ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راه های رسیدن به خودشکوفایی

راه های رسیدن به خودشکوفایی به تعداد انسان های روی این کره خاکی متنوع است. خودشکوفایی به عنوان یکی از نیازهای اساسی انسان ارتباط مستقیمی با سطح رضایت فرد از زندگی دارد. هرچه انسان بتواند این نیاز خود را به شکل مطلوب ارضا کند، همانقدر در زندگی احساس خوشبختی خواهد کرد.برای اشنایی بیشتر درمورد راه های رسیدن به خود شکوفایی با مشاوره فردی تماس حاصل فرمایید.  

تماس با مشاور

خودشکوفایی و ویژگی های انسان شکوفا شده

خودشکوفایی نیازی است، که با تامین آن انسان احساس ارزشمندی و اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت. موضوع مقاله ی امروز ما راههای رسیدن به شکوفایی است، که گام اول برای نیل به این نیاز شناخت دقیق آن است.
خودشکوفایی درک ظرفیت های درونی و پتانسیل های فکری، خلاقیت، اجتماعی و تلاش برای استفاده از این قابلیت ها در جهت رسیدن به اهداف و رشد فردی و اجتماعی فرد است. خودشکوفایی استفاده ی بهینه از توانمندی های وجودی است، که با توجه به تفاوت استعداد و علایق و توانایی هرشخص، از فردی به فرد دیگر فرق می کند.
دیدگاه هرم نیازهای مازلو از روانشناسان نامی در زمینه روانشناسی انسان گرا، انسان خودشکوفا دارای ویژگی های زیر است:

1-آرامش درونی

خودشکوفایی باعث می شود، که انسان با استفاده ی بهینه از توانمندی های خود در مسیر رشد، مهارت های لازم جهت مقابله با مسائل مختلف را به دست آورد و از عهده ی مشکلات مختلف برآید. انسان خودشکوفا با احساس خرسندی که از سبک زندگی و تعاملات مثبت خود با محیط اطراف به دست می آورد، اغلب با خود در صلح وارامش درونی است و به راحتی دچار تضاد و تنش  نخواهد شد.
انسان خودشکوفا دنیا را با تمام خوب و بد و آن چنان که هست می پذیرد، بدون آن که بخواهد در برابر ناملایمات آن سرستیز بردارد. انسان خودشکوفا در واقع نسبت به جهان نگاه خوش بینانه ای دارد، که باعث می شود با چنین بینشی رضایت بیشتری از زندگی داشته باشد.

2-خلاقیت بالا

از دیگر خصوصیات فرد خودشکوفا توانایی تکنیک های ایده پردازی عالی است. تفکر رشد یافته، توانایی خلق پدیده های نو را دارد و با ذهنی باز که مجهز به دانش و پرورش است، خلاقیت خود را در زمینه های مختلف به کار می برد و به راحتی با خلق راه های جدید مشکلات را از سر راه خود برمی دارد.

3-پویایی

در افراد خودشکوفا، فعالیت و پویایی از ویژگی های بارز شخصیتی است. این افراد به توانایی انسانی باور دارند. منفعل نمی نشینند، که راه حل از راه برسد، بلکه خود دست به کار شده و راه حال می سازند. سعی می کنند با تکیه با ظرفیت های پرورش یافته ی خود، مسیر زندگی را هموار کنند، فعالیت و پویایی، نشاط وجود آنها را تامین می کند. درواقع آن ها معنای زندگی را در تلاش و فعالیت می دانند.
راه های رسیدن به خودشکوفایی

4-شاد بودن

فردی که از توانایی های خود برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند، استعداد و علاقه مندی های خود را می شناسد و آن ها را رشد می دهد. با روحیه ای سرشار از شادی زندگی کند. زیرا آن چه می تواند به معنای واقعی شادی را به انسان هدیه دهد، زندگی کردن در جهت خواست ها و توانایی هاست. بنابراین فرد خودشکوفا که برای رسیدن به خواسته های خود، ظرفیت های خود را شناخته و رشد می دهد، با دلی شاد به معنای زندگی لبخند می زند.

