ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

انواع پرده بکارت | چگونه سلامت پرده بکارت را تشخیص دهیم؟

اطلاع از انواع پرده بکارت برای حفظ سلامتی فرد در باب ابتلا به بیماری های تناسلی اهمیت دارد. چرا که برخی از انواع پرده بکارت، خروج خون قاعدگی یا داشتن رابطه جنسی را به دلیل عارضه های مربوطه که نیازمند درمان است سخت می‌کنند. همینطور برخی از پرده‌های بکارت با آمیزش جنسی تغییر شکل محسوسی پیدا نمی کنند. این تفاوت‌ها می‌تواند برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد. به علاوه تنها راه از بین رفتن این غشا رابطه جنسی نیست. به همین دلیل حتی در برخی موارد عمل ترمیم پرده بکارت که عوارض متعددی به جا می گذارد پیشنهاد نمی شود. لازم است زوجین قبل از ازدواج به منظور آگاهی از وضعیت بدنی زن، به پزشک مراجعه کرده و صرفا با هدف شناخت بدن زن نسبت به آن آگاهی یابند. همچنین به منظور کاهش استرس و اضطراب عملکرد جنسی خود و شناخت بیشتر اهمیت رابطه جنسی سالم در زندگی زناشویی، مراجعه به مشاورین ازدواج می تواند بسیار موثر باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ازدواج کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

پرده بکارت و انواع پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت (hymen)، بافت نازکی مشابه با جنس دیواره واژن است که ورودی دستگاه تناسلی زنان را به صورت ناقص می‌پوشاند. این بافت در بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان قرار دارد و در دهانه مهبل واقع شده است. لزوما با اولین دخول پرده بکارت از بین نمی رود و خونریزی اتفاق نمی افتد. در برخی کشور‌ها که باکرگی زنان اهمیت دارد، خونریزی دلیل بر بکر بودن آن‌ها محسوب می‌شود. حال آن که با توجه به نوع پرده بکارت و شرایط برقراری رابطه جنسی این خونریزی ممکن است صورت نگیرد.

اینفوگرافیک انواع پرده بکارت

اینفوگرافیک انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت

پرده بکارت در هر فرد شکل مختلفی دارد. آگاهی از نوع پرده بکارت، به شما کمک می‌کند که بدنتان را بشناسید و بتوانید از شرایط اولین رابطه جنسی خود آگاه بوده و از آن به درستی لذت ببرید. انواع پرده بکارت به شرح زیر است:

1. پرده بکارت حلقوی

این نوع پرده، به صورت حلقه‌ای دور ورودی واژن را می‌پوشاند. یعنی ورودی واژن، به همان حالت طبیعی است ولی ورودی آن تنگ‌تر است و با آمیزش جنسی، کشیده می‌شود. بکارت حلقوی به دو نوع قابل اتساع و غیر قابل اتساع تقسیم می‌شود. قابل اتساع نوعی است که با آمیزش جنسی پاره نمی‌شود و قابلیت ارتجاعی دارد و نوع غیر قابل اتساع زمانی است که این حلقه قابلیت اتساع و ارتجاع ندارد.

2. پرده ارتجاعی یا هلالی از انواع پرده بکارت

پرده‌ای که انعطاف پذیر و با قابلیت ارتجاعی است. این پرده هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی‌شود و هیچ خونریزی ندارد. البته با هر بار دخول ممکن است به طور جزئی آسیب ببیند.

3. پرده بکارت تیغه ای

یک تیغه ممتد، بالا و پایین ورودی واژن را به هم متصل کرده است. در زمان ورود آلت خونریزی رخ می‌دهد.

4. پرده بکارت مشبک از انواع پرده بکارت

پرده بکارت مشبک روزنه دار و با حفره‌های فراوان دیده می‌شود. این نوع پرده، به طور کامل ورودی واژن را پوشانده است و فقط روزنه‌هایی برای خروج خون قاعدگی دارد. تفاوت اصلی این پرده با پرده حلقوی، فقط در هفت یا هشتی بودن لبه‌های حفره می‌باشد. همچنین رابطه جنسی برای این دسته کمی دشوار است.

