ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع اختلالات جنسی | انواع مشکلات جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با انواع اختلالات جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا با انواع اختلالات جنسی آشنا هستید؟ اختلالات جنسی به صورت کلی به دو دسته کلی نابهنجاری جنسی و کژکاری جنسی تقسیم می‌شوند. اختلال جنسی به یک مشکل در طی چند مرحله از رفتار جنسی اشاره دارد که مانع رضایت مرد یا زن از تجربه فعالیت جنسی می‌شود. اختلالات جنسی بسیار شایع هستند به طوری که اختلالات مرتبط با نابهنجاری جنسی در مردان بیشتر بوده و در دسته کژکاری‌های جنسی قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب به بررسی کامل انواع اختلالات جنسی خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور

انواع اختلالات جنسی

انواع اختلالات جنسی را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد.

۱- نابهنجاری جنسی (پارافیلیا)

۲- کژکاری جنسی

 

1. اختلالات نابهنجاری جنسی (پارافیلیا)

یک خیال پردازی ویژه با اجزاء خودآگاه و ناخودآگاه محرک جنسی، علامت مشخص انحرافات جنسی است. افرادی که دچار انحراف جنسی هستند، لذت جنسی را تجربه می‌کنند اما نمی‌توانند به محرک‌های شهوانی بهنجار پاسخ دهند. اگر به همراه علاقه جنسی مشکلاتی چون رنج و عذاب یا اخلال در عملکرد اجتماعی برای فرد ایجاد شود و یا باعث آسیب به خود یا دیگران شود، نابهنجاری جنسی نامیده می‌شود.

انواع اختلالات نابهنجاری جنسی

اختلالات نابهنجاری جنسی خود به سه دسته اختلالات جنسی نمایشگری (‌آلت نمایی)، مبدل پوشی و مالشگری تقسیم می‌شود که در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

اختلال نمایشگری جنسی (آلت نمایی یا عورت نمایی)

در این اختلال، فرد تمایل دارد که بدن و اندام‌های جنسی خود را در مکان‌های عمومی به نمایش بگذارد. فرد از نمایش اندام‌های خود لذت بسیار زیادی می‌برد اما لزوما به ارگاسم نمی‌رسد. فرد باید به مدت حداقل 6 ماه دچار تخیلات و امیال شدید مربوط به آلت نمایی شده باشد و این تمایلات، کارکرد روزانه او را مختل کرده باشد. برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلال نمایشگری جنسی کلیک کنید.

انواع اختلالات جنسی | اختلال بچه بازی (پدوفیلیا)

این اختلال به معنی تمایل به رابطه جنسی با کودکان زیر 13 سال می‌باشد و فرد مبتلا نسبت به کودکان دچار تحریک جنسی می‌شود. برای تشخیص این اختلال لازم است که فرد مبتلا حداقل 6 ماه درگیر تمایلات جنسی به کودکان باشد و حداقل 16 سال سن داشته باشد. اکثر مبتلایان مرد هستند و هم به دختران و هم به پسران تمایل جنسی دارند. برای شناخت بیشتر در زمینه سکس با بچه کلیک کنید.

مازوخیسم | اختلالات جنسی خود آزار خواهی جنسی

این نابهنجاری به اختلالی گفته می‌شود که در آن، فرد از شکنجه شدن و آزار دیدن لذت می‌برد و در اثر این شکنجه‌ها به ارضا می‌رسد. افراد مازوخیسم عزت نفس بسیار پایینی دارند و خفت طلب هستند. این افراد خود را تماما در اختیار شریک جنسی خود قرار می‌دهند و هرگونه تحقیر، توهین و شکنجه را می‌پذیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مازوخیسم کلیک کنید.

سادیسم | اختلالات جنسی دیگر آزاری جنسی

سادیسم به معنی تمایل فرد به آزار دادن و شکنجه کردن فرد دیگر، برای رسیدن به تحریک جنسی می‌باشد. این آزار می‌تواند به صورت جسمی و روانی باشد و فرد مبتلا از از آزار دادن دیگران لذت بسیار زیادی می‌برد و به ارضای جنسی می‌رسد. برای آگاهی بیشتر در زمینه سادیسم کلیک کنید.

انواع اختلالات جنسی | مبدل پوشی

مبدل پوشی به این معنی است که افراد، لباس‌های مربوط به جنس مخالف را بر تن می‌کنند. افراد مبدل پوش می‌توانند به دلایل مختلفی این کار را انجام دهند. اختلال مبدل پوشی به این معنی است که فرد تخیلات و تمایلاتی برای پوشیدن لباس جنس مخالف دارد و پس از انجام این کار به خودارضایی یا رابطه جنسی دست می‌زند تا ارضا شود. برای شناخت بیشتر در زمینه مبدل پوشی کلیک کنید.

