ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روش های پرورش افکار مثبت |


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روش های پرورش افکار مثبت  پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روش های پرورش افکار مثبت چندان دشوار نیست. داشتن نگرش و افکار مثبت به معنای خوش بین بودن نسبت به موقعیت ها، تعاملات و خودِ فرد است. افراد با نگرش مثبت امیدوار می مانند و حتی در شرایط سخت، بهترین ها را می بینند. در مقابل کسانی که نگرش منفی دارند ممکن است بدبین تر و ناسازگارتر باشند و معمولا در شرایط سخت انتظار بدترین نتیجه را دارند. در حالی که داشتن نگرش مثبت لزوما باعث کاهش استرس شما نمی شود، می تواند شما را به ابزار هایی که برای مقابله با استرس به روشی سالم تر نیاز دارید مجهز کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خوش بینی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

تاثیر افکار بر بدن

افکار و احساسات منفی و زیادی که می تواند عوارض ایجاد کند، مانند بدبینی، استرس، و خشم، می تواند تعدادی علائم فیزیکی ایجاد کند و خطر ابتلا به بیماری ها و طول عمر شما را کاهش دهد. استرس و سایر احساسات و افکار منفی چندین فرآیند را در بدن ما تحریک می کنند، از جمله ترشح هورمون استرس، متابولیسم و عملکرد سیستم ایمنی. دوره های طولانی استرس باعث افزایش التهاب در بدن شما می شود، که در بسیاری از بیماری ها یا بیماری های جدی نیز نقش دارد. برخی از علائم استرس و اضطراب عبارتند از:
 • سردرد
 • بدن درد
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • مشکل در خوابیدن

اینفوگرافیک روش های پرورش افکار مثبت

اینفوگرافیک روش های پرورش افکار مثبت

تاثیرات مثبت نگرش و افکار مثبت

مطالعات نشان داده اند که افکار مثبت می توانند بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر بگذارند و مثبت اندیش بودن بهترین گزینه در زندگی فردی است. یک مطالعه اخیر 70000 زن را از سال 2004 تا 2012 دنبال کرد و نشان داد که آن هایی که خوش بین بودند به طور قابل توجهی کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از چندین علت عمده مرگ بودند، از جمله:
 • بیماری قلبی وسکته
 • سرطان، از جمله سرطان سینه، تخمدان، ریه و کولورکتال
 • عفونت و بیماری های تنفسی
سایر مزایای اثبات شده مثبت اندیشی عبارتند از:
 • کیفیت زندگی بهتر
 • سطوح انرژی بالاتر
 • سلامت روانی و جسمی بهتر
 • بهبودی سریع تر از آسیب یا بیماری
 • سرماخوردگی کمتر
 • نرخ پایین‌ تر افسردگی
 • مدیریت و کنترل استرس و مهارت های مقابله ای بهتر
 • طول عمر بیشتر
درواقع مثبت اندیشی جادو نیست و همه مشکلات شما را از بین نمی برد. کاری که انجام می دهد این است که مشکلات را قابل کنترل تر جلوه دهد و به شما کمک کند با سختی ها به روشی مثبت و سازنده تر برخورد کنید.برای آگاهی بیشتر از قدرت افکار بربدن کلیک کنید.  

چگونه مثبت فکر کنیم؟

تلاش برای مثبت اندیشی در زمان سوگواری یا تجربه ناراحتی های جدی دیگر ممکن است غیرممکن به نظر برسد. در این مواقع، مهم است که فشار را از خود دور کنید تا پوشش طلایی از افکار مثبت شما را در بر بگیرد. در عوض، این انرژی را برای جلب حمایت دیگران حفظ کنید. مثبت اندیشی به معنای دفن هر فکر یا احساس منفی یا اجتناب از احساسات دشوار نیست.
پایین ترین نقاط زندگی ما اغلب مواردی هستند که ما را برای حرکت و ایجاد تغییرات مثبت ترغیب می کنند. هنگام گذراندن چنین دورانی، سعی کنید خود را به گونه ای ببینید که گویی دوست خوبی هستید که رفیقتان به حمایت و نصیحت شما نیاز دارید. به او چه می گویید؟ احتمالاً احساسات او را تصدیق می ‌کنید و به او یادآوری می‌ کنید که حق دارد در موقعیتش احساس غمگینی یا عصبانیت کند و سپس با یادآوری ملایمی از افکار و احساسات خوب از او حمایت کنید که اوضاع بهتر خواهد شد.
پیشنهاد می کنیم مقاله قانون جذب را نیز مطالعه کنید.  
روش های پرورش افکار مثبت

