ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عمل زیبایی واژن | آشنایی با انواع روش های زیبا سازی واژن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عمل زیبایی واژن زنان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عمل زیبایی واژن زنان چیست؟ جراحی زیبایی ناحیه ی تناسلی زنان شامل طیف وسیعی از روش های انجام شده بر روی دستگاه تناسلی زنان است تا ظاهر و یا عملکرد زیبایی آن را تغییر دهد. روش ها معمولاً بر اساس ساختار آناتومیکی تحت تغییر طبقه بندی می شوند. در این مقاله برخی از انواع این جراحی ها بررسی می شود. برای آشنایی بیشتر با انواع عمل زیبایی واژن از مشاوره جنسی تلفنی راهنمایی بخواهید.  
 

تماس با مشاور

                                            

روش های مختلف عمل زیبایی واژن خانم ها

ولووپلاستی به بزرگ شدن یا بیشتر موارد کاهش اندام تناسلی خارجی زن اشاره دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. لابیاپلاستی: افزایش یا کاهش لبیای کوچک، یا به طور معمول لابیا های بزرگ. این ممکن است شامل برش مستقیم لبه لابیا، برداشتن تکه ای از آن یا روش های اپیتلیزاسیون برای کاهش اندازه و حفظ لبه لابیا ها باشد.
 2. هایمنوپلاستی یا (تجدید حیات) ترمیم بکارت دست نخورده: هایمنوپلاستی یا ترمیم بکارت توسط پزشکان متخصص یا ماما صورت می گیرد. در این عمل بکارت دختران که بر اساس حادثه یا تجاوز جنسی از بین رفته باشد ترمیم می شود.
 3. پرینوپلاستی (ترمیم طول پرینه): پرینه قسمتی است که بافت بین مقعد و واژن نامیده می شود. در پرینوپلاستی این قسمت را ترمیم می کنند یا اندازه ی آن را تغییر می دهند. اگر بر اثر زایمان طبیعی یا تکرار رابطه های جنسی مقعدی قسمت پرینه تغییر شکل داده باشد؛ با جراحی توسط پزشک می توان زیبایی را به دستگاه تناسلی زنان برگرداند.
 4. هودوپلاستی کلیتورال: در این روش کلاهک جلوی کلیتوریس خانم ها که شکل و حالت خوبی ندارد توسط جراح شکل زیبا به خود میگیرد. در این جراحی پوست تیره یا چین خورده کلاهک کلیتوریس درمان می شود.
 5. لیپوپلاستی ولوار: حذف چربی از مونس پوبیس گفته می شود. در این روش چربی های اضافی در اطراف واژن برداشته می شود.

1-اهداف عمل زیبایی واژن

واژینوپلاستی به تغییر اندام تناسلی داخلی زن اشاره دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. سفت شدن واژن با جراحی: اگر در طول دفعات مکرر رابطه جنسی، واژن شل شده باشد و انقباض خود را از دست داده باشد با جراحی می توان واژن را سفت کرد.
 2. جوانسازی واژن با لیزر: یک روش درمانی است که برای سفت شدن واژن با استفاده از لیزر درمانی به کار برده می شود.
 3. تقویت نقطه ی : G (G-shot): شامل تزریق چربی اتولوگ، کلاژن یا تزریق های مختلف پرکننده به نقطه G که از پیش محلش تعیین شده است.
 4. ارگاسم شات (O-Shot):یک روش درمانی است که در آن محتویات خون خود بیمار به منظور ایجاد التهاب و ترمیم بافت به داخل کلیتوریس و دیواره ی بالای واژن تزریق می شود.
 5. لازم به ذکر است که بسیاری از این تکنیک ها به دلیل فقدان روش های استاندارد شده مبتنی بر شواهد، بین پزشکان بسیار متفاوت است.
 6. برگشت یا ترمیم دستگاه تناسلی، برش و ضربه به ناحیه تناسلی زنان
 7. ترمیم ناهنجاری های مادرزادی عمده و مشکل ادراری، مانند آمیختگی لابیا، هرمافرودیسم یا زائدگی واژن (عدم وجود واژن).
 8. درمان مشکل غول پیکر موضعی واژن (لب های کوچک هیپرتروفیک) که باعث اختلال عملکرد قابل توجهی می شود، جایی که درمان های غیر جراحی شکست خورده است. برای آشنایی با نشانه های واژن سالم کلیک کنید.