5. پرده بکارت مثلثی

رایج‌ترین نوع پرده بکارت است. که تا 60 درصد دختران دارای آن هستند. این پرده با حالتی مثلثی که منافذ موجود روی پرده بکارت به شکل یک مثلث کنار هم قرار گرفته‌اند.

6. پرده بکارت مسدود یا ضخیم از انواع پرده بکارت

در این نوع بکارت، پرده ای نسبتا ضخیم، تمام ورودی واژن را پوشانده است. این نوع پرده حتی توانایی خارج کردن خون قاعدگی را نیز در مواردی ندارد و باید با جراحی جزئی شکافی برای آن ایجاد شود. آمیزش جنسی برای دخترانی که جزء این دسته هستند، دردناک است و خونریزی بیشتری نسبت به بقیه دارند. حتی گاهی ممکن است این ضخامت به حدی باشد که برای پاره شدن، تا پارگی واژن نیز پیش بروند. این نوع پرده در اوایل نوجوانی با درد‌های ناحیه شکمی ناشی از برگشت خون قاعدگی قابل تشخیص است و موجب پــریود دردناک در دختران می شود.

7. پرده بکارت ذره بینی

تقریبا همان مشبک می‌باشد ولی منافذ روی پرده آنقدر ریز هستند که می‌توانند با پرده بدون سوراخ اشتباه گرفته شوند. منافذ روی این نوع پرده فقط برای خروج خون قاعدگی است.

8. بدون پرده بکارت

از هر ده دختر، یک نفر بدون غشای ورودی واژن به دنیا می‌آید. این اتفاق در دوران جنینی مشخص می‌شود و دهنه واژن به نوعی تشکیل می‌شود که پرده وجود ندارد یا قابل دیدن نیست.

از بین رفتن انواع پرده بکارت فقط با آمیزش جنسی نیست!

پاره شدن پرده بکارت، لزوما با درد و خونریزی همراه نیست. زوجین می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جنسی از درد رابطه جنسی و ترس از دخول در شب زفاف بکاهند. توجه داشته باشید به غیر از آمیزش جنسی، عوامل دیگری می‌تواند باعث کشیدگی پرده بکارت شود:

 • ورزش‌های سنگین و پر تحرک مثل ژیمناستیک
 • کارهای سنگین و حمل بار
 • برخی فعالیت‌ها مثل دوچرخه سواری، اسب سواری و ...
 • ضربه‌های شدید در منطقه واژن
 • داخل کردن اشیاء خارجی داخل واژن
 • تصادف
 • جراحی‌های جدی در منطقه لگن

نحوه پاره شدن انواع پرده بکارت

کشیدگی پرده بکارت ممکن است به صورت‌های گوناگون و جهات مختلف اتفاق بیوفتد. برای مثال در پرده بکارت نوع هلالی دو پارگی در طرفین ایجاد می‌شود و در نوع حلقوی اغلب 4 الی 5 پارگی شعاعی اتفاق می‌افتد و پارگی‌ها و گوشت‌های اضافه اغلب تا جدار واژن کشیده می‌شود. در دختران کم سن و سال که آلت تناسلی به طور کامل شکل نگرفته، ممکن است پارگی در ناحیه واژن و نواحی دیگر تناسلی اتفاق بیوفتد.

خونریزی ناشی از پارگی انواع پرده بکارت در رابطه جنسی

خونریزی در رابطه جنسی که درست و با صرف زمان کافی برای برانگیختگی و آمادگی بدن زن انجام شده باشد رخ نمی دهد. در غیر اینصورت به نوع پرده بکارت و شیوه برقراری رابطه جنسی بستگی خواهد داشت. خانم‌هایی که به طور مادرزادی پرده بکارت ندارند که مشکلی در شیوه برقراری رابطه نخواهند داشت. اما آن دسته از زنانی که پرده آن‌ها از نوع کاملا مسدود است، چنانچه با بدن زن آشنایی نداشته باشند و حین رابطه به زور و فشار متوسل شوند، درد و خونریزی زیاد حتی تا چند روز بعد از رابطه را تجربه خواهند کرد. البته گاهی مسدود بودن مانع دخول شده و نیاز به دخالت پزشک برای بررسی خواهد داشت.

