ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عشق بیمارگونه چه نشانه هایی دارد؟ | بیماری عشق و درمان آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عشق بیمارگونه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


عشق بیمارگونه چیست؟ همه آدم ها عشق و دوست داشته شدن را می پسندند اما در بسیاری مواقع در عشق ورزیدن به افراد، دچار نوعی بیماری می شوند! ناسالم بودن و در اصطلاح بیمار بودن نوع عشقی که بین افراد و روابط آن ها وجود دارد، باعث بروز مشکلات روانی و آسیب به هر دو طرف می شود. اگر سالم یا ناسالم بودن رابطه عاشقانتان برای شما اهمیت دارد، اگر در رابطه عاشقانه خود احساس امنیت و رضایت نمی کنید، اگر آینده رابطه با فردی شما را نگران کرده است و ... همراه ما باشید تا نوع عشق خود را بشناسید. در این رابطه می توانید با متخصصان روانشناس مشورت کرده و به راه حل موثر و مفید دست یابید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

;

عشق چیست؟

تاکنون هزاران هزار کتاب و شعر برای تعریف این واژه نوشته و سروده شده استو اما بشر نتوانسته آن را در یک جمله به گونه ای بیان کند مفهوم آن مورد تایید تمامی اهل فن باشد. شاید بتوان گفت که عــشق واقعی در باور عامه به معنی دوست داشتن کسی است؛ اما مسلم است که این تعریف به هیچ عنوان مفهوم وسیع عشق را پوشش نخواهد داد. هر فرد عاشقی برای خود تعریفی از عشق و شیوه خاصی برای ابــراز عشق خود دارد. یکی عشق را وقف کردن خود برای معشوق می داند، دیگری عشق را در ندیدن عیب های معشوقش می بیند و یکی عشق را فداکاری و ایثار و از خود گذشتن تعریف می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عشق دو طرفه کلیک کنید.

اینفوگرافیک عشق بیمارگونه

اینفوگرافیک عشق بیمارگونه

عشق بیمارگونه | عشق از منظر روانشناسان

استرنبرگ عشق را مثلثی شامل سه وجه صمیمیت، شهوت و تعهد می داند که ترکیب های مختلف این سه مولفه انــواع عــشق را ایجاد می کند. البته بعدها او نظریه داستان عشق را مطرح کرد که براساس آن افراد، عاشق کسانی می شوند که داستان های مشابهی با آن ها دارند.
مازلو عشق را به دو دسته تقسیم می کند. اولی عشق کمبود که خودخواهانه است و در آن فرد به این دلیل عاشق دیگری است که آن فرد نیازهایش را ارضا می کند و دومی عشق وجودی که خودمختار و متکی به خویش است و در آن تمایل به خشنودسازی دیگران وجود دارد و فرد آزادانه عشق خود را ابراز می کند.
بالبی معتقد است که نوع رابطه صمیمانه اولیه فرد یعنی رابطه کودک با مادر یا مراقبش، ماهیت روابط صمیمی فرد را در سرتاسر زندگی اش تعیین می کند و تحت تأثیر قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانشناسی عشق کلیک کنید.  

مولفه های سه گانه عشق

عشق نیز دارای دسته بندی های مختلف است که یکی از این دسته بندی ها متعلق به دکتر استرنبرگ است. همانطور که اشاره شد دکتر استرنبرگ عشق را دارای سه مولفه یا بعد صمیمیت (نزدیکی)، شهوت (شور و شوق) و تعهد (وفاداری)  می داند:
  • صمیمیت به معنای احساس نزدیکی و پیوند بین دو طرف است.
  • شهوت به معنای جذابیت های فیزیکی و تعاملات برقراری رابــطه جنسی و اشتغال ذهنی به معشوق است.
  • تعهد، پایداری در زندگی زناشویی و رابطه و عدم انتخاب شریک دیگر برای زندگی تعریف می شود.
این سه مولفه به ندرت به طور مساوی در یک فرد وجود دارد. بنابراین میزان متفاوت آن ها در ترکیب با یکدیگر انواع مختلفی از عشق را ایجاد می کند. در زیر به طور مختصر 7 نوع عشقی را که از ترکیب این ابعاد ایجاد می گردند تعریف کرده ایم.

