ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برخورد با شوهر بیکار


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با برخورد با شوهر بیکار پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برخورد با شوهر بیکار چگونه باید باشد؟ بیکاری معضلی است که در صورت رفع نشدن، نه تنها پیامدهای شدیدی مثل افسردگی، طلاق و خودکشی خواهد داشت، بلکه بر فرزندان و دیگر افراد جامعه نیز تاثیر منفی می‌گذارد. بیکاری برای مردان متاهل سخت‌تر بوده و آن‌ها را بیشتر در معرض آسیب‌های مختلف قرار می‌دهد. بیکاری و اعتیاد نیز رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند. زنان نقش بسیار مهمی در مدیریت شرایط و ترغیب مرد در یافتن شغل دارند اما متاسفانه بسیاری از خانم‌ها نحوه مدیریت و برخورد با بیکاری شوهرشان را نمی‌دانند و در نتیجه با مشکلاتی در زندگی مواجه می‌شوند. با آگاهی از روش‌های برخورد با شوهر بیکار می‌توانید این مشکل را برطرف کرده و شرایط خانواده را بهبود بخشید. مشاوره خانواده می تواند یکی از بهترین راهکارهای موثر در ارتقاء سطح دانش زناشویی و خانوادگی باشد. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

اولین قدم برای حل مشکل بیکاری شوهر چیست؟

اولین کاری که برای برخورد با شوهر بیکار باید بکنید این است که علت کار نکردن او را کشف کنید. برخی از دلایل بیکار بودن مرد به شرح زیر است:

1- پایین بودن احساس مسئولیت

2- تربیت نادرست خانواده و اشتباهات تربیتی والدین در تنبل کردن فرزندشان

3- ناتوانی در تحمل سختی‌ها

4- مشکلات اقتصادی و نبودن شرایط کار در حوزه تخصصی

5- غرور بیش از حد برای انجام کارهای ساده و کمال گرایی شغلی

6- شرایط خوب کاری زن و عدم رغبت مرد به کار کردن

7- اعتیاد به مواد مخدر
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه بیکاری و اعتیاد کلیک کنید.

تمام این شرایط و ده‌ها دلیل دیگر، همه باعث می‌شود که یک مرد بیکار مانده و حتی تلاشی برای کارکردن نکند. بنابراین اگر قصد کمک به شوهرتان را دارید، ابتدا باید دلیل بیکاری او را پیدا کرده و سعی کنید آن را برطرف کنید.

اینفوگرافیک برخورد با شوهر بیکار

 اینفوگرافیک برخورد با شوهر بیکار

برخورد با شوهر بیکار | چه حرف هایی را نباید به شوهر بیکار زد؟

نکته بسیار مهم این است که تا می‌توانید از تحقیر کردن شوهرتان دست بردارید. شاید شما متوجه نشوید، اما مردی که کار نمی‌کند، خودش به اندازه کافی احساس گناه دارد. شرایط بحرانی شوهرتان را درک کنید؛ مورد کلاهبرداری واقع شدن و یا ورشکستی، اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر کار فردی بیافتد. بنابراین اگر همسرتان تلاش می‌کند و باز هم بیکار است، حتما باید از او حمایت کرده تا با آرامش و بدون احساس گناه به جستجوی کار بپردازد. توجه داشته باشید مقایسه همسر با دیگران  (مستقیم یا غیر مستقیم)، به او آسیب زده و رابطه شما را سردتر می‌کند.

چگونه به شوهر بیکار را به کار ترغیب کنیم؟

بسیار مهم است که شما، همراه و همقدم همسرتان باشید. اگر همسرتان واقعا در تلاش است اما کاری پیدا نمی‌کند، باید با حمایت‌های خود، احساس سرشکستگی و کمبود‌های او را کاهش دهید و اجازه ندهید غــرور مردانه و شخصیتش جلوی خانواده‌اش تخریب شود. حفظ عزت نفس مردان با کار کردن شکل گرفته و تکمیل می‌شود. چون طبق عرف جامعه، اصطلاحا مردان نان آور اصلی خانواده هستند، بیکار بودن فشار روانی زیادی به آن‌ها وارد می‌کند. بنابراین همسران نباید فشاری اضافه بر فشار بیکاری باشند.
برخی از راهکارهای کمک به همسر بیکار به شرح زیر است:

1. به او در تامین هزینه ها کمک کنید

اگر می‌بینید که شوهرتان علی رغم تلاش کافی کار مناسبی پیدا نمی‌کند، بدون انتقال حس منفی، بخشی از هزینه‌های زندگی را تامین کنید. اما باید دقت داشته باشید که وظایف او را به عهده نگیرید. از آنجا که وظایف مرد در زندگی مشترک بسیار مهم است کمرنگ شدن نقش او در خانواده تاثیرات مخربی در پی خواهد داشت. بنابراین تا زمان یافتن شغل او شما کمی در تامین هزینه‌ها به او کمک کنید. ابا القاء حس مثبت اعلام کنید که این شرایط گذراست و خانواده را امیدوار نگه دارید.

