ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع قرص متادون و عوارض هشدار دهنده مصرف آن

انواع قرص متادون کدامند؟ متادون از گروه داروهایی به نام مسکن های مخدر، داروی ضد درد است. برای تسکین درد بر روی سیستم عصبی مرکزی سی ان اس تاثیر می گذارد. این دارو فقط با تجویز پزشک قابل دسترسی بوده و در اشکال دارویی مختلف از جمله به شکل قرص، پودر و مایع موجود است که شکل تزریقی آن صرفا توسط پزشک تجویز می شود. عوارض جانبی متادون مشابه سایر مواد افیونی اغلب شامل سرگیجه، خواب‌آلودگی، استفراغ و تعریق می باشد. قرص خوراکی متادون برای درمان درد و همچنین برای سم زدایی یا درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد افیونی مورد استفاده قرار می گیرد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور

متادون چیست؟

متادون یک داروی تجویزی و ماده افیونی است که آن را به یک ماده کنترل‌شده تبدیل می‌کند. این بدان معنی است که این دارو خطر سوء مصرف دارد و پس از طی دوره ای باعث وابستگی می شود. متادون از طریق سنتز شیمیایی ساخته می‌شود و روی گیرنده‌های مواد افیونی اثر می‌گذارد. از دهه ۱۹۶۰ در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار گرفته است.

متادون دارویی است که در درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شود. این یک آگونیست اپیوئیدی است. به این معنی که به همان گیرنده های مغز مانند سایر مواد افیونی متصل می شود اما مدت اثر طولانی تری دارد و به جلوگیری از علائم ترک و کاهش هوس کمک می کند. درمان با متادون معمولاً از طریق برنامه‌های تخصصی درمان مواد افیونی (OTPs) یا کلینیک‌ها ارائه می‌شود، جایی که افراد دارو را تحت نظارت پزشکی دریافت می‌کنند.

این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. متادون که با نام‌های تجاری دلوفین و متادوز فروخته می‌شود در اصطلاح علمی یک آگونیست(مسدودکننده) مخدر مصنوعی است که برای دردهای مزمن و همچنین برای درمان وابستگی به مواد افیونی استفاده می‌شود. برای درمان دردهای مزمن و همچنین برای درمان اعتیاد به هروئین یا سایر مواد افیونی نیز کاربرد دارد. این دارو که برای استفاده روزانه بیمار تجویز می‌شود هوس‌ها را تسکین داده و علائم ترک را از بین می‌برد. سم زدایی با استفاده از متادون را می توان در کمتر از یک ماه یا ممکن است به تدریج و ظرف شش ماه انجام داد.

انواع قرص متادون

قرص متادون به عنوان یک داروی ژنریک به صورت محلول خوراکی با نام تجاری متادوز در دسترس است. به طور کلی متادون به صورت قرص خوراکی، قرص پراکنده (قرص قابل حل در مایع)، محلول کنسانتره خوراکی و محلول خوراکی یافت می شود. متادون همچنین به شکل داخل وریدی (IV) نیز عرضه می شود که فقط توسط یک متخصص پزشکی تجویز می شود. از آنجایی که شکل قرص خوراکی متادون برای کنترل درد متوسط ​​تا شدید بیش از بقیه اشکال مورد توجه قرار می گیرد شرح کوتاهی از آن آورده شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان نگهدارنده با متادون کلیک کنید.

قرص خوراکی متادون

این دارو فقط زمانی تجویز می شود که سایر داروهای مسکن کوتاه مدت یا غیرافیونی برای فرد مؤثر نباشند یا نتواند آن ها را تحمل کند. متادون همچنین برای کنترل اعتیاد به مواد مخدر به عنوان یک داروی جایگزین که شبه افیون می باشد استفاده شده و به دلیل اعتیادآور بودن خود نیاز به طی کردن مراحل درمانی دارد. اگر به مواد افیونی دیگری اعتیاد دارید پزشک ممکن است به شما متادون بدهد تا از علائم شدید ترک اعتیاد جلوگیری کند. قرص های خوراکی Methadose(قرص های متادون هیدروکلراید USP) هر کدام حاوی ۵ یا ۱۰ میلی گرم.

