ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کمبود ویتامین آ (A) در کودکان چه علائمی دارد؟

کمبود ویتامین A در کودکان یکی از مسائل بسیار مهمی است که نادیده‌گیری آن می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در بینایی کودک، بروز نواقصی در سیستم ایمنی، سوخت و ساز بدن و سلامت پوست شود. علل مختلفی می‌توانند در کمبود این ویتامین در بدن نقش داشته باشند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به کمبود ویتامین A در شیر مادر و تغذیه نشدن کودک از غذاهای سرشار از ویتامین اشاره کرد. باید توجه داشته باشید که مصرف هر ویتامینی باید براساس میزان معین شده باشد چراکه مصرف بیش از حد آن نیز می‌تواند مشکلاتی را برای کودکان به وجود آورد. در این راه با مصرف مواد غذایی گوناگون می‌توان به جبران ویتامین A در بدن کودک کمک کرد. ما در ادامه این مقاله تلاش کرده‌ایم تا  در مورد علل، پیامدها و راهکارهای حل مشکل کمبود ویتامین A در کودکان اطلاعات بیشتری فراهم کنیم. چنانچه در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می توانید از طریق مشورت با پزشک متخصص و یا مشاوران کودک، سطح آگاهی خود را افزایش داده و نگرانی خود را برطرف نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

 تماس با مشاور

کمبود ویتامین A در کودکان | کودکان روزانه باید چقدر ویتامین A دریافت کنند؟

اینکه کودکان باید روزانه چه مقدار از این ویتامین را مصرف کنند می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد. با این حال یک استاندارد کلی برای کودکان در سنین مختلف تعریف شده است که به شرح زیر می‌باشد.

- برای کودکان زیر 3 سال دریافت روزانه 300 میکروگرم از این ویتامین به عنوان سطح بهینه شناخته می‌شود.

- برای کودکان 4 تا 8 سال دریافت روزانه 400 میکروگرم ویتامین A توصیه می‌شود.

- برای کودکان 8 تا 14 سال دریافت روزانه 600 میکروگرم از این ویتامین برای تداوم رشد و سلامت ضروری است.

باید در نظر داشت که تغــذیه سالم می تواند در تامین ویتامین های مورد نظر بسیار موثر باشد.

 

اینفوگرافیک کمبود ویتامین آ (A) در کودکان

اینفوگرافیک کمبود ویتامین آ (A) در کودکان

کمبود ویتامین A در کودکان و علائم آن

در صورتی که کودکان نتوانند مقادیر توصیه شده ویتامین A را در طول روز دریافت کنند دچار مشکلات مرتبط با کمبود این ویتامین می‌شوند که از جمله علائم آن باید به موارد زیر اشاره کرد.

- ناتوانی چشم‌های کودک برای سازگاری با تاریکی که در نهایت می‌تواند به شب کوری منجر شود. البته باید در نظر داشت که شب کوری جزء بیــماری های ناشی از ازدواج فامیلی نیز می باشد و امکان بروز در چنینی شرایطی را دارد.

- خشکی چشم و بروز مشکلات مرتبط با قرنیه

- خشکی پوست نواحی مختلف بدن کودک

- بروز نقص ایمنی در کودک که می‌تواند منجر به مشکلات دستگاه گوارشی و دستگاه تنفسی شود.

- عقب ماندگی رشد در کودکان و تاخیر در رشــد کودک

 

اهمیت مصرف ویتامین A برای کودکان

نبود مقادیر کافی ویتامین A در بدن کودک یکی از مشکلاتی است که پدر و مادرها باید در مورد آن هشیار باشند. چراکه پژوهش‌ها نشان می‌دهند دریافت بسیار کم این ویتامین می‌تواند در بروز نقایص بینایی در کودک تأثیرگذار باشد. همچنین بررسی‌های طولانی مدت نشان می‌دهند کمبود این ویتامین به مرور زمان می‌تواند روند رشد کودکان را نیز تحت تأثیر قرار داده و مشکلاتی در وزن گیری، رشد قد و سلامت بافت‌های بدن آن‌ها ایجاد نماید و از علل کم وزنــی کودک به شمار آید.

علاوه بر این‌ها به طور کلی نقص ویتامین A، در همه سنین می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی شده، سوخت و ساز بدن را تحت تأثیر قرار دهد و سلامت پوست را به خطر بیندازد. در نتیجه با در نظر گرفتن همه این پیامدها بسیار اهمیت دارد که از میزان کافی این ویتامین در بدن ف

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*