ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه‌های افزایش اسپرم در مردان | تقویت و افزایش اسپرم

راه‌های افزایش اسپرم در مردان احتمال باروری برای زوجین را افزایش می‌دهد. در واقع یکی از مشکلات در مردان، کمبود و ضعیف بودن اسپرم‌هاست. این مسئله می‌تواند به یکی از دلایل عدم باروری در مردان منجر شود که البته با داروها و روش‌های پزشکی و خانگی قابل حل است. جالب است بدانید که در زمان انزال، آب منی‌ باید حاوی ۲۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر باشد تا باروری صورت بگیرد. این میزان معمولا تحت تأثیر سبک زندگی کمتر از حد معمول تولید می‌شود. اسپرم‌ها در اثر چاقی، استرس و رژیم غذایی نامناسب کم تحرک می‌شوند و در راه رسیدن به تخمک شکست می‌خورند. در ادامه به روش‌ها و مواد غذایی که باعث افزایش تعداد اسپرم می‌شود اشاره می‌کنیم. بهره بردن از مشاوره جنسی می‌تواند به شما در راستای افزایش و تقویت اسپرم کمک کننده باشد. برای دریافت اطلاعات در خصوص مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

دلایل کم بودن اسپرم در مردان

مشکلات مربوط به مجرای اسپرم، عفونت پروستات و سایر مشکلات پروستات، ناهنجاری هایی در تولید اسپرم، مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی، سیگار کشیدن، آلوده بودن مایع منی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر، عدم تعادل هورمونی، فشار روانی و احساسی و اعتیاد به مواد مخدر... از جمله عواملی هستند که باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می‌شوند. در واقع با تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی افراد و ایجاد اختلالات جنسی، متعاقب آن کم شدن تعداد و کیفیت اسپرم مردان اتفاق می افتد. برای تشخیص قطعی علت کم بودن اسپرم و درمان آن لازم است با پزشک مشورت کنید تا بتوانید مشکل خود را حل کنید.

اینفوگرافیک راه‌های افزایش اسپرم در مردان

اینفوگرافیک راه‌های افزایش اسپرم در مردان

نشانه‌های کمبود اسپرم در مردان

مهم‌ترین نشانه‌ کمبود اسپرم عدم موفقیت در باروری به صورت طبیعی است. کمبود میل جنسی مردان، کاهش موهای بدن و صورت و اختلال نعوظ سایر نشانه‌های اختلال هورمونی و کروموزومی از جمله نشانه‌های کمبود اسپرم در مردان هستند. همچنین درد، تورم یا برآمدگی بیضه‌ها نیز از نشانه‌های دیگر کمبود اسپرم می‌باشند.

در صورتی که سابقه‌ مشکلات مربوط به بیضه، پروستات یا اختلال عملکرد جنسی طبیعی داشتید و در ناحیه کشاله ران، بیضه یا آلت تناسلی جراحی انجام دادید و با گذشت یک‌ سال نتوانستید بارور شوید توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید. پزشک از طریق سونوگرافی بیضه‌، آزمایشات هورمونی، تست ژنتیک، نمونه گیری از بیضه و... مشکل را تشخیص می‌دهد و برای درمان از دارو و یا سایر درمان‌ها استفاده می‌کند.

 

ارتباط ناباروری با کم بودن اسپرم در مردان

اگر شما و همسر مشکلات باروری را تجربه می کنید، می دانید که تنها نیستید. چرا که ناباروری شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. این بیماری تقریباً از هر شش زوج یک زوج را تحت تأثیر قرار می دهد و محققان تخمین می زنند که از هر سه مورد، یک مورد آن فقط به دلیل مشکلات باروری در شریک مرد است. در حالی که ناباروری همیشه قابل درمان نیست، کارهایی وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس باردار شدن انجام دهید. گاهی اوقات می توان باروری را با یک رژیم غذایی سالم، مکمل ها و سایر استراتژی های سبک زندگی بهبود بخشید.