2-دلایل

جراحی زیبایی ناحیه تناسلی زنان به دلایل مختلف ممکن است انجام شود که به طور کلی می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد:

 • دلایل زیبایی: برای کاهش نارضایتی مربوط به ناهنجاری واقعی یا درک شده از آناتومی تناسلی
 • دلایل روانشناختی: برای رفع خجالت، عزت نفس پایین، اضطراب، بازدارندگی در روابط یا عادی تر بودن
 • دلایل عملکردی: برای کاهش درد یا تداخل در رابطه جنسی، ناراحتی هنگام ورزش یا پوشیدن لباس تنگ یا عفونت های مزمن مرتبط با بهداشت واژن. توجه داشته باشید که دلایل عملکردی خاصی نیز ممکن است از نظر پزشکی نشان داده شود.
 • تا زمانی که شواهدی در مورد اثر بخشی و خطرات موجود در اختیار همگان قرار نگیرد، بسیاری از ارگان های حرفه ای از جمله پزشکان زنان و زایمان از جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان که از نظر پزشکی مشخص نشده است استفاده نمی کنند. آن ها در عوض از تکنیک های مختلفی از جمله لیزر واژینال جوان سازی، هایمنوپلاستی و تقویت نقطه ی G، برای جلوگیری از آسیب های غیر ضروری استفاده می کنند. به طور خاص، آن ها توصیه می کنند که این روش ها نباید در کودکان انجام شود.

عمل زیبایی واژن
3-چه کسانی جراحی زیبایی اندام تناسلی زن انجام می دهند؟

 • شیوع ولووپلاستی در دو دهه گذشته به طور چشم گیری افزایش یافته است، به ویژه در کشورهای پر درآمد غربی. بیشترین شیوع عمل های زیبایی واژن در زنان 25 تا 34 ساله (32.6 درصد)، و در سنین 35 تا 44 سال (25.8 درصد) و در سنین 15 تا 24 سال (25.3 درصد) است. احتمال عمل ولووپلاستی با تعداد فرزندان خانم ها متناسب است: 68.7٪ هرگز زایمان نکرده اند، 15.1٪ یک بچه داشته اند، 10.8٪ دو نوزاد و 5.4٪ سه فرزند به دنیا آورده اند.
 • زنانی که تحت جراحی ولووپلاستی قرار می گیرند، بیشتر از سایر افراد (1.7) تحت عمل های زیبایی قبلی (10.1) قرار گرفته اند.
 • زنانی که قبلا جراحی ولووپلاستی انجام داده اند به طور قابل توجهی بیشتر از سزارین انتخابی (20) نسبت به جمعیت عمومی (11) عمل می کنند.

4-توسط چه کسی انجام می شود؟

جراحی زیبایی ناحیه تناسلی زنان ممکن است توسط افراد دارای مدرک پزشکی انجام شود زیرا نیازی به آموزش رسمی نیست. با این حال، اغلب توسط:

 • متخصصین زنان و زایمان
 • جراحان پلاستیک
 • جراحان زیبایی؛ پزشکان عمومی یا جراحان غیر متخصص (از جمله متخصصین پوست)، با آموزش های اضافی در زمینه روش های زیبایی
 • متخصصان اورولوژی

در کشور، تقریبا نیمی از تمام روش های جراحی ولووپلاستی توسط متخصصین زنان و یک سوم توسط جراحان پلاستیک انجام می شود.

