ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بوی بد واژن | علل و درمان بوی بد واژن


 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بوی بد واژن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

بوی بد واژن می‌تواند تاثیرات نامطلوبی در خود فرد و روابط زناشویی آن ها داشته باشد. واژن نیز همچون بسیاری از اندام های بدن بوی مخصوص به خود را دارد و اجتناب از این بو ممکن نیست. تحقیقات نشان داده است که بوی واژن ناشی از هورمون هایی است که جاذبه جنسی را افزایش می‌دهند. اما برخی مواقع بوی واژن بسیار شدید می‌شود و باعث ناراحتی و آزردگی فرد و اطرافیان او می‌شود. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بوی بد واژن می‌توان به بهداشت شخصی، پوشش، تغذیه و غیره اشاره کرد. برای درمان و از بین بردن بوی واژن باید از نوع و علت آن آگاهی داشته باشید. برای کسب آگاهی بیشتر میتوانید به مقاله مشاوره جنسی مراجعه کنید.

تماس با مشاور

شناسایی بوی بد واژن

شناسایی بوی خوش یا ناخوشایند واژن می تواند ذهنی باشد زیرا درک هر فرد از بو می تواند متفاوت باشد. با این حال، تغییرات در بوی واژن گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد. در اینجا پنج راه برای شناسایی تغییرات در بوی واژن وجود دارد:

 1. به بو توجه کنید: یک واژن سالم معمولاً بوی ملایم و کمی مشک‌دار دارد. بوی نامطبوع یا متعفن، مانند بوی تند ماهی، ممکن است نشان دهنده عفونت یا مشکل دیگری باشد.
 2. تغییرات بو را مشاهده کنید: اگر متوجه تغییر ناگهانی بوی واژن خود شدید، مهم است که به آن توجه داشته باشید. هرگونه تغییر قابل توجه یا مداوم به ویژه اگر با علائم دیگری مانند خارش، ترشح یا ناراحتی همراه باشد ممکن است نشان دهنده عفونت یا عدم تعادل پی اچ واژن باشد.
 3. مراقب ترشحات غیر معمول باشید: تغییرات در بوی واژن اغلب با تغییرات ترشحات واژن همزمان است. ترشح بیش از حد، تغییر رنگ یا بدبو می تواند نشانه عفونت باشد و باید توسط یک متخصص ارزیابی شود.
 4. ارزیابی علائم مرتبط: بوی واژن به تنهایی ممکن است همیشه نشان دهنده یک مشکل نباشد. با این حال، اگر علائم دیگری مانند خارش، سوزش، درد در حین رابطه جنسی یا ناراحتی در هنگام ادرار را تجربه کردید، مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
 5. به غریزه خود اعتماد کنید: اگر در مورد بوی واژن خود نگرانی دارید، به غریزه خود اعتماد کنید و به دنبال راهنمایی های حرفه ای باشید. برای جلوگیری از عوارض، بهتر است هر مشکل احتمالی را زودتر برطرف کنید.

بوی بد واژن انواع مختلفی دارد و هر یک از این بوها بیانگر مشکلات خاصی می‌باشند. انواع بوی بد واژن عبارت است از:

اینفوگرافیک بوی بد واژن

اینفوگرافیک بوی بد واژن

بوی بد واژن و انواع آن

بوی ماهی: رشد بیش از حد برخی باکتری ها در ناحیه واژن، باعث بروز عفونت می‌شود. مشکل واژینوز باکتریال از شایع ترین دلایل عفونت و بوی بد واژن در زنان 15 تا 44 ساله می‌باشد. دلیل ایجاد واژینوز به طور دقیق مشخص نیست. البته این مشکل خطر زیادی ندارد و با دارو و به راحتی قابل درمان می‌باشد. مشکل واژینوز با داروهای بدون نسخه نیز قابل درمان است اما توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کرده تا از نوع مشکل و درمان آن مطمئن شوید. برای پیشگیری از واژینوز باکتریال روش هایی وجود دارد که عبارتند از:

 • -از دوش واژینال استفاده نکنید چرا که باعث به هم خودرن تعادل PH در واژن می‌شود.
 • از محصولات معطر بهداشتی همچون نوار بهداشتی و تامپون معطر استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث تحریک واژن و ایجاد عفونت بشود.
 • از رابطه جنسی پرخطر خودداری کنید. البته واژینوز باکتریال یک بیماری مقاربتی نیست اما رابطه جنسی پرخطر و برقراری رابطه با شریک های جنسی متعدد باعث به هم خوردن تعادل در ناحیه واژن می‌شود و مشکل به وجود می‌آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر بوی بدن در جذابیت جنسی کلیک کنید.