چرا داشتن نگرش و افکار مثبت مهم است؟

اگر نگرش ذهنی مثبتی دارید، می توانید با استرس و موقعیت های منفی به روشی بسیار سالم تر مقابله کنید. مزایای دیگر عبارتند از ایجاد اهداف عملی بر اساس رویاها، ایجاد و حفظ روابط مثبت بیشتر، و تقویت سیستم ایمنی بدن شما. اثرات نگرش و افکار مثبت به روش های زیر ظاهر می شود:
1. خوش بین تر خواهید شد.داشتن نگرش مثبت به طور طبیعی منجر به دید خوش بینانه تر از زندگی می شود. جنبه ی مثبت بیشتر موقعیت ها را خواهید دید که به شما کمک می کند تا با رویداد های منفی کنار بیایید.
2. با ناامیدی ها و شکست ها راحت تر کنار می آیید.مشکلات و شکست ها هنوز هم سخت خواهند بود، اما شما با آن کنار می آیید و راه حل پیدا می کنید. کسانی که نگرش منفی دارند، در مورد رویداد های منفی ذهن خود را مدام نشخوار ذهنی خواهند کرد.
3. نسبت به دیگران همدلی و درک بیشتری خواهید داشت.با نگرش مثبت، می آموزید که افکار مثبتی راجع به دیگران و فعالیت های آن ها داشته باشید. می توانید به دیگران در رشد افکار و احساسات آن ها کمک کنید و همراه آن ها در مشکلات و سختی ها باشید.
4. سپاس گزارتر خواهید بود.دیدگاه مثبت به شما یاد می دهد که برای چیز های خوب در کار و زندگی خود سپاس گزار باشید. شما هر روز با یک طرز فکر قدردانی مواجه خواهید بود.  

روش پرورش افکار مثبت

مثبت اندیشی را می توان از طریق چند تکنیک مختلف که اثر بخشی آن ها ثابت شده است، مانند پرورش افکتر مثبت و تصویر سازی مثبت به دست آورد. در این جا نکاتی وجود دارد که برای شروع کار به شما کمک می کند مغز خود را آموزش دهید که چگونه مثبت فکر کند.برای آگاهی از رهایی از افکار منفی با قانون جذب کلیک کنید.

1. جملات مثبت انگیزشی

هر گونه شروعی در صبح، نحوه بقیه روز را تعیین می کند. آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که دیر از خواب بیدار شوید، وحشت زده باشید و بعد احساس کنید که هیچ اتفاق خوبی در بقیه روز تا اخر شب نیفتاده است؟ این احتمالاً به این دلیل است که شما روز را با یک احساس منفی و دیدگاهی بدبینانه شروع کرده اید که به هر رویداد دیگری که تجربه کرده اید نیز منتقل می شود.
به جای این که اجازه دهید این موضوع بر شما مسلط شود، روز خود را با جملات کوتاه انگیزشی مثبت شروع کنید. با خود در آینه صحبت کنید، حتی اگر احساس می کنید این کار بی فایده است. با جملاتی مانند «امروز روز خوبی خواهد بود» یا «امروز عالی خواهم بود». شما شگفت زده خواهید شد که چقدر روز شما بهبود می یابد.

2. روش های پرورش افکار مثبت | تمرکز روی خوبی ها

تقریباً همیشه، شما در طول روز با موانعی روبرو خواهید شد. چیزی به نام یک روز عالی وجود ندارد. هنگامی که با چنین چالشی روبرو می شوید، روی مزایا و بهترین ها تمرکز کنید، مهم نیست که چقدر کوچک یا بی اهمیت به نظر می رسند. به عنوان مثال، اگر در ترافیک گیر کردید، به این فکر کنید که چگونه اکنون زمان دارید تا به بقیه پادکست های مورد علاقه خود گوش دهید. اگر دسترسی به فروشگاهی مملو از غذاهایی که می خواهید تهیه کنید خارج است، به هیجان امتحان کردن چیز های جدید فکر کنید.

3. از مشکلات طنز بسازید

مطالعات نشان داده‌ اند که خنده استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. هم چنین مهارت های مقابله، خلق و خوی و عزت نفس را بهبود می بخشد. در همه موقعیت‌ ها، به‌ ویژه شرایط سخت، شوخ طبع و شاد باشید و به خودتان اجازه خندیدن بدهید. این کار فورا حال و هوا را بهتر می کند و از دشواری کار ها کاهش می دهد. حتی اگر آن را احساس نکنید؛ وانمود کردن یا مجبور کردن خود به خندیدن می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و به کاهش استرس بینجامد.
به خودتان اجازه دهید که طنز و سرخوشی را حتی در تاریک ترین یا سخت ترین موقعیت ها تجربه کنید. به خود یادآوری کنید که این وضعیت احتمالاً بعداً داستان خوبی را ایجاد می کند و سعی کنید در مورد آن شوخی کنید و گذرا بگیرید. تصور کنید که از کار اخراج شده اید؛ ساده ترین راه را تصور کنید که می توانید آخرین روز کاری خود را به بهترین نحو بگذرانید، یا ساده و بامزه ترین شغلی را که می توانید در آینده دنبال کنید: مانند کانگورو گردان. در این رابطه مطالعه مقاله برخورد مثبت با مشکلات پیشنهاد می شود.