5-عوارض جراحی زیبایی دستگاه تناسلی زنان چیست؟

تعداد کمی از مطالعات میزان رضایت، ایمنی و عوارض طولانی مدت را برای روش های جراحی زیبایی اندام تناسلی زنان نشان داده اند. خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از:

 • خطرات و عوارض جراحی، تورم، کبودی، خونریزی، درد
 • بی دقتی (عفونت زخم و یا شکستگی ساختار دستگاه تناسلی)
 • آلودینیا (افزایش حساسیت بافت ها به محرک های دردناک) به دلیل برداشتن بیش از حد بافت
 • آسیب عصبی و در نتیجه کاهش حساسیت تناسلی
 • تغییر رنگ دائمی (رنگدانه یا التهاب پس از جراحی)
 • کاهش یافتن میزان کارآیی
 • دیسپارونیا (مقاربت دردناک)
 • چسبندگی و ایجاد اسکار
 • عدم تشخیص بیماری التهابی پوست که بر بهبود تأثیر می گذارد
 • ایجاد زخم و اسکالوپ در لبه لب
 • علائم دستگاه ادراری، از جمله بی اختیاری ادرار
 • اختلال عملکرد کف لگن
 • عوارض هنگام تولد، مانند پارگی بافت اسکار در هنگام زایمان طبیعی
 • نتیجه زیبایی مطابق انتظار بیمار یا شریک زندگی او نیست
 • ناراحتی روانی

با وجود این که جراحی پلاستیک بسیار رایج است، افراد کمی در مورد لابیاپلاستی شنیده اند. ممکن است این نام را شنیده باشید اما نمی دانید که این نام چیست و کدام قسمت از بدن درگیر است.  

عمل زیبایی واژن | لابیاپلاستی چیست؟

در جستجوی گوگل ممکن است واژه های دیگری مانند جوان سازی واژن یا زیبا سازی واژن ارائه شود، با این حال، هدف از این مقاله این است که ابتدا لابیاپلاستی را از سایر انواع زیبا سازی های واژن متمایز کرده، سپس به شما در مورد عمل لابیاپلاستی واقعی اطلاعاتی دهد.
زیبا سازی واژن یک اصطلاح گسترده است که شامل تعداد زیادی از گزینه ها برای این حوزه رو به رشد مراقبت های بهداشتی انتخابی است. تقریباً هر ماه دستگاه ها و روش های درمانی جدیدی وارد بازار می شوند، زیرا اکثر زنان بیشتر از این روش ها استفاده می کنند. درمان های زیبا سازی واژن معمولاً شامل دستگاه های انرژی مانند لیزر، فرکانس رادیویی و سونوگرافی می باشد. اکثر روش های زیبا سازی واژن از نوعی انرژی برای انجام بی شمار پیامد ها مانند سفت شدن واژن، کاهش بی اختیاری و از بین بردن خشکی واژن در رابطه استفاده می کنند.
با این حال، سازمان FDA اخیراً بیانیه ای در مورد این نوع درمان ها منتشر کرده و توضیح داده است که نظریات برخی از تولید کنندگان این دستگاه ها با ادعا های بالینی این دستگاه ها کاملاً شفاف و یکسان نیستند.
تفاوت اصلی بین لابیاپلاستی و درمان دیگر تحت زیبا سازی واژن این است که لابیاپلاستی یک عمل جراحی است. روش لابیاپلاستی با هدف کاهش اندازه لابیا مینورا (بافت های داخلی دستگاه تناسلی زن) انجام می شود تا با لب های بزرگ (قسمت بیرونی دستگاه تناسلی زن) هم تراز شود. این روش شامل استفاده از چندین روش مختلف جراحی بسته به وضعیت خاص بیمار است. هیچ وسیله ی انرژی مورد نیاز برای جراحی لابیاپلاستی وجود ندارد و شما با جراح پلاستیک خود برای تعیین اهداف جراحی خود مشورت خواهید کرد.

