ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش سم زدایی فوق سریع مواد مخدر از بدن (UROD)

اخیرا تکنیک هایی در عرصه ی پزشکی رایج شده است که ادعا می کنند روند سم زدایی فوق سریع برای ترک اعتیاد را ارائه می دهند. به این شکل که با القای سریع درمان نگه دارند با آنتاگونیست های مواد افیونی، از پیشگیری از عود (برگشت اعتیاد) اطمینان حاصل می کنید. در این مقاله شما با روش جدید سم زدایی قوی و فوق سریع (UROD)، روش انجام کار با آن، عوارض، مزایا و معایب آن اطلاعاتی کسب خواهید کرد. درنهایت بهتر است قبل از اتخاذ هر تصمیمی اطلاعات کافی کسب کرده باشید. برای کسب اطلاعات در مورد بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.  

تماس با مشاور

روش سم زدایی فوق سریع  (UROD)

سم زدایی با استفاده از آنتاگونیست های مواد افیونی تحت بیهوشی عمومی یا آرام بخش های خیلی قوی انجام می گردد که در این مراحل وضعیت فرد معتاد نیز بررسی و کنترل می شود. کاربرد، ایمنی و اثربخشی اگرچه از برخی جهات مفید است به ویژه در نرخ تکمیل برای سم زدایی برای ترک اعتیاد و القای بعدی به نگهداری نالترکسون توجیه این روش نهفته است در:
 • حل تعارضات اخلاقی پیرامون رویه
 • انجام روش شناسی
وابستگی به پیوئید یک بیماری پیچیده و سخت برای درمان است. درمان آن معمولا شامل سم زدایی است و مجموعه ای از اقدامات بعدی شامل اقدامات روان شناسی، اجتماعی، میزان حداقل از امکانات رفاهی جهت بهبود وضعیت زندگی فردی و ... مرحله ی سم زدایی به این دلیل انجام می شود که متادون یا لووآفالاستیل متادون در بعضی از کشورها در دسترس نیست. بوپرنورفین در آماده سازی با دوز بسیار پایین موجود است که با سختی و هزینه های بسیار به دست می آید و اغلب این هزینه ها روز به روز بیشتر نیز می شود. از طرفی مورد سوءاستفاده بیماران نسبت به استفاده ی درمانی برای اهداف جایگزین قرار می گیرد. برای شناخت بیشتر درباره علل گرایش به اعتیاد کلیک کنید.  

 پیشینه تاریخی سم زدایی از گذشته تا به امروز

مدیریت سندرم ترک می تواند به صورت ذهنی برای بیمار بسیار ناراحت کننده باشد اما با استفاده از داروهای غیرافیونی مانند کلونیدین همراه با داروهای کمکی به عنوان مثال مسکن ها، خواب آورها و بنزدودیازپین ها می توان سم زدایی را کمی راحتتر انجام داد. این اغلب با معرفی  تدریجی آنتاگونیست‌های گیرنده مو مانند نالترکسان دنبال می‌شود. ممکن است باعث ناراحتی قابل توجهی برای بیمارانی شود که اغلب فرآیند سم‌زدایی را خاتمه می‌دهند و به مصرف مواد افیونی بازمی‌گردند (به ویژه مصرف غیرقانونی).
برخی از بیماران وابسته به مواد افیونی ممکن است به دلیل ترس از ناراحتی های ناشی از روند ترک، حتی اقدام به سم زدایی نکنند. بنابراین، از آغاز دهه 1970 تلاش هایی برای القا و کوتاه کردن ترک مواد افیونی توسط کلونیدین و آنتاگونیست های مواد افیونی انجام شده است. Blachley  و همکاران از اولین کسانی بودند که استفاده از بیهوشی را برای انسانی تر کردن فرآیند سم زدایی پیشنهاد کردند. این روش برای اولین بار توسط Loimer و همکاران با بیماران تحت بیهوشی و لوله گذاری بر اساس روش های سم زدایی سریع قبلی که توسط محققان دانشگاه ییل منتشر شده بود، توسعه داده شد. سم زدایی فوق سریع مواد افیونی از این پس UROD نامیده شد.  

