ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قطع نشدن خونریزی قاعدگی چه دلیلی دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قطع نشدن خونریزی قاعدگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

قطع نشدن خونریزی قاعدگی یکی از دغدغه های بانوان می‌باشد که علاوه بر دردناک بودن، می‌تواند نشانه‌هایی از وجود مشکلاتی جدی باشد که با این علامت خود را نشان می‌دهد. قاعدگی و پریود مسئله‌ای عادی برای همه بانوان است که در پی آن مقداری خون از دست می‌دهند. این خونریزی‌ها به طور مرتب و در یک بازه زمانی مشخص اتفاق می‌افتد اما گاهی این نظم به هم می‌خورد که برای بسیاری از افراد نگران کننده است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

 

زمان طبیعی برای خونریزی قاعدگی

دختران پس از رسیدن به بلوغ، با پدیده‌ای به نام قاعدگی مواجه می‌شوند. قاعدگی یا پریود شدن در هر فرد به طور طبیعی از 3 تا 5 روز طول می‌کشد اما 2 تا 7 روز به طول انجامیدن آن نیز متعادل است و مشکلی وجود ندارد. سیکل پریود به روز اول دوره تا روز اول دوره بعدی گفته می‌شود که عموما باید 28 روزه باشد؛ اما بازه زمانی 21 تا 35 روزه آن هم طبیعی است و نگرانی در رابطه با آن وجود ندارد. اگر روزهای خونریزی بیشتر از 7 روز طول کشید و سیکل شما خیلی کمتر شد قطعا مشکلی وجود دارد که باید بررسی شود. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه چرخه قاعدگی کلیک کنید.

مطالعه مقاله ترک خود ارضایی پیشنهاد می شود.

اینفوگرافیک قطع نشدن خونریزی قاعدگی چه دلیلی دارد

اینفوگرافیک قطع نشدن خونریزی قاعدگی چه دلیلی دارد

آیا طولانی شدن و قطع نشدن خونریزی قاعدگی نگران کننده است؟

طولانی شدن و قطع نشدن خونریزی قاعدگی که باعث بروز اضطراب می شود، در بعضی موارد به دلایلی است که ممکن است در همه زنان اتفاق بیوفتد و هیچ نگرانی در رابطه با آن وجود نداشته باشد. با این حال می توانید برای کاهش اضطراب خود اطلاعات کافی درباره چرایی طولانی شدن خونریزی قاعدگی به دست آورید. برای کاهش اضطراب نیز مقاله درمان اضطراب را مطالعه کنید.
گاهی قطع نشدن خونریزی قاعدگی می‌تواند نشانه وجود مشکلی جدی و خطرناک باشد. بعد از این که خونریزی قاعدگی شما از همیشه بیشتر طول کشید بهتر است که به یک متخصص مراجعه کنید و از سلامت خود مطمئن شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی

منوراژی اصطلاح پزشکی برای دوره های قاعدگی با خونریزی غیر طبیعی شدید یا طولانی مدت است. اگرچه خونریزی شدید قاعدگی یک نگرانی رایج است، اما اکثر زنان از دست دادن خون را آنقدر شدید تجربه نمی کنند که به عنوان منوراژی تعریف شود. با منوراژی، نمی‌توانید فعالیت‌های معمول خود را در زمان قاعدگی انجام بدهید زیرا خونریزی و گرفتگی زیادی دارید. اگر به دلیل خونریزی شدید قاعدگی از وضعیت پیش آمده در سیکل های ماهیانه خود می ترسید، با پزشک صحبت کنید. درمان های موثر زیادی برای منوراژی وجود دارد.

علائم و نشانه های منوراژی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خیساندن یک یا چند نوار بهداشتی یا تامپون در هر ساعت برای چندین ساعت متوالی
نیاز به استفاده از محافظ بهداشتی مضاعف برای کنترل جریان قاعدگی
نیاز به بیدار شدن برای تغییر محافظ بهداشتی در طول شب
خونریزی بیش از یک هفته
عبور لخته های خون بزرگ تر از یک چهارم حجم همیشگی
محدود کردن فعالیت های روزانه به دلیل قاعدگی شدید
علائم کم خونی مانند خستگی، ضعفی یا تنگی نفس

مشکل تیروئید | قطع نشدن خونریزی قاعدگی چه دلیلی دارد؟

اگر تیروئید شما دچار مشکل شود و در عملکرد اختلال ایجاد شود هورمون‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تغییراتی که تیروئید بر روی هورمون انجام می‌دهد باعث می‌شود که خونریزی‌های شما در زمان پریود، کم و زیاد شود. کم‌کار شدن تیروئید مشکلی است که می‌تواند منجربه قطع نشدن خونریزی قاعدگی شود.

