ای به تعارض   های موجود ندارند. کودک با سرشت حساس، با احساسات بسیار نزدیک به سطح است. به این معنا که دسترسی به احساسات آن ها و اسیب زدن به آن آسان است.
آن ها معمولاً ساکت‌تر بوده و اغلب از آن ها خواسته می‌شود «بلندتر صحبت کنند» یا «عجله کنند». کارها را به وقت خود انجام می دهند. والدین این دسته از کودکان وقتی از فرزند حساس خود بخواهند اتاقش را تمیز کند و چند دقیقه بعد برگردند ناامید خواهند شد؛ چرا که متوجه می شوند هنوز کار انجام نشده است. وقتی شخصیت «حساس» ذاتی فرزند را تشخیص دهید به شما کمک می‌کند بفهمید که چرا کارهایی را که از او می خواهید با تاخیر انجام می‌دهند.
انواع سرشت کودکان

3-خلق و خوی کودکان مصمم

کودکان با سرشت مصمم و سرسخت رفتارهای قابل تشخیصی دارند. شما زمانی که یک کودک مصمم داشته باشید به راحتی تفاوت او را با باقی کودکان تشخیص خواهید داد. کودک مصمم به طور طبیعی از لحاظ جسمانی، فعال تر و به لحاظ روحیه لجبازتر است. او با میل انجام کارها، صرفا به روش خاص خود، متولد شده است. معمولاً این تیپ از کودکان عباراتی مانند «آرام باش» یا «از این حد خواسته و مطالبه گری دست بردار» زیاد می شنوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رفتار با بچه های سخت کلیک کنید.

4-خلق و خوی کودکان جدی

کودکی که تمایل به جدی بودن دارد، معمولا منطقی، مستقل و متمرکز به نظر می رسد. مردم در مواجهه با چنین کودکانی اغلب از اینکه چقدر نسبت به سن خود بالغ هستند، تعجب می کنند. آن ها در بسیاری از امور سرسختی زیادی نشان می دهند و از به کمال رسیدن لذت می برند. شعار یک کودک جدی همیشه این است که بیایید ببینیم این چیست، بیایید آن را تجزیه و تحلیل کنیم. من راهی برای بهتر کردن آن می دانم.  

رفتار با توجه به انواع سرشت کودکان

اینکه بفهمید چرا کودک در موقعیت های مختلف به آن شیوه ای که شما مشاهده می کنید رفتار می کند و کارها را انجام می دهد به شما در حل اختلالات رفتاری کودکان آن ها اطلاعات مفیدی ارائه خواهد داد.

1-رفتار با کودک سرگرم کننده

 • ایده های خوب آن ها را تحسین کرده و آن ها را تشویق کنید که آن ایده ها را با دیگران به اشتراک بگذارند.
 • یاد بگیرید وقتی یک کار را شروع می کنند همراه آن ها باشید و سپس در مواقع نیاز به اصلاح و تغییر ایده ها با هدف بهتر کردن توسط خود آن ها اقدام کنید. سعی کنید متوجه شوید آن ها دائما در حال کاوش اینکه چه چیزی مفیدتر است می باشند.
 • با آن ها خوش بگذرانید. خود را در سطح آن ها پایین بیاورید تا در حد امکان نیازها و خواسته های آن ها برای شما قابل درک و دسترسی باشد. برای انجام انواع بازی خلاقانه به آن ها بپیوندید.
 • برای انرژی مثبتی که به خانواده می دهند سپاسگزار باشید.
 • بازی سواری گرفتن همیشه یک هدیه عالی برای کودکان عاشق سرگرمی است.
 • به آن ها این آزادی را بدهید که خلاقیت و ایده های خود را کشف و آزمایش کنند.