1-دلایل لابیاپلاستی

دلایل زیادی برای بزرگ شدن لب های دستگاه تناسلی خانم ها وجود دارد. از جمله زایمان، افزایش سن، فعالیت جنسی و ژنتیک. زنان به دلایل مختلف جراحی را انتخاب می کنند. اول، چندین مزیت عملکردی هنگام انتخاب یک جراحی لابیاپلاستی وجود دارد. بسیاری از زنانی که از بزرگ شدن لابیا های تناسلی خود رنج می برند، در ورزش، بهداشت، عفونت های مجاری ادراری، فعالیت جنسی و سایر فعالیت های بدنی دچار مشکل می شوند.
علاوه بر این، با روند رو به افزایش پوشیدن شلوار یوگا یا جذب، شلوار ورزشی و لباس شنا (مایو)، بزرگ شدن لابیا های دستگاه تناسلی زنان می تواند پوشیدن چنین لباس هایی را برایشان دشوار کند. با این حال، اکثر بیماران زن هنگام ارتباط عاشقانه با شریک خود احساس می کنند که بسیار خجالت زده هستند. این دلایل دیگری است که زنان هنگام انتخاب جراحی لابیاپلاستی به آن توجه می کنند. در این رابطه مطالعه مقاله اشتباهات زنان در استفاده از لباس زیر پیشنهاد می شود.

2-روش های لابیاپلاستی

در ابتدا، یک روش واحد برای لابیاپلاستی وجود داشت و هم چنین بسیار محبوب بود. با تغییر زمان و پیشرفت در تکنیک ها، چندین تکنیک تکامل یافته به وجود آمده است. برخی از آن ها به شرح زیر است:

 • روش کوتاه کردن: این تکنیک اصلی است و انجام آن طبیعی ترین است. هم چنین این روش پر کاربردترین تکنیکی است که توسط جراحان استفاده می شود. در این روش، قسمت اضافی لب های کوچک برداشته می شود و بخیه زده می شود تا با لب های بزرگ متقارن باشد.
 • روش برش دادن: در این روش، یک برش ضخامت جزئی از ضخیم ترین قسمت لب های کوچک برداشته می شود. زیر مخاط (بافت لایه زیر غشای مخاطی) باید با برداشتن ضخامت جزئی دست نخورده باقی بماند. این روش بعد از عمل نیز ظاهر طبیعی واژن را حفظ می کند و لبه های چروکیده را حفظ می کند.
 • چندین روش دیگر برای کاهش لب های کوچک وجود دارد و همه این تکنیک ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند. اگر در حال انجام جراحی لابیاپلاستی هستید، کلید اطمینان از نتایج مناسب این است که مطمئن شوید به جراح پلاستیک دارای مجوز تخصصی در این روش مراجعه می کنید. در این رابطه مطالعه مقاله انواع واژن پیشنهاد می شود.

3-مراقبت های بعد از جراحی

لابیاپلاستی یک عمل سرپایی است. این روش را می توان در عرض یک ساعت به صورت جداگانه یا با سایر جراحی های زیبایی انجام داد. بسته به برنامه درمانی مورد بحث با جراح پلاستیک، می توان آن را تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.ناحیه تناسلی زنان بسیار حساس است و به طور کلی نیاز به مراقبت مناسب دارد. بنابراین، هنگام انجام روشی مانند لابیاپلاستی، برخی دستورالعمل های بعد از عمل وجود دارد که باید قبل از انجام عمل از آن ها آگاه باشید. 
شما باید از دوش گرفتن طولانی مدت اجتناب کنید و هر بار پس از شستن واژن آن را خشک کنید. آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط جراح باید برای کاهش درد و التهاب مصرف شود، که ممکن است بعد از عمل وجود داشته باشد تا زمانی که جراح پلاستیک به شما اجازه نداده باشد، باید از دوچرخه سواری، دویدن و سایر فعالیت های بدنی اجتناب کرد. بازگشت زود هنگام به فعالیت ها می تواند بر زخم فشار وارد کند و بی جهت روند بهبود را به تاخیر بیاندازد. نباید لباس های تنگ یا لباس زیر بپوشید زیرا باعث اصطکاک روی زخم می شوند. هم چنین، شما باید حداقل چهار هفته از رابطه جنسی خودداری کنید.  
عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن | واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی (هم چنین به عنوان کولپورافی خلفی شناخته می شود) روشی است که برای سفت شدن واژن طراحی شده است. جایگزین آن سفت شدن واژن از طریق گرم کردن بافت ها با امواج رادیویی یا لیزر است. بیمارانی که سستی واژن قابل توجهی دارند ممکن است از این درمان ها سود نبرند و کاندیدای بهتری برای سفت کردن جراحی با واژینوپلاستی باشند.
پس از زایمان، زنان ممکن است از سستی واژن شکایت کنند که در نتیجه کشش بافت ها و جدا شدن ماهیچه ها ایجاد می شود. گاهی اوقات تا حدی که تامپون از واژن می افتد و هم چنین می تواند به اضطراب عملکرد جنسی کمک کند. واژینوپلاستی عضلات جدا شده را به هم نزدیک می کند و پوست مخاط اضافی از پشت واژن برداشته می شود. هم چنین پوست خارجی را می توان برای زیبایی بیشتر از بین برد.