استفاده از قرص و دارو | قطع نشدن خونریزی قاعدگی چه دلیلی دارد؟

قرص‌هایی که برای جلوگیری از بارداری مصرف می‌شود می‌تواند باعث نامنظم شدن خونریزی شما بشود. این قرص‌ها که معروف‌ترین آن IUD است حاوی لوونورژسترول «هورمون پروژسترون» می‌باشد که می‌تواند میزان خون‌ریزی را تا حد زیادی افزایش دهد همچنین بسیاری از زوجین برای پیشگیری از بارداری بدون در نظر گرفتن عوارضی که ممکن است به وجود آید قرص اورژانسی مصرف می کنند که باعث بهم ریختگی هورمون‌های بدن زن می شود و دگرگونی‌هایی در خلق و عملکرد جنسی او به وجود می آورد. برای آگاهی بیشتر می توانید مقاله عوارض قرص اورژانسی را مطالعه کنید.

بیماری در اثر رابطه جنسی

بیماری های جنسی هیچ نشانه‌ای ندارند و تشخیص‌ آن ها به راحتی صورت نمی‌گیرد و تا حدودی تا زمانی که علائمی بروز ندهند غیرممکن است. اگر خونریزی شما مخصوصا بعد از رابطه جنسی افزایش پیدا کرد و منجر به قطع نشدن خونریزی قاعدگی شد، ممکن است دچار دو بیماری سوزاک یا کلامیدیا شده باشید که هر دو بیماری های مقاربتی هستند. این بیماری‌ها باعث التهاب دهانه رحم می‌شوند و در نتیجه عاملی برای قطع نشدن خونریزی قاعدگی می‌باشند. برای آشنایی کامل با بیماری سوزاک کلیک کنید.

تخمدان پلی کیستیک

وجود هورمون مردانه در خانوم‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن سندرم پلی‌کیستیک باشد. هورمون تستوسترون از عملکرد و واکنش طبیعی استروژن جلوگیری و مشکلات خونریزی را ایجاد می‌کند. این تاثیر می‌تواند منجر به قطع نشدن خونریزی قاعدگی و حتی باعث قاعدگی دیرترشود. در این صورت حتی بیرون از زمان پریود هم لکه‌بینی اتفاق می‌افتد.
برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی استفاده کنید.

رابطه جنسی نامتعادل

اگر که یک رابطه جنسی نامتعادل و سخت را داشته باشید قطعا قاعدگی بعد از آن دشوار است و می‌تواند میزان خونریزی شما را سنگین‌ترکند ومنجر به قطع نشدن خونریزی قاعدگی شود. برای کسب اطلاعات در این زمینه میتوانید به مقاله آموزش سکس مراجعه کنید.

سرطان رحم

گاهی خونریزی زیاد می‌تواند نشانه وجود سرطان رحم و قسمت‌های مختلف آن باشد. البته احتمال این علت بسیار کم است.

غده های دیواره رحم

غده‌ها و پولیپ‌هایی که بسیار کوچک هستند و بدخیم نمی باشند می‌توانند باعث قطع نشدن خون‌ریزی قاعدگی شوند. غده‌های رحمی بیشتر در سن بارداری که هورمون‌ها در سطح بالایی قرار می گیرند به وجود می‌آیند.

درمان های خانگی هنگام قطع نشدن خونریزی قاعدگی

بسیاری از روش‌های خانگی وجود دارند که می‌توانند به خوبی خونریزی در زمان قاعدگی را تنظیم کنند و باعث به موقع قطع شدن آن شود که به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

زنجبیل : روزی 3 بار دمنوش زنجبیل با آب.

دارچین: دارچین را در چای خود بریزید یا این که چوب آن را در آب خیس کنید و روزی 3 قطره از آن را بخورید.

دانه گشنیز: 20 گرم دانه گشنیز را در 200 میلی لیتر آب بجوشانید.

چای آویشن: با آب چند برگ آویشن که جوشیده است چای دم کنید.

غذاهای دارای منیزیم : کمبود منیزیم در بدن شما می‌تواند باعث افزایش خونریزی بشود. تا می‌توانید از غذاهایی مثل کدو تنبل، دانه هندوانه، کنجد و غذاهایی که سرشار از منیزیم هستند استفاده کنید.

امگا 3: محصولات حیوانی و بیشتر غذاهای دریایی و روغن‌های گیاهی سرشار از امگا هستند و خونریزی را کنترل می‌کنند.

درمان های پزشکی هنگام قطع نشدن خونریزی قاعدگی

اگر وضعیت خونریزی شما خیلی غیر‌عادی شده و دیگر قابل تحمل نیست حتما باید به سراغ پزشک بروید و از درمان‌های او استفاده کنید. اول از همه باید آزمایش‌های لازم را انجام دهید تا علت این مشکل مشخص شود و سپس به تشخیص پزشک، بیماری خود را درمان کنید. روش‌های پزشکی شامل موارد زیر می شود:

هیستروکتومی: در این روش پزشک تشخیص می‌دهد که برای بهبودی باید جراحی شوید و رحم شما را خارج کند.