انواع عشق از نظر وجود مولفه های سه گانه

دوستی: هرگاه فقط مولفه صمیمیت وجود داشته باشد یا دو مولفه دیگر در صورت وجود بسیار کمرنگ باشند، رابطه دوستی عمیق و واقعی شکل می گیرد که ریشه سایر عشق ها و زمینه ساز شروع رابطه عاشقانه است.
شیدایی: در این مورد فقط مولفه شهوت و ارضای نیاز جنسی وجود دارد و از ابعاد صمیمیت و تعهد خبری نیست. این نوع عشق معمولا با وصال به معشوق از بین می رود و حتی گاهی پس از وصال ممکن است به نفرت تبدیل شود.
عشق خالی: زمانی که در رابطه بغیر از تعهد هیچ بعد دیگری وجود نداشته باشد، یک رابطه بلندمدت اما خالی از هیجانات و عواطف مثبت نسبت به یکدیگر ایجاد می شود. این نوع عشق را می توان در زوج هایی که به دلایلی مانند فرزندان و یا با دیدگاه ایجاد عشق بعد از ازدواج و آینده درکنار هم باقی می مانند دید.
عشق رمانتیک: ترکیب مولفه های صمیمیت و شهوت این نوع عشق را ایجاد می کند که به علت نبود تعهد ممکن است زیاد دوام نداشته باشد.
عشق رفاقتی: وجود مولفه های صمیمیت و تعهد و عدم وجود یا کمرنگ بودن مولفه شهوت باعث ایجاد این نوع از عشق می شود که بیشتر بین اعضای خانواده یا زوجینی که به دلیل عادی شدن و یکنواختی در ازدواج شهوت بین آنها کمرنگ شده است، دیده می شود.
عشق ابلهانه: در این مورد از بعد صمیمیت خبری نیست و ابعاد تعهد و شهوت حکمفرما هستند. این نوع عشق در افرادی دیده می شود که در نگاه اول عاشق هم شده اند و بدون شناخت کافی از هم خیلی زود به داشتن یک رابطه طولانی متعهد گردیده اند.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه عشق در یک نگاه کلیک کنید.
عشق آرمانی: کامل ترین نوع عشق نامیده می شود که ترکیبی از سه مولفه صمیمیت، شهوت و تعهد است. این نوع از عشق یک رابــطه سالم و ایده آل بین زوجین ایجاد می کند.  
عشق-بیمارگونه

نشانه های عشق سالم

گاهی فرد در روابط عاشقانه خود فقط به دنبال رفع نیازها و امیال خود است یا برای فرار از مسئله ای مانند درمــان تنهایی خود یا فرار از خانواده یا حتی به اجبار خانواده اش وارد رابطه عاشقانه شده است. چنین فردی ممکن است برای فرد مقابل خود احترامی قائل نباشد و نیازهایش را در نظر نگیرد و معمولا تصمیمات یکطرفه خواهد گرفت.

1- صداقت و اعتماد

برخلاف عشق سالم که در آن اعتماد و صداقت پایه های اصلی رابطه را شکل می دهند در عشق های بیمارگونه و ناسالم بی اعتمادی به چشم می خورد. معمولا به جای پذیرش روابط اجتماعی و دوستانه، در عشق های ناسالم فرد تلاش می کند شریک زندگی اش را از جامعه، دوستان و حتی خانواده اش دور کند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اهمیت صداقت در زندگی زناشویی کلیک کنید.

2- حفظ حریم خصوصی

در عشق سالم هویت و حریم شخصی افراد به میزان لازم حفظ می شود درحالیکه در عشق های ناسالم وابستگی به همسر یا معشوق بسیار شدید است و فرد حس می کند بدون شریکش قادر به ادامه زندگی نیست، در این روابط گاهی حریم شخصی هیچ معنایی نخواهد داشت. همچنین در عشق های بیمارگونه به جای اینکه مشکلات و اختلافات به وجود آمده بدون خشونت حل شود، روش های ناسالمی مانند مسخره کردن، مورد قضاوت قرار دادن، حتی خشونت های کلامی و فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حریم خصوصی کلیک کنید.

3- حفظ صمیمیت و آزادی طرفین

میزان صمیمیت بین زوجین، آزادی، تماس فیزیکی و شفافیت بین زوجین تعیین کننده سالم یا بیمارگونه بودن یک رابطه عاشقانه است. میزان صمیمیت و وابستگی بین زوجین نباید به حدی باشد که یک یا دو طرف رابطه هیچ وقت آزادی برای کارهای انفرادی نداشته باشد. ارتباط و مکالمه بین دو طرف و بیان احساسات باید شفاف و بدون ترس باشد. برخی از زوجین فکر می کنند اگر در تمام لحظات کنار شریک زندگی خود باشند و او را تنها نگذارند یعنی عشق واقعی به او عرضه می کنند در حالی که در یک رابطه عاشقانه سالم حفظ حریم شخصی و داشتن آزادی در خانواده مقوله مهمی است که باید رعایت شود. 

