ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احترام به خود چه آثاری دارد؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احترام گذاشتن به خود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


احترام گذاشتن به خود، زیرمجموعه عشق به خویشتن است. کسی که عزت نفس بالایی دارد و خود را دوست می دارد، می تواند به خود احترام بگذارد. در این مقاله سعی شده درخصوص راه های احترام گذاشتن به خویشتن صحبت شود. در ادامه با مقوله احترام به خود، تعریف آن و راه های محترم شمردن خود آشنا خواهید شد.  

تماس با مشاور

احترام به خود

احترام به خود یکی از نیازهای اساسی و پایه، برای درک یک زندگی خوب و حفظ استاندارهای اخلاقی و معنوی است، که می توانید، با رعایت آن ها کیفیت سلامت روانی خود را بالا ببرید. اما اجازه بدهید، ابتدا مفهوم احترام به خود را مشخص کنیم.
حفظ و قبول ارزش های وجودی و باور درونی به حرمت ذات انسانی و پذیرش تمامیت وجود خودتان با تمام کمالات و نواقص، احترام به خود نامیده می شود. یعنی خود را همان طور که هستید، دوست بدارید و برای خود ارزش قائل باشید و بپذیرید که اگر خطایی می کنید یا نواقصی دارید، این از ارزش شما نمی کاهد و ملاک ارزشمندی شما نیست. در این زمینه میتوانید از سخنان مشاور تلفنی فردی نیز بهره مند شوید.  

اینفوگرافیک احترام به خود چه آثاری دارد؟

اینفوگرافیک احترام به خود چه آثاری دارد؟

علائم و آثار بی احترامی به خود

بی احترامی به خود علائمی دارد، که با دقت و مرود آن ها می توانید، خود را ارزیابی کنید. از آثار بی احترامی به خود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-بی توجهی به خود

اگر در شرایطی هستید، که نمی دانید چطور به خود ارزش بدهید یا برای فکر کردن به آن وقت نمی گذارید، به خودتان احترام نمی گذارید. اگر زمانی که مورد بی احترامی از سوی دیگران قرار می گیرید، پاسخ مناسبی به این بی احترامی نمی دهید و سکوت می کنید یا همراه او به خودتان می خندید و به خورد شدن خود کمک می کنید، درواقع به خودتان احترام نمی گذارید. بی توجهی به خود نوعی بی احترامی به خویشتن است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه با شخصیت باشیم کلیک کنید.

2-خود کم بینی

اگر زمانی که مخاطب قرار می گیرید و نظر شما پرسیده می شود با خود می گویید، نظر من مهم نیست و ممکن است اگر نظر بدهم، طبق معمول اشتباه می کنم یا احتمالا مورد تمسخر قرار می گیریم، یعنی شما دچار خود کم بینی و خود بی ارزشی هستید. بنابراین به خود احترام نمی گذارید.
اگر با شریک عاطفی خود بیرون می روید و انتخاب تمام موارد، مثل این که چه بخوریم یا کجا برویم را به عهده او بگذارید و با خود بگویید مهم نیست، کجا برویم یا اهمیتی ندارد چه بخوریم، به این معناست که شما برای خودتان ارزشی قائل نیستید. شما خودتان را تحویل نمی گیرید. برای نظرات خود اهمیتی قائل نمی شوید. این ها از مصادیق بارز بی احترامی به خود است.

3-عدم ابراز احساسات منفی

زمانی که با شما رفتار خوبی نمی شود و با بی احترامی روبرو می شوید، سکوت می کنید و به روی خودتان نمی آورید که چه اتفاقی افتاده و خود را قانع می کنید، که اگر اعتراض کنید بی جنبه به نظر می رسید. در حال بی احترامی به خود هستید. به همین ترتیب وقتی برای رفتار دیگران با خودتان مرزی تعیین نمی کنید و بی احترامی از سوی اطرافیان را تحمل می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جواب توهین کلیک کنید.
حتی ممکن است وقتی کسی شما را تحقیر می کند، پاسخی به این رفتار ندهید، تا درنگاه دیگران با جنبه به نظر برسید. به خودتان بی احترامی کنید و در حال نابود کردن عزت نفس خود هستید. برای آگاهی بیشتر درباره چگونگی حفظ عزت نفس کلیک کنید.

4-بی اهمیتی به سلامت جسمی

افرادی که به زیبایی و سلامتی خود اهمیتی نمی دهند، به بهانه کار و مشغله به خواب و تغذیه خود نمی رسند، اما به محض درخواست کمک از سوی دیگران خود را وقف او می کنند، به خود احترام نمی گذارند. حاضرند برای دیگران هر زحمتی متقبل بشوند. اما حاضر نیستند، برای سلامت ذهن و روان خود هزینه کنند.
از دیگر موارد بی توجهی به سلامتی، تحمل درد و خودداری از مراجعه به پزشک برای بهبود و رهایی از رنج است. کسی که خود را دوست داشته باشد، درد بیهوده را تحمل نمی کند. برای سلامتی خود ارزش قائل می شود و برای بهبود بیماری خود اقدامی می کند. نمونه دیگر بی احترامی به خود، این است که به زیبایی خود بها ندهید و به جای ورزش کردن و رسیدگی به اندام خود، مدام با بدن خود بدرفتاری کنید و نسبت به مشکلات جسمی خود احساس نفرت داشته باشید.