باروری به توانایی افراد برای تولید مثل بدون کمک پزشکی اشاره دارد. ناباروری مردانه زمانی تشخیص داده می شود که مرد شانس کمی برای باردار کردن همسر خود دارد. این عدم توانایی به طور کلی معمولاً به کیفیت سلول های اسپرم او بستگی دارد. کیفیت اسپرم به معنای تعداد کافی اسپرم، همچنین تحرک و سرعت کافی آن ها می باشد. گاهی اوقات ناباروری با عملکرد جنسی مرتبط است و گاهی اوقات می تواند با کیفیت مایع منی مرتبط باشد. در ادامه چند نمونه از هر کدام شرح شده است:

  • میل جنسی: تمایل فرد به داشتن رابطه جنسی را توصیف می کند. غذاها یا مکمل هایی که ادعا می کنند میل جنسی را افزایش می دهند، آفرودیزیک نامیده می شوند.
  • اختلال در نعوظ: همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شود زمانی است که مرد قادر به ایجاد یا حفظ نعوظ نیست.
  • تعداد اسپرم: یکی از جنبه های مهم کیفیت مایع منی، تعداد یا غلظت سلول های اسپرم در مقدار معینی از منی است.
  • تحرک اسپرم: یک عملکرد ضروری سلول های اسپرم سالم، توانایی آن ها در حرکت و در اصطلاح شنا کردن است. تحرک اسپرم به عنوان درصد سلول های اسپرم متحرک در نمونه ای از مایع منی اندازه گیری می شود.
  • سطح تستوسترون: سطوح پایین تستوسترون، هورمون جنسی مردانه، ممکن است مسئول ناباروری در برخی از مردان باشد.

ناباروری می تواند دلایل متعددی داشته باشد و به ژنتیک، سلامت عمومی، تناسب اندام، بیماری ها و آلاینده های رژیم غذایی بستگی دارد. علاوه بر این، یک سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مهم است. برخی از غذاها و مواد مغذی نسبت به سایرین با مزایای باروری بیشتری همراه هستند.

 

راه‌های افزایش اسپرم در مردان

با افزایش تعداد اسپرم علاوه بر افزایش شانس درمـان ناباروری، لذت جنسی بیشتری را تجربه می‌کنید. همچنین می‌توانید از زودانزالی جلوگیری کنید. به همین دلیل برای اینکه بتوانید تعداد اسپرم خود را افزایش دهید لازم است نکاتی را رعایت کنید و از مواد غذایی که توصیه می‌شود استفاده کنید.

راه‌های افزایش اسپرم در مردان | ترک دخانیات و الکل
 

عوارض سیگار کشیدن باعث می‌شود تعداد و کیفیت اسپرم کاهش پیدا کند و شانس باروری را کم کند. به همین دلیل توصیه می‌شود از سیگار دوری کنید و برای ترک آن اقدام نمایید. برای ترک سـیگار می‌توانید با یک مشاور متخصص مشورت کنید و یا به گروه‌های حمایتی بپیوندید.

مصرف الکل نیز تولید اسپرم را کاهش می‌دهد. پس لازم است برای افزایش سلامت خود و باروری مصرف آن را قطع کنید. استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین و ماریجوانا بسیار خطرناک است زیرا علاوه بر کاهش اسپرم ممکن است به بیضه‌ها آسیب برساند و اندازه‌ بیضه‌ها را کاهش دهد. پیشنهاد می کنیم برای کسب آگاهی بیشتر مقاله تاثیر سیگار و الکل بر اسپرم را مطالعه فرمایید.

راه‌های افزایش اسپرم در مردان | از مواد شیمیایی دوری کنید.

برخی از مواد شیمیایی هستند که نباید در برابر آن‌ها قرار بگیرید و اگر شرایط ایجاب می‌کند که با آن‌ها در ارتباط باشید لازم است از لباس‌های محافظ استفاده کنید. این مواد شیمیایی شامل بنزین، تولوئن، سرب، آهن آلات سنگین، مواد نقاشی و رنگ، حلال‌های طبیعی، آفت کش‌ها، سموم گیاهی و زایلین می‌باشد. جهت مطالعه مقاله دلایل ناباروری کلیک کنید.