2. بیکاری او را همه جا جار نزنید

سعی کنید برای حفظ شأن و شخصیت همسرتان، تا می‌توانید بیکاری او را پنهان نگه دارید. در صورتی که گذران زندگی اتفاق می‌افتد، از کسی درخواست کمک مالی نکنید. مراقب غرور همسرتان و حریم خصوصی زندگی خود باشید تا شرایط به مرور زمان برای شما بهتر شود.

3. برخورد با شوهر بیکار | هم سر باشید

همسر یعنی شریک زندگی، یعنی حامی و همقدم. کسی که باید در تمام شرایط سخت و آسان زندگی کنار همسرش باشد و از او حمایت کند. بسیار زیباست که در زندگی، روزهای سخت را تجربه کرده و با حــمایت از همسر در کنار هم با موفقیت از آن‌ها عبور کنید.
حمایت از همسر در سختی های زندگی مشترک، حس همدلی و صمیمیت بین زوجین را بیشتر کرده و الگوی رفتاری فوق العاده ای را برای کودکان ایجاد خواهد کرد.

4. به او در یافتن شغل کمک کنید

این کار را در نهایت احترام، با احساس خوب و با عشق برای او انجام دهید. رفتارتان به گونه ای نباشد که شوهرتان احساس کند از او خسته شده‌اید و می‌خواهید از شرش خلاص شوید. حمایت‌های عاطفی و جنسی خود را از او دریغ نکنید. سعی کنید مشکلات مالی در زندگی زناشویی را مدیریت کنید تا همسر شما فرصتی برای یافتن شغل داشته باشد. شما او را بخاطر پول یا کارش نخواسته اید، بنابراین نباید همه چیز تحت تاثیر بیکاری قرار بگیرد.

5. اگر فرزند دارید، آنها را با شرایط آشنا کنید

اگر فرزندان‌تان به سنی رسیده اند که کلام شما را بفهمند، حتما درباره شرایط مالی و روحی پدرشان به آن‌ها توضیح دهید و بخواهید که توقعات‌شان را کمی محدود کنند. آن‌ها را طوری تربیت کنید که در آینده نیز بتوانند این شرایط را برای خودشان تحمل نمایند.

6. برخورد با شوهر بیکار | کمک های تخصصی بگیرید

سعی کنید از کسانی که متولی کمک به افراد در این شرایط هستند کمک بخواهید. تاثیر مشکلات اقتصادی بر خانواده و بیکاری فشارهای روحی و روانی شدیدی به خانواده و مخصوصا شوهرتان وارد می‌کند، بنابراین کمک‌های متخصصین روانشناسی برای تحمل و غلبه بر این شرایط ضروری است. فراموش نکنید هزینه‌ای که برای این موضوع می‌دهید، جلوی بسیاری از هزینه‌های غیر قابل جبران بعدی را می‌گیرد. احتمال افسردگی در مردان در این شرایط بسیار زیاد است، او را درک کرده و سعی کنید با هم از این بحران عبور نمایید. در این صورت می‌توانید از اختلافات خانوادگی نیز جلوگیری کنید.

برخورد با شوهر بیکار | با شوهری که نمی خواهد کار کند چگونه برخورد کنیم؟

برخی مواقع مردان، بی هیچ دلیلی و صرفا بخاطر بی مسئولیتی یا مشکلاتی مثل اعتیاد کار نمی‌کنند و یا مدام از کاری به کار دیگر پریده و کارهایی می‌کنند که اصلا شغل محسوب نمی‌شود و لازم است در برابر این مردان سکوت نکرده و ناراحتی خود را محترمانه به او ابراز کنید. اگر صحبت و استدلالی دارد به او گوش داده و تا حد امکان درکش کنید. بی انصاف و پرتوقع نباشید و سعی کنید با کمک مشاوره خانواده، در افزایش مسئولیت پذیری او را یاری کنید.

شما به عنوان همسر باید تا می‌توانید برای کمک به شوهر بیکارتان تلاش کنید و اگر واقعا تلاش کردید و نتیجه‌ای نگرفتید، می‌توانید از راه‌های قانونی یا جدی‌تر با همسرتان برخورد کنید. مردی که توانایی تامین هزینه‌ها و امکانات حداقلی برای زندگی ندارد، نمی‌تواند همسر مناسبی برای شما باشد. پیشنهاد می کنیم مقاله نحوه برخورد با مردان بی مسئولیت را مطالعه فرمایید.

سخن آخر

مسائل مالی نقش بسیار مهمی در زندگی دارند و به همین دلیل بیکاری شوهر می‌تواند مشکلات اقتصادی و روحی فراوانی برای خانواده به همراه داشته باشد. مسلما وقتی که مرد به دلایل آزاردهنده‌ای همچون اعتیاد یا تنبلی کار نمی‌کند، شرایط سخت تر هم می‌شود. اما شما می‌توانید با کمک گرفتن از یک فرد متخصص، شرایط را بهبود بخشید و بهترین تصمیم را بگیرید. روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‌تان کنند. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*