عدم خونریزی در رابطه جنسی به معنای عدم باکرگی زن نیست. از طرفی در صورتی که خانم برای رابطه جنسی استرس نداشته‌ باشد، معاشقه به اندازه کافی صورت گرفته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی داشته‌ باشد و با تحریک همسر واژن به اندازه کافی مرطوب شده‌ باشد، آلت مرد به نرمی وارد شده و خونریزی اتفاق نمی‌افتد و یا بسیار اندک است. بر عکس زمانی که زن مضطرب باشد و خود را منقبض کند، دهانه‌ی واژن تنگ شده و درد و خونریزی بیشتر می‌شود.

روش های تشخیص پارگی انواع پرده بکارت

به گفته متخصصان امر و با توجه به مطالعات انجام شده، به دلیل تنوع بیش از حد شکل هایمن در زنان تشخیص کشیدگی بکارت وجود ندارد. شیوه هایی مانند روش موسوم به دوانگشتی برای تشخیص کشیدگی یا به اصطلاح پارگی بکارت مبنای علمی نداشته و علاوه بر این طبق بیانیه های سازمان بهداشت جهانی با حفظ کرامت و شان انسانی زنان نیز مغایرت داشته و مصداق نقض حقوق بشر زنان می باشد. وجود پرده بکارت، دلیل قطعی برای عدم ارتباط جنسی دختر نیست. بنابراین تنها راه فهمیدن این موضوع صداقت در زندگی زناشویی و عدم پیش داوری می باشد. بهتر است پیش از ازدواج درباره تمامی مسائل صحبت شده باشد. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا هیچ جای شکی در وصلت باقی نماتد. این موضوعات اگر در دوران نامزدی تا عقد حل نشوند، مشکلات جدی تری را در رابطه زناشویی ایجاد می‌کنند.

ترمیم پرده بکارت

در عمل جراحی بازسازی یا ترمیم پرده بکارت، دیواره های چسبیده به هایمن در واژن به هم دوخته می‌شود. برای این کار از ماده‌ای ژلاتینی شبیه به خون استفاده می‌شود. ترمیم بکارت کار منطقی نیست و عوارض خاص خود را برای برقراری رابطه جنسی زن در بر خواهد داشت.

نکات مهم در مورد پرده بکارت

 • رشته‌های عصبی بسیار کمی در پرده بکارت وجود دارد، به همین دلیل در صورتی که رابطه جنسی در حالت آرامش‌بخش و بدون تنش صورت بگیرد، کشیدگی آن بدون درد و خونریزی است.
 • بهتر است خانم‌ها قبل از رابطه جنسی برای شناسایی نوع پرده بکارت و نکات مرتبط با آن به پزشک زنان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار بگیرند. در مواقعی که پرده از نوع ضخیم باشد، برای پاره شدن آن نیاز به جراحی وجود دارد.
 • گاه پرده بکارت به یک باره و در اولین دخول پاره نمی‌شود. ممکن است با هر بار رابطه جنسی مقداری از آن پاره شود.
 • در صورت برقراری رابطه جنسی واژینال حتی به فرض وجود پرده بکارت احتمال حاملگی وجود دارد، چرا که اسپرم‌ها از منافذ موجود در پرده بکارت عبور کرده و به تخمک‌ها می‌رسند. پرده بکارت یک پوشش کاملا سربسته و مهر و موم شده نیست. بلکه به خودی خود دارای منافذ باز می باشد.

اصلاح چند باور غلط درباره بکارت

شکل و اندازه پرده بکارت: هیچ شکل و اندازه استانداردی برای پرده بکارت وجود ندارد. می تواند در بین افراد بسیار متفاوت باشد، از یک حلقه نازک تا پوشش گسترده تر. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی دهانه پرده بکارت بازتری داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دهانه کوچک تری داشته باشند. لازم به یادآوری است که ظاهر پرده بکارت به تنهایی نمی تواند تاریخچه جنسی فرد را تعیین کند. پرده بکارت معمولاً انعطاف‌پذیر است و ممکن است با هر نوع نفوذی کشیده یا پاره شود، نه صرفاً آمیزش جنسی. برای برخی افراد، پرده بکارت ممکن است از قبل دارای یک دهانه طبیعی کشیده شده باشد.

