ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع ازدواج | ازدواج را تعریف کرده و شکل آن را بکشید!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انواع ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


انواع ازدواج و پیمان زناشویی به هر شکل و حالتی که باشد گویای شراکت عاطفی و احساسی طرفین است. در حالت معمولی و عرفی جامعه ازدواج بستری است برای این که زن و مرد با یکدیگر محرم، متحد و شریک شوند و خانواده‌ای را تشکیل دهند. اما امروزه با اشکال مختلفی از ازدواج روبرو هستیم که تا حد زیادی مفاهیم و اهداف ازدواج عرفی را زیر سوال برده است. مانند ازدواج سفید و ازدواج های غیر متعارف دو همجنس. در هر صورت پرداختن به مقوله ازدواج و شناخت بیشتر شرایط و مسئولیت هایی که ازدواج بر دوش زوجین می گذارد مستلزم آگاهی و بینش است. امروزه با گستردگی مفهوم زناشویی به وسیله مشورت با متخصصان حوزه زناشویی و ازدواج می توان بهترین تصمیم را اتخاذ نمود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.
تماس با مشاور

انواع ازدواج کدامند؟

ازدواج شکل‌های مختلفی دارد که به علت تفاوت در دیدگاه و فرهنگ افراد صورت می‌گیرد. از طرفی برخی از انواع ازدواج صرفاً به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی و یا قومی اتفاق می‌افتند. در نگاهی کلی می‌توانیم انواع و اشکال ازدواج را به ترتیب زیر بیان کنیم:

اینفوگرافیک انواع ازدواج

 اینفوگرافیک انواع ازدواج

1. انواع ازدواج | ازدواج موقت

ازدواج مــوقت که به نام صیغه نیز شناخته می‌شود، ازدواجی است که در آن زن و مرد برای مدت معینی به یکدیگر محرم می‌شوند و مهریه‌ای نیز برای زن مشخص می‌شود. باطل کردن ازدواج موقت یا صیغه راحت است و با تمام شدن زمان آن خود به خود رابــطه زناشویی فسخ می‌شود.

2. انواع ازدواج | ازدواج مجدد

افرادی که طلاق می‌گیرند و یا همسر خود را از دست می‌دهند معمولا دوباره ازدواج می‌کنند. ازدواج مجدد در افرادی که طلاق گرفته‌اند بسیار بیش تر از افرادی است که همسر خود را از دست داده‌‌اند. تحقیقات نشان داده که ازدواج مجدد برای سلامت جسمی و روحی افراد پس از طلاق یا بیوه شدن بسیار مفید است. اما باید پذیرفت که ازدواج مجدد در جامعه ما با حساسیت های بسیاری همراه است. معمولا این ازدواج به دلیل تجربه تلخ ازدواج قبلی با مشکلاتی مواجه می شود. وسواس فکری در انتخاب همسر، غم و اندوه و خاطرات تلخ ازدواج قبل می توانند شرایط را برای ازدواج مجدد سخت کرده و نیاز به توجه و صرف انرژی بیشتر است.

3. ازدواج فامیلی

ازدواجی که زن و مرد جد مشترک داشته باشند مثلا دختر عمه و پسر دایی باشند. ازدواج فامیلی در خاورمیانه رایج‌تر از نقاط دیگر دنیا است. در ازدواج فامیلی امکان معلول شدن فرزند بیش تر از سایر ازدواج‌ها است و باید قبل از ازدواج مشاوره ژنتیک انجام شود. بیماری های ازدواج فامیلی یکی از مشکلاتی است که در این نوع ازدواج شایع است و نیاز به اقدامات پیشگیرانه پزشکی دارد.

4. انواع ازدواج | ازدواج اجباری

ازدواج اجباری یعنی مجبور کردن یکی از طرفین برای ازدواج. در این شکل ازدواج یکی از طرفین را به وسیله فشار روانی یا فشار و سو استفاده جسمی و فیزیکی مجبور به ازدواج می‌کنند. قربانیان این ازدواج در اکثر مواقع زنان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ازدواج اجباری کلیک کنید.

5. ازدواج سفید

در این شکل ازدواج زوجین بدون این که ازدواج خود را ثبت قانونی کنند و عقد شرعی بخوانند، زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند. در برخی کشورها این نوع ازدواج را پیش زمینه‌ای برای ازدواج رسمی می‌دانن. ولی ازدواج سفید در ایران مورد قبول نیست و مردم نسبت به آن دیدگاه منفی دارند.