4. درس گرفتن از شکست

یک انسان همیشه کامل نیست. شما در چندین زمینه، در چندین شغل و با ارتباط با افراد متعدد اشتباه خواهید کرد و شکست را تجربه خواهید کرد. به جای تمرکز بر شکست خود، به این فکر کنید که دفعه بعد قرار است چه کاری انجام دهید. درواقع سعی کنید شکست خود را به یک درس تبدیل کنید. این را در قوانین عینی مفهوم سازی کنید. به عنوان مثال، می توانید در نتیجه قانون ها یا راهکار های جدید برای مدیریت شکست ها و مشکلاتتان ارائه دهید. برای کسب آگاهی بیشتر می توانید از دانش و تجربه یک مشاوره تلفنی فردی استفاده کنید.

5. افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید.

افکار منفی می تواند به راحتی ایجاد شود و اغلب به سختی قابل کنترل است. ممکن است فکر کنید من در این کار خیلی بد هستم یا نباید آن را امتحان می کردم. اما این افکار به احساسات درونی تبدیل می شوند و ممکن است تصورات شما را از خودتان به صورت های بد تقویت کنند. وقتی متوجه شدید که در حال اندیشیدن به افکار منفی هستید، متوقف شوید و آن افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید. برای از بین بردن افکار منفی از تکنیک توقف فکر استفاده کنید.
انسان ها معمولاً نسبت به خودشان سخت‌ گیر هستند و بدترین منتقد خودشان هستند. با گذشت زمان، این می تواند باعث شود که یک نظر منفی در مورد خود ایجاد کنید که از بین بردن آن فکر در آینده برایتان دشوار است. برای جلوگیری از این امر، باید حواستان به صدایی باشد که در سرتان وجود دارد و با پیام های مثبت، که به عنوان افکار مثبت نیز شناخته می شود، پاسخ دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی یک تغییر کوچک در نحوه صحبت کردن با خود می‌تواند بر توانایی شما برای تنظیم احساسات، افکار و رفتار تحت استرس تأثیر بگذارد.

6. روش های پرورش افکار مثبت | زندگی در لحظه

سعی کنید احساس و افکار خود را در زمان حال مثبت نگه دارید. این که دیروز بحث و جدالی با دوست، همکار، رئیس یا خانواده و غیره داشتید فراموش کنید. بر روی بحث ها و مشکلات دیروز تمرکز نکنید و موضوع را دوباره واکاوی نکنید. در همین حال و همین لحظه حال شما خوب است و احساس بهتری دارید.
اگر احساس عصبانیت یا ناراحتی درباره ی گذشته یا آینده دارید خود را به یک نوشیدنی دعوت کنید. سعی کنید در محیطی آرام قرار بگیرید و فقط به زمان حال توجه کنید. بیشتر افکار و احساسات منفی گرایی از خاطره یک رویداد اخیر یا تصور اغراق آمیز از یک رویداد احتمالی آینده ناشی می شود. از زندگی در لحظه لذت ببرید.

7.روش های پرورش افکار مثبت | دوستان مثبت

نشان داده شده است که منفی و مثبت بودن افراد در گروه های مختلف مسری هستند. افرادی را که با آن ها وقت می گذرانید در نظر بگیرید. آیا توجه کرده اید که چگونه فردی با خلق و خوی بد می تواند تقریباً همه ی انرژی افراد یک اتاق را پایین بیاورد؟ یک فرد مثبت بر دیگران تأثیر معکوس دارد. ثابت شده است که بودن در کنار افراد مثبت باعث افزایش و حفظ عزت نفس و افزایش شانس شما برای رسیدن به اهداف می شود. اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که شما را بالا می برند و به شما کمک می کنند جنبه های مثبت را ببینید.
وقتی محیط اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید، دیدگاه های مثبت، داستان های مثبت و تاکیدات مثبت را خواهید شنید. کلمات مثبت آن ها در مسیر تفکر ‌شما تأثیر می گذارد، که سپس بر کلمات و افکار شما تأثیر می گذارد و به طور مشابه به گروه دوستانه یا گروه های کاری کمک می کند. پیدا کردن افراد مثبت برای پر کردن خلاء های زندگی شما می تواند دشوار باشد، اما شما باید قبل از این که بخواهید وارد جنبه های مثبت ذهنی و فکری شوید، منفی ها را در زندگی خود از بین ببرید.
هر کاری که می توانید برای بهبود مثبت اندیشی دیگران انجام دهید و اجازه دهید مثبت اندیشی آن ها بر شما نیز تأثیر بگذارد. تقریباً هر کسی در هر موقعیتی می تواند این درس ها را در زندگی خود به کار ببندد و نگرش مثبت خود را افزایش دهد. همان طور که ممکن است تصور کنید، تفکر مثبت بازدهی بیشتر و مثبت تری را ارائه می دهد، بنابراین هر چه بیشتر آن را تمرین کنید، مزایای بیشتری را متوجه خواهید شد.