بوی مخمر

بسیاری از عفونت های قارچی، بوی زیادی ندارند اما با ترشحات پنیری و غلیظی همراه هستند که بویی شبیه به مخمر و آبجو می‌دهد. از نشانه های مبتلا شدن به عفونت مهبلی می‌توان به خارش اطراف واژن، قرمزی اطراف واژن و احساس درد بعد از ادرار اشاره کرد. عفونت قارچی در زنان مبتلا به دیابت شایع تر است چرا که قارچ با قند تغذیه می‌شود و در ترشحات افراد دیابتی نیز، قند و گلوکز بیشتری وجود دارد. در صورت مشاهده این مشکل و علائم آن به پزشک مراجعه کرده تا با تجویز دارو، عفونت برطرف شود. برای پیشگیری ازعفونت قارچی راه های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

 • خودداری از مصرف محصولات بهداشتی معطر
 • رابطه جنسی دهانی با افرادی که دچار برفک در ناحیه دهان هستند، احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می‌دهد.
 • پس از دستشویی و حمام، بدن و لباس زیر خود را خشک کرده چرا که قارچ ها در نواحی مرطوب بیشتر رشد می‌کنند.
 • به صورت بی رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید. چرا که مصرف اشتباه دارو منجر به از بین رفتن باکتری های مفید در رشد و تکثیر قارچ در واژن می‌شود.

بوی کپک زدگی

فعالیت بدنی و تعریق زیاد باعث می‌شود که بویی شبیه به کپک و ماندگی در ناحیه واژن به وجود بیاید. لباس های ورزشی پلاستیکی و نایلونی باعث می‌شود که عرق در منافذ لباس بماند و بوی عرق در ناحیه واژن شدیدتر شود. توصیه می‌شود که بلافاصله بعد از فعالیت و عرق کردن، لباس زیر خود را عوض کرده و در صورت امکان دوش بگیرید. همچنین سعی کنید که تا حد امکان از لباس زیرهای نخی و نازک استفاده کنید.

بوی گندیدگی | از نگران کننده ترین بوهای بد واژن

گندیدگی یکی از خطرناک ترین و نگران کننده ترین بوهایی است که افراد باید به آن توجه کنند. دلیل بوی گندیدگی، رشد زیاد از حد باکتری ها در یک محیط بسته و محدود می‌باشد. برای مثال تامپونی که چندین ساعت یا چندین روز در واژن مانده است، بوی گندیدگی می‌گیرد. در صورتی که تامپون برای مدت زیادی داخل واژن بماند، اختمال سندروم شوک سمی را افزایش می‌دهد. این سندروم بسیار خطرناک است و ممکن است که خطر مرگ به همراه داشته باشد. در صورتی که تامپون چندین روز در واژن باقی مانده است و نشانه هایی همچون درد، تب و حالت تهوع دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه انواع اختلالات جنسی کلیک کنید.

بوی فلز

ممکن است که در برخی مواقع، واژن بوی فلز بدهد. در زمان های پریودی، امکان دارد که ترشحات خونی PH واژن را تغییر دهند. این تغییر باعث به وجود آمدن بویی شبیه به مس در واژن می‌شود. برای از بین بردن بوی مس، ناحیه آلت تناسلی را با صابون بشویید. البته بهتر است که در این کار زیاده روی نکنید چرا که شستشوی زیاد و به خصوص با محصولات عطری، تعادل PH را در واژن به هم می‌زند.

بوی وایتکس

یکی دیگر از بوهای بد واژن، بوی وایتکس و ماده شیمیایی می‌باشد. امکان دارد که این بو به دلیل بوی ادرار در واژن به وجود بیاید. در صورتی که بدن بدون آب یا در اصطلاح دی هیدراته باشد، این بو تشدید می‌شود. ارتباط جنسی و استفاده از اسپرم کش ها و روان کننده ها نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن این بو بشود. در صورت بروز این بو، چند روز صبر کنید و اگر بو از بین نرفت به پزشک زنان مراجعه کنید.