اختلال جنسی یادگار خواهی (فتیشیسم)

فتیشیسم یکی از اختلالات جنسی است که به معنای تمرکز جنسی نابهنجار یک فرد بر روی یک شیء غیرزنده و بی ربط به مسائل جنسی یا یک قسمت غیرجنسی بدن می‌باشد. فرد به طور مکرر و شدید با تمرکز روی این اشیاء یا اعضای بدن به لحاظ جنسی برانگیخته می‌شود و این برانگیختگی در خیال پردازی‌ها، امیال و رفتارهای فرد مشخص است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فتیشیسم کلیک کنید.

تماشاگری جنسی (چشم چرانی)

در این اختلال، فرد مبتلا به تماشای افراد برهنه می‌پردازد و از انجام این کار لذت می‌برد. این افراد سعی می‌کنند در اطراف مکان‌هایی همچون خانه‌ها و دستشویی‌های عمومی بچرخند و افراد برهنه را تماشا کنند. همچنین از دیدن رابطه جنسی دیگران نیز تحریک می‌شوند اما معمولا تمایلی به رابطه جنسی ندارند و با خودارضایی به ارضای جنسی می‌رسند.

برای آشنایی بیشتر در زمینه اختلال تماشاگری جنسی کلیک کنید.

انواع اختلالات جنسی | مالش دوستی

مالش دوستی اختلالی است که فرد مبتلا اندام‌های جنسی خود را به بدن دیگران می‌مالد و از این طریق لذت و رضایت جنسی به دست می‌آورد. این رفتار معمولا در مکان‌های شلوغ اتفاق می‌افتد و فرد قربانی می‌تواند کودک یا بزرگسال باشد.

برای شناخت بیشتر در زمینه مالش دوستی کلیک کنید.

حیوان‌ دوستی

در این اختلال، فرد تخیلاتی مربوط به رابطه جنسی با حیوانات دارد و از رابطه با آن‌ها لذت می‌برد. البته مبتلایان به حیوان دوستی، لزوما با حیوانات رابطه جنسی برقرار نمی‌کنند و ممکن است تنها در مرحله فانتزی‌های جنسی باقی بمانند.

انواع اختلالات جنسی |هرزه گرایی تلفنی و کامپیوتری

در این اختلال، فرد به صورت تلفنی از الفاظ و کلمات وقیحانه استفاده می‌کند و از این طریق به لذت و تحریک جنسی می‌رسد. ارضای جنسی معمولا از طریق خودارضایی اتفاق می‌افتد. این عمل می‌تواند با رضایت یا بدون رضایت فرد دیگری که پشت تلفن است اتفاق بیفتد.

پیکا | ادرار خواهی و مدفوع خواهی 

پیکا اختلالی است که فرد مبتلا به خوردن موادی می‌پردازد که ارزش غذایی ندارند و یا آلوده هستند. این اختلال معمولا در کودکی شروع می‎‌شود ولی ممکن است که در بزرگسالان نیز به وجود بیاید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پیکا کلیک کنید.

نکروفلیا | مرده خواهی

مرده خواهی یک عمل جنسی غیرمتعارف است که فرد مبتلا به رابطه جنسی با جسد مرده‌ها تمایل دارد و از طریق رابطه جنسی با اجساد، ارضا می‌شود. البته مرده خواهی لزوما با رابطه جنسی همراه نیست و ممکن است در حد تصورات و فانتزی‌های جنسی باقی بماند و فرد از طریق خودارضایی به ارضا برسد. برای آشنایی بیشتر در زمینه مرده خواهی کلیک کنید.

2. اختلالات کژکاری جنسی

رابطه جنسی نقش مهمی در هویت، سلامت و رفاه ما دارد. وقتی چیزی در رضایت جنسی شما اختلال ایجاد می کند، اختلال عملکرد جنسی یا کژکاری جنسی می تواند علت آن باشد. اختلال عملکرد جنسی یک مسئله نسبتاً رایج است که 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما موضوعی تابو است که بسیاری از مردم هنوز صحبت کردن با آن را راحت نمی دانند.

اختلالات کژکاری جنسی می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که بر ذهن و بدن تأثیر می گذارد. تأثیرات روانی ممکن است با اضطراب، افسردگی، استرس، اعتماد به نفس پایین و نگرانی در مورد عملکرد جنسی یا تصویر بدن مرتبط باشد. کیفیت پایین رابطه و عدم ارتباط و همچنین ویژگی های نامطلوب شریک زندگی بر عملکرد جنسی تأثیرگذار است. عوامل فیزیکی شامل ناهنجاری های آناتومی، آسیب یا بیماری، مصرف فعلی دارو و سن است. پاسخ جنسی به صورت کلی به چهار مرحله میل جنسی، برانگیختگی یا تحریک، ارگاسم و فرونشانی تقسیم می‌شود که اخلال در هر کدام از این مراحل باعث بروز اختلال خاصی شده که نشانه‌هایی را در بر دارند و این اختلالات با نام کژکاری جنسی شناخته می‌شوند.

