ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خوب صحبت کردن | چطور گفتگویی موثر را با دیگران آغاز کنیم؟

خوب صحبت کردن، هسته اصلی هر ارتباطی است. با این حال بسیاری از مردم مکالمات را به خوبی انجام نمی دهند. عدم انجام گفتگوهای موثر می تواند به روابط، فرصت های شغلی و رشد شما آسیب برساند. برای اینکه یک دوست خوب، همسرعالی، رهبر و مدیر موثر باشید، لازمه اش این است که بتوانید خوب صحبت کنید. خوشبختانه نکات بسیار ساده ای وجود دارد که می توانید برای شروع به کار در گفتگو از آن ها استفاده کنید. برای مطالعه بیشتر درمورد ترس از صحبت در جمع کلیک کنید.  

تماس با مشاور

چگونه می توان در گفتگو موثر واقع شد؟

به آخرین مکالمه خود با کسی که نمی شناسید فکر کنید. آیا لحظات خاصی بوده که احساس ناخوشایندی داشته باشید؟ ایا به نظر شما طرف مقابل فرد جالبی بوده است؟ آیا شما از نظر او فرد جالبی بوده اید؟ خوشحالید که با هم گفتگو داشته اید؟ مدرس ارشد دانشگاه ایسکس خاطر نشان می کند که افراد شرکت کننده در مطالعات انجام شده مرتبط با حوزه ی مهارت گفتگو، تا حدودی گروهی منحصر به فرد هستند. زیرا از ابتدا انگیزه ی بالایی برای بهتر شدن مکالماتشان دارند. داده ها نشان می دهد که حتی اگر گفتگو به نظر طرفین پیشاپیش ناخوشایند به نظر برسند، در نهایت کمی بهتر از آنچه پیش بینی می کنند پیش خواهد رفت. تاثیر گذاری اولیه کار چندان سختی نیست. در ادامه به شرایط یک گفتگوی خوب و نحوه ی خوب صحبت کردن پرداخته می شود.
پیشنهاد می کنیم مقاله صحبت با همسر را نیز مطالعه کنید.  

اینفوگرافیک خوب صحبت کردن

 اینفوگرافیک خوب صحبت کردن

چرا صحبت با افراد جدید سخت است؟

حرف زدن با غریبه ها دشوار است زیرا ناشناخته های زیادی در رابطه با آنها وجود دارد. صحبت با کسی که نمی شناسید دنیای جدیدی پیش روی افراد باز می کند. همین تازگی، اوضاع را کمی ترسناک می کند و افراد را به احتیاط وا می دارد. در مقایسه با صحبت کردن با افراد آشنا، مانند بهترین دوست یا مادر، نقاط کور و ناشناخته ای که در ارتباط با غریبه ها وجود دارد، وضعیت گفتگو با آنها را چالش برانگیز و به طور بالقوه تهدید آمیز می کند.
مردم گمان می کنند همه ی اتفاقات وحشتناک قرار است در همان گفتگوی اولیه و ملاقات با شخص بیگانه، رخ دهد. مانند اینکه ممکن است طرف مقابل زیاد صحبت کند. ممکن است حوصله ی طرفین سر برود و خسته شوند یا سکوت ناراحت کننده ای بوجود بیاید. فکر می کنند احتمال دارد غریبه سعی کند آسیبی وارد کند. همه نگرانی های موجود می تواند پاسخی باشد که بشر از دوران تکاملی خود به یادگار دارد. زمانی که مجبور بود مدام از خود در برابر خطرات احتمالی محیط، محافظت کند. پس نگرانی تا حدی طبیعی است. اما ایا وافعی است؟ برای کسب آلگاهی بیشتر مطالعه مقاله بازکردن سر صحبت را پیشنهاد می کنیم. 