راه‌های افزایش اسپرم در مردان | محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی
 

مبتلا شدن به بیماری‌های مقاربتی باعث کاهش تعداد و کیفیت اسپرم در مردان می‌شود، به همین دلیل باید سعی کنید از مبتلا شدن به این بیماری‌ها پیشگیری کنید. بیماری‌های مقاربتی که باعث کاهش تعداد اسپرم می‌شود شامل کلامیدیا، بیماری سوزاک، ایدز، عفونت غده‌ پروستات و عفونت‌های بیضه می‌باشد. برای اینکه بتوانید از مبتلا شدن به این بیماری‌ها پیشگیری کنید لازم است از کانــدوم استفاده کنید و اگر تاریخ مصرف آن گذشته بود یا در حین رابطه‌ جنسی پاره شد فورا کاندوم را عوض کنید.

از سالم بودن و مبتلا نبودن شریک جنسی، قبل از رابـطه‌ جنسی اطمینان حاصل کنید. با دادن آزمایش می‌توانید مطمئن شوید که آیا به بیماری‌های مقاربتی مبتلا هستید یا خیر. اگر بنا به دلایلی به این بیماری‌های مقاربتی مبتلا شدید فورا به پزشک مراجعه کرده و برای درمان اقدام کنید. زیرا با گذشت زمان ممکن است آسیب‌های جدی‌تری ببینید و در تولید مثل دچار مشکل شوید.

داروهای کاهنده‌ی اسپرم را بشناسید

داروهایی که باعث کاهش تعداد اسپرم می‌شوند شامل استروئیدهای آنابولیکی، بعضی از داروهای آنتی بیوتیکی یا ضد انگل، ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای، مسدود کننده های کانال های کلسیمی، درمان‌های سرطان مانند شیمی درمانی یا اشعه درمانی، درمان جایگزینی تستسترون و بعضی داروهای زخم معده می‌شود. در صورتی که به کمبود اسپرم دچار هستید پیش از هر چیز هر گونه داروی مصرفی را به پزشک اطلاع دهید تا آن‌ها را با داروهای دیگری جایگزین کند.

راه‌های افزایش اسپرم در مردان | انجام ورزش‌های هوازی

با انجام دادن ورزش‌های هوازی علاوه بر افزایش تعداد اسپرم، می‌توانید استرس خود را کاهش دهید. در واقع استرس خود یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش اسپرم می‌شود. همچنین ورزش باعث بهبود گردش خون و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. اما این نکته را در نظر داشته باشید که دوچرخه سواری زیاد برای مردان مناسب نیست و باعث کاهش حجم، تعداد و تحرک اسپرم می‌شود و زمان زنده ماندن اسپرم را کم می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود مردان از دوچرخه سواری زیاد پرهیز کنند. برای مطالعه در زمینه درمان استرس شدید کلیک کنید.

مصرف مواد غذایی سالم

گروهی از ویتامین‌ها برای افزایش تعداد اسپرم مفید هستند و باعث سالم نگه داشتن اسپرم می‌شوند. مواد غذایی حاوی ویتامین C و E، سلنیوم، کاروتن، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتئین و زیزانتین جهت افزایش تعداد اسپرم‌ها کمک شایانی به بدن می‌کنند.

همچنین میوه‌هایی مانند بلوبری، توت فرنگی، زغال اخته، گلابی، سیب، انگور، مرکبات، هلو، شلیل، آلبالو و گیلاس، آلو، موز، کیوی، انبه، پاپایا، آناناس، انار، گوجه فرنگی، زیتون، سبزیجات و گیاهانی مانند جینسینگ، کنگر فرنگی، بامیه، کلم پیچ، فلفل، مارچوبه، هویج، کاهو، بروکلی و کلم قرمز از جمله مواد غذایی برای بهبود کیفیت اسپرم‌ هستند که لازم است آن‌ها را در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

گردو، پسته، گردوی پی کان، فندق، بادام، دانه ی آفتاب گردان، دانه های کنجد و تخم بذر کتان، لوبیا قرمز و عدس نیز باعث تقویت اسپرم‌ها می‌شود. برای شناخت بیشتر درباره خواص جنسینگ کلیک کنید.