5-جایگاه اجتماعی مطلوب

افراد خودشکوفا نسبت به دیگران در برقراری تعاملات اجتماعی و به دست آوردن موقعیت های مختلف اجتماعی، شغلی و حرفه ای موفق تر هستند؛ زیرا مجهز به ابزارهای مختلف توانمندی در بیشتر زمینه ها می باشند و به راحتی موقعیت مناسب خود را به دست می آورند.

6-منطقی بودن

افراد خودشکوفا بر اساس واقعیت ها، زندگی می کنند. نتیجه ای که از تلاش و تجربه به دست می آورند، از آن ها انسان های منطقی می سازد، که باور می کنند با استفاده از روش های درست، می توان به خوشبختی و سعادت دست پیدا کرد و سعی می کنند این بینش منطقی را در زندگی خود به کار بگیرند.

7-اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس، یعنی اعتماد به خود و قابلیت ها، ظرفیت های فردی، اعتماد به آن چه از عهده ی انجام آن برخواهی آمد. فرد خودشکوفا که توانسته نیازها و امکانات خود را شناسایی کند و توانایی را در جهت نیازها به کارگرفته و به شکل مطلوبی در مسیر رشد قرار دارد، طبیعتا دارای اعتماد به نفس بالایی است، که حاصل تلاش و موفقیت است.

8-توجه به کیفیت زندگی دیگران

افراد خودشکوفا، خوشبختی را از آن خود نمی دانند. دوست دارند به دیگران نیز راهی که باعث آرامش درونی آنها شده نشان دهند و از دیدن رضایت خاطر دیگران لذت ببرند. بنابراین نسبت به مشکلات دیگران و زندگی آن ها بی تفاوت نیستند. می کوشند تا روی سطح کیفیتی زندگی دیگران هم تاثیر مثبتی بگذارند. آن ها در هر مشکلی، یک وجه مثبت برای پیشرفت پیدا می کنند و با استفاده از خلاقیت راهی جدید برای آن پیدا می کنند.

9-در لحظه زندگی کردن

از دیگر ویژگی های قابل ذکر، در لحظه زندگی کردن این افراد است. پذیرش زندگی به همان شیوه ای که وجود دارد، این توانایی را به انسان خودشکوفا می دهد، تا از تمام لحظه های زندگی لذت ببرد و باور داشته باشد که هر لحظه ی زندگی یک معجزه و مسیری برای رشد دوباره است. بنابراین قدر تمام دقایق زندگی را می دانند و برای شاد بودن منتظر بهانه و آینده نیستند. زیرا خودشان آینده را می سازند.

10-شوخ طبع بودن

یکی از بارزترین خصوصیات فردی اشخاص خودشکوفا از دیدگاه مازلو این است، که این افراد شوخ طبع  و شاد هستند. انرژی مثبت خود را به دیگران انتقال می دهند. با استفاده از این شوخ طبعی مشکلات خود را راحت تر حل می کنند. این ویژگی کمک می کند، نگاه آن ها به زندگی و مسائل متفاوت باشد و به شیوه ای خردمندانه مسائل را حل کنند. سلامت روان به درک بهتر موقعیت و چاره یابی بهتر کمک می کند.  

تاثیر خودشکوفایی در زندگی

خودشکوفایی از جهات مختلف می تواند، در زندگی تاثیر گذار باشد. خودشکوفایی به جعبه ابزاری قدرتمندی می ماند، که به کارگیری هر وجه از آن در موقعیت های مختلف می تواند، به حل مسائل متفاوت، گشایش راه حل های جدید و توسعه خلاقیت بیانجامد. همچنین بینش فرد را نسبت به زندگی و تمامیت آن تغییر می دهد. به فرد کمک می کند به توانایی های خود ایمان داشته باشد و با تسلط کامل زندگی را مدیریت کند. خودشکوفایی با افزایش اعتماد به نفس، توانایی، هدفمندی و پذیرش، فرد را به انواع مهارت های فردی و اجتماعی لازم مجهز کرده و باعث موفقیت او در مسائل مختلف می شود.  