موضوعات اساسی سم زدایی فوق سریع (UROD)

مفهوم موضوعات اساسی رایج در همه ی برنامه های سم زدایی فوق سریع، به شرح زیر است:
 • کوتاه کردن فرآیند سم زدایی به مدت زمان 8-6 ساعت با تسریع خروج پس از اجرای دستورالعمل های اجرایی. آنتاگونیست های مخدر تحت بیهوشی عمومی
 • کاهش آگاهی از ناراحتی فیزیکی با ارام بخش های عمیق
 • کوتاه کردن فاصله زمانی بین آخرین دوز اپیوئید بیمار و القاء او به نالترکسون اصلی.
مقدمه این مفهوم در تحقیقات حیوانی توسط راسموسن و همکارانش نشان داده شده است که پارامترهای الکتروفیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و رفتاری ترک مواد افیونی به اوج خود می رسد و در عرض 6 ساعت پس از تجویز دوز بالای آنتاگونیست های مواد افیونی به افراد دچار اعتیاد به مورفین، به سطح اولیه باز می گردد. تکنیک واقعی در انسان بدون مدل حیوانی معتبر، توسعه یافته و مورد استفاده قرار گرفته است تا پیامدهای بلندمدت یا اثربخشی آن را بررسی کند.
همان طور که توسط Spangel و همکارانش اشاره شد شواهدی وجود ندارد که یک آنتاگونیست مواد افیونی بتواند بازیایی هموستاز منطقی نوروبیو پس از ترک مواد افیونی را تسریع بخشد با این حال تداخل علائم ترک مشاهده شده پس از ترک مواد افیونی رسوب شده با نالوکسان تحت بیهوشی می تواند معکس کننده ی تعدیل دارویی بالقوه علائم ترک ناشی از داروهای بیهوشی تنها به طور موقت بیان را پنهان می کند.
بنابراین مشخص نیست که چگونه عوامل بیهوشی با بیان ترک تداخل دارند. یکی از توضیح‌ها این است که عوامل بیهوشی می‌توانند با گلوتامات تداخل داشته باشند که با بیش فعالی نورآدرنرژیک که تا حدی زمینه ساز علائم ترک است، مرتبط است. برای آگاهی کامل در این رابطه می توانید از مشاوره ترک اعتیاد راهنمایی بخواهید.  

اصطلاحات مهم سم زدایی

در بحث سم زدایی بدن اصطلاحاتی وجود دارد که احتمالا پس از مراجعه به مراکز ترک اعتیاد به مواد مخدر و یا رویارویی به هر طریق بااین تکنیک برای شما سوالاتی به وجود می آورد، جهت پاسخ برای رفع ابهامات خود بااین بخش همراه باشید.
مترادف سهم زدایی به کمک بیهوشی عبارتند از: سم زدایی سریع مواد افیونی، سم زدایی فوق سریع از مواد افیونی، سم زدایی مواد افیونی با کمک بیهوشی، سم زدایی سریع مواد افیونی تحت بیهوشی، آنتاگونیست اپیوئیدی (آنتاگونیست ضداپیوئیدی). یکی از دلایل گسترس این اصطلاحات این است که روش سم زدایی با کمک بیهوشی به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان یک علامت تجاری یا اختراع ثبت شده بود بنابراین سایر محققین مجبور شدند از نام های دیگری برای توصیف این روش استفاده کنند.
برخی از نویسندگان سعی کرده اند بین سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع با توجه به نیاز به بیهوشی یا آرام بخشی سنگین تمایز قائل شوند. روش‌ هایی که از بیهوشی یا آرام‌ بخشی سنگین در حین خروج سریع استفاده می‌کنند، سم‌زدایی فوق‌العاده سریع مواد افیونی نامیده می‌شوند.  

موارد منع مصرف از شیوه سم زدایی فوق سریع

اگرچه اعتیاد به خودی خود برای بدن هر فردی مضر بوده و تبعاتی به دنبال خواهد داشت اما برای ترک مواد افیونی و سم زدایی نیز باید به نکاتی توجه داشت که برای سلامتی بدن و کاهش خطرات و تبعات اعتیاد فرد بیمار مفید باشد.
 • بارداری
 • سابقه ی بیماری قلبی یا شواهدی مشابه در معاینه بالینی
 • نارسایی مزمن کلیوی
 • بیماری کبدی جبران نشده
 • وابستگی فعلی به بنزودیازپین ها، الکل، محرک ها
 • سابقه ی بیماری سایکوز یا روان پریشی
 روش سم زدایی فوق سریع مواد مخدر از بدن

مراحل انجام سم زدایی فوق سریع

جدای از معاینه ی فیزیکی دقیق، بررسی های توصیه شده عبارتند از :
 • هموگرام
 • نوارقلب
 • آزمایشات لازم برای رد بیماری هایی نظیر HIV/ HBV/ HCV
 • اشعه ایکس قفسه ی سینه
 • تست های عملکرد کبد و کلیه

1-پیش دارو

بلوک آگونیست آلفا-2 با دوز بالا به صورت تدریجی وارد می‌شود تا اثرات سیستمیک با کشیدن کاهش یابد. دکسمدیتومیدین را می توان به صورت داخل وریدی استفاده کرد زیرا انتخابی تر است، مدت اثر کوتاه تری دارد و نسبت به کلونیدین تیتراژ آن آسان تر است. داروهای ضد استفراغ (دروپریدول یا اندانسترون) به طور همزمان تجویز می شوند. اعتقاد بر این است که استفاده از بوپرنورفین به مدت 1 هفته قبل از UROD شدت سندرم ترک یا حالت های سخت بعد از ترک اعتیاد را کاهش می دهد

2-نظارت

نظارت کامل بیهوشی بر عملکردهای حیاتی مورد نیاز است. هنسل و همکاران از نظارت بر آستانه EEG برای تنظیم عمق بیهوشی با مزیت کاهش دوز کل پروپوفول، زمان رها شدن از بیهوشی و علائم قطع عینی استفاده کردند.

