ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

علت بوی ماهی واژن چیست؟ ( معرفی روش های درمانی)

علت بوی ماهی واژن متفاوت است. اگر متوجه بوی ماهی از واژن یا ترشحات واژن خود شدید، دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. از جمله اینکه ناشی از تعریق، عفونت باکتریایی یا حتی ژنتیک شما باشد. شایع ترین علت آن واژینیت، عفونت یا التهاب واژن است. اگر علایم دیگری مانند خارش و قرمزی و سوزش دارید برای پیگیری علت باید فورا به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان به موقع می تواند مشکلات بهداشتی جدی تری را متوجه اندام جنسی و سیستم تناسلی کند.  

تماس با مشاور

بوی ماهی واژن

واژن در طول چرخه قاعدگی بوهای متفاوتی دارد که بسیاری از آن ها ناخوشایند نیست. اما برخی از بوهای واژن می تواند دلایل پزشکی و بهداشتی داشته باشد. هر واژن سالمی دارای بوی منحصر به فرد و بسیار ملایمی است که معمولاً به جز خود فرد، مورد توجه دیگران قرار نمی گیرد. اما وقتی بوی شدید، همراه با خارش، سوزش، درد یا خونریزی همراه باشد فوراً باید دنبال درمان پزشکی باشید. پس از انجام آزمایشات لازم برای تشخیص و درمان بوی بد از واژن انجام درمان های مقتضی ارائه می شود. از جمله تغییراتی که در محیط واژن به دلایل عفونی منجر به بروز بوی نامطبوعی موسوم به بوی ماهی واژن می شود.  برای آشنایی با مشکلات جنسی زنان کلیک کنید.
در صورت تجربه علائم واژینیت و نگرانی بابت بوی واژن بعد از مراجعه به پزشک، آن ها اقدام به معاینه لگن می کنند. واژن از نظر وجود التهاب یا ترشحات غیر طبیعی بررسی می شود. نمونه ای از ترشحات را برای آزمایش جدا می کنند. همچنین آزمایش PH با هدف اندازه گیری سطوح پی اچ ترشحات واژن انجام می شود. بالا بودن سطح پی اچ نیاز به پیگیری درمانی خواهد داشت. افزایش پی اچ معمولا به این معنی است که دارای عفونت باکتریایی هستید. سایر علائم نیز به همراه سابقه پزشکی و جنسی برای تایید تشخیص ارزیابی می شود.  

علائم بوی ماهی واژن

بعد از دستشویی یا بعد از رابطه جنسی ممکن است متوجه بوی ماهی شوید. همچنین بعد از عرق کردن تغییر بو به بوی ماهی ایجاد می شود. علائمی مانند ترشح غیرمعمول یا خارش واژن، سوزش یا قرمزی و چند علامت دیگر که در ادامه به آن ها اشاره می شود به پزشک مراجعه کنید.
 • تخلیه ترشحات واژن: ترشح واژن شفاف یا حتی کمی کدر، طبیعی و سالم است. اما اگر ترشحات واژن خارش دار یا تحریک کننده را تجربه می کنید معمولا نشانه عفونت است. اگر ترشحات سفید مایل به خاکستری، زرد مایل به سبز یا سفید و از نظر قوام شبیه پنیر باشد.
 • ادرار با بوی ماهی: ساطع شدن بوی ماهی از ادرار ناشی از عفونت ادراری (UTI) می باشد.  باکتری های ناشی از عفونت، ادرار را آلوده کرده و بوی ماهی مشخصی ایجاد می کنند. سایر علائم شامل ادرار کدر، احساس سوزش هنگام ادرار کردن یا سایر دردهای خفیف هنگام ادرار کردن می باشد. برخی از غذاها و شرایط نیز می توانند بوی ادرار را تغییر دهند. در صورت بروز علایم از خوددرمانی اجتناب کنید.
 • بوی ماهی پس از رابطه جنسی: بوی ماهی که بعد از رابطه جنسی متوجه آن می شوید معمولاً علامت واژینیت است. رابطه جنسی می تواند عفونت را بدتر کند. اگر فکر می کنید علائم واژینیت را تجربه می کنید، تا زمان بهبودی علائم از رابطه جنسی اجتناب کنید.
 • خارش، سوزش: علاوه بر بوی ماهی، متوجه خارش، سوزش نیز خواهید شد. همچنین هنگام رابطه جنسی یا هنگام ادرار کردن، سوزش خفیفی ایجاد می شود. مشاهده هر یک از این علائم در صورت عدم بهبودی در زمان کوتاه یا بدتر شدن نیاز به پیگیری دارد.
 علت بوی ماهی واژن چیست

علت بوی ماهی واژن

چند دلیل احتمالی برای ایجاد بوی ماهی از واژن را ذکر کرده ایم که هر کدام دارای مجموعه علائم و روش های درمانی خاص خود هستند. در برخی موارد، ممکن است بتوانید مشکل را با داروهای ساده در خانه حل کنید. اما در بیشتر مواقع مراجعه به پزشک بهترین کار ممکن است.

