ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک | 9 توصیه برای آرامش مادر و کودک


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک چگونه باید باشد؟ آیا راهی برای آسان کردن این دوره برای کودک و مادر وجود دارد؟ دغدغه بسیاری از مادران در دوران شیردهی، نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک است که یکی از مهم‌ترین مراحل رشدی کودک محسوب می‌شود. از آنجایی که کودک در زمان شیردهی از طریق سینه مادر تغذیه می‌شود و به آرامش می‌رسد؛ وابستگی عاطفی شدیدی به شما پیدا می‌کند. به همین دلیل چگونگی از شیر گرفتن کودک اهمیت زیادی دارد و اگر به درستی انجام نشود کودکتان حس می‌کند از طرف شما مورد طرد واقع شده است و دچار ناامنی فراگیری می‌شود که در روابط اجتماعی کودک در آینده نیز تاثیر منفی می‌گذارد. در این مقاله با پیشنهاد راه حل‌هایی برای از شیر گرفتن کودک، به شما کمک خواهیم کرد تا بدون داشتن نگرانی و استرس به راحتی از این دوران گذر کنید. همچنین شما میتوانید از مشاوره کودک بهره برده و راهکارهای لازم را دریافت نمایید.

شماره تماس با مشاوره روانشناسی


نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک به چه صورت است؟

تغذیه کودک در نخستین ماه های زندگی تنها از طریق شیر مادر است، بعد از حدود شش ماهگی علاوه بر شیر مادر امکان استفاده از مکمل‌های غذایی برای او فراهم می‌شود پس برای کودکی که تاکنون از طریق شیر خوردن از سینه شما مهم ترین نیاز اولیه‌اش برطرف می‌شده و از این طریق به آرامش می‌رسید، از شیر گرفتن می‌تواند مرحله‌ای بحرانی و استرس زا باشد.

اگر از شیر گرفتن کودک به شیوه صحیحی انجام نشود، کودک احساس می‌کند از سوی مادرش طرد شده است پس دچار ناآرامی، بی قراری و گریه می‌شود که پیامدهای منفی آن مانند احساس ناامنی، طرد شدگی یا دوست داشتنی نبودن به عنوان طرحواره‌های اصلی در زندگی آینده کودکتان نیز نمایان خواهد شد. پس از شیر گرفتن کودک باید با آگاهی و به صورت تدریجی اتفاق بیفتد تا کودک بتواند با این مسئله مهم خودش را وفق دهد و سازگار شود.

برای شناخت بیشتر در زمینه نیازهای اولیه و اساسی کودکان کلیک کنید.

اینفوگرافیک نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک

اینفوگرافیک نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک

9 توصیه مهم برای کسب آرامش مادر و کودک در زمان از شیر گرفتن کودک

گذار موفقیت آمیز از این مرحله یعنی از شیر گرفتن کودک نیازمند رعایت چند راهکار اساسی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

1- در چه سنی باید کودک را از شیر گرفت؟

بهتر است کودک تا سن 6 ماهگی از شیر مادر تغذیه کند. از شش ماهگی به بعد می‌توان از غذاهای جامد و مکمل‌ها برای تغذیه کودکتان استفاده کنید و تا زمانی که خودتان و کودک تمایل دارید شیر دهی می‌تواند ادامه داشته باشد. بعد از یک سالگی شیر مادر به تنهایی نمی‌تواند کودک را سیر کند، پس به تدریج باید از انواع سوپ و غذاهای جامد در برنامه غذایی کودکتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که تغذیه کودک باید حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی باشد. با برنامه ریزی دقیق می‌توانید وابستگی کودک به شیر را بدون وارد کردن استرس به خودتان و کودک کم کنید. این روند نباید یک باره و به اجبار به کودک تحمیل شود چرا که با بی قراری و گریه کودک همراه خواهد شد. 

برای آگاهی بیشتر در زمینه گریه کودک کلیک کنید.

2- از شیر گرفتن کودک در شب

کودک بعد شش ماهگی دفعات کمتری در شب نیاز به تغذیه از شیر مادر دارد پس می‌توانید دفعات وعده‌های شبانه را کم کند و از وابستگی کودک بکاهد.

3- به تدریج تعداد دفعات شیر دهی را کم کنید

نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک | 9 توصیه برای آرامش مادر و کودک

بسیاری از مادران فکر می‌کنند اگر یک دفعه به شیر دادن خود پایان دهند، کودک کمتر اذیت می‌شود اما با این کار هم خودتان و هم کودک دچار مشکل خواهید شد چون سینه‌هایتان ورم می‌کند که با درد همراه است. همچنین کودک به دلیل وابستگی عاطفی که با مادر دارد با قطع ناگهانی شیر دادن، گویی یک چیز بسیار با ارزش را از او گرفته‌اید و اعتمادش به شما خدشه دار می‌شود که ممکن است در شکل گیری سبک دلبستگی ناایمن در کودکتان تاثیر گذار باشد. پس صبور باشید و روند از شیر گرفتن کودک را طی چند هفته و به آرامی انجام دهید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید.