متادون هیدروکلراید، USP و شامل مواد غیرفعالی مانند فسفات کلسیم دی بازیک، سلولز میکروکریستالی، استئارات منیزیم و غیره می باشد. قرص های خوراکی Methadose برای موارد زیر مصرف می شوند: مدیریت درد متوسط ​​تا شدید زمانی که یک مسکن شبانه روزی و مداوم برای مدت زمان طولانی مورد نیاز است. درمان سم زدایی برای ترک اعتیاد به مواد افیونی مانند هروئین یا سایر داروهای شبه مورفین. درمان نگهدارنده اعتیاد به مواد افیونی هروئین یا موارد دیگر.

انواع قرص متادون | دوزهای مصرف متادون

دوز متادونی که پزشک تجویز می کند به عوامل مختلفی که شامل نوع و شدت شرایطی که از متادون برای درمان در سن خود استفاده می کنید می باشد و همچنین به سایر شرایط پزشکی که ممکن است به آن دچار باشید بستگی دارد. به طور معمول پزشک تجویز را با دوز پایین شروع می کند و در طول زمان آن را تنظیم می کند تا به دوز مناسب شما برسد. همه افراد فوراً واجد شرایط دریافت دوزهای مصرفی نیستند. به طور معمول، افراد باید ثبات خود را در درمان نشان دهند، از جمله انطباق مداوم با برنامه، غربالگری منفی دارو و پیشرفت در جلسات مشاوره یا درمان. معیارهای خاص برای دوزهای مصرفی ممکن است بسته به مقررات محلی و سیاست های برنامه مورد نظر درمانی متفاوت باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اعتیاد به متادون کلیک کنید.

آن ها در نهایت کم ترین دوزی را که اثر مورد نظر را فراهم می کند تجویز می کنند. اطلاعات زیر مربوط به دوزهایی است که معمولاً استفاده یا توصیه می‌شوند. با این حال حتما دوز تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. پزشک بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

اشکال و دوز های دارویی ژنریک متادون

  • شکل: قرص خوراکی؛ مقادیر: ۵ میلی گرم؛ ۱۰ میلی گرم.
  • شکل: قرص خوراکی پراکنده، غلظت: ۴۰ میلی گرم
  • شکل: قرص خوراکی پراکنده قوت: ۴۰ میلی گرم دوز برای درد کوتاه مدت متوسط ​​تا شدید مقدار مصرف بزرگسالان (۱۸ تا ۶۴ سال) دوز اولیه معمولی: ۲.۵ میلی‌گرم هر ۸ تا ۱۲ ساعت مصرف می‌شود. در صورت نیاز به افزایش دوز، پزشک به آرامی دوز شما را هر ۳ تا ۵ روز یا بیشتر افزایش می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست اعتیاد به متادون کلیک کنید.

مصارف متادون و شیوه مصرف

اگر برای درد به متادون نیاز دارید پزشک نسخه ای برای آن می نویسد. برای ترک اعتیاد آن را به صورت یک برنامه درمانی خاص دریافت خواهید کرد. می توانید برنامه ها را از طریق مکان یاب درمان انجمن خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف مواد بیابید. برای دریافت متادون باید نسخه داشته باشید. ارائه دهندگان دوزی را به شما می دهند که بهترین تاثیر را برای شما داشته باشد. آن ها همچنین دوز شما را در طول درمان تغییر خواهند داد. هنگام استفاده از آن به پزشک خود بگویید چه احساسی دارید. بدون مشورت درباره ترک متادون، مصرف آن را ناگهانی قطع نکنید.

اگر پزشک قرص‌هایی را تجویز می‌کند که «پراکنده‌شونده» یا حل کردنی هستند، تمام یا بخشی از قرص را در مایع (معمولاً آب یا نوشیدنی‌های با طعم مرکبات) حل کنید و تمام آن را بنوشید. کارشناسان می گویند افرادی که برای درمان اعتیاد از متادون استفاده می کنند باید حداقل یک سال در حالی که برای بهبودی کار می کنند از آن استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

وقتی زمان توقف مصرف فرا برسد پزشک به شما کمک می کند تا این کار را به آرامی انجام دهید تا از علائم ترک آن جلوگیری شود و با کمترین فشار و ناراحتی آن را کنار بگذارید. برخی افراد متادون را به صورت غیرقانونی و بدون نسخه مصرف می کنند. اکثر اوقات آن را تزریق می کنند که می تواند آن ها را در معرض بیماری هایی مانند HIV و هپاتیت C قرار دهد.

