ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | درمان خانگی و غذاهای مفید

کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا ارتباطی مستقیم دارند. گاهی ممکن است فرد به دلیل نشستن در وضعیتی که فشار زیادی به اعصاب وارد می کند یا جریان خون را کاهش می دهد، در  پاهای خود دچار بی حسی شود. با این حال، بی‌حسی طولانی‌مدت یا بدون دلیل ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد. بی حسی طولانی مدت یا احساس سوزن سوزن شدن در پاها ممکن است به دلیل شرایطی مانند ام اس، دیابت، بیماری شریان محیطی یا فیبرومیالژیا باشد. این احساس ممکن است در کل ساق پا، زیر زانو یا در نواحی مختلف پا احساس شود. در این مقاله، به برخی از دلایلی که باعث می‌شود فرد دچار بی‌حسی در دست و پاها شود، همراه با علائم و درمان‌ها می‌پردازیم.  

تماس با مشاور


علل بی حسی در دست و پاها

روی هم زدن پاها برای مدت طولانی ممکن است باعث بی حسی و گزگز در پاها و پاها شود. اغلب، پاهای یک فرد به دلیل وضعیت بدنش به طور موقت بی حس می شود. با این حال، بی حسی مزمن یا طولانی مدت در پاها تقریباً همیشه نشانه یک بیماری زمینه ای است. شرایط مرتبط با بی حسی پا و ساق پا عبارتند از:

1-وضعیت بدن

عادات وضعیتی که به اعصاب فشار وارد می کنند یا جریان خون را در اندام تحتانی کاهش می دهند، شایع ترین علت بی حسی موقت در پاها و پاها هستند. بسیاری از مردم می گویند پای آنها به خواب رفته است و اصطلاح پزشکی خواب رفتگی گذرا (موقت) است. عاداتی که باعث به خواب رفتن پاها و پاها می شود عبارتند از:
 • روی هم زدن پاها برای مدت طولانی
 • نشستن یا زانو زدن برای مدت طولانی
 • روی پا نشستن
 • پوشیدن شلوار، جوراب یا کفش خیلی تنگ

2-دیابت

برخی از افراد مبتلا به دیابت یا قند خون دچار نوعی آسیب عصبی به نام نوروپاتی دیابتی می شوند. نوروپاتی دیابتی می تواند باعث بی حسی، سوزن سوزن شدن و درد در پاها و در صورت شدید شدن پاها شود.

3-مشکلات کمر و سیاتیک

مشکلات در قسمت پایین کمر، مانند شکستگی یا بیرون زدگی دیسک های ستون فقرات، می تواند باعث فشرده شدن اعصابی شود که به پاها می رود و منجر به بی حسی یا اختلالات حسی می شود.سیاتیک نام تحریک عصب سیاتیک است که از قسمت پایین کمر تا پاها امتداد دارد. اگر این عصب تحریک یا فشرده شود، فرد ممکن است در پاها یا پاهای خود بی حسی یا گزگز را تجربه کند. صدمات وارده به نیم تنه، ستون فقرات، باسن، ساق پا، مچ پا و پاها می تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث بی حس شدن پاها و پاها شود.

4-سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال زمانی اتفاق می‌افتد که عصبی که از پشت ساق پا و در امتداد داخل مچ پا و داخل پا می‌گذرد، فشرده، فشرده یا آسیب ببیند.تونل تارسال فضای باریکی در قسمت داخلی مچ پا است. افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال معمولاً در مچ پا، پاشنه و پا احساس بی‌حسی، سوزش، سوزن سوزن شدن  و درد تیر کشیدن دارند.

5-بیماری شریان محیطی

بیماری شریان محیطی (PAD) باعث باریک شدن شریان‌های خون محیطی در پاها، بازوها و معده می‌شود و میزان خونی که می‌توانند پمپاژ کنند و جریان خون را کاهش می‌دهد. پاها یکی از شایع ترین قسمت های بدن هستند که تحت تاثیر PAD قرار می گیرند. اکثر افراد مبتلا به PAD هنگام راه رفتن یا رفتن به طبقه بالا، درد و گرفتگی در پاها و باسن خود را تجربه می کنند. برخی از افراد مبتلا به PAD نیز بی حسی و ضعف پا را تجربه می کنند.علائم PAD معمولاً پس از چند دقیقه استراحت از بین می رود.

6-تومورها یا سایر رشدهای غیر طبیعی

تومورها، کیست ها، آبسه ها و ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) می توانند بر مغز، نخاع یا هر بخشی از پاها و پاها فشار وارد کنند. این فشار می تواند جریان خون را در پاها و پاها محدود کند و باعث بی حسی شود. در این رابطه مطالعه مقاله علت خواب رفتن دست و پا در خواب پیشنهاد می شود.