بوی شیرینی

بوی شیرین در واژن به معنی رژیم غذایی ناسالم می‌باشد و لازم است که رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. مصرف برخی از غذاها همچون مرکبات، سیرو مارچوبه باعث بروز این مشکل می‌شود. وجود این بو حتما باید مورد پیگیری قرار بگیرد اما نگران کننده نیست و با مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب بهبود می‌یابد.

راه‌های پیشگیری از بوی بد واژن

همان طور که گفته شد راه هایی برای کنترل و پیشگیری از بوی بد واژن وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

رعایت بهداشت شخصی

عدم رعایت بهداشت، تاثیر بسیار زیادی بر بوی بد در واژن دارد. برای حفظ بهداشت شخصی به موارد زیر توجه کنید

 • لباس زیر خود را هر روز عوض کنید. در صورتی که این امکان وجود ندارد، بعد از هر بار مرطوب شدن و کثیف شدن لباس زیر، آن را عوض کنید.
 • لباس زیر خود را با مواد شوینده ملایم و ترجیحا بدون بو بشورید.
 • پس از ورزش و فعالیت زیاد دوش بگیرید.
 • بعد از آمیزش جنسی، حتما ادرار کنید.
 • پس از هربار دستشویی رفتن، بدن خود را با دستمال خشک کنید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عفونت واژن کلیک کنید.

توجه به محصولات قاعدگی باعث کمک به از بین بردن بوی بد واژن

ممکن است که بوی بدن در زمان پریودی افزایش پیدا کند. برخی از محصولات بهداشتی قاعدگی، این بوی بد را تشدید می‌کنند. برای کاهش بوی بد ناشی از محصولات بهداشتی، به موارد زیر توجه کنید.

 • از خیس شدن و مرطوب شدن نوار بهداشتی خودداری کنید.
 • برای مدت طولانی از یک نوار بهداشتی استفاده نکنید و به سرعت نوار را عوض کنید
 • محصولات بهداشتی داخلی همچون فنجان قاعدگی نیز در کاهش بوی بد موثر هستند.

آمیزش جنسی

بوی بد برای برخی از زنان پس از آمیزش جنسی تشدید می‌شود که ممکن است نشانه عفونت های باکتریایی و قارچی باشد. برای کاهش بوی بد ناشی از آمیزش جنسی، به موارد زیر توجه کنید.

 • برای جلوگیری از ترکیب مایع منی و ترشحات واژنی، از کاندوم استفاده کنید.
 • پس از آمیزش جنسی از دوش واژینال استفاده نکنید و واژن را تنها با آب بشویید.
 • از روان کننده‌های عطری استفاده نکنید.

لباس و پوشش

برخی از لباس ها باعث اسیر شدن قطرات عرق، سلول های مرده پوست، ترشحات واژنی و غیره در بافت لباس می‌شوند. از انواع این پوشش ها می‌توان به لباس زیرهای تنگ و چسبان و لباس های پلاستیکی اشاره کرد. این گونه لباس ها را کنار بگذارید و لباس های نخی و راحتی بپوشید که به گردش هوا کمک کنند. لباس زیرهای نخی، رطوبت را جذب نمی‌کنند و باکتری و بوی بد در واژن ایجاد نمی‌شود.

رژیم غذایی مناسب عاملی برای از بین بردن بوی بد واژن

با توجه به تأثیر تغذیه بر بوی واژن، آنچه می خورید می تواند به طور غیرمستقیم بر بوی واژن شما تأثیر بگذارد اما این یک علت مستقیم نیست. یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و چربی های سالم است می تواند از سلامت کلی از جمله سلامت واژن حمایت کند. با این حال، شواهد علمی محدودی وجود دارد که مستقیماً غذاهای خاص را با بوی واژن مرتبط می کند. 

به طور مثال تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاده از حد غذاهای شیرین باعث ایجاد بوی نامطبوع در واژن می‌شود. غذاهای تند و موادی همچون پیاز و قهوه نیز بر بوی ترشحات واژنی تاثیرگذار هستند. مواد غذایی همچون کرفس، سیب و هندوانه در کاهش بوی نامطبوع تاثیر مثبت دارند. هیدراته ماندن مناسب می تواند به حفظ تعادل مایعات در بدن شما از جمله ترشحات واژن کمک کند. نوشیدن مقدار کافی آب می تواند به مرطوب نگه داشتن ناحیه واژن کمک کند و ممکن است به بوی سالم کمک کند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*