افزایش اسپرم با کاهش استرس

برخی از افراد به دلیل شرایط محیطی دچار استرس و اضطراب می‌شوند، استرس در مردان باعث می‌شود تولید اسپرم کم شده و به تدریج قوای جنسی‌ کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه نمی‌توانید رابطه‌ جنسی ایده‌آل داشته باشید. به همین دلیل توصیه می‌شود با انجام تمرینات ریلکسیشن، مشورت با یک مشاور و استفاده از راهکار‌های مفیدی که ارائه می‌دهد، استرس‌ خود را به منظور افزایش کیفیت رابطه جنسی کنترل کنید. مجموعه‌ای از روش‌های مؤثر در کاهش استرس را در مقاله‌ کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی شرح داده‌ایم.

 

نکاتی در رابطه با افزایش تعداد اسپرم

_ رابطه‌ معکوسی بین سن و کیفیت اسپرم و قدرت باروری مردان وجود دارد و در مردان بالای ۵۵ سال کیفیت اسپرم به تدریج کاهش پیدا می‌کند.

_ روزانه مصرف مکمل‌های باروری مانند فولیک اسید را فراموش نکنید. از مصرف داروهای غیر مجاز جدا خودداری کنید.

_ از خـودارضایی بپرهیزید و سعی کنید از تکنیک‌های مناسب برای بهبود کیفیت روابط جنسی خود استفاده کنید.

_ مواد غذایی مانند زنجبیل، موز، خرما، عسل و ترکیب سیاه دانه و عسل و همچنین خواص زعفران برای اسپرم مردان و تقویت آن بسیار موثر است.

_ از گذاشتن لپ تاپ روی پاها جلوگیری کنید زیرا گرمای حاصل از آن باعث کاهش تعداد اسپرم می‌شود.

_ شلوار و لباس‌های زیر تنگ نپوشید. زیرا باعث افزایش دما و کاهش تعداد اسپرم می‌شود.

_ سعی کنید با تغذیه سالم و رژیم‌های غذایی وزن خود را متعادل نگه دارید تا خیلی چاق یا لاغر نشوید.

_ نباید بیش از اندازه در سونا و جکوزی بمانید زیرا گرما باعث کاهش اسپرم می‌شود.

_ تغذیه مناسب و خواب کافی داشته باشید و مصرف آب را فراموش نکنید.

 

سخن آخر

توجه داشته باشید که تقویت و افزایش اسپرم مردان در بارداری بسیار مهم است. علت بسیاری از ناباروری‌ها همین مسئله می‌تواند باشد که تاثیرات نامطلوب خود را بر تمام جنبه‌های جسمی و روانی زندگی می‌گذارد. با این حال گاهی مردان تمامی تلاش خود را برای تقویت و افزایش اسپرم انجام می‌دهند اما باز هم در این زمینه با مشکل مواجه هستند. در این شرایط لازم است که با بهره بردن از مشاور و متخصص در زمینه مسائل جنسی موضوع را با او در میان گذاشته و بتوانید لذت بچه دار شدن را تجربه نمایید.

همچنین در این شرایط به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از مشاوره تلفنی بهره بگیرید چراکه راحت‌تر می‌توانید تمامی مسائل را بیان کنید و احساساتی از جمله شرم و خجالت را تجربه نخواهید کرد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی یکی از بهترین مراکز روانشناسی در زمینه مسائل جنسی و زناشویی است که امکان بهره بردن از مشاوره جنسی را از طریق تلفن برای شما فرآهم آورده است. برای اطلاع از روند مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا انجام ورزش می‌تواند باعث افزایش اسپرم در مردان شود؟

بله. با انجام دادن ورزش‌های هوازی علاوه بر افزایش تعداد اسپرم، می‌توانید استرس خود را کاهش دهید. در واقع استرس خود یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش اسپرم می‌شود. همچنین ورزش باعث بهبود گردش خون و افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*