7-مصرف الکل

سموم موجود در الکل می تواند باعث آسیب عصبی شود که با بی حسی به خصوص در پاها همراه است.مصرف مزمن یا بیش از حد الکل نیز می تواند منجر به آسیب عصبی شود که باعث بی حسی می شود. این نوع آسیب عصبی با کاهش سطح ویتامین های B مانند B-1 (تیامین)، B-9 (فولات) و B-12 مرتبط است که در اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می شود.

8-فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن یا طولانی مدت است که باعث درد، درد و حساسیت بدن می شود. برخی از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نیز دچار بی حسی و گزگز در دست ها و پاها می شوند.اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژیا علائم مختلفی از جمله:
 • سفتی و درد بدون دلیل مشخص، به خصوص در صبح یا بعد از خواب
 • خستگی مزمن
 • مشکلات حافظه و مشکل در تفکر واضح، که گاهی اوقات فیبرو-مه نامیده می شود
 • سندرم پای بی قرار
تقریباً همه افراد مبتلا به فیبرومیالژیا حداقل به مدت 3 ماه در هر بار علائم را در بیش از یک قسمت از بدن خود تجربه می کنند. اگر بی حسی در پاها و پاها با علائم دیگری همراه نباشد یا طولانی مدت نباشد، بعید است که ناشی از فیبرومیالژیا باشد.

9-بیماری ام اس

افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری ام اس (MS) آسیب عصبی حسی را تجربه می کنند که می تواند باعث بی حسی در ناحیه کوچکی از بدن یا کل اندام آنها شود. اگرچه بی‌حسی مرتبط با ام‌اس اغلب فقط برای مدت کوتاهی طول می‌کشد، اما می‌تواند آنقدر طول بکشد که ناتوان کننده شود.

10-استوکس و مینی سکته مغزی

سکته‌های مغزی یا سکته‌های کوچک می‌توانند باعث آسیب مغزی شوند که ممکن است بر نحوه تفسیر و پردازش سیگنال‌های عصبی توسط ذهن تأثیر بگذارد. سکته مغزی یا مینی سکته گاهی اوقات می تواند باعث بی حسی موقت یا طولانی مدت در قسمت هایی از بدن شود.

11علل عصبی بی حسی دست و پا

خواب رفتگی مزمن می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری عصبی زمینه‌ای یا آسیب عصب تروماتیک باشد مانند:
 • اختلالات سیستم عصبی مرکزی
 • سکته مغزی و حملات ایسکمیک گذرا (سکته های کوچک)
 • اسکلروز چندگانه
 • میلیت عرضی
 • آنسفالیت
 • تومورها یا ضایعات عروقی که به مغز یا نخاع فشار می آورند
 • سندرم های گیر افتادن عصبی، مانند سندرم تونل کارپال. برای آگاهی بیشتر در این زمینه با مشاوره تلفنی فردی تماس بگیرید.

12-کمبود ویتامین و مواد معدنی

بی حسی و خواب رفتن یا سوزن سوزن شدن دست و پا، علت های مختلفی دارد. یکی از این علت ها می تواند کمبود مواذ مغذی و ویتامین ها باشد. کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی نیز ممکن است باعث خواب رفتگی شود.
 • کمبود ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)
 • کمبود ویتامین B12 (اسید پانتوتنیک) که می تواند منجر به کم خونی شود که یکی از دلایل خواب رفتگی است.
 • کمبود ویتامین E
 • کمبود کلسیم (هیپوکلسمی)
 • کمبود منیزیم (هیپومنیزیمی). در این رابطه می توانید با مشاوره تغذیه مشورت کنید.
 کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا

درمان بی حسی و خواب رفتن دست و پا

بی حسی در پاها و پاها ممکن است با احساس سوزن سوزن شدن یا خارش همراه باشد. بی حسی تنها یکی از علائم متعدد مرتبط با بی حسی موقت و مزمن است. بسیاری از افراد با بی حسی در پاها و پاهای خود علائم دیگری را به طور همزمان یا متناوب تجربه می کنند، مانند مور مور، سوزش، قلقلک دادن،خارش، احساس خزیدن زیر پوست مواجه هستند. درمان مناسب برای بی حسی پاها و پاها کاملاً به علت آن بستگی دارد.