3- القا و نگهداری

بیهوشی با پروپوفول یا تیوپنتون القا می شود. سوکسینیل کولین یا میواکوریوم به عنوان شل کننده عضلانی استفاده می شود. نگهداری با انفوزیون حاوی ترکیبی از میدازولام و پروپوفول یا هر عامل استنشاقی که بیمار به آن وابسته نیست انجام می شود. اکثر مطالعات استفاده از پروپوفول را گزارش می کنند، اگرچه متوهگزیتال نیز استفاده شده است. دوز آزمایشی آنتاگونیست مواد افیونی با تزریق آمپول نالوکسان، نالترکسون یا نالمفن در نرمال سالین از طریق یک لوله به معده انجام می شود.
از آنجایی که پس از تجویز آنتاگونیست های مواد افیونی، تغییر حجم به داخل روده ها انتظار می رود، مقدار آزاد لاکتات رینگر برای حفظ تعادل مایع تزریق می شود. پس از آن، بیماران از نظر علائم ترک تحت نظر قرار می گیرند. علامت اصلی ترک تحت بیهوشی پیلوارکشن است زیرا سایر علائم با استفاده از آگونیست آلفا پنهان می شوند. بیهوشی تا زمانی ادامه می یابد که بیماران به دوز آنتاگونیست مواد افیونی پاسخ منفی دهند. این معمولاً 6 تا 8 ساعت است، اما در مورد بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون ممکن است طولانی‌تر باشد.

4-نظارت و ترخیص پس از عمل

سیاست معمول ترخیص بیمار در عرض 24 تا 36 ساعت است. با این حال، برخی از بیمارانی که همچنان از علائم پایدار شکایت دارند، ممکن است چند روز دیگر نگه داشته شوند و به صورت علامتی مدیریت شوند. قبل از ترخیص، معاینه کامل برای هر گونه عارضه بیهوشی، با علائم کشش و علائم روانپزشکی توصیه می شود. بیماران ممکن است در مرکز روانپزشکی بستری بمانند تا برنامه های پرهیز محور مراقبت های بعدی را آغاز کنند.  

عوارض UROD روش سم زدایی فوق سریع 

از عوارض UROD فقط چند مورد گزارش موجود است. از این رو، شیوع واقعی را نمی توان تخمین زد. علاوه بر این از آنجایی که این روش تجاری شده است، منافع شخصی ممکن است مانع گزارش کامل و دقیق عوارض شود. عوارض زیر پیش بینی می شود و در طول عمل مشاهده شده است:
 • زخم معده
 • واکنش های دارویی خاص
 • عوارض قلبی عروقی:شامل تحریک چشمی قلب، طولانی شدن QT و برادی کاردی، آریتمی قلب دوقلو، ترومبوز ورید ساب کلاوین جزئی
 • نارسایی کلیوی
 • عوارض روان پزشکی:شامل دیسفوری، دوره سایکوتیک که نیاز به هالوپریدول دارد. علائم خودکشی در روزهای پس از عمل
 • ادامه علائم ترک:بسیاری از بیماران همچنان علائم ترک متوسط ​​را تجربه می کنند.
 • استفراغ و اسهال: استفراغ و اسهال ویژگی های برجسته سندرم ترک هستند. بنابراین از داروهای ضد اسید و ضد استفراغ برای پیشگیری استفاده می شود. از تجویز رانیتیدین باید اجتناب شود زیرا ممکن است باعث تاکی کاردی، استفراغ، بی خوابی و افزایش آنزیم های کبدی در دوزهای بالاتر شود. هیپوفیز قدامی را مهار می کند، لوزالمعده را سرکوب می کند و در نتیجه ترشح اسید معده، سروتونین را مهار می کند که باعث کاهش تحرک دستگاه گوارش می شود. باید از مصرف لوپرامید اجتناب شود زیرا در گردش خون سیستمیک جذب می‌شود و ممکن است علائم با کشیدن پس از عمل را افزایش دهد. سفتریاکسون برای جلوگیری از عفونت بهتر است تجویز شود.
 روش سم زدایی فوق سریع مواد مخدر از بدن

بررس مزایا و معایب روش سم زدایی فوق سریع

بهتر است برای این که بتوانید تصمیم بگیرید که این روش برای شما بهتر است یا خیر با بخش انتهایی این مقاله همراه باشید.