راه های رسیدن به خودشکوفایی

برای رسیدن به خودشکوفایی راه هایی وجود دارد، که انسان را معطوف به خود و اعمال و انتخاب هایش می کند. از جمله این راهکارها عبارتند از:

1-راه های رسیدن به خودشکوفایی | خود را بشناسید

خودشناسی به معنای تفکر عمیق در مورد این که چه کسی هستید، با چه نیازها و استعدادهایی خلق شده اید؟ چه هدفی شما را برانگیخته می کند؟ چه چیزی از درون شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ خودشناسی کمک می کند بیفهمید رسالت شخصی شما در زندگی چیست. درواقع دریابید برای چه چیزی ساخته شده اید، که می تواند شما را خرسند کند و باعث شود با آن به رضایت برسید. ظرفیت ها را بشناسید و آن ها را پرورش دهید، تا از دل آن به اهداف بزرگ برسید.
بدانید که شما به وسیله ی کدام تله و کدام ضعف از پیشرفت باز می مانید. آن را بشناسید و در جهت رفعش برآیید، تا بتوانید با عبور از آن در جهت رشد توانمندی های خود قدم بردارید. نقاط ضعف انسان مانند کیسه های شن اضافی چسبیده به بالن هستند، که مانع پرواز در ارتفاع بالا هستند. شن های اضافی را بشناسید و آن ها را از زندگی خود حذف کنید.

2-راه های رسیدن به خودشکوفایی | هدفگذاری و عبور از نیاز های اولیه

وقتی مسیری را در زندگی انتخاب می کنید، مطمئن باشید که ندای درونی خودتان راهنمای شما است و آن مسیر را در اثر توجه به نظرات دیگران انتخاب نکرده اید. زیرا نظر دیگران می تواند، روشن کننده ی راه خودشان باشد و مطابق با استعداد، ظرفیت، خواست و نیاز درونی شما نیست.
عبور از نیازهای اولیه به این معنا که به آنها توجه کنید و درصدد برآوردن آنها برآیید. اصولا زمانی که انسان بتواند از عهده ی رفع نیازهای دیگر برآید راحت تر می تواند، به اهداف والا و افزایش قدرت استدلال وتوانمندی های خود بپردازد. زمانی که شما نیاز به امنیت داشته باشید و دربرآورده کردن آن ناتوان باشید، قاعدتا نمی توانید به رشد فکری و خلاقیت خود جامعه عمل بپوشانید.

3-زندگی را تماما به آغوش بکشید

زمانی که قرار است در زندگی کاری انجام دهید، آن را با تمام توان انجام دهید.همه ی وجود خود را وقف آن کنید. بر روی برنامه خود متمرکز باشید. در موقعیت های زندگی گارد نگیرید، بهانه نتراشید. بلکه از مسائل استقبال کنید و آن ها را دری برای تجربه های جدید بدانید. پس کامل و متمرکز آن را انجام دهید.

4-راه های رسیدن به خودشکوفایی | دقت در انتخاب

وقتی در معرض موقعیت و شرایط مختلف قرار می گیرید، به نحوه ی برخورد و پاسخ گویی خود دقت کنید. آنچه پیش روی شما است، واکنش شما را می طلبد. ممکن است شما در رویارویی با مشکلات و یا موقعیت های جدید از سد دفاعی کمک بگیرید و قدم پیش نگذارید و در منطقه امن خود بمانید، یا برعکس آن را بپذیرید و مشتاق به انجام یا امتحان آن باشید. بنابراین اگر دقت کنید مسیر خودشکوفایی در هر موقعیتی در طول روز برای شما فراهم می شود و منتظر پاسخ شما می ماند. پس با دقت در انتخاب های درست و به موقع می توانید، به رشد شخصی و اجتماعی و خودشکوفایی برسید.