 مصرف انواع متادون

انواع قرص متادون | مکانیسم دارویی و عملکرد

متادون چه کار می کند؟ متادون نحوه واکنش مغز و سیستم عصبی شما به درد را تغییر می‌دهد تا احساس آرامش کنید. اثرات آن کندتر از سایر مسکن های قوی مانند مورفین است. اگر شما در اثر جراحت، جراحی یا بیماری طولانی مدت درد زیادی متحمل شوید پزشک ممکن است متادون تجویز کند. متادون متعلق به دسته ای از داروها به نام اپیوئیدها (مواد مخدر) تعلق دارد. منظور از دسته ای از داروها گروهی هستند که به روشی مشابه عمل می کنند و همچنین این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند.

متادون روی گیرنده های درد در بدن و سیستم عصبی مرکزی سی ان اس تمرکز می کند و درد فرد را کاهش می دهد. همچنین از مصرف مواد مخدری مانند کدئین، هروئین، هیدروکودون، مورفین و اکسی کدون جلوگیری می‌کند که می تواند احساس مشابهی ایجاد کند و شما را از داشتن علائم ترک و هوس باز دارد. به دلیل همین کارکرد از آن به عنوان درمان جایگزین نام ‌می برند. جایگزینی تنها بخشی از برنامه درمانی بوده و درمان اصلی اعتیاد نیست.

در حالی که یک دوز منفرد اثر سریعی دارد حداکثر اثر ممکن است تا پنج روز استفاده طول بکشد. اثرات تسکین دهنده درد حدود شش ساعت پس از یک دوز واحد باقی می ماند. پس از استفاده طولانی مدت در افراد با عملکرد طبیعی کبد، اثرات ۸ تا ۳۶ ساعت باقی می ماند. متادون معمولاً از راه دهان و به ندرت از طریق تزریق در یک عضله یا ورید استعمال می‌شود.

عوارض جانبی متادون

خطرات جدی و کشنده شامل سوء مصرف مواد افیونی و افسردگی تنفسی است. ریتم غیر طبیعی قلب ممکن است به دلیل طولانی شدن فاصله QT نیز رخ دهد. متادون می تواند عوارض جانبی خفیف یا شدید ایجاد کند. لیست زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در هنگام مصرف متادون رخ دهد.

این لیست شامل همه عوارض جانبی احتمالی نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی متادون یا نکاتی در مورد نحوه مقابله با یک عارضه جانبی نگران کننده با پزشک یا داروساز صحبت کنید. اگر این عوارض خفیف باشند به طور معمول ظرف چند روز یا چند هفته از بین می روند. اما اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند با پزشک مشورت کنید. عوارض جانبی رایج متادون می تواند شامل موارد زیر باشد: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به متادون در خانه کلیک کنید.

  • یبوست و تهوع
  • استفراغ
  • معده درد
  • خواب آلودگی و خستگی
  • سر درد و سرگیجه

عوارض جانبی هشداردهنده

نارسایی تنفسی (ناتوانی در تنفس). علائم می تواند شامل مواردی چون تنگی نفس، سردرد، ضعف، کند شدن تنفس، تنفس کم عمق (حرکت اندک قفسه سینه همراه با تنفس) سرگیجه، گیجی باشد. همچنین افت فشار خون ارتواستاتیک (فشار خون پایین هنگام برخاستن پس از نشستن یا دراز کشیدن) با علائمی مانند سرگیجه و پایین بودن فشار خون یا سبکی سر، غش کردن.

 انواع قرص متادون

علائم وابستگی فیزیکی و ترک دارو هنگام قطع دارو

تحریک‌پذیری یا اضطراب و احساس بی قراری، مشکل خواب، افزایش فشار خون، تنفس سریع، ضربان قلب تند، مردمک‌های گشاد شده (بزرگ شدن مرکز سیاه چشم‌ها)، آب ریزش بینی، تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها، اسهال و دردهای معده، گرفتگی‌های عضلانی. علائم رفتاری مانند مصرف بیشتر دارو نسبت به مصرف منظم آن حتی اگر نیازی به ادامه مصرف دارو نداشته باشید و همچنان شاهد پیامدهای منفی در ارتباط با دوستان، خانواده، شغل یا نادیده گرفتن وظایف منظم باشید. مصرف مخفیانه دارو یا دروغ گفتن در مورد میزان مصرف دارو.

چند هشدار مصرف

مواد افیونی که در برنامه‌های سم‌زدایی یا نگهداری استفاده می‌شوند باید فقط توسط برنامه‌های درمان مواد افیونی در کلینیک ها توسط پزشکان یا مؤسسات وابسته با توافق رسمی با حامی برنامه که توسط اداره خدمات سوء مصرف مواد و سلامت روان تأیید شده‌اند توزیع شود.