1-مزایا

 •   اثربخشی کوتاه مدت این روش 100 درصد ادعا شده است. حتی اگر ادعای مربوط به این "100٪ اثربخشی" بحث برانگیز باشد با توجه به عوارضی که ممکن است بعضی از افراد از خود نشان دهند که البته همه گیر نیست اما این واقعیت باقی می ماند که همه بیمارانی که وارد درمان UROD می شوند، فرآیند سم زدایی را کامل می کنند.
 • تعداد بیشتری از بیماران وارد پروتکل‌های مدیریت طولانی‌مدت می‌شوند (معمولاً با درمان‌های نگهداری نالترکسون و درمان‌های روانی-اجتماعی) و بنابراین حداقل فرصتی برای پرهیز دارند.
 • این روش ممکن است مخصوصاً برای زیرمجموعه‌ای از بیمارانی که به دلیل ترس از انجام فرآیند دردناک سم‌زدایی مرسوم وارد درمان نمی‌شوند، مفید باشد. برای بیمارانی که تحت این فرآیند قرار می گیرند این امر انسانی تر می شود زیرا آن ها مجبور نیستند رنج و درد ناشی از روش های سم زدایی مرسوم را تحمل کنند. طبق یک مکتب فکری، اطمینان از حداقل رنج و تسکین درد، یکی از مسئولیت‌های پزشک است. برای آگاهی بیشتر درباره راه های درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

2-معایب

 • با توجه به این واقعیت که در روش سم زدایی فوق سریع عملاً هیچ ارتباطی با روش‌های سم‌زدایی استاندارد وجود ندارد، مهم‌ترین خطر مرگ و میر مرتبط با این روش است. با این حال، علاقه مندان ادعا می کنند که اگر بتوان چنین خطری را در سایر روش های مرتبط با تسکین درد انجام داد در این مورد نیز باید چنین خطری قابل توجیه باشد. این موضوع زمانی اهمیت ویژه ای پیدا می کند که به این واقعیت توجه شود که همیشه امکان چنین خطراتی در ترک اعتیاد و سم زدایی مخصوصا در ترک اعتیاد در خانه نیز وجود دارد.
 • هزینه بالای این روش یکی دیگر از معایب آن است. این پروسه مستلزم تنظیم گسترده، هماهنگی نزدیک بین خدمات روان پزشکی و بیهوشی و نظارت دقیق بعد از عمل است که به راحتی در دسترس نیست.
 •  شواهد روشنی وجود ندارد که این روش، برخلاف سم زدایی استاندارد منجر به میزان پرهیز بیشتر شود. توصیه می‌ شود  که هر روشی برای سم‌زدایی مواد افیونی تنها اولین قدم است و به خودی خود درمان مؤثری برای اعتیاد به مواد افیونی نیست.

نتیجه گیری

سم زدایی فوق سریع در تلاش است به نیازهای بیماران وابسته به انواع موادمخدر پاسخ دهد و گزینه های درمانی موجود را گسترش دهد. ارچه ظاهرا در برخی زمینه ها به لحاظ تعارض های اخلاقی به این درمان روی خوش نشان نمی دهند اما در مطالعات طولانی مدت یک سیر منطقی وجود دارد که تایید می کند استفاده از روشی که اثربخشی بیشتری نسبت به روش های سم زدایی قدیمی داشته و سرعت عمل بهتری نیز دارد منطقی تر است.
اگرچه سم‌زدایی سریع با استفاده از آنتاگونیست‌های اپیوئیدی همراه با آگونیست‌های آدرنرژیک alpha-2 عملی در نظر گرفته می‌شود رویکرد مدیریت شده با بیهوشی به عنوان تجربی در نظر گرفته می‌شود. برای به حداقل رساندن علائم ترک و عوارض جانبی مرتبط، استفاده از داروها را در طول عمل اصلاح کنید. علاوه بر این، دستورالعمل‌هایی برای راهنمایی پزشکان و مؤسسات در استفاده از این روش برای جلوگیری از هرگونه عمل غیراخلاقی مرتبط با آن و به حداکثر رساندن سودی که بیماران می‌توانند از این روش کسب کنند، باید تدوین شود.  

سخن پایانی

آن چه در این مقاله خواندید مطالعه ای کامل در مورد روش سم زدایی فوق سریع بود که امروزه شایع شده است البته به دلایلی که پیش تر گفته شد نظیرهزینه بر بودن این درمان و ناشناخته بودنش، اندکی واهمه در میان مردم برای انتخاب این روش سم زدایی وجود دارد اما با مشاوره روانشناسی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید ترس های خود را مدیریت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*