4- از مواد غذایی مناسب برای تغذیه کودک استفاده کنید

برای نوزادان بالای شش ماه لازم است از شیر خشک یا مکمل‌های غذایی مناسب سن کودک استفاده کنید. غذاهای مکملی که در کنار شیر خود استفاده می‌کنید باید سرشار از مواد مغذی و پروتئین باشد برای این منظور می‌توانید از راه های علاقه مند کردن کودک به غذا استفاده کنید.

برای شناخت بیشتر در زمینه راه های علاقه مند کردن کودکان به غذا کلیک کنید.

5- کاهش عواملی که باعث بروز استرس می شود

همان طور که توضیح دادیم برای از شیر گرفتن کودک لازم است ابتدا دفعات شیردهی را کم کنید، یعنی به جای یک یا دو وعده شیر مادر، از غذاهای مفید استفاده کنید. در این مرحله چون ارتباط بدنی کودک با شما کم می‌شود ممکن است دچار اضطراب و استرس شود یا بهانه گیری کند. در این زمان شما باید وقت بیشتری را با  کودک خود صرف کنید و با او بازی کنید تا از استرس و اضطراب کودک بکاهید.

6- از شیر دوش استفاده کنید

وقتی دفعات شیر دهی کم شود، شیر در سینه شما جمع می‌شود که معمولا دردناک است. با استفاده از شیر دوش می‌توانید شیر را از سینه خود خارج کنید و تا حد زیادی فشار را کم کنید. ممکن است فکر کنید چون کودک شیر کمتری می‌خورد باید شیر بیشتری را با شیر دوش از سینه خود خارج کنید، ولی با این کار شیر بیشتری تولید می‌کنید. در واقع شما باید در هر دفعه مقدار کمتری شیر را از سینه خود خارج کنید تا با این کار به تولید شدن کمتر شیر در بدن کمک کنید.

7- به بهزیستی روان شناختی خود توجه داشته باشید

نحوه صحیح از شیر گرفتن کودک | 9 توصیه برای آرامش مادر و کودک

از شیر گرفتن کودک ممکن است مادر را دچار استرس و افسردگی کند و به دنبال آن کودک نیز دچار سوء تغذیه و کمبود مواد غذایی شود. پس مدیریت عواطف و هیجانات در کاهش اضطراب‌تان نقش مهمی دارد. با کاهش اضطراب و استرسِ خود بهتر می‌توانید به کودکتان کمک کنید تا از این مرحله حساس رشدی به خوبی عبور کند.

برای شناخت بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

8- به کودک در کسب آرامش و رهایی از استرس کمک کنید

شیر مادر، علاوه بر نقش تغذیه ای که دارد، یک منبع مناسب برای کاهش استرس و ترس در کودک است و کودک از این طریق پیوندی عمیق با مادر خود برقرار می‌کند پس قطع این منبع آرامش نوعی ضربه عاطفی به کودک است و پس لازم است از طریق برقراری ارتباط پوستی با کودک، بازی کردن و در آغوش کشیدن کودک ارتباط خود را با او حفظ کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تاثیرات شیر مادر کلیک کنید.

9- بهره گیری از خدمات روان درمانی و مشاوره

همان طور که توضیح دادیم از شیر گرفتن کودکتان یکی از مراحل بحرانی و اساسی در زندگی اوست و در صورتی که به درستی انجام نشود ممکن است کودک اولین شکست عاطفی خود را تجربه کند؛ عاملی که باعث می‌شود مشکلات زیادی را در آینده تجربه کند. با بهره گیری از خدمات مشاوره کودک و کسب اطلاعات لازم می‌توانید به بهترین شیوه و با آگاهی کافی کودک را برای مراحل بعدی رشد خود آماده کنید.

در این راستا مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته در زمینه کودک این امکان را فراهم کرده است که از هر نقطه‌ای در ایران بتوانید از خدمات این مرکز به صورت تلفنی و اینترنتی برخوردار باشید. همچنین برای دوستانی که در تهران حضور دارند امکان مشاوره حضوری و شرکت در کارگاه‌های این مرکز وجود دارد.

علاوه بر این می‌توانید در کنار مشاوره تربیت کودک در زمینه‌های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و ... از خدمات مرکز بهره مند شوید. مرکز حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد و با سابقه چندین ساله خود کمک شایانی به حل مشکلات و اختلالات کند.

سوالات متداول درباره از شیر گرفتن کودک

بهره بردن از روش‌های سنتی مانند زدن فلفل به سینه مادر تا چه میزان موثر است؟

این روش می‌تواند مشکلاتی را برای معده کودکان به وجود آورد. همچنین برخی از کودکان به شیر و سینه مادر بسیار وابسته هستند و حاضرند تندی فلفل را تحمل کرده اما از شیر خوردن محروم نشوند. اگر قصد امتحان کردن این شیوه را دارید بهتر است از متخصص، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید و از داروهای گیاهی بهره ببرید تا این شیوه برای کودک با مشکلات و عوارض همراه نباشد.

کاهش میزان شیردهی به کودک در شب چقدر می‌تواند برای از شیر گرفتن کودک موثر باشد؟

از آنجایی که کودک بعد از شش ماهگی نیاز کمتری به شیر خوردن در شب دارد؛ با کاهش دفعات شیردهی در شب می‌توانید در راستای از شیر گرفتن کودک تلاش کنید. اما به طور ناگهانی شیردهی در شب را قطع نکنید و با خواندن مقاله راهنمای شیر دادن به نوزاد اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.
برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*