ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احساسات ناخوشایند | انواع احساس منفی و راه های کنترل آنها

آیا احساسات ناخوشایند را می شناسید و می دانید چطور باید با آن ها مقابله کنید؟ احساسات بخشی از مقوله انسان بودن است. تمام انسان های زنده با احساسات پیچیده و گاها ناخوشایند درگیر می شوند. احساسات ناخوشایند می تواند مشکلات روحی و جسمی متعددی را برای شما ایجاد کند و حتی گاهی توان زندگی کردن را از شما بگیرند. شناخت انواع احساسات به خصوص احساسات ناخوشایند قدم مهمی است که می توانید برای زندگی بهتر بردارید. شناخت احساسات به شما کمک می کند خودتان را بهتر بشناسید و یا به زبان دیگر به خودشناسی و خودآگاهی برسید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

تماس با مشاوراحساسات چیست؟

احساسات جز جدایی ناپذیر زندگی انسان هستند. بدون احساس زندگی برای هر فردی سخت و حتی غیرممکن می شود. احتمالا شما هم مانند هر شخص دیگری با مقوله احساسات آشنا هستید اما زمانی که این سوال مطرح می شود که احساسات چیست؟ شاید به سختی بتوانید به آن پاسخ دهید. تعریف مفاهیم غیر مادی در علم روانشناسی بسیار سخت تر از مفاهیم مادی است به همین دلیل تعاریف متفاوتی برای مقوله احساسات وجود دارد. احساس در لغت به معنی آگاهی و درک است. به طور کلی احساسات یک مقوله پیچیده روانشناختی است که در واکنش به یک محرک خاص ایجاد می شود. مثلا شما در مواجهه با یک حیوان وحشی دچار احساس ترس می شوید. بعضی از احساسات نمود بیرونی دارند و بر رفتار تاثیر میگذارند. مثلا احساس ترس شدید ممکن است به رفتار فرار یا بیهوشی بیانجامد. احساسات متفاوت بر مغز و وضعیت جسمانی انسان نیز تاثیر می گذارند.

انواع احساسات

دسته بندی های متفاوتی از انواع احساسات وجود دارد. اما در یک دسته بندی کلی می توان احساسات را به دو دسته احساسات خوشایند و ناخوشایند تقسیم کرد. این دسته بندی بر اساس تجربیاتی است که انسان ها پس از مواجهه با یک احساس از سر می گذرانند.
  • احساسات خوشایند: احساساتی که تاثیر مثبتی بر مغز و جسم انسان دارند. برخی از احساسات خوشایند عبارتند از: عشق، احترام، امید، لذت، آرامش، امنی، صمیمیت، انگیزه، محبت، اعتماد به نفس، رضایت، جرئت، احساس دوست داشتنی بودن و...
  • احساسات ناخوشایند: احساساتی که تاثیر منفی ای بر ذهن و وضعیت فیزیولوژیک می گذارنند. برخی از احساسات ناخوشایند عبارتند از: درد، ترس، غم، دلتنگی، خشم، گرانی، حسادت، احساس گناه، خجالت، خودکم بینی، ضعف، سردرگمی و... 

احساسات اصلی

روانشناسان معتقدند که انسان ها چهار نوع احساس پایه دارند. این احساسات از کودکی شکل می گیرند و باعث بقای انسان می شوند. براساس نظریات روانشناسی باقی احساسات ترکیبی از این چهار احساس اصلی هستند. این چهار احساس عبارتند از: ترس، غم، خشم و شادی. اگر به رفتار یک نوزاد چند ماهه دقت کنید این احساسات را درون او مشاهده می کنید. مثلا یک نوزاد زمانی که شیر می خورد احساس رضایت دارد و ممکن است لبخند بزند. همین نوزاد زمانی که گرسنه باشد خشمگین می شود و جیغ میزند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی کودک کلیک کنید. بیشتر انسان ها برای توصیف احساسات خود از احساسات اصلی استفاده می کنند. مثلا ممکن است مشاهده کنید که یک بزرگسال می گوید از اخراج شدن می ترسم یا اگر اخراج بشوم غمگین خواهم شد. از بین این 4 نوع احساس تنها احساس شادی یک احساس خوشایند است و باقی احساسات در دسته احساسات ناخوشایند قرار می گیرند.
احساسات اصلی

تاثیر نگرش بر احساسات

احتمالا برای شما هم جالب باشد که بدانید نگرش انسان بر نوع احساسی که تجربه می کند تاثیر گزار است. این یعنی دو نفر با دو نگرش متفاوت می توانند نسبت به یک موضوع واحد احساسات متفاوتی داشته باشند. برای مثال یک شخص خوش بین وقتی در خیابان در حال راه رفتن است و یک آجر جلوی پایش می افتد به این فکر می کند که خوش شانس بوده اما یک شخص بدبین در چنین شرایطی احساس بدبختی و بدشانسی می کند. هرچقدر روحیه بهتری داشته باشید و روی تقویت احساسات مثبت تر درخود کار کنید، نسبت به اتفاقات متفاوت نیز احساسات بهتری خواهید داشت.  

احساسات ناخوشایند

در ادامه با به بررسی برخی از احساسات ناخوشایند می پردازیم. آشنایی با این احساسات به شما کمک می کند راحت تر با آن ها کنار بیایید.

1-احساس غم

احساس غم یکی از مهم ترین احساسات ناخوشایند انسانی و یکی از احساسات اصلی انسان است. همه افراد ممکن است در یک دوره کوتاه یا طولانی با احساس غم درگیر شوند. احساس غم می تواند احساسات ناخوشایند دیگری مانند خودکم بینی، حقارت، بی میلی و بی انگیزگی را به وجود بیاورد. غم تاثیرات منفی زیادی بر انسان دارد. اگر احساس غم به صورت طولانی ادامه دار شده و درمان نشود به افسردگی و دیگر اختلالات روانی منجر می شود. غم ریشه های متفاوتی دارد. برخی از افراد غمگین می شوند چون با یک رویداد دردناک مواجه شده اند و برخی دیگر غمگین می شوند ون دچار مشکلات فیزیولوژیک شده اند. غم معمولا با رفتار هایی نظیر گریه کردن، انزواطلبی، سکوت و خستگی نمود پیدا می کند.

2-احساس ترس

احساس ترس گرچه یک احساس ناخوشایند است اما باعث بقای انسان می شود. اگر احساس ترس وجود نداشت انسان توسط حیوانات وحشی، ارتفاع و خطرات دیگر به راحتی کشته می شدند. احساس ترس در مواجهه با محرک های ترسناک و ناگهانی ایجاد می شود. طولانی شدن احساس ترس نیز می تواند برای شما خطرآفرین باشد. اگر شما در یک دوره طولانی احساس ترس را تجربه کرده باشید ممکن است به اختلالات اضطرابی و استرس مداوم دچار شوید. ترس نشانه های جسمانی متفاوتی دارد. برخی از این نشانه ها عبارتند از: تند شدن ضربان قلب، تنفس سریع، گشاد شدن مردمک چشم ها، فرار، لرزش اندام، جیغ کشیدن یا میخکوب شدن، انقباض و سفتی عضلات.

3-احساس خشم

خشم یکی از احساسات اصلی و ناخوشایند انسان است که می تواند قدرت فکر کردن و تصمیم گیری منطقی را از افراد بگیرد. خشم به دلایل متفاوتی ایجاد می شود اما یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن خشم عدم احساس ناامنی است. ترس و غم نیز می تواند باعث خشم شود. مثلا اگر شما در یک رابطه آسیب

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*