5-برقراری رابطه بی مرز و زندگی بی هدف

در روابطی که یک طرف از ترس ترک شدن به مخاطب اجازه هر رفتاری را می دهد و هیچ مرزی برای رفتار او تعیین نمی کند، به خود احترامی نمی گذارد. چنین شخصی طبق میل طرف مقابل زندگی می کند و هر نوع رفتار نامناسبی را تحمل می کند؛ فقط بخاطر ترس از طرد شدن و تنهایی. اشخاصی که خود را محترم نمیدانند، معمولا در زندگی هدفی را دنبال نمی کنند، باری به هر جهت زندگی می کنند. زندگی پرهیجانی ندارند. اگر هدفی داشته باشند، به طور جدی پیگیر آن نیستند.    
احترام به خود

چطور به خود احترام بگذاریم؟

برای رهایی از پیامدهای بی احترامی به خود که از مهم ترین آن ها، لگدمال شدن و از بین رفتن عزت نفس است، چندین راهکار عملی وجود دارد، که عبارتند از:

1-پیدا کردن نقاط قوت خود

در وجود خود فاکتورهای شخصیتی که می تواند، برای احترام به خودتان موثر باشد، پیدا کنید. آن مورد را پررنگ کنید و بابت آن به خودتان افتخار کنید. همه انسان ها قسمت های خوب زیادی در شخصیت شان دارند، که باید به آن توجه کنند و از بابت آن خود را محترم بشمارند. مثلا اگر انسان وظیفه شناس یا خوش قولی هستید، که به تعهدات خود به موقع عمل می کنید، مورد خوبی برای ارزیابی و محترم شمردن خود به واسطه آن است.

2-صادق بودن با خود

برای محترم شمردن خود سعی کنید، با خودتان روراست باشید. درباره این که چه کسی هستید، دارید با زندگی خود چه می کنید. دلایل بی احترامی به خود را پیدا کنید و نقاط ضعف آن قسمت از شخصیتتان را برطرف کنید. اگر به کاری مشغولید که از انجام آن لذت نمی برید با به رابطه ای چنگ انداخته اید، که حفظ عزت نفس شما را نشانه می گیرد، این ها به خاطر نقاط ضعفی در وجود شماست. بنابراین برای احترام به خود، آن ها را بشناسید و برطرف کنید. ادامه دادن راه نادرست ضمن تباهی زمان و انرژی، حرمت شما را از بین می برد.

3-حفظ خود معتبر

با تمامیت وجود خود زندگی کنید. خوشایند دیگران نقاب نزنید و با چهار چوب اطرافیان زندگی نکنید. خودتان چه طور زندگی را دوست دارید، علایقتان چیست؟ چه چیزی باعث می شود، از زندگی لذت ببرید؟ آن ها را دنبال کنید. خود سانسوری، زندگی و احترام شما را از بین می برد. معتبر زندگی کنید.

4-داشتن استقلال فکری

متاثر از دیگران زندگی کردن، حتی اگر نیات خیری داشته باشند، همیشه راه حل مناسبی برای رویارویی با زندگی نیست. از خود استقلال فکری داشته باشید و اگر فکر می کنید کار و راهتان درست است، همان را پیش ببرید و اجازه ندهید دیگران به جای شما فکر کنند. یا به جای شما تصمیم بگیرند. حفظ محترم شمردن خود یعنی زندگی بر اساس نیازها و تمایلات و تصمیمات خود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه احساس ارزشمندی کلیک کنید.

5-برقراری رابطه سالم

با کسی رابطه برقرار کنید، که از علاقه و تمایل او به خودتان مطمئن باشید، که مجبور نباشید برای حفظ و بقای رابطه به هرقیمتی، در رابطه بمانید و شخصیت و عزت نفس خود را از بین ببرید. انتظاری که یک فرد از شریک عاطفی خود دارد، خیلی بیشتر از انتظاراتی است که از دیگران دارد.
اگر با کسی هستید، که انتظارات شما را برآورده نمی کند، به شما حس خاص بودن نمی دهد، آنقدر که شما به او احترام و عشق می دهید، دهنده نیست، خود را اذیت نکنید و با یک خداحافظی خودتان را محترم بشمارید. قطعا کسی پیدا می شود، که قدر شما را بداند. به شرط آن که خود را دوست داشته باشید و خود را محترم بشمارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه سالم کلیک کنید.

6-بخشیدن خود

خود را به خاطر اشتباهاتی که انجام داده اید ببخشید. ملامت خودتان به دلیل انجام کارهای نادرستی در گذشته، به گذشته آویختن است. رها کنید و راحت زندگی کنید. اگر چه سخت باشد، اما برای احترام به خودتان، باید اجازه دهید، گذشته فراموش شود. خطا یک قسمت گریز ناپذیر از زندگی است. بدون تجربه و آزمون و خطا، آموزشی وجود ندارد. بنابراین خود را سرزنش نکنید و به جای برگشتن به عقب، به سمت آینده گام بردارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بخشش خود کلیک کنید.