متادون برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید زمانی که نیاز به تسکین درد شبانه روزی برای مدت طولانی است استفاده می شود. این دارو نباید برای درمان دردی که هر چند وقت یکبار یا در صورت نیاز روزانه استفاده شود. متادون همچنین همراه با نظارت و مشاوره پزشکی برای درمان اعتیاد به مواد افیونی مانند هروئین یا سایر داروهای شبه مورفین مورد استفاده قرار می گیرد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

یک هشدار مهم دیگر اینکه قرص های خوراکی متادون را له نکنید، حل نکنید. خرناس(بالا کشیدن در حفره بینی) یا تزریق نکنید. زیرا در این شیوه ها ممکن است دارو بیش از حد مصرف می شود و مصرف متادون بیش از حد می تواند در زمان کوتاه بسیار کشنده باشد.

انواع قرص متادون |زنان باردار یا شیرده و متادون

زنان باردار یا شیرده ای که متادون مصرف می کنند باید بسیار هوشیار باشند. چرا که متادون از جفت عبور می کند و می تواند وارد شیر مادر نیز بشود. پزشک شما این را در هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی در نظر خواهد داشت. اگر باردار هستید و به هروئین یا قرص های ضد درد اعتیاد دارید بسیار مهم است که تحت درمان قرار بگیرید تا خود و کودک را ایمن نگه دارید. نوزادان متولد شده از زنانی که متادون مصرف می کنند دچار علائم ترک اعتیاد می شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مصرف متادون در دوران بارداری کلیک کنید.

اما اکثر آن ها نسبت به نوزادانی که مادرانی با مصرف هروئین یا سایر مواد افیونی داشته اند مشکلات سلامتی کمتری دارند. اگر نوزادی که شیر می‌خورد خواب‌آلودگی، ضعف یا مشکلات تنفسی غیرمعمول نشان داد با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. هنگامی که آماده هستید کودک خود را از شیر مادر جدا کنید. با پزشک خود در مورد چگونگی انجام این کار به آرامی و ایمن صحبت کنید تا از بروز علائم ترک متادون جلوگیری کنید.

مصرف متادون در خانه

برنامه های درمان با متادون اغلب دارای یک سیستم فازی هستند که تعیین می کند چه زمانی افراد واجد شرایط دریافت دوزهای مصرفی در خانه هستند. این مراحل زمانی پیشرفت می کنند که افراد الزامات خاصی را برآورده کنند، مانند حضور منظم در کلینیک، غربالگری منفی داروها، و شرکت در مشاوره یا سایر خدمات حمایتی. هر فاز نیازهای متفاوتی دارد و امکان افزایش دوزهای مصرفی را فراهم می کند.

دوزهای مصرفی در خانه دارای مسئولیت هایی برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از انحراف در مصرف است. افراد باید متادون را به دور از کودکان یا افراد دیگری که ممکن است به طور تصادفی یا عمدی از آن سوء استفاده کنند، ذخیره کنند. مهم است که دوز تجویز شده را دنبال کنید و دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. برای نظارت بر پیشرفت و رفع هرگونه نگرانی ممکن است نیاز به بررسی منظم برنامه درمانی باشد.

درمان با متادون زمانی مؤثرتر است که با مشاوره یا درمان ترکیب شود تا عوامل زمینه‌ای مؤثر در اعتیاد را برطرف کند و از بهبودی طولانی‌مدت حمایت کند. حتی با دوزهای مصرفی در خانه، معمولاً از افراد انتظار می رود که به خدمات مشاوره یا درمانی به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود ادامه دهند.

سخن آخر درمورد انواع قرص متادون

درمان با متادون باید به دقت توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی با تجربه در پزشکی اعتیاد مدیریت شود. دوز و برنامه درمانی مناسب باید به صورت فردی و با در نظر گرفتن عواملی مانند شدت اعتیاد، سابقه پزشکی و پاسخ به دارو تعیین شود. متادون را در ظرفی با در محکم بسته شده و دور از دسترس کودکان در دمای اتاق، به دور از گرما و رطوبت نگهداری کنید. اگر تاریخ مصرف متادون تمام شده است یا اگر دیگر نیازی به مصرف آن ندارید یک برنامه بازپس گیری ایمن در داروخانه ها پیدا کنید یا آن را در توالت بریزید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره روانشناسی در حوزه انواع قرص متادون کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*