ترس از صحبت با غریبه ها

تحقیقات گروهی از روانشناسان اجتماعی نشان می دهد پاسخ به همه ی آن سوالاتی که در بخش قبلی پرسیده شده، چنانچه اموزش های لازم دریافت شده باشد، مثبت خواهد بود. محققان یک کارگاه آموزشی برای افراد جامعه با هدف یادگیری نحوه ی بهتر صحبت کردن با غریبه ها برگزار کردند. سپس از شرکت کنندگانی که در یک گفتگو با فرد دیگر شرکت کرده بود، در مورد این مکالمات - چه قبل و چه بعد از آن - سوال کردند. نتایج نشان داد که قبل و بعد از گفتگو، مردم معمولا پیش بینی و نگاه مثبتی نسبت به روند گفتگو و مخاطبین خود دارند و ترسشان برطرف می شود. اما از طرفی تصوری از اینکه مخاطب نیز آنها را جالب توجه دیده باشد نداشتند. نتایج در نشریه ی علوم روان شناسی منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ترس از غریبه ها در کودکان را توصیه می کنیم.  
صحبت

چگونه مکالمه ی خوبی را آغاز کینم؟

یک مربی مهارت گفتگو و بنیانگذار سازمان بهره وری سخنوری که به مردم آموزش می دهد چگونه مکالمات بهتر و معناداری را داشته باشند می گوید: هنجارهای اجتماعی نانوشته ای در هر زمینه ای وجود دارد که ما تمایل داریم آنها را رعایت کنیم. زیرا ممکن است از عواقب مطرح کردن آنها مطمئن نباشیم. بطور مثال آیا افشای یک حقیقت خاص در مورد خود، ما را موجه تر یا دوست داشتنی تر نشان می دهد؟ آیا بیش از حد جسور بودن باعث تحت تأثیر قرار گرفتن یا ایجاد دافعه می شود؟ قضاوت ها را رها کنید و آزادانه یک موضوع ساده برای صحبت پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره برقراری ارتباط با دیگران کلیک کنید.

1- گپ های کوتاه را انتخاب کنید

غالب مردم می خواهند مورد پسند دیگران قرار بگیرند. برای اینکه هنجارهای موجود را زیر پا نگذارند، گاهی اوقات طوری رفتار می کنند که انگار روی پوست تخم مرغ قدم می گذارند (بسیار با احتیاط). آنچه که فراموش می کنند این است که انسان موجودی اجتماعی است که حتی مکالمات نه چندان خوشایند هم برای سلامتی اش می تواند مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که حتی وجود حداقل تعاملات اجتماعی (مثلاً گپ زدن با فردی غریبه در قطار) باعث افزایش روحیه ی شاد و مثبت در انسان می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مهارت گفتگو کلیک کنید.

2- برای خوب صحبت کردن تفاوت های شخصیتی را در نظر بگیرید

از نظر تاثیر ویژگی های شخصیتی بر مدیریت گفتگو و مکالمه، میزان تفاوت های شخصیتی کمتر از آنچه غالبا تصور می شود بوده است. هم برون گراها و هم درون گراها موجوداتی اجتماعی هستند. افراد درون گرا در مقایسه با برون گراها بیشتر نگران این هستند که مکالمات چگونه پیش می رود. اما وقتی افراد مزایایی را که از مکالمه به دست می آورند گزارش می دهند ( مانند آنچه که در مقاله ی علوم روانشناسی، منتشر شد) این تفاوت ها از بین می رود. این تحقیقات به غیر از درون گرایی، تفاوت های شخصیتی دیگری را نیز مورد بررسی قرار داد. مواردی مانند عزت نفس که اثر قابل ملاحظه ای مشاهده نشد.

3- چند نکته ساده برای خوب صحبت کردن

در هر گفتگو دو طرف وجود دارد و هر دو با هم برای پیشرفت یک گفتگوی رضایت بخش سهم عمده ای دارند. چه در مقام گوینده و چه در مقام شنونده داشتن مهارت های لازم برای ارتباط  ضروری است. هر جنبه ای از موفقیت در زندگی شما به گفتگوها و خوب صحبت کردن شما بستگی دارد. به چند نمونه از این نکات برای سهولت کار اشاره می کنیم.