نشانه های عشق بیمارگونه

برای آسایش و آرامش خود در طول زندگی بهتر است نوع عشق موجود در رابطه خود را بدانیم تا از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم. زیرا همانطور که هر چیز ناسالم آسیب زاست، عشق ناسالم و بیمارگونه نیز می تواند آسیب زننده باشد. یکی از نشانه های ناسالم بودن عاشق شدن بر مبنای ویژگی های ظاهری و جذابیت های فیزیکی است دقیقا برخلاف عشق سالم که بر مبنای ویژگی های اخلاقی و انسانی و صفات شخصیتی و براساس عقل و منطق شکل می گیرد.

1- تمایل به تغییر طرف مقابل در عشق بیمارگونه

یکی از نشانه های عشق بیمارگونه تمایل به تغییر دادن معشوق است. بدین گونه که عاشق مدام در این فکر است که چگونه معشوق خود را تغییر دهد و در این جهت تلاش می کند درحالیکه در یک رابطه عاشقانه سالم، عاشق معشوق خود را به همان شکل که هست و با تمام نقطه ضعف هایش پذیرفته است. این مسئله در بحث تغییر همسر بعد از ازدواج شکل حادی پیدا می کند که عموما منجر به اختلافات شدید زناشویی می شود.

2- ابراز عشق فوری در عشق بیمارگونه

از دیگر نشانه های عشق بیمارگونه می توان به سریع ابراز عشق کردن اشاره نمود به این معنا که فرد بدون شناخت کافی از طرف مقابل و بر مبنای یک تصمیم گیری احساسی به منظور جدی تر شدن روابط به او ابراز عشق می کند. حتی دیده شده است که این ابراز عشق در همان دیدارهای اولیه اتفاق افتاده است. همچنین، همانطور که اشاره کردیم در یک رابطه عاشقانه ناسالم، فرد فقط به خود و خواسته هایش اهمیت می دهد و خواسته ها و نیازهای طرف مقابل هیچ اهمیتی برای او ندارد.

3- عدم تعادل در رفتار در عشق بیمارگونه

تغییر در رفتار فرد نیز می تواند از نشانه های عشق بیمارگونه باشد. در واقع به دلیل اختلالات خلقی، فرد گاهی خوش رفتار و گاهی بد رفتار است. همچنین این فرد تمام مشکلات و کمبود های رابطه را به گردن طرف مقابل می اندازد و خود را یک قربانی جلوه می دهد. نشانه دیگری که می تواند هشدار دهد که یک عشق بیمارگونه است در دسترس نبودن فرد است به این شکل که فرد گاهی بدون اطلاع غیب می شود و جواب تلفن ها و پیام های طرف مقابل را نمی دهد.
در کنار همه این نشانه ها، درخواست های مکرر برای برقراری یک رابطه جنسی بدون در نظر گرفتن تمایل و خواست طرف مقابل که در واقع نشان از یک سوء استفاده جنسی دارد نیز دلیل دیگری از وجود بیماری و اختلال در رابطه عاشقانه است.
عشق بیمارگونه

انواع عشق بیمارگونه

انواع مختلفی از عشق ناسالم و بیمارگونه وجود دارد که به دلایل مختلفی شکل می گیرند. اما همه آن ها در نهایت باعث ایجاد آسیب و مشکل در رابطه می شوند و شریک دیگر آن رابطه را دچار رنج و سردرگمی می کنند.

1-توهم عاشقی

در این نوع از عشق بیمارگونه فرد احساس می کند یک نفر او را عمیقا دوست دارد و هر لحظه به هر طریقی در حال ابراز عشق به اوست. افراد دارای توهم عاشقی حتی اگر در واقعیت هم در یک رابطه عاشقانه نباشند باز این توهم را دارند که فردی که خودشان او را دوست دارند به صورت پیام های رمزآلود یا با رفتارهایش درحال ابراز عشق و علاقه به آن هاست.
افراد دارای این اختلال عموما از هر چیزی برداشت عاشقانه می کنند و در قبال عشق یک طرفه خود انتظار دارند که طرف دیگر هم همه چیز را به صورت عاشقانه برداشت کند. همچنین این افراد تلاش می کنند تا رابطه طرف مقابل را با دیگران قطع کنند و سعی می کنند کنترل احساسات او را در دست بگیرند.