از بین بردن آندومتر: پوشش سطحی رحم را می‌سوزاند و از بین می‌برد که خونریزی را کنترل کند.

دو روش بالا باتوجه به این که چه شرایطی دارید و می خواهید در آینده باردار شوید یا نه انجام می‌شود. به دلیل این که این درمان‌ها موجب ناباروری می‌شوند به هیچ وجه برای کسانی که می‌خواهند در آینده باردار شوند توصیه نمی‌شود.

دارو درمانی: در دارو درمانی با توجه به مشکلی که برای شما به وجود آمده و با توجه به شرایط شما، به تشخیص پرشک دارو تجویز می‌شود که هورمون ها را متعادل می‌کند. این متعادل کردن خونریزی را به اندازه عادی آن بازمی‌گرداند.

خطرات تغییر دادن عمدی طول دوره قاعدگی

دلایل پزشکی وجود دارد  مبنی بر اینکه توصیه نمی شود خونریزی قاعدگی را متوقف کنید یا آن را بدون نشانه پزشکی خاص طولانی کنید. در اینجا هفت دلیل برای این عدم توصیه وجود دارد:

1. فرآیند بیولوژیکی طبیعی: قاعدگی یک فرآیند بیولوژیکی طبیعی است که به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی رخ می دهد. شامل ریزش دیواره رحم برای آمادگی برای بارداری احتمالی است. به طور کلی آن را سالم و برای سلامت باروری ضروری می دانند. دستگاری این زمان باعث از ریتم خارج شدن عملکردهای باروری می شود.

2. تعادل هورمونی: قاعدگی با تعادل هورمونی ظریف در بدن تنظیم می شود. قطع یا طولانی شدن چرخه قاعدگی بدون نیاز پزشکی می تواند این تعادل را مختل کند و به طور بالقوه منجر به عدم تعادل یا بی نظمی هورمونی شود.

3. مشکلات زمینه ای بالقوه: خونریزی قاعدگی به عنوان شاخصی از سلامت کلی باروری عمل می کند. چرخه های قاعدگی منظم با الگوهای خونریزی طبیعی می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد دستگاه تناسلی ارائه دهد. طولانی شدن یا توقف قاعدگی ممکن است مسائل زمینه‌ای که نیاز به مراقبت پزشکی دارند، مانند اختلالات هورمونی یا ناهنجاری‌های رحمی را پنهان نگاه دارد.

4. افزایش خطر عوارض: تغییر چرخه طبیعی قاعدگی می تواند خطر عوارض را افزایش دهد. به عنوان مثال، استفاده طولانی مدت از برخی داروها یا مداخلات برای توقف یا به تاخیر انداختن قاعدگی(مانند داروهای ضد بارداری هورمونی یا استفاده مداوم از قرص ها) ممکن است خطر لخته شدن خون، عدم تعادل هورمونی یا سایر عوارض جانبی را افزایش دهد.

5. اختلال در باروری: تمدید یا سرکوب خونریزی قاعدگی برای یک دوره طولانی ممکن است با باروری تداخل داشته باشد. تخمک گذاری که بخشی از چرخه قاعدگی است، ممکن است سرکوب یا مختل شود و بر توانایی فرد برای باردار شدن در صورت تمایل تأثیر بگذارد.

6. تأثیر روانی و عاطفی: قاعدگی بخشی طبیعی از زندگی بسیاری از افراد است و تغییر یا توقف آن بدون نیاز پزشکی می تواند پیامدهای روانی و عاطفی داشته باشد. ممکن است باعث ناراحتی، اضطراب یا احساس قطع ارتباط با بدن فرد شود.

7. عدم وجود اندیکاسیون پزشکی: در اکثر موارد، هیچ نشانه یا نیاز پزشکی برای توقف یا طولانی شدن خونریزی قاعدگی وجود ندارد. قاعدگی یک عملکرد سالم بدن است و تداخل با آن باید تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی به دلایل پزشکی خاص، مانند مدیریت برخی شرایط پزشکی مانند خونریزی شدید قاعدگی یا اندومتریوز انجام شود.

سوالات متداول درباره قطع نشدن خونریزی قاعدگی

پریودم طولانی شده قبلا روزهای آخر فقط لکه بینی بود اما جدیدا خون تازه خارج میشه. علت چیه ؟

فرآیندهای بدنی و هورمونی دچار تغییر شده است. در اینجا شدت و مدل خونریزی تغییر می‌کند و کاهش می‌یابد اما درست در زمانی که فکر کردید قاعدگی تمام شده با همان شدت روزهای اول خونریزی شروع می‌شود.

می تونه دلیل قطع نشدن خونریزی قاعدگی سقط جنین باشه ؟

در اثر سقط جنین هم مدت زمان خونریزی افزایش پیدا می‌کند. مخصوصا اگر سقط جنین در روزهای اولیه بارداری اتفاق بیوفتد. اما باید در مدت زمان دو دوره پریودی کاملا خونریزی به حالت اولیه بازگردد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*