1-علت بوی ماهی واژن | واژینوز باکتریایی

واژینوز باکتریایی (بی وی) یکی از عوامل اصلی بوی ماهی در واژن است. افرادی که در سن باروری هستند، گاهی اوقات بعد از مقاربت با آن مواجه می شوند؛ اگرچه این نوع عفونت مقاربتی نیست اما BV نتیجه عدم تعادل باکتریایی فلور واژن (به طور خاص Gardnerella vaginalis و Bacteroides) می باشد. علاوه بر بوی واژن،  بی وی همچنین باعث ایجاد خارش و ترشح نازک سفید، خاکستری، زرد یا سبز رنگ می شود.
اگرچه بی وی نسبتاً شایع است اما باید آن را در اسرع وقت درمان کنید؛ زیرا احتمال عفونت های دیگر تناسلی و اس تی آی ها را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که بی وی در دوران بارداری احتمال پارگی زودرس غشاها، زایمان زودرس و عفونت های پس از زایمان (به عنوان مثال، کوریوآمنیونیت و اندومتریت) را افزایش می دهد. پزشکان آنتی بیوتیک ها را برای از بین بردن بی وی تجویز می کنند. بسته به شرایط بیمار یک راه حل موضعی برای تسکین علائم مرتبط نیز پیشنهاد می دهد.
واژینیت التهاب یا عفونت واژن است. این بیماری بیشتر در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود اما در اثر عفونت قارچی یا عفونت مقاربتی (STI) به نام تریکومونیازیس نیز ایجاد می شود. بوی ماهی یک علامت شایع از این عفونت ها است.

2-بیماری های مقاربتی

در صورت ابتلا به بیماری مقاربتی مقاربتی مانند تریکومونیازیس، بوی واژن ماهی بوجود می آید. به گفته مراکز کنترل و حفاظت از بیماری، این بیماری ۳.۷ میلیون نفر را در سراسر ایالات متحده را مبتلا می کند و به عنوان trich شناخته می شود. زمانی اتفاق می افتد که انگل تک یاخته ای به نام Trichomonas vaginalisدر حین مقاربت منتقل می شود. هر کسی می تواند به آن مبتلا شود و علائم ابتلا با خارش دستگاه تناسلی و ادرار و مقاربت دردناک نمایان می شود. اگر مبتلا به تریکومونیازیس هستید، بوی ماهی از واژن، ترشحات زرد سبز و درد و تورم واژن را تجربه خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با علل بوی بد واژن کلیک کنید.
تنها ۳۰ درصد از افراد مبتلا به تریکومونیازیس علائم خاصی را نشان می دهند. به همین دلیل در صورت داشتن رابطه جنسی با شرکای مختلف، انجام منظم غربالگری STI بسیار مهم است. لطفاً برای تشخیص یا درمان تریکومونیازیس خوددرمانی نکنید. این عفونت اگر نادیده گرفته شود در صورت بارداری می تواند عوارض جدی مانند بیماری التهابی لگن (PID) و زایمان زودرس ایجاد کند.

3-بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن یکی دیگر از توضیحات احتمالی برای بوی ماهی در واژن است. التهاب لگن در اصل یک عفونت واژینال است که به سمت بالا در لگن و اندام های تناسلی از جمله رحم، لوله های فالوپ و تخمدان گسترش می یابد. میزان ابتلای سالانه چیزی حدود  یک میلیون مورد در ایالات متحده می باشد. پی آی دی می تواند عواقب دراز مدت داشته باشد و باعث شود از هر ۱۰ زن ۱ نفر نابارور شود. این امر به ویژه در مورد افرادی که ابتلای مکرر پی آی دی دارند صادق است. التهاب لگن همچنین احتمال حاملگی خارج رحمی را افزایش می دهد زیرا حرکت تخمک بارور را از طریق لوله های فالوپ به داخل رحم سخت می کند. افراد مبتلا به التهاب لگن  در حین رابطه جنسی نیز بوی ماهی واژن را همراه با خونریزی ناشی از مقاربت تجربه می کنند.

4-تعلت بوی ماهی واژن | عریق زیاد

تعریق، شیوه طبیعی بدن برای خنک شدن هنگام گرم بودن بیش از حد است. تعریق در حین انجام فعالیت های شدید، عرق کردن به دلیل استرس یا اضطراب، رایج است. بوی ماهی واژن نیز می تواند نتیجه تعریق در ناحیه لگن باشد. با رعایت بهداشت کلی، پوشیدن پارچه های طبیعی و نخی می توان از بوی ناشی از تعریق زیاد جلوگیری کرد. در موارد شدید، بوی واژن ناشی از عرق ممکن است به یک وضعیت پزشکی به نام تری متیل آمینوری مرتبط باشد که در آنصورت باید با یک متخصص مشورت کنید.