2-شناسایی سرشت حساس

 • آن ها رفتار آرام درونی دارند.
 • دوست دارند برنامه ریزی کنند و این برنامه ریزی گاهی اوقات زمان زیادی می برد.
 • کودکان با طبیعت حساس نگران شرایط هستند. دوست دارند بدانند در هر موقعیتی چه انتظاری از موقعیت های مختلف می توانند داشته باشند تا بتوانند برای آن آماده شوند.
 • مشاجره در خانه به شدت آن ها را ناراحت می کند.
بهترین راه برای ارتباط با کودک حساس
 • کاری کنید آن ها احساس امنیت کنند. بگذارید بدانند که در هر موقعیتی در کنار آن ها هستید.
 • آن ها را با جزئیات مسائل آشنا کنید. اگر در موقعیتی قریب الوقوع قرار می گیرید از قبل آن ها را با آنچه انتظار می رود رخ بدهد آشنا کنید.
 • مکانی آرام برای آن ها فراهم کنید. بدیهی است که خانه شما نمی تواند همیشه آرام باشد اما اتاقی داشته باشید که کودک حساس شما بتواند در زمانی که اوضاع ناخوشایند و تنش زا می شود به آنجا پناه ببرد.
 • آن ها را وادار به برونگرایی نکنید و بابت زودرنجی در کودکان، آنها را برچسب نزنید. کودکان با طبیعت حساس بهرحال کارها را با سرعت خود امتحان خواهند کرد.

3-شناسایی و رفتار با کودک مصمم

 • اراده قوی دارند و چندین هدف بزرگ را به طور همزمان دنبال خواهند کرد.
 • انواع مشخصی از تیپ های مصمم به طور طبیعی بدون فشار و تحمیل محیط، فعال و ماجراجو هستند. دائما آماده رفتن و انجام دادن و کاوش محیط هستند.
 • به موقعیت های رهبری در مدرسه، خانه یا محل کار بسیار علاقه نشان می دهند.
 • خودانگیخته بوده و به جای انگیزه گرفتن از دیگران با منبع کنترل درونی اهداف و مسئولیت ها را دنبال می کنند.( برای آشنایی با مرکز کنترل درونی و بیرونی کلیک کنید).
 • نیرومند و مستقیم به سمت نقطه مورد نظر، صادقانه حرکت می کنند.
بهترین راه برای ارتباط با کودک مصمم
 • سعی کنید اجازه ندهید شخصیت سرسخت شما با شخصیت سرسخت او مقابله کند. به جای تلاش برای کنترل و تسلط بر آن ها، سعی کنید به کودک مصمم کمی آزادی بیشتری بدهید تا خودش و دنیای اطراف خود را طبق سلیقه خود کشف کند.
 • کودک مصمم را در رسیدن به اهداف و خواسته هایی که دارند تشویق کنید.
 • اعتماد به نفس و اشتیاق آن ها برای کشف را محترم شمرده و برای افزایش آن تلاش کنید.
 • به جای سوال کردن با این شیوه که به نظر شما این ایده خوبی است؟ پیشنهاد کنید: من برای تصمیمی که گرفتی هیجان زده هستم و میتونی رو کمک من حساب کنی؛ و در ادامه در صورت داشتن پیشنهاد، اضافه کنید آیا تا به حال به این فکر کردی که از طریق دیگری هم می شود این ایده را عملی کرد.

4-انواع سرشت کودکان | شناسایی و رفتار با کودک جدی

 • آن ها مثل بچه های دیگر سبک و بازیگوش نیستند.
 • می توانند در انجام کارها بسیار سفت و سخت و انعطاف ناپذیر باشند.
 • یک کمال گرای ذاتی هستند.
 • ایده‌های آن‌ها برای بهتر کردن چیزها اغلب به عنوان انتقاد برداشت می‌شود.
 • دوست دارند وسایلی از قبیل ماشین اسباب بازی مناسب کودک، مداد رنگی و غیره را در یک ردیف خاص بچینند.
بهترین راه برای ارتباط با یک کودک جدی
 • سعی کنید قبل از ارتباط احساسی با آن ها از طریق ذهنی ارتباط برقرار کنید. درک کنید که آن ها به جای درگیر کردن احساس به چه شکلی و به چه چیزی فکر می کنند.
 • کودکان جدی مشتاق احترام بزرگسالان هستند. بگذارید بدانند که به افکار و نظرات آن ها احترام می گذارید.
 • هنگام برقراری ارتباط، با عبارات منطقی صحبت کنید و توضیح دهید که برای آن ها قانع کننده باشند و متوجه شوند. اغلب بچه‌ها به درخواستی مانند اینکه اگر اتاقت را تمیز کنی خیلی خوشحالم می‌کنی، واکنش یکسان نشان می دهند اما برای جواب گرفتن از یک بچه جدی عبارت باید اینگونه باشد: به کمک تو نیاز دارم که اتاق را تمیز کنی، زیرا خطر زمین خوردن بین وسایل ها یا پیچ خوردن مچ پا، تو را تهدید می‌کند.
 • نظرات و راه حل های آن ها را در مورد مسائل مختلف بخواهید.
 انواع سرشت کودکان