5-با خودتان صادق باشید

در زندگی برای شخصیت و خاستگاه خود ارزش قائل باشید. سعی نکنید با تظاهر کردن از مسیر خواسته های خود خارج شوید. به قول بارابار دی آنجلس، من معتبر خود را محفوظ بدارید، من معتبر آن وجود واقعی شما است، که از درون فریاد می زند و خواستار واقعی بودن شما است. اگر چیزی را نمی پسندید برای خوشایند دیگران آن را دنبال نکنید؛ زیرا این کار مانع بزرگی برای خودشکوفایی شما و از بین برنده ی استعدادهای شما است.

6-راه های رسیدن به خودشکوفایی | جراتمندی

آن چه را که از درون خواهان آن هستید، با جرات تمام دنبال کنید. خوشبختی واقعی زمانی اتفاق می افتد، که شما در مسیر نیازهای واقعی خود حرکت کنید و قدم به قدم به اهداف مورد نظر خود نزدیک شوید. جراتمندی پیگیری اهداف و خواسته ها مسیری است برای رسیدن به خودشکوفایی؛ زیرا باعث رشد استعدادهای واقعی شما می شود.
راه های رسیدن به خودشکوفایی

7-خودشکوفایی یک پروسه مداوم است

رسیدن به خودشکوفایی، مهارت تصمیم های درست و در طول زمان را می طلبد. به این معنا که شما باید همیشه و در همه حال برای رسیدن به آن تلاش کنید و در هر مرحله از زندگی برای رشد پتانسیل های وجودی خود زمان بگذارید. اهداف محدود به زمان نیستند و هر دوره ای از زندگی نیازهای مخصوص خود را دارد، که لازم است با انتخاب درست و پیگیری آن ها خود را در مسیر خودشکوفایی نگه دارید.

8-راه های رسیدن به خودشکوفایی | رها کردن نقاط امن

برای این که بتوانید خودشکوفا زندگی کنید، باید زندگی را مانند کودکان کاوش کنید. ببینید زندگی چه جلوه هایی دارد؟ از شما چه می خواهد؟ شما چطور می توانید، با زندگی همراه باشید و تمام وجوه آن را بشناسید. این کارمستلزم نگاه کودکانه به زندگی و داشتن اشتیاق برای کنجکاو زیستن است.
مانند انسان های محافظه کار رفتار نکنید، که به نقطه ی امن زندگی می چسبند و به سادگی حاضر به ترک ساحل امن خود نیستند. باید ساحل را ترک کرد و دنبال تجربه های جدید رفت. برای خودشکوفایی سعی کنید روش های جدید را امتحان کنید و دست از تکرار تجربیات و روش های قدیمی بردارید، تا بتوانید به آموخته های خود و یافتن مسیرهای جدید حل مسائل برسید و خلاقیت خود را رشد دهید.

9-راه های رسیدن به خودشکوفایی | مسئولیت پذیری

وقتی هدفی را انتخاب می‎کنید، با تمام وجود آن را دنبال کنید و مسئولیت انتخاب های خود را به عهده بگیرید. این ویژگی به ثبات شخصیت شما در انجام کارها و دنبال کردن اهدافتان کمک می‎کند. زندگی نیازمند تلاش است و برای رسیدن به اهداف خود باید بیش از آن که به شانس و تقدیر اعتقاد داشته باشید، به بازوان توانمند خود معتقد باشید و از توان خود برای پیشرفت مهارت ها و توانایی خود در جهت زندگی بهتر استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با راه های افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.  

راه های رسیدن به خودشکوفایی | حرف آخر

خودشکوفایی در هرم نیازهای انسانی در راس آن ها قرار دارد، که این موضوع، میزان اهمیت آن را در بالا بردن کیفیت زندگی شخص و افزایش رضایتمندی او می رساند. بنابراین برای این که در زندگی احساس کفایت، توانمندی، رضایت و آرامش داشته باشید، مناسب است که تماما زندگی خود را پذیرفته و برای پیشرفت آن تلاش کنید. به شکلی احساس کنید کار درست را انجام می‎دهید. درصورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد راه های رسیدن به خودشکوفایی هستید و یا نگرانی هایی در این زمینه دارید می‌توانید آن را با مشاوره روانشناسی در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*