5-رژیم غذایی ناسالم

اگر سطح PH طبیعی واژن بهم نخورده و متعادل باشد، کمتر پیش می آید که بوی ماهی از واژن ساطع شود. برخی از تأثیرات، مانند رژیم غذایی، بر این تعادل تأثیر مثبت یا منفی می گذارد. مطمئن شوید که از رژیم غذایی مغذی و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی استفاده می کنید تا همه چیز در بهترین حالت باشد. برای آشنایی بیشتر با تغذیه سالم کلیک کنید.

6-علت بوی ماهی واژن | بهداشت ضعیف

اگر متوجه بوی ماهی در واژن بدون ترشح و یا خارش شدید با رعایت بهداشت، می توان بخشی از مشکل را حل کرد. مواردی که بهتر است رعایت شود عبارتند از:
 • شستن واژن بعد از ادرار و شستشوی دفع(از جلو به عقب)
 • ادرار بعد از مقاربت
 • تعویض لباس زیر یکبار در روز ( درصورتی که زیاد عرق می کنید)
 • استفاده از شوینده های غیرمعطر برای شستشوی لباس زیر
 • حمام کردن / دوش گرفتن کل بدن با یک پاک کننده ملایم
 • پس از تشخیص بوی ماهی واژن، ممکن است وسوسه شوید که قسمت داخلی واژن خود را نیز مکرر و شدید تمیز کنید تا بوی ناخوشایند را از بین ببرید. اما حقیقت این است که این مواد شیمیایی، پی اچ واژن را تغییر می دهند که می تواند وضعیت را بدتر کرده و منجر به عفونت شدیدتر شود.

7-پد و تامپون تعویض نشده

اگر تامپون را در زمان مناسب تعویض نکنید و به مدت طولانی رها کرده باشید بوی بد ماهی در واژن ایجاد می شود. تامپون ها و پدها باید به طور منظم، با توجه به جریان قاعدگی تغییر کنند. یک محصول دوره ای با میزان جذب مناسب برای جریان خونریزی در روز انتخاب کنید. تامپون هایی با جذب بیش از حد لازم اغلب می توانند منجر به خشکی شوند و رها کردن و گذاشتن تامپون برای مدت طولانی به حال خود با احتمال کم، در افراد مستعد و حساس، منجر به ایجاد سندرم شوک سمی می شود. تامپون ها را در اسرع وقت تعویض‌کنید. اگر به هر دلیلی ناگهان دچار تب بالا، استفراغ، اسهال یا بثورات شبیه آفتاب سوختگی شدید به پزشک مراجعه کنید.

8-علت بوی ماهی واژن | چرخه قاعدگی

گاهی اوقات بوی ماهی واژینال، درست قبل از شروع قاعدگی به دلیل تغییر سطح باکتری ها و میزان اسیدیته ظاهر می شود. در دوران قاعدگی، خون (که PH آن بالا است) و پوشش داخلی رحم با میکرو فلور واژن مخلوط می شود و بوی نامطبوعی را تولید می کند. به همین دلیل برخی افراد بعد از پریود متوجه بوی ماهی واژن می شوند. مادامی که به دلیل فراموش شدن تامپون و تعویض پد و نوار نباشد، جای نگرانی نیست.
گاهی برخی تغییرات در سطوح هورمون ها در دوران منوپوز(پساقاعدگی) بر بوی واژن تأثیر گذاشته و منجر به خشکی می شود. خشکی زیاد و مداوم به طور بالقوه باعث بوی بد ماهی از واژن می شود.

9--رابطه جنسی محافظت نشده

بوی ماهی واژن پس از رابطه جنسی محافظت نشده غیر معمول نیست اما مادامی که بوی آن ملایم باشد و بعد از حمام از بین برود. مراقب علائم دیگری مانند خارش یا سوزش ناشی از ترشحات واژن و اثر اسپرم باشید. علاوه بر این اگر بوی آن ماندگار باشد یا قوی تر شود ممکن است به BV یا STI مرتبط باشد.