چه کسانی تحت تاثیر اختلالات جنسی هستند؟

مشکلات جنسی می تواند در تمام طول عمر رخ دهد و افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه برخی از اختلالات جنسی برای بزرگسالان جوان‌تر طبیعی تلقی می‌شود، اما ممکن است آن‌ها شرایطی مشابه افراد مسن تجربه کنند، از جمله انزال زودرس، عدم لذت یا ارگاسم، مشکلات نعوظ، یا درد در حین رابطه جنسی.

انواع اختلالات کژکاری جنسی

هنگامی که یک اختلال عملکرد جنسی به یک مشکل تبدیل می شود، ممکن است به یک اختلال جنسی تبدیل شود. راهنمای تشخیصی و آماری (DSM) کتابچه راهنمای رسمی است که پزشکان از آن برای تعیین تشخیص مناسب استفاده می کنند. مجموعه ای از اختلالات جنسی در زیر فهرست شده است که بر اساس اختلالات میل و برانگیختگی، اختلالات ارگاسم، و اختلالات درد سازماندهی شده است.

این اختلالات می‌تواند ریشه در کودکی و اتفاقاتی که در زمان گذشته برای فرد افتاده داشته باشند. برای اطلاع از نحوه آموزش مسائل جنسی کودکان کلیک کنید.

اختلال علاقه جنسی/برانگیختگی زنان (FSIAD)

افرادی که تحت تأثیر FSIAD قرار می گیرند، عدم علاقه یا بیزاری نسبت به فعالیت ها و خیال پردازی های جنسی، کاهش برانگیختگی یا احساس در طول برخوردهای جنسی یا ترکیبی از آن ها را تجربه می کنند. از برخوردهای جنسی FSIAD می تواند مادام العمر یا اکتسابی، تعمیم یافته یا موقعیتی باشد و دارای یک مشخصه خفیف، متوسط ​​یا شدید برای تشخیص باشد.

علل

عوامل زیادی می توانند در ایجاد SIAD نقش داشته باشند. یائسگی، اختلالات خلقی و داروها می توانند بر هورمون ها و برانگیختگی یا میل جنسی تأثیر بگذارند. فقدان صمیمیت یا اعتماد در رابطه می تواند موانع جنسی ایجاد کند و پیام های اجتماعی-فرهنگی منفی در مورد میل جنسی زنانه، باورهای غلط درباره خودارضایی یا پاسخ جنسی نیز می تواند تأثیر نامطلوبی داشته باشد.

درمان

درمان SIAD معمولاً شامل ترکیبی از مداخلات دارویی و روان‌شناختی است که شامل درمان هورمونی، درمان شناختی رفتاری (CBT) و مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی می‌شود. درمانگر همچنین باید هر عامل روانی اجتماعی را که ممکن است به SIAD کمک کند را بررسی کند.

اختلال میل جنسی کم‌فعال مردانه

این وضعیت به عنوان میل جنسی پایین در مردان شناخته می شود. برای برآوردن معیارهای تشخیص، علائم باید حداقل به مدت 6 ماه وجود داشته باشد و او باید علائم را ناراحت کننده بداند. HSDD مردانه می تواند مادام العمر یا اکتسابی، تعمیم یافته یا موقعیتی باشد و دارای یک مشخصه خفیف، متوسط ​​یا شدید برای تشخیص است.

عوامل خطر

برای ایجاد میل جنسی، مشکلات می تواند شامل مشکلات در رابطه، پیام های اجتماعی-فرهنگی در مورد مردانگی و اجبار برای برقراری رابطه جنسی، پیام های منفی اولیه در مورد جنسیت و عوامل زیست پزشکی مانند سن، تولید هورمون، بیماری و عوارض جانبی دارو باشد.

درمان 

درمان جایگزین می تواند به افرادی که تستوسترون پایینی دارند کمک کند و ممکن است دارو تجویز شود یا داروهای فعلی تنظیم مجدد شوند. CBT می تواند به فرد کمک کند تا مهارت های تنظیم هیجان را توسعه دهد. افکار غیر مفید و مضر برای کیفیت سکس را به چالش بکشد، درگیر کنترل محرک یا تمرکز حواس شود و گام هایی برای بهبود رابطه بردارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*