امکان تغییر انواع سرشت کودکان

برای کارشناسان حوزه کودک سوال اساسی این است که اگر فرد محصول نیروهای ژنتیکی و محیطی متعدد باشد که کنترل کمی روی آن ها دارد، آیا ممکن است بتواند هر مؤلفه شخصیتی را که دوست ندارد یا در آینده برای همسر و فرد مهم دیگری از اطرافیان آزاردهنده است تغییر دهد؟
در مطالعه‌ای که در شماره دسامبر ۲۰۱۹ مجله روانشناسی منتشر شد محققان اذعان داشته اند این فرض که ویژگی‌های سرشتی و شخصیتی از لحاظ عملکردی تغییر ناپذیر هستد، هم نادرست است و هم یک عامل محدودکننده در استفاده گسترده‌تر از ویژگی‌های شخصیتی در محیط‌های کاربردی. ویژگی‌های سرشتی[شخصیتی] می‌توانند به عنوان پیش‌بینی‌کننده‌های نسبتاً پایدار موفقیت و اهداف عملی برای تغییرات و مداخلات سیاستی، عمل کنند.
سایر تحقیقات نیز چنین نتایجی را تایید و پشتیبانی می کنند. محققین دانشگاه آریزونا در شماره ۲۰۲۰ مجله تحقیقات شخصیتی گزارش می دهند که تغییر رفتار و خلق و خوی کودکان امکان پذیر است؛ هرچند دشوار است و اکثر مردم نمی توانند آن را به تنهایی انجام دهند. آن ها اهمیت تعیین اهداف شخصیتی و سپس گذراندن دوره های آموزشی درمانی را برای دستیابی به این تغییرات را به عنوان گام مهم و اساسی پیشنهاد می کنند.  

انواع سرشت کودکان یا تربیت

برای درک تعامل بین خلق و خوی سرشتی و محیط، تحقیقات نشان داده است که ژن‌های فرد و محیط اطراف آن به طور جدایی ناپذیری در هم تنیده شده‌اند. ‌بنابراین هم سرشت و هم تربیت در شکل گیری شخصیت مهم هستند. تأثیر متقابل بین خلق و خوی ارثی یک فرد (سرشت) که نحوه تفکر او را مشخص می کند، محیط اطراف او تغییر می دهد و دائماً شخصیت را نیز تغییر می دهد. تغییر جنبه های شخصیتی امکان پذیر، اما فرآیندی دشوار است و اکثر مردم نمی توانند آن را به تنهایی انجام دهند. در این رابطه مطالعه مقاله تغییر شخصیت از درون گرا به برون گرا پیشنهاد میشود.
محققان دانشکده پزشکی هاروارد تشخیص دادند که پس از قرار گرفتن چشم در معرض نور، هزاران ژن واکنش های خود را در قشر بینایی مغز تغییر دادند. این یافته نشان می‌دهد که یک تجربه حسی واحد یا محرک، اساساً یک پاسخ سلولی رونویسی را تحریک می‌کند که نیمکره های مغز را دوباره سیم‌ کشی کند و به زبان علمی تر، ساختار را مجددا بازسازی می‌کند. نتایج در اصل، پاسخ به سؤالی قدیمی در مورد سرشت و تربیت است که آیا سرشت و ژن ها مهم هستند یا محیط و تربیت.  

انواع سرشت کودکان | سخن آخر

همانطور که هیچ دو فردی شبیه هم نیستند، شخصیت ها نیز شبیه هم نیست. اینکه خود یا کودک را در کدام دسته بندی شخصیتی قرار می دهید نیاز به ارزیابی قابل توجهی از رفتارها دارد. به عنوان مثال عصبانی شدن از رفتار یک فرد در یک موقعیت خاص بیشتر یک احساس یا واکنش است که توسط یک موقعیت در میان بسیاری از تجربیات زندگی برانگیخته می شود و لزوماً یک خصلت مرتبط با سرشت کودک یا نقص شخصیتی نیست. اما تحریک پذیری مداوم با همه افراد و در همه مواقع و رویدادها می تواند مبنای بیولوژیکی بسیار عمیق تری داشته باشد. در صورت نیاز به آگاهی بیشتر با برای پاسخ به سوالات و ابهامات خود در این زمینه می توانید از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*