10-علت بوی ماهی واژن | دوران بارداری

در دوران بارداری، بوی ماهی در ادرار یا ترشحات واژن نشانه بالقوه عفونت مجاری ادراری یا بی وی است. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به زایمان زودرس یا کم وزنی نوزاد در هنگام تولد باشد. چناچه بوی ماهی در واژن به دنبال زایمان رخ بدهد، ناشی از عفونت پس از زایمان می باشد. برای پیگیری با پزشک مشورت کنید. برای آگاهی بیشتر درباره عفونت دوران بارداری کلیک کنید.  
علت بوی ماهی واژن چیست

درمان بوی ماهی واژن

درمان برای توقف یا جلوگیری از بوی ماهی بستگی به علت ایجاد علائم در فرد خواهد داشت. تا زمانی که بوی واژن ماهی با ترشح همراه نباشد می توان با چند روش ساده به این مشکل رسیدگی کرد. از صابون های معطر، حمام های حبابی و دئودورانت های واژن که باعث از بین رفتن تعادل ظریف فلور واژن می شود خودداری کنید. به آرامی مهبل را با محصولات بدون بو و یا آب معمولی تمیز کنید. هرگز از صابون های تند استفاده نکنید و سعی نکنید قسمت داخلی واژن را تمیز کنید. علاوه بر این، در مورد نکات بهداشت واژن برای بهبود بوی واژن تحقیق کنید.
شما فقط باید از دوش استفاده کنید اگر پزشک موارد خاصی را به طور خاص تجویز کرده باشد در مواقع ضروری پزشکی از آن ها استفاده کنید. این مواد معمولا بوی ماهی واژن را تشدید کرده و توانایی تمیز کردن طبیعی واژن را به خطر می اندازند.
 • عدم استفاده از کاندوم های غیر لاتکس
 • عدم استفاده از لباس زیر تنگ، اجتناب از دوش واژینال
 • عدم استفاده از صابون های تند و معطر
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی و شستشودهنده واژن

1-علت بوی ماهی واژن | روش درمان واژینوز باکتریال

پس از معاینه لگن و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش عفونت باکتریایی، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند. یک آنتی بیوتیک که معمولاً برای واژینیت تجویز می شود قرص مترونیدازول یا کرم یا ژل مانند کلیندامایسین (کلئوسین) است که به واژن خود می زنید. تمام دستورالعمل های پزشک خود را برای مصرف این داروها دنبال کنید.

2-علت بوی ماهی واژن | درمان عفونت قارچی

برای درمان عفونت قارچی می توانید از کرم ضد قارچ بدون نسخه (OTC) استفاده کنید. گزینه ها شامل میکونازول (مونیستات ۱) یا تیوکونازول (واگیستات -۱) می باشد. داروی تجویزی پزشک نیز داروی ضدعفونت قارچی خواهد بود. اگرچه ممکن است بتوانید عفونت قارچی را خودتان با داروهای او تی سی درمان کنید. اما اگر برای اولین بار است که این علائم را دارید و علائم شما بدتر می شوند یا این درمان ها بی نتیجه بوده است، به پزشک یا مشاوره جنسی مراجعه کنید.

3- UTI

معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شود. دستورالعمل های پزشک برای مصرف آنتی بیوتیک ها را دقیقاً دنبال کنید ، زیرا برای موثر بودن آن ها باید کل دوره درمان را تکمیل کنید. آنتی بیوتیک ها تنها گزینه درمانی نیستند و پزشک تشخیص می دهد که داروهای دیگری را به عنوان جایگزین برای شما تجویز کند. همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما سریعتر بهبود یابد و تا زمانی که عفونت شما برطرف نشده است از نوشیدن از قهوه و نوشابه خودداری کنید. چرا که در طول دوره بهبودی مثانه را تحریک می کنند.

4- در صورت وجود تامپون گیر کرده

پزشکان به راحتی می توانند تامپون گیر کرده را بردارند. از درخواست کمک خجالت نکشید. اگر حذف نشوند می توانند برای سلامتی شما خطرناک باشند.

5-رژیم غذایی مناسب

برخی از غذاها ممکن است باعث ایجاد بوی ماهی یا بوی واژن شوند که شامل مارچوبه، کلم بروکلی، ادویه جات، ترشی جات مانند سیر، پیاز و برخی از انواع ماهی ها می شود. اگر نگران ایجاد بوی بد هستید، از این غذاها اجتناب کنید. مصرف همه خوراکی ها در حد اعتدال سالم تلقی می شوند. بنابراین لازم نیست آن ها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. برای آگاهی بیشتر از مشاوره تغذیه مشورت بخواهید.

6- مصرف مکمل ها

پروبیوتیک ها برای بازگرداندن تعادل باکتریایی در روده و واژن مفید هستند. اگر برای حذف بوی بد به امتحان پروبیوتیک علاقه دارید، در داروخانه محلی بگردید یا از پزشک بپرسید که کدام پروبیوتیک برای شما مفیدتر است. در این رابطه می توانید اطلاعات کامل تر و دقیق تر را از مشاوره روانشناسی دریافت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*