7-بخشیدن دیگران

بخشیدن دیگران به دلیل آسیب هایی که به شما زده اند، نه به خاطر آن ها بلکه برای عبور از رنج ها و شروع پروسه بهبود شما لازم است. هر چه سریع تر قلب خود را از کینه و رنجش خالی کنید، زودتر سلامت روان خود را بازخواهید یافت. داشتن قلبی سالم و روانی آسوده از مصادق حفظ ارزش و محترم شمردن خود است.

8-احترام به خود |تقویت اعتماد به نفس

با کار کردن روی اعتماد به نفس خود و افزایش توانمندی های خود، احساس احترام بیشتری خواهید کرد. زمانی که به خود بیشتر اعتماد دارید، کمتر بهای چیزهای بی ارزش را می پردازید و کمتر به دیگران وابسته خواهید بود. به دست آوردن آن شاید سخت باشد. اما با کار کردن و تلاش می توانید، در زمینه هایی که لازم دارید، نقاط ضعف خود را از بین ببرید. اعتماد به نفس به شما نیرویی می دهد، که از درون به شخصیت خود احترام بگذارید و در برابر هر چیزی سر خم نمی کنید.

9-مراقبت از بدن

به سلامت فیزیکی خود اهمیت بدهید. یکی از راه های افزایش روحیه و داشتن ذهن سالم رسیدگی به بدن، با تغذیه سالم، انجام ورزش، دور ماندن از استرس و حفظ سلامتی است. وقتی بدن خود را دوست بدارید و از آن مراقب کنید به خودتان احترام می گذارید. آنچه به روح و جسم خود هدیه می کنید، به صورت عشق به خودتان برمی گردد.

10-احترام به خود |عدم مقایسه

وقتی به مقایسه خود با دیگران بپردازید، شک نکنید چیزی را پیدا می کنید، که به خاطر آن بخواهید خودتان را سرزنش کنید. زندگی نسبی است. بنابراین سطح کیفیت و کمیت آن می تواند متغییر باشد. اگر این که شما بخواهید در این بازی بیفتید تنها یک نتیجه دارد. آن هم آزار و سرزنش خودتان است. این کار باعث می شود که شما دیگر نتوانید خود را محترم نشمارید. مقایسه، آسایش را از بین می برد. یک نمای نادرست و انحرافی از امکاناتی است، که دارید زیرا باعث می شود شما چیزهایی که دارید نبینید و بر آن چه ندارید متمرکز شوید.
احترام به خود

11-همنشینی با افراد خوش بین

با افرادی معاشرت کنید، که به شما انرژی مثبت می دهند. افراد خوش بین به زندگی نگاه منصفانه ای دارند و روی خط سلامت زندگی می کنند. کمتر به خود آسیب های روحی وارد می کنند و منشا الگوهای مثبت هستند. وقتی با افرادی می گردید، که برای سلامت روح و جسم خود ارزش قائل هستند و به خود احترام می گذارند، شما نیز به برای خودتان احترام قائل خواهید بود. زیرا انسان شبیه کسانی می شود، که بیشترین وقت خود را با آن ها می گذراند. درواقع انرژی آن ها روی سطح فکر و بینش شما نسبت به خودتان تاثیر می گذارد.

12-رسیدگی به خوراک ذهن

با پیش گرفتن یک هدف درست در زندگی و افزایش اطلاعات و دانش خود، به پرورش ذهن تان کمک کنید. قابلیت های ذهنی خود را با معلومات تازه به چالش بکشید. افزایش دانش به انسان ایده های تازه و طرز فکری جدید می دهد. باعث می شود، نگاه تازه  و خردمندانه ای به زندگی داشته باشید. خود را با منابع اطلاعاتی جدید مجهز کنید. دانستن بیشتر به رشد شخصیت و داشتن شخصیت قوی و افزایش احترام شما کمک می کند.

13-متعهد بودن در احترام به خود

اکنون هر آن چه برای احترام به خود نیاز است، می دانید. اما آن چه پس از علم به موضوع اهمیت دارد، عمل به آن و متعهد بودن به انجام آن کار است. اگر خواستار احترام به خویش هستید، مناسب است، که خود را به انجام پیوسته ی راهکارهای احترام به خویشتن، پایبند بدانید و دست از تلاش برندارید. دیرزمانی طول نمی کشد، که با دیدن نتایج مثبت آن، از خودتان راضی خواهید بود.  

سخن پایانی در باب احترام به خود

اگر خود را محترم نشمارید، دیگران نیز برای شما حرمتی قائل نخواهند بود. شاید ابتدا متوجه نتیجه بی احترامی به خود نباشید. اما پیامد این بی حرمتی ممکن است، برقراری ارتباط با شخصی باشد، که به شما علاقه ندارد یا درگیر شدن با مشغله و حرفه ای باشد، که شما را خوشحال نمی کند.
آن گاه انرژی روانی زیادی ازدست می دهید، تا متوجه شوید برای چیزهایی که ارزش نداشته، احترام خود را زیر پا گذاشته اید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*