دارو

گزینه های پزشکی برای بی حسی طولانی مدت در پاها و پاها عبارتند از:
 • داروهای ضد افسردگی برخی از داروهای ضد افسردگی مانند دولوکستین و میلناسیپران برای درمان فیبرومیالژیا تایید شده اند.
 • کورتیکواستروئیدها برخی از کورتیکواستروئیدها می توانند به کاهش التهاب مزمن و بی حسی مرتبط با بیماری هایی مانند ام اس کمک کنند.
 • داروی گاباپنتین و پره گابالین. داروهایی که سیگنال‌های عصبی را مسدود یا تغییر می‌دهند ممکن است به کاهش بی‌حسی مرتبط با شرایطی مانند فیبرومیالژیا، ام‌اس و نوروپاتی دیابتی کمک کنند.

درمان های خانگی

درمان های خانگی که ممکن است به رفع بی حسی ناراحت کننده در پاها و پاها کمک کند عبارتند از:
 • استراحت: بسیاری از شرایطی که باعث بی حسی پا و پا می شوند، مانند فشار عصبی، با استراحت بهبود می یابند.
 • یخ: یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند که می تواند به اعصاب فشار وارد کند. کمپرس سرد یا کیسه های یخ پیچیده شده را به مدت 15 دقیقه هر بار چند بار در روز روی پاها و پاهای بی حس کنید.
 • حرارت:گرما گاهی اوقات می تواند به شل شدن عضلات سفت، درد یا منقبض که می تواند به اعصاب فشار وارد کند و باعث بی حسی شود، کمک کند. با این حال، از گرم شدن بیش از حد پاها و پاهای بی حس خودداری کنید، زیرا ممکن است التهاب را بدتر کند و باعث درد و بی حسی شود.
 • ماساژ: ماساژ پاها و پاهای بی‌حس به بهبود جریان خون کمک می‌کند و ممکن است علائم را کاهش دهد.
 • ورزش:  فقدان ورزش مناسب می تواند قلب و رگ های خونی را ضعیف کند و توانایی پمپاژ خون به اندام های تحتانی را کاهش دهد. فعالیت هایی مانند یوگا، پیلاتس و تای چی می توانند جریان خون را تقویت کرده و التهاب یا درد مزمن را کاهش دهند.
 • دستگاه های پشتیبانی بریس ها و کفش های طراحی شده مخصوص می توانند به کاهش فشار عصبی ناشی از شرایطی مانند آسیب، سندرم تونل تارسال یا صافی کف پا کمک کنند.
 • حمام نمک اپسوم نمک اپسوم حاوی منیزیم است، ترکیبی که برای افزایش جریان خون و گردش خون شناخته شده است. نمک اپسوم برای خرید آنلاین در دسترس است.
 • تکنیک های ذهنی و کاهش استرس افراد مبتلا به بیماری هایی که باعث بی حسی مزمن می شوند، مانند ام اس و فیبرومیالژیا، باید سعی کنند بر این واقعیت تمرکز کنند که دوره های بی حسی اغلب کوتاه مدت هستند و خود به خود از بین می روند. استرس همچنین علائم اختلالات سیستم عصبی مرکزی را بدتر می کند.
 • یک تغذیه سالم و متعادل. سوء تغذیه، به ویژه کمبود ویتامین B، می تواند باعث آسیب عصبی و بی حسی شود. دریافت ویتامین ها و سایر مواد مغذی کافی نیز می تواند التهاب و درد مزمن را کاهش دهد که می تواند باعث بی حسی شود.
 • کاهش یا اجتناب از الکل: الکل حاوی سمومی است که می تواند باعث آسیب عصبی و بی حسی شود. الکل همچنین معمولا علائم درد مزمن و شرایط التهابی را بدتر می کند و حتی می تواند باعث تشدید علائم شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در مورد بی حسی در پاها و پاها با پزشک صحبت کنید که:
 • ربطی به عادات وضعیتی یا عوامل سبک زندگی مانند لباس و کفش تنگ ندارد
 • برای دوره های طولانی دوام می آورد
 • با علائم مزمن دیگری همراه است
 • با تغییرات دائمی یا طولانی مدت در رنگ، شکل یا دمای پاها و پاها همراه است.
 

کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | درمان غذایی

غذاهایی که می خورید بیشتر از پر کردن شکم شما انجام می دهند. آنها همچنین مواد مغذی لازم برای رشد را به بدن شما می دهند. آنچه می خورید می تواند بر احساس امروز و همچنین احساس شما در سال های بعد تأثیر بگذارد.
منابع غذایی سرشار از آهن، برای مقابله با کم خونی لازم است و البته انرژی زیادی هم به شما خواهد داد. برخی از غذاها می توانند انرژی شما را کاهش دهند، سیستم گوارشی شما را مختل کنند و خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را افزایش دهند. سایر غذاها به توانایی های طبیعی بدن شما برای مبارزه با بیماری ها کمک می کنند. از طریق نمایش اسلاید کلیک کنید تا در مورد غذاهای سرشار از ویتامین که می توانند به شما در دریافت مواد مغذی مورد نیاز کمک کنند، آشنا شوید.

1- کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | ویتامین A

ویتامین A یک ماده مغذی محلول در چربی است. این به بدن شما کمک می کند تا دندان ها، استخوان ها، بافت های نرم و پوست سالم را تشکیل دهد. همچنین می تواند به شما در دفع عفونت های باکتریایی و ویروسی، جلوگیری از شب کوری و حفظ سلامت مو و ناخن کمک کند. غذاهایی که به ویژه سرشار از ویتامین A هستند عبارتند از:
 • هویج
 • سیب زمینی های شیرین
 • اسکواش زمستانی
 • طالبی
 • زردآلو
 • اسفناج، کلم پیچ و کلم سبز
 • برخی ادویه ها نیز سرشار از ویتامین A هستند، از جمله پاپریکا، فلفل قرمز، کاین و پودر چیلی. برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله کمبود ویتامینA در کودکان پیشنهاد می شود.

2-کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | ویتامین B

ویتامین های B-6، B-12 و B-9 برای عملکرد صحیح اعصاب، سنتز DNA و تشکیل گلبول های قرمز در بدن شما ضروری هستند. آنها همچنین به حفظ عملکرد مغز، جلوگیری از کم خونی و حمایت از متابولیسم کمک می کنند. غذاهایی که به ویژه سرشار از ویتامین های B-6 و B-12 هستند عبارتند از:
 • گوشت، مرغ و ماهی
 • غذاهای دریایی، از جمله صدف و صدف
 • تخم مرغ
 • شیر
غذاهایی که به ویژه سرشار از B-9 یا اسید فولیک هستند، شامل سبزیجات سبز برگ و مرغ است. برخی از غلات صبحانه، آب میوه ها و سایر محصولات با اسید فولیک غنی شده اند. برای آگاهی از نقش ویتامین ب1 در بدن کلیک کنید.

3-کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | ویتامین C

ویتامین C به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود. این یک آنتی اکسیدان قوی است که به محافظت از سلامت سلول های شما کمک می کند. جذب آهن بدن شما را بهبود می بخشد. همچنین برای تقویت دندان ها و لثه های سالم، بهبود زخم ها و کمک به مقاومت در برابر عفونت مهم است.غذاهایی که به ویژه سرشار از ویتامین C هستند در زیر فهرست شده است. برای آگاهی بیشتر درباره مشکلات ناشی ازکمبود ویتامین c در کودکان کلیک کنید.
 • پاپایا
 • میوه های خانواده مرکبات
 • توت فرنگی
 • فلفل دلمه ای
 • کلم بروکلی
 • کلم بروکسل
 • سبزی های با برگ های تیره مانند کلم پیچ، سبزی خردل و شاتوت

کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا
4-کمبود ویتامین و بی حسی دست و پا | ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین منحصر به فرد است. علاوه بر جذب آن از غذاهایی که می خورید، بدن شما می تواند آن را از نور خورشید نیز سنتز کند. برای سلامت استخوان ها و سیستم ایمنی بدن و همچنین جذب کلسیم بسیار مهم است. به گفته منبع معتبر موسسه ملی سرطان، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز کمک کند. اگرچه نور خورشید تا حد زیادی غنی ترین منبع ویتامین D است، غذاهایی که ویتامین D را نیز تامین می کنند عبارتند از:
 • برخی از غذاهای دریایی مانند سالمون
 • شاه ماهی
 • گربه ماهی
 • قزل آلا و صدف
 • شیر
 • تخم مرغ
 • قارچهای شیتاکه

5-غذاهای سرشار از ویتامین E

ویتامین E مانند ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. این به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب کمک می کند. همچنین به بدن شما کمک می کند تا از ویتامین K استفاده کند و سلول های عضلانی را ترمیم کند.غذاهایی که به ویژه سرشار از ویتامین E هستند عبارتند از:
 • تخمه آفتابگردان و بادام
 • اسفناج، چغندر سوئیسی و سبزی شلغم
 • فلفل دلمه ای
 • مارچوبه
در این راستا برای آگاهی بیشتر درباره چرایی بی حسی دست و پا و کمبود ویتامین ها در بدن ورابطه این دو از مشاوره روانشناسی می توانید کسب آگاهی نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*