1-روش جراحی واژینوپلاستی

در حالی که می توان واژینوپلاستی را با بی حسی موضعی انجام داد، بسیاری ترجیح می دهند که تحت بیهوشی عمومی انجام شود. از بیماران خواسته می شود قبل از عمل، آمادگی روده را انجام دهند. پس از تعیین میزان سفت شدن، یک قسمت شکل پای مشخص می شود تا پوست اضافی که باید از داخل واژن برداشته شود را مشخص کند. در زیر پوست، بافت ها با بخیه های محکم سفت می شوند. پس از سفت شدن کانال واژن، پوست مخاط بخیه بسته می شود. اگر پوست خارجی وجود دارد که بیرون زده است، می توان آن را برای نتیجه زیبایی بیشتر نیز کاهش داد. خطرات ناشی از جراحی واژینوپلاستی شامل عفونت، خونریزی، درد و عوارض نادر است.

2-نحوه ی آماده شدن برای جراحی زیبایی واژن

در حالی که دستگاه تناسلی هر زنی متفاوت است و اهداف مختلف این روش ها متفاوت است، نتیجه مورد نظر این جراحی ها مشابه است:

 • سفت کردن واژن برای بازگرداندن آن به همان اندازه قبل از زایمان
 • بهبود ظاهر لابیا ها می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس شود
 • ورزش می تواند راحت تر شود
 • افزایش حساسیت در هنگام مقاربت جنسی
 • بهبود درک خود و عزت نفس می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد

لازم به ذکر است که در حالی که درست است که بافت های واژن می توانند کشیده شوند، مانند آن چه در هنگام زایمان تجربه می شود، سفت کردن بافت واژن به تنهایی باعث افزایش پاسخ جنسی نمی شود. در واقع، افزایش حساسیت جنسی تضمینی خودکار برای لذت بیشتر نیست و در عوض می تواند منجر به حساسیت و درد بیش از حد شود.
آمادگی برای جراحی بستگی به نوع جراحی انجام شده و نیاز های بازسازی یا جوان سازی دارد. پزشک چندین توصیه ارائه می دهد که باید قبل از عمل جراحی رعایت کنید و در اکثر جراحی ها رایج است.

3-بهبودی پس از جراحی واژینوپلاستی

بیماران ممکن است یک تا دو هفته زمان برای استراحت داشته باشند. آن ها ممکن است در چند روز اول احساس درد شدیدی داشته باشند و برای هشت هفته از تامپون یا رابطه جنسی استفاده نشود. بسته به میزان سفت شدن انجام شده، ممکن است به برخی از بیماران توصیه شود که از گشاد کننده های واژن استفاده کنند. این روش معمولاً منجر به تنگ شدن کانال واژن می شود که می تواند به افزایش رضایت جنسی کمک کند. برای رفع ابهامات و پاسخ به سوالات خود در این زمینه از مشاوره روانشناسی راهنمایی بخواهید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*