بازسازی پرده بکارت: مفهوم بازسازی پرده بکارت که به عنوان ترمیم پرده بکارت نیز شناخته می شود، اغلب به اشتباه درک می شود. هیمنوپلاستی یک عمل جراحی است که هدف آن ترمیم پرده بکارت است. در حالی که یک انتخاب شخصی برای برخی افراد است، مهم است که توجه داشته باشید که وجود یا عدم وجود پرده بکارت نباید ارزش و اعتبار یک فرد را تعیین کند. همان طور که ذکر شد یک تصور غلط برجسته این است که پرده بکارت دست نخورده یک شاخص قابل اعتماد برای باکرگی است. با این حال، پرده بکارت می‌تواند به دلایل مختلف غیرمرتبط با فعالیت جنسی مانند فعالیت‌های بدنی، معاینات پزشکی، استفاده از تامپون یا حتی دلایل طبیعی کشیده یا پاره شود.

با توجه به اینکه دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی حول مسایل جنسی ممکن است متفاوت باشد، مهم است که با حساسیت و آگاهی کافی به موضوعاتی چون حفظ بکارت نزدیک شد. مشاوره با متخصصان پزشکی یا منابع معتبر می تواند بینش های بیشتری را متناسب با شرایط و باورهای خاص ارائه دهد.

اهمیت آگاهی رسانی پیرامون باورهای غلط و آموزش صحیح

در فرهنگ برخی کشورها، اهمیت باکرگی زنان در ازدواج لحاظ می شود. تا جاییکه استرس های مرتبط با سکس و نحوه برقراری رابطه جنسی و آسیب احتمالی به بکارت به عنوان یک نگرانی دائمی، دختران جوان را آزار می دهد. بعضی از دختران با هر حرکت شدید مانند پرش در استخر و یا حرکت های ورزشی سنگین بابت پاره شدن پرده بکارت خود نگران می شوند. این تنش های روانی می تواند در طولانی مدت مشکل آفرین شده و زمینه ساز آسیب های روحی و بروز اختلالات اضطرابی و عملکرد جنسی باشد و فرد را دچار اضطراب و بی قراری کند. به همین دلیل لازم است نسبت به این موضوع به دختران جوان آگاهی های درست و علمی لازم ارائه شود تا آن ها از نگرانی رهایی یابند.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادر متخصصان مجرب خود، تمام تلاش خود را انجام می دهد تا با پرداختن به موضوعات روانشناختی و خانوادگی و خصوصا موضوعاتی که تابو جامعه هستند و به همین دلیل ناگفته ها و حواشی زیادی پیرامون آن ها وجود دارد؛ بینش جامعه افزایش یابد. چنانچه نیاز به مشاوره روانشناسی داشتید می توانید به صورت حضوری و یا تلفنی با متخصصان این مرکز تماس حاصل فرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سخن آخر

پرده بکارت یک بافت نازک و کشسان است که در دهانه واژن قرار دارد. معمولاً هلالی شکل یا حلقه مانند است و می تواند از نظر ضخامت و ظاهر در بین افراد متفاوت باشد. برخلاف تصور رایج، وجود یا عدم وجود پرده بکارت دست نخورده شاخص قابل اعتمادی برای باکرگی، فعالیت جنسی یا هر جنبه دیگری از سابقه جنسی فرد نیست. همیشه اولویت دادن به آموزش جنسی جامع و دقیق و احترام به استقلال، انتخاب ها و تمامیت بدنی افراد ضروری است.

سؤالات متداول

پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ چیست؟

افرادی که پرده بکارت بسته یا بدون سوراخ دارند، درد قاعدگی زیاد و بیماری های مرتبط با سیستم تناسلی و لگنی مانند آندومتریوز را تجربه می‌کنند. چرا که خون پشت غشا جمع شده و خارج نمی‌شود. این مشکل مادرزادی است و باید توسط پزشک و عمل جراحی حل شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*