6. ازدواج مصلحتی

در این شکل ازدواج افراد برای دلایل سیاسی یا به طور کلی هرچیزی که مصلحت ازدواج در آن باشد با هم ازدواج می‌کنند. در این نوع ازدواج عشق و علاقه پایه‌ی ازدواج نیست و در واقع وجود هم ندارد.

7. انواع ازدواج | ازدواج صوری

ازدواج بدون عشق مهم‌ترین نشانه این نوع ازدواج است. هدف از ازدواج صوری تشکیل خانواده نیست و در واقع برای فرار از قانون انجام می‌شود. معمولا افرادی که می‌خواهند مهاجرت کنند یا اقامت یک کشور را بگیرند با فردی از آن کشور یا فردی که اقامت آن کشور را دارد، ازدواج می‌کنند. این یکی را می‌توان ازدواج بدون عشق نیز نامید. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ازدواج بدون عشق را مطالعه فرمایید.

8. ازدواج میان گرایشی

شکلی از ازدواج است که در آن زن و مرد گرایش‌های جنسی متفاوتی دارند و از لحاظ گرایش روحی و جنسی با یکدیگر متناسب نیستند. مثلا ازدواج بین یک زن دگرجنس گرا با مردی که همجنس گرا می باشد یک ازدواج میان گرایشی است. این نوع ازدواج معمولا برای مخفی کردن گرایش جنسی یکی از طرفین انجام می‌شود که بیشتر در بین افراد مشهور صورت می‌گیرد. اگر هدف از ازدواج مخفی کردن گرایش جنسی باشد به آن ازدواج بنفش می‌گویند. در واقع ازدواج میان گرایشی نیز نوعی ازدواج مصلحتی است.

9. ازدواج هم جنس گرایان

شکلی از ازدواج که در آن دو فرد هم جنس مثلا دو زن که هم جنس گرا هستند با یکدیگر ازدواج می‌کنند. این نوع ازدواج در بسیاری از کشورها پذیرفته شده است و زوج هم جنس می‌توانند کودکی را به فرزندی بگیرند و یا از طریق روش‌های مصنوعی بچه دار شوند. ولی در کشور ایران این شکل ازدواج ممنوع است و نگاه مردم در این زمینه بسیار منفی می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هم جنس گرایی کلیک کنید.

10. انواع ازدواج | ازدواج کودکان

در اکثر کشورها ســن ازدواج 18 سال مشخص شده است و افراد کمتر از این سن کودک محسوب شده و ازدواج آن‌ها نیز با عنوان ازدواج کودکان شناخته می‌شود. در صورتی که فرد مقابل سن قانونی داشته باشد یا بسیار بزرگتر باشد، به آن کودک همسری گفته می‌شود.

11. ازدواج غیابی

در این نوع ازدواج یکی از طرفین حضور ندارد و در نتیجه ازدواج بدون حضور او انجام می‌شود. معمولا در این نوع ازدواج یکی از زوجین به دلایل مختلفی از جمله خارج از کشور بودن و یا بنا به دلایل و معذوریت های قانونی امکان حضور در مراسم عقد خود را ندارد و با حضور نماینده قانونی با در دست داشتن وکالتنامه رسمی و معتبر از جانب زوج غائب صیغه عقد جاری می شود. 

12. ازدواج با خود یکی از انواع ازدواج است؟

سولوگامی یا ازدواج با خود شیوه‌ای جدید از ازدواج است که فرد تصمیم می‌گیرد با خودش ازدواج کند. در نگاه اول این امر امکان ناپذیر و به مانند یک بیماری جلوه می‌کند، اما از سال 1993 این جریان توسط لیندا بیکر شروع شد. او در مراسمی رسمی با حضور جمعی از آشنایان در مقابل آینه ایستاد و بعد از خواندن خطبه عقد توسط عاقد به خودش بله گفت. لیندا پس از ازدواج به تنهایی خود ادامه داده و با خودش وارد رابطه عاطفی می‌شود. سولوگامی در کشورهایی چون آمریکا، ژاپن، تایوان، انگلستان و... نیز اتفاق می‌ا‌فتد. در مقاله ازدواج با خود ( سولوگامی ) مفصلا به این موضوع پرداخته ایم . برای مطالعه آن کلیک کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی

با استفاده از خدمات روانشناسی می‌توانید اطلاعات جامعی در زمینه ازدواج به دست آورید و با بررسی همه جوانب، یک ازدواج موفق داشته باشید. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را فراهم کرده تا در هرکجا که هستید به صورت تلفنی با مشاوران و متخصصان این مرکز تماس گرفته و با آنان مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید. 


 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*