2- عشق ایثارگرانه

رابطه ای که در آن فرد بیش از حد خود را وقف رابطه می کند و بیشتر از چیزی که به دست می آورد به شریکش عرضه می کند را عشق ایثارگرانه می نامند که گونه ای دیگر از عشق ناسالم است.  البته این نوع عشق پس از مدتی از تب و تاب اولیه اش کاسته می شود زیرا این افراد به شدن از خود و نشاط درونی خود غافل شده اند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله طرحواره ایثار را مطالعه فرمایید.

3-اختلال دلبستگی

نوزاد از بدو تولد نیازهای اولیه ای همچون تغذیه، مراقبت از سلامت، تماس جسمی و ارتباط چشمی و ... دارد که باید توسط والدین یا مراقبانش برطرف شود اما اگر به هر دلیلی کودک مورد بی توجهی یا آزار قرار گیرد یا از والدینش جدا شود احساس امنیت نخواهد کرد. در این صورت مراحل دلبستگی در کودکان به شکل درست و کامل ایجاد نمی شود. این اتفاقات باعث بروز اختلال دلبستگی در فرد می شود که بر رابطه های آینده فرد تأثیرگذار خواهد بود.
افراد دارای اختلال دلبستگی یا از برقراری رابطه نزدیک با دیگران هراس دارند و از ورود به یک رابطه عاشقانه خودداری می کنند، یا اگر وارد رابطه ای شوند بیش از حد از شریک خود انتظار دارند و با احساس حس مالکیت و حسادت، شریک خود را آزار می دهند.

4-عشق وسواسی

در این نوع از عشق بیمارگونه، عاشق می خواهد تمام لحظات خود را در کنار معشوق بگذراند، تمایل دارد تمام لحظات عاشقانه و با شور عشق سپری شود و هر گونه خستگی و بی حوصلگی را به عاشق نبودن طرف مقابلش تفسیر می کند. این افراد بسیار شکاک و نگران رابطه خود هستند. حتی بعد از گذشت سال ها از زندگی مشترک خود، باز هم نگران از بین رفتن رابطه و عشق موجود در آن رابطه، حتی بدون اینکه مورد خاصی اتفاق افتاده باشند، هستند. بدون شک زندگی با همسر شــکاک چالش بزرگی محسوب می شود و فشار روانی بسیاری برای طرفین ایجاد خواهد کرد.

5- عشق بازیگرانه

برخی افراد عاشق به دست آوردن دل معشوق و تعقیب و گریزهای اولیه یک رابطه هستند بدین صورت که آن ها می خواهند در طلب معشوقی باشند که برای آن ها به اصطلاح ناز می کند و از آن ها می گریزد. این افراد بعد از وصال به معشوق و با طولانی شدن رابطه، خسته می شوند و با خیانت عــاطفی به معشوق خود او را رها کرده و به دنبال عشق دیگری می روند تا دوباره لذت آن تعقیب و گریز عاشقانه را بچشند.  

درمان عشق بیمارگونه

با توجه به مطالب بیان شده تا اینجا، تشخیص عشق سالم از عــشق اشتباه و ناسالم آسان تر شد. بنابراین اگر احساس می کنید در رابطه نادرستی هستید یا عشقی که تجربه یا دریافت می کنید بیمارگونه است و یا در رابطه خود احساس امنیت و آرامش ندارید بهتر است برای درمان آن اقدام کنید.
برای درمان عشق بیمارگونه روانشناسان توصیه های مختلفی دارند برای مثال به افراد دارای عشق ایثارگرانه توصیه می شود که گاهی از چارچوب عشق خود بیرون روند و برای لذت بردن به دنبال چیزی به غیر از عشق باشند. از آن ها خواسته می شود تا زمانی را به وقت گذرانی با بقیه اقوام و دوستان بگذرانند. همچنین به افراد دارای عشق وسواسی توصیه می گردد که دست از نگرانی برداشته و به معشوق خود این حق را بدهند که گاهی خسته باشد یا به دلایلی حوصله ابراز عشق و علاقه را نداشته باشد.
باید توجه داشت که برای درمان هر بیماری شرط لازم این است که ابتدا فرد بپذیرد که مشکلی وجود دارد و درصدد رفع آن مشکل برآید. در درمان عشق های بیمارگونه نیز مهم است که فرد عاشق، وجود مشکل را در شیوه ابراز علاقه و انتظارات خود از شریکش بپذیرد. بهترین راه درمان هر اختلال و مشکل در رابطه عاشقانه مراجعه به یک مشاور یا روانشناس ماهر است.  در این زمینه می توانید با مشاوران حامی هنر زندگی مشورت کرده و راهکارهای مفیدی دریافت نمایید.برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*