8. روی چیز های خوب تمرکز کنید.

موقعیت ها و موانع چالش برانگیز بخشی از زندگی هستند. وقتی با یکی از آن ها روبرو می شوید، روی چیز های خوب تمرکز کنید، مهم نیست که چقدر کوچک یا به ظاهر بی اهمیت به نظر می رسند. به عنوان مثال، اگر شخصی قرار ملاقات با شما را لغو می‌ کند، روی این موضوع تمرکز کنید که چگونه وقت شما را برای پیگیری یک برنامه تلویزیونی یا فعالیت دیگری که از آن لذت می‌برید آزاد می‌کند. تقویت احساسات مثبت را تمرین کنید.

9. تمرین قدردانی

نشان داده شده است که تمرین قدردانی باعث کاهش استرس، بهبود عزت نفس و تقویت انعطاف‌ پذیری حتی در مواقع بسیار دشوار می ‌شود. به افراد، لحظات یا چیزهایی فکر کنید که به نوعی آرامش ذهن یا شادی را برای شما به ارمغان می آورند و سعی کنید حداقل یک بار در روز قدردانی خود را ابراز کنید. این می تواند تشکر از یک همکار برای کمک به یک پروژه، از یک عزیز برای شستن ظروف یا از سگتان برای عشق بی قید و شرطی باشد که به شما می کنند.
روش های پرورش افکار مثبت

10. دفتر خاطرات

محققان دریافته اند که نوشتن چیز هایی که به خاطر آن ها سپاس گزار هستید می تواند خوش بینی و احساس خوب بودن شما را بهبود بخشد. شما می توانید این کار را با یادداشت کردن هر روزه ی خود در یک دفترچه ی قدردانی انجام دهید، یا فهرستی از چیز هایی را که در روز های سختی سپری می کنید، یادداشت کنید.

11. روش های پرورش افکار مثبت | موسیقی

شاید باورنکردنی به نظر برسد، اما موسیقی غمگین در واقع ممکن است به تقویت روحیه ی شما کمک کند. بر اساس یک مطالعه ی تحقیقاتی، بسیاری از مردم آهنگ های غمگین را به عنوان نوعی بهبود خلق و خو انتخاب می کنند. بسیاری موسیقی غمگین را زیبا می دانند که به افراد کمک می کند احساس بهتری داشته باشند.
علاوه بر این، آهنگ های غمگین می توانند خاطرات را یادآوری کنند، توجه را از موقعیت های منفی منحرف کنند و پیام های قوی را به همراه داشته باشند. یک مطالعه متفاوت بیان می ‌کند که موسیقی غم‌ انگیز ممکن است حالات مثبتی را برانگیزد زیرا غم و اندوه زمانی که از طریق هنر تجربه می‌ شود احساس رضایت‌ بخشی و شادی ایجاد می‌ کند. بنابراین، گوش دادن به موسیقی غمگین ممکن است خلق و خوی شما را در طول یا بعد از یک روز کاری طولانی و سخت افزایش دهد.

12.روش های پرورش افکار مثبت | مدیتیشن

تمرین مدیتیشن می تواند برای کاهش استرس و اضطراب و هم چنین بهبود سلامت روانی و معنوی بسیار مفید باشد. مدیتیشن مناسب می‌تواند اضطراب محل کار و محیط خانوادگی را برای کسانی که در محیط‌ های کاری یا خانوادگی پرفشار هستند، کاهش دهد. حتی پنج دقیقه در روز شروعی عالی برای یک برنامه مدیتیشن است. تنفس عمیق و پاکسازی ذهن خود را تمرین کنید. روش‌ های ساده‌ ای مانند این بدون دردسر هستند و به شما کمک می‌ کنند تا تعادل را در زندگی خود پیدا کنید و هم چنین افکار منفی‌ و استرس‌ هایی را که ممکن است روزانه تجربه کنید کنار بگذارید. در این رابطه می توانید از دانش و تجربه متخصصین استفاده کنید. مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی می تواند پاسخگوی ابهامات شما در این زمینه باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*