4- برای حضور دیگران در کنار خودتان ارزش قایل باشید

داشتن یک دوست خوب که هم صحبت پرانرژیی باشد برای بیشتر افراد هیجان انگیز است؛ کسی که برای مصاحبت با او لحظه شماری می کنند. راز این جذاب بودن ایندسته از افراد در یک چیز است. مهارت در هیجان زده کردن اطرافیان. انها بلدند چطور دیگران را با نحوه ی صحبت کردن سرگرم نگه دارند. این یک هیجان ساختگی نیست. آنها واقعاً علاقه مند به گفتگو، پرانرژی و درگیر در مباحث هستند. اطرافیان عمیقا احساس می کنند برای او مهم هستند. این نکته ی بسیار بااهمیتی است. اگر شخص مقابل شما احساس می کند که واقعاً به او ارزش می دهید ۹۵ درصد از مسیر یک مکالمه ی خوب را طی کرده اید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

5- برای خوب صحبت کردن سوال بپرسید

جریان مکالمه را نه با صحبت درباره خود، بلکه با پرسیدن از مسایل دیگران به عهده ی خودشان بگذارید. پرسیدن سوال و سپس مشتاقانه گوش دادن به پاسخ، نشانه ی این است که واقعاً به طرف مقابل اهمیت قایلید. زبان بدن شما می تواند زبان دوم شما برای خوب صحبت کردن و شنونده بودن باشد. در مکالمات، کسی که بیشترین سوالات را می پرسد، برنده ی یک ارتباط و گفتگوی خوب می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سوال پرسیدن کلیک کنید.

6- پاسخ به همه سوالات لازم نیست

هدف از سوال کردن این نیست که بتوانید به همه ی آنها پاسخ های شخصی تان را اضافه کنید. گاهی اوقات ارائه ی پاسخ های کوتاه و سریع، می تواند مکالمه را زودتر از موعد مورد انتظار به پایان برساند. سکوت ایجاد شده معمولا ناخوشایند است و مدیریتش برای طرفین سخت می شود. اکثر افراد جواب یا راه حل های زیادی برای کمک به طرف مقابل ارائه می دهند. پس از سوال به سرعت به راه حل ها می پردازند؛ نه به این دلیل که واقعاً شنونده به کمک احتیاج داشته باشد، بلکه به این دلیل است که احساس می کنند باهوش هستند. اصرار دارند که دانش باور نکردنی خود را به طرف مقابل منتقل کنند.

7- برای خوب صحبت کردن از نقاط ضعفتان نترسید

وقتی نقاط آسیب پذیرتان را به طور واقعی به اشتراک می گذارید به شخص مقابل هم اجازه می دهید که درباره ی خودش صادق تر باشد. شما یک فضای امن برای مکالمه واقعی فراهم می کنید. هر دو می توانید بار فشار روانی حاصل از چالش های تان را با صحبت کردن تخلیه کنید. آنقدر از خود اطمینان داشته باشید که بتوانید حواشی ناامن خود را به اشتراک بگذارید. چرا که می دانید می توانید آنها را به درستی مدیریت کنید

8- حضور کافی و واقعی داشته باشید

ما در عصر حواس پرتی زندگی می کنیم. براحتی با محرک ها و داده های محیطی از مسیر اصلی امان دور می شویم. فکر کنید که همین محرک های بیرونی یا دغدغه های درونی چقدر می تواند شما را از کسی که در مقابلش نشسته اید دور کند و بین شما فاصله بیاندازد. وقتی وارد گفتگو می شوید، خود را مجبور کنید که توجه کامل خود را به آن معطوف کنید. یکی از ساده ترین راه ها برای انجام این کار این است که ابتدا تلفن خود را خاموش کنید! چک کردن تلفن به نوعی از تیک عصبی افراد تبدیل شده است. برای اطلاع از مهارت های ارتباطی کلیک کنید.  
صحبت

افزایش مهارت خوب صحبت کردن

مهارت های مکالمه شما چگونه است؟ آیا شما با افراد براحتی و ساده صحبت می کنید یا مدام در حال قضاوت کردنید؟ آیا شما یک شنونده ی فعال هستید یا تمایل دارید صحبت گوینده را مدام قطع کنید؟ نحوه تسلط بر هنر مکالمه برای هر دو طرف گفتگو مهم است. در ادامه به چند نکته ی مفید اشاره می شود.
  • صبر کنید تا وقتی نوبت شماست صحبت کنید. منظورتان را دقیق و شفاف بیان کنید.
  • سر اصل مطلب بروید. اگر چیزی می خواهید، با قدرت آن را بخواهید. اگر می خواهید کسی کاری انجام دهد، دقیقاً آنچه را که می خواهید به زبان بیاورید.
  • افکار خود را مستقیما بیان کنید. رایج ترین منبع پیام های گیج کننده، تفکر آشفته است. ایده ای دارید که به آن فکر نکرده اید اما می خواهید بیان کنید؛ یا آنقدر مسایل مختلف برای گفتن دارید که احتمالاً نمی توانید یکی را انتخاب کنید. در نتیجه، هنگام صحبت کردن آمادگی کافی ندارید. اولین قانون صحبت ساده این است که قبل از بیان کردن مطلب، افکار خود را سازماندهی کنید. برای مطالعه بیشتر درباره مهارت ارتباط کلامی کلیک کنید.
  • مختصر و خلاصه صحبت کنید. کلمات را هدر ندهید. سردرگمی در بیان، نسبت مستقیم با تعداد کلمات استفاده شده دارد. افزایش می یابد. ساده و مختصر و با استفاده از کوتاه ترین و آشنا ترین کلمات صحبت کنید که سردرگمی شنونده کاهش یابد.
  • خود واقعیتان باشید. هر یک از ما دارای شخصیتی منحصر بفرد هستیم. ترکیبی از ویژگی ها، الگوهای فکری و شیوه های زندگی که می تواند به ما در برقراری ارتباط واضح کمک کند. برای حداکثر کردن شفافیت صحبت ها، طبیعی باشید. به این شکل به شنونده اجازه می دهید واقعیتی را که بیان می کنید به درستی بشناسد.
 

خوب صحبت کردن با غریبه ها

خواه به عنوان کسی که در یک رویداد مهم شرکت می کنید، خواه برای یک دورهمی ساده با یک فرد جدید که قبلاً در مهمانی ملاقات نکرده اید روبرو می شوید، چند نکته برای بهبود عملکرد گفتگوها با افراد نااشنا وجود دارد که به شرح کوتاهی از انها پرداخته می شود.
  • شجاع باشید و کمتر نگران قضاوت ها باشید.
  • کنجکاو باشید. درباره ی مسایل ساده سوال بپرسید. آیا شخص از پوشاک خاصی استفاده می کند؟ یا چرا‌مثلا آنها تصمیم گرفته اند در رویدادی که شما هم در آن حضور دارید شرکت کنند؟ افرادی که سوال بیشتری می پرسند، نسبت به افرادی که سوالات کمتری می پرسند بیشتر مورد خطاب و علاقه ی دیگران هستند.
  • توصیه های کلیشه ای را قبول نکنید و فقط خودتان باشید.
 

خوب صحبت کردن |سخن آخر

برای خونگرم و عادی بودن کمی تلاش کنید. مطالعات نشان می دهد بهترین قدم در این راه  این است که شما به هر شکلی که هستید می توانید از نظر استراتژیک تأثیر خوبی بر جای بگذارید. از همان ابتدا، مکالمه را با چند جمله خوب تمرین شده در مورد  مسایل روز آغار کنید. توضیح این مسایل چگونگی درک شما را برای اطرافیان اسان تر می کند. این در نهایت به ساختاری تبدیل می شود که شخص دیگر تصورات خود را در مورد نحوه ی ارتباط با شما شکل می دهد.
مردم را تشویق کنید تا درباره ی خودشان صحبت کنند. افرادی که در مکالمه مشکل دارند همیشه یک چیز را می پرسند: من در مورد چه چیزی صحبت کنم؟ مکالمه با سوال پرسیدن شما ساده تر می شود. نگران مورد توجه واقع شدن نباشید. انتظار طرد شدن منجر به طرح رفتارهای تدافعی و سردتر نسبت به دیگران می شود. همین امر به نوبه ی خود منجر